In de sporthal te Oostburg op 26 januari 1974 Aanvang van de wed strijden 13.00 uur y - geluid Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK WANT AAN DIT SPORTFESTIJN MOET IEDEREEN MEEDOEN We spelen volleybal met teams uit de afdelingen. Als je mee wilt spelen, neem dan kontakt op met je afdelingsbestuur. We spelen op tijd en de wedstrijdschema's krijg je de dag zelf. Om ongeveer 6 uur in de middag zijn de wedstrijden afgelopen. Je kunt dan in de kantine van de sporthal, bij de Chinees of in "Chez René" gaan eten. Het avondprogramma is ook in 'Chez René" en begint om half acht. We hebben een groots sportbal met "de band zonder naam". Tussendoor: prijsuitreiking. De kosten van deze dag zijn: f. 5,— voor een dag- en avondprogramma. De boot gaat vanuit Vlissingen naar Breskens 5 voor het hele uur. Vanuit Breskens terug naar Vlissingen 5 voor ieder half uur. De laatste boot gaat 5 over half twaalf. In deze sporthal is tevens een overdekt zwembad opgenomen, dus zwemliefhebbers zwemspullen meenemen! Wanneer je door de energiekrisis moeilijk zit met je vervoer, neem dan kontakt op met Theo Lorier, 01180-4315. Verschillende afdelingen hebben een bus gehuurd en daar kun je dan in meerijden. Overigens, als je met je eigen auto komt kun je door even voorbij Oostburg naar België te rijden je tank zonder bonnen laten vullen! START E E G. UITWISSELINGSPROGRAMMA 1974 (MET REISKOSTENVERGOEDING) (18 maart tot 17 juni of 18 maart tot 7 oktober) Wat is nou die Europese Economische Gemeenschap, E.E.G. precies? Waarom is het nodig, dat Nederland eraan deelneemt, wat schieten we er nou mee op? Er zijn talloze publicaties te vinden, de ene in nog mooiere bewoordingen dan de ander, waarin je de voordelen kunt lezen. Speciaal de agrarische sektor ondervindt nadelen van het lid maatschap, zegt men. Hoe zit dat dan in die andere landen? Waarom wilden Engeland, Ierland en Denemarken ook zo graag meedoen? En waarom de Noren niet? Hoe beschouwen de agrariërs in die landen het lidmaatschap? Het lijkt de moeite waard van dichterbij eens te zien, wat zij er zelf van vinden. Ga er eens kijken; er is nu een kans een tijdje op een veeteelt-, akkerbouw- of tuinbouwbedrijf te werken en te wonen. Platte landsjongerenorganisaties uit Frankrijk, Duitsland, Italië, Begië, Luxemburg en Nederland zijn een aantal jaren geleden overeengekomen, dat het een goede gelegenheid is niet even, nee, 3 maanden of zelfs nog iets langer zou je er eigenlijk moeten zijn om een goed beeld te krijgen. De Europese Commissie te Brussel vond dit een goed idee en zegde medewerking toe. Die kwam in de vorm van het beschik baar stellen van ruimten en mankracht om aan het begin van ieder programma de deelnemers naar Brussel uit te nodigen en hen te informeren over de opzet van een stage in het kader van de E.E.G. Ook aan het einde van het verblijf worden zij weer naar Brussel genood om met elkaar van gedachten te wisselen, wat zo'n verblijf heeft betekend. Nog even voor alle duidelijkheid: de volgende landen doen mee: Frankrijk, België, Luxemburg, Italië, Duitsland, Engeland,Ier land en Denemarken. WERKVAKANTIE IN CANADA (ZUIDELIJK ONTARIO) Evenals de voorgaande jaren zijn wij door de Canadese Ambassade in de gelegenheid gesteld een aantal scholieren en studenten in Canada aan de tabaksoogst deel te laten nemen. Deze mogelijkheid is aanwezig voor 200 jongeren. Werken in de tabaksoogst wil zeggen gedurende 6 k 7 weken tabaksbladeren plukken en andere oogstwerkzaamheden verrichten. Gedurende deze tijd is het mogelijk 8001100 dollar te verdienen, zodat de reiskosten en de evt. vakantiekosten in Canada of de V.S. ruim schoots kunnen worden betaald. Per dag dat men plukt wordt minimaal 24 dollar uitbetaald. De oogst van de tabak begint de eerste dagen van aug. en eindigt rond half sept. Aangezien de snelheid van de rijping van het gewas, de snelheid van de oogst bepaalt, zijn de data niet precies te geven. De heenreis is eind juli, de terugreis naar keuze begin okt. of eind sept. Wenst men gedurende enkele weken Canada te bezoeken, dan kan het beste begin okt. als terugreisdatum worden gekozen. Het werk is buitenwerk en speciaal als het werk nog moet worden geleerd is het vrij zwaar. Iedereen met een goede ge zondheid en voldoendedoorzettingsvermogen en ervaring met agraris ch werk, kan dit werk doen. De kosten voor de reis en dekking van de kosten voor de organisatie zullen ongeveer 775 gulden bedragen (f 100 hiervan Wat wordt er van je verwacht? In de eerste plaats zul je moeten meewerken. Zo krijg je name lijk eniggevoel voor alles, wat er (net als thuis misschoen) aan de hand is. Ook zal de boer of tuinder je laten zien, wat er verder in het gebied, waar hij woont, te zien en te leren is. Natuurlijk moet je ook zelf rondkijken en doen waar je zin in hebt. Ook kun je gerust de wens naar voren brengen, wanneer je ergens heen wilt of iets wilt weten. Je hebt het ook zelf in handen, wat je ervan maakt! Begin van het programma. Het start op 18 maart. Je kunt tot 17 juni maar ook tot 7 oktober in het land, waar je graag heen wilt, blijven. In Denemarken ku n je alleen maar van 18 maart tot 7 oktober zijn, dus niet de kortere periode. Wat zijn de kosten. Bijna niets. Je betaalt alleen aan ons be- middelingskosten, die 50,bedragen. De reiskosten van je woonplaats tot aan het stageadres in het buitenland en terug worden geheel vergoed. Wat kun je verdienen? Je begrijpt misschien, dat het moeilijk is, dat de boer je hetzelfde geeft als wat je in Nederland kunt ver dienen. Het is niet alleen werken, het is meer en ook anders. Toch ben je verzekerd van een zakgeld van minstens 200, per maand met kost en inwoning). Er zijn ook boeren die meer betalen. Maar nogmaals, dat is geen regel. Wie kunnen eraan meedoen? Jongens en meisjes van 18 tot 25 jaar, die bereid zijn op een agrarisch bedrijf mee te werken. Het is wel gewenst, dat je enige ervaring hebt. Dit is het geval, wanneer je op een agrarisch bedrijf werkt of woont of wanneer je een agrariscne opleiding hebt. Wanneer moet je je opgeven? Vóór 18 februari a.s. Bh' wie? Stichting Uitwisseling, Postbus 97, Bergen N.H., tel. 02208-3101/3756 of PJZ-sekretariaat (01100-5010). zijn organisatiekosten). De kost en inwoning op het bedrijf waar men komt te werken zijn gratis. In het algemeen komt men met 5 medestudenten op één bedrijf. Hebt u belangstelling voor deze werkvakantie, vraag dan onze brochure aan met een inschrijvingsformulier, aan te vragen bij Ing. O. de Leeuw, Oost 163, Lopikerkapel. Tel. 03408-1464 Ir. P. J. Mur, Kievitstraat 24, Horst (L.J. Tel.: 04709-2519 Hebt u belangstelling, geeft u zich dan zo snel mogelijk op! Vorig jaar nl. is het aantal aanmeldingen veel groter geweest dan 200, zo dat er velen moesten worden afgewezen. CANADA-STAGE Ook in 1974 bestaat weer de mogelijkheid om minimaal 6 en maximaal 18 maanden in Canada een stage te doen. Je werkt tijdens deze stage op een boerderij en kunt daarbij je reiskosten terugverdienen. Het is een prachtige kans om te ervaren hoe het is om boer te zijn in Canada. Om je op de hoogte te stellen van alle mogelijkheden en ant woord te krijgen op al je vragen organiseren wij een aantal voor lichtingsbijeenkomsten. De bijeenkomsten worden gehouden op: vrijdag 18 januari 1974: 14 uur Rest. Kinheim, Alkmaar (t.o. station N.S.) vrijdag 25 januari 1974: 14 uur Hotel Monopole, Amersfoort (t.o. Station N.S.) JONGERENAKTIVITEITEN Biertapwedstrijd te Axel De PJZ Oost Zeeuws-Vlaanderen komt vrijdag 1 februari a.s. in „De Halle" te Axel bijeen. Leden en bestuur buigen zich dan over de samenstelling van een jaarprogramma, dat voor ieder een aantrekkelijk is. Na afloop hiervan volgt er een biertapwed strijd in „Old-Dutch". Aanvang: 20.00 uur. Ontspanningsavond te Oostburg Grote revue-en toneelavond op 19 januari a.s. in „Du Commer ce" te Oostburg. Revue en toneel worden verzorgd door de PJZ West Zeeuws-Vlaanderen. Het wordt ongetwijfeld weer een topper. Na afloop een groots bal. Aanvang: 19.30 uur. Op vrijdag 25 januari a.s. komt de PJZ West Zeeuws-Vlaande ren met hetzelfde programma naar hotel „De Zwaan" te Zuid zande. Ook in Zuid zande begint de avond om 19.30 uur. Algemene ergadering te Kortgene De PJZ Noord-Beveland houdt op 25 januari a.s. in „De Stads- wijnkelder" te Kortgene haar Algemene Vergadering. Na het huishoudelijke gedeelte en afhandeling van enkele agendapun ten besluit men de avond met een sfeervolle mosselmaaltijd. De kosten van deelname aan de mosselmaaltijd bedragen 7, Aanvang: 20.00 uur. Leden van de PJZ Noord-Beveland, die deel willen nemen aan 't 3 CJO-volleybaltoernooi te Oostburg op 26 januari a.s., kunnen zich vóór 21 januari a.s. opgeven bij: Kees v. d. Maas, Huisdijk 1, Kats (01109-217). We gaan met een aparte bus naar Oostburg. Toneel te Zierikzee De PJZ Schouwen-Duiveland brengt op zaterdag 19 januari a.s. in „Concordia" te Zierikzee het grandioze blijspel „O, die sexy Josephine" op de planken. Na afloop een grandioos bal m.m.v. „Trio '67". Aanvang: 19.30 uur. Sprang-Cape 11e naar de RAI. De PJZ Sprang-Capeile bezoekt op 25 januari a.s. de grote landbouwtentoonstelling in de RAI te Amsterdam. Opgave voor deelname vóór 21 januari a.s. bij Gerrit Bogers, Wim Spierings of Joop Huisman. Met de opgave moet tevens 10,- worden voldaan. De deelnemers worden zoveel mogelijk thuis afgehaald. Hoekse en Kabeljauwse twisten te Fijnaart Op vrijdag 18 januari opvoering van het blijspel „De Hoekse en Kabeljauwse twisten" door de PJZ Fijnaart in „De Schakel" te Fijnaart. Aanvang: 19.30 uur. Na afloop het bekende sfeervolle slotbal in „De Graanbeurs" te Fijnaart m.m.v. „De Pyano's". De PJZ Fijnaart houdt op 1 .februari a.s. haar jaarvergadering in „Het Wapen van Fijnaart" te Fijnaart. Aanvang: 19.00 uur. Na het huishoudelijk gedeelte en de bestuursverkiezingen wordt de film „Olympische Spelen 1972" München" vertoond. Een prachtige film, die je meevoert in de wereld van de topsporter. „JONGEREN EN LANDBOUWBELEID' Jaarlijks houden de drie plattelandsjongerenorganisaties in samenwerking met de Volkshogeschool Bergen N.H. een kursus „Jongeren en Landbouwbeleid". Het gaat dan telkens om de vraag: hoe en door wie komen beslissingen tot stand over beleids punten die belangrijk zijn voor de toekomst van de jonge agra riërs? hoe spreken de jongeren hierin mee? In de kursus 1974 in Bergen komen vragen aan de orde rond het beleid betreffende de Nederlandse ruimte, belangrijke produk- tiefaktor voor de Nederlandse landbouw, steeds meer opgeëist voor andere bestemmingen, als: uitbreidingen van steden en dorpen, van industrie en verkeer, rekreatie, natuurbescherming. Het programma luidt in grote trekken als volgt: maandag - hoe stellen wij ons zelf de plaats voor van de land bouw waarin wij over tien, twintig jaar zullen werken? Wij be handelen deze vraag eerst in kleine groepen, later gezamenlijk. Drs. A. Jansen, die in vele landen over deze vraag gesprekken heeft gevoerd, in het kader van de studie „Landbouw 2000", zal hierij aanwezig zijn. dinsdag- en woensdagmorgen - hoe zien wij in dit verband: de ontwikkeling van ruilverkavelings- naar landinrichtingswet? de „nationale landschappen" en de plaats van de boer daarin? de totstandkoming van streekplannen en de mogelijkheden tot in spraak daarbij? door middel van gesprekken en interviews met deskundigen, met agrariërs en anderen, ter plaatse te voeren in gebieden, waar plannen betr. ruilverkavelingen, „nationaal landschap" en streekplan aan de orde zijn (bijv. in Waterland) willen wij proberen zicht te krijgen op deze vragen, woensdagmiddag en -avond - vormt de huidige ontwikkeling een bedreiging voor de boeren? Een diskussie met de „Boeren groep", bestaande uit studenten uit Wageningen, die daartoe begint met een „toneelspel". donderdag en vrijdag - hoe staat het met dit alles in de E.E.G.? Bezoek aan Brussel, gesprekken met verschillende funktiona- rissen van de E.E.G. zaterdagochtend- „wat doen we ermee?" - een afsluitend ge sprek over de ervaringen van de week en over de vraag, hoe en wat we in onze eigen omgeving doen kunnen. De kosten bedragen/ 125,alles - ook het bezoek aan Brussel inbegrepen. Leden van één der 3 plattelandsiongerenorganisa- ties betalen 65,Deelname staat open voor ieder - man of vrouw - die voldoende belangstelling heeft voor de toekomst van de landbouw, om aktief aan de onderlinge besprekingen deel te nemen. De kursus begint 's maandags 4 februari om 11.30 en eindigt zaterdag 9 februari direkt na het middageten. Opgaven graag zo spoedig mogelijk bij de P.J.G.N., Prins Mauritsplein 23, Den Haag of de Volkshogeschool Bergen, Postbus 94, Bergen N.H.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 23