ik zeg maarzo... mei opslagen ventilatie- problemen moet u naar Tolsma Techniek TOLSMA TECHNIEK Na hoopvolle start lagere prijzen Na een start met 'hogere prijzen voor appels en pe ren in het begin van het nieuwe jaar, nam in de tweede helft van de vorige week het aanbod snel toe en de vraag werd eerder kleiner met als gevolg dat de prij zen belangrijk daalden. Vooral was dat het geval bij de Cox's Orange Pippin, maar toch ook bij de Goud- reinette. Golden Delicious kon zich redelijk handhaven op een wat hoger prijspeil, maar hiervan was het aan bod niet bijzonder groot. De goede partijen Golden De licious deden in de grote maten rond 45 cent per kg terwijl de klasse I 65-70 mm werd verkocht rond 40 cent per kg. In de klasse II kwaliteit was het aanbod in hoofdzaak afkomstig uit de schuren van de telers en deze appels raken nu dikwijls versleten. Een deel hier van vond geen afnemer en ging naar de industrie op een prijs van ongeveer 23 cent per kg. Het aanbod van Cox's Orange Pippin was groot. De kwaliteit was goed maar de prijzen vielen tegen, vooral van de kleine maten die er in hoofdzaak worden aange boden. In het begin van de week deden de goede partij en nog tot 80 cent per kg maar later volgde een daling tot rond 70 cant per kg voor de grote maten. De maat 65-70 mm, waarvan het aanbod het grootst is, deed in het begin van de week meestal nog vlot boven 50 cent per kg maar later was hietr ook ruim 5 cent per kg van de prijs af. Goudreinette werd aanvankelijk verkocht voor prij zen van even boven 50 cent per kg voor de grote maten en 40 cent voor de maat 65-75 mm maar ook bij dit ras volgde in de tweede helft van de week een prijsdaling, met ongeveer 5 cent per kg. Winston met een mooie kleur kon goed worden verkocht en noteerde tot 80 cent per kg voor wat de grote mattend betreft, terwijl de klasse I 65-70 mm tussen 30 en 60 cent per kg deed. Bij peren ging het in hoofdzaak om de Conference waarvan het aanbod groter werd. Ook hierbij hetzelfde beeld als bij de appels, namelijk een start in het begin van de week op een peil dat nadien gemiddeld ongeveer 5 cent per kg daalde. Een monsterverkoop Conference in Goes deed vorige week dinsdag de volgende prijzen: klasse I 65-70 mm 1,031,06; klasse I 60-65 mm 1,00 ƒ1,02; klasse I 55-60 mm ƒ0,87; klasse II 50-55 mm ƒ0,73. Doyenné du Cornice steeg belangrijk in prijs. Ver geleken met eind 1973 werd voor deze peer ongeveer 25 cent per kg meer betaald. De grote maten van dit ras werden verkocht voor 1,30 tot 1,35 per kg en de kleine maat noteerde rond 1,20. NOG ZEER VEEL FRANSE APPELS Begin januari waren de Franse appelvoorraden bij te lersverenigingen 38 groter dan vorig seizoien om de zelfde tijd. Toen was er namelijk nog 385 miljoen kg te genover 533 miljoen kg thans. Gerekend wordt dat ca. 75 van alle appels om deze tijd van het jaar bij de telersverenigingen is ondergebracht, zodat gesteld kan worden dat de voorraden in Frankrijk nog opmerkelijk groot zijn, ondanks de verruimde export naar Engeland. VOORLICHTING BOOMKWEKERIJ Op verzoek van de georganiseerde Zeeuwse Boomkwe kers is in overleg met de H.I.D's. voor Bedrijfsontwik keling in Zeeland en Noord-Brabant besloten de voor lichting aan de Zeeuwse boomtelers door het Consulent- schap voor de Tuinbouw te Tilburg te laten geven. De heer H. Detz, boomteeltdeskundige, zal nu daarvoor als contactpersoon voor het Consulentschap voor de Tuin bouw te Tilburg optreden. Het aantal bedrijfsbezoek- dagen voor kwekers in Zeeland is vastgesteld op één dag per twee maanden. Gekozen is voor de derde woens dag van de maand en wel op: 20 februari, 17 april, 19 juni, 21 augustus, 16 oktober en 18 december. Degenen, die op deze data voorlichting wensen, dienen dit min stens twee dagen tevoren aan de heer Detz kenbaar te maken in verband met de planning van de reisroute. Het adres en telefoonnummer van de heer Detz luiden: Virij- heidsstraat 16, Berkel-Enschot, tel. 042511336. opbrengsten van knolselderijpercelen mede sterk af hankelijk van de weersomstandigheden. Vroeg intreden de vorst kunnen verwachtingen dienaangaande zeer na delig beïnvloeden. Ook de hoogte van contractprijs speelt een belangrijke rol of het saldo van de knolselderij teelt voor de teler aanvaardbaar is, mede in aanmerking ne mende het risico dat gelopen wordt. Wel valt door het initiatief van Kloosterboer te verwachten dat de prijs vorming voor de teler iets gunstiger zal kunnen wor den. Door de af te sluiten kontrakten kunnen de ver werkende industrieën rekenen op regelmatig aanbod van die zijde en hun produktie daarop afstemmen. BOUW VAN GROOT KNOLSELDERIJ-OPSLAG EN -BE Speciaal gericht op het Z.W.-kleigebied, wil de Han delsmaatschappij P. Kloosterboer te Barendreeht in Fijnaart een nieuw opslag en verwerkingsbedrijf voor land- en tuinbouwproducten in het bijzonder voor knolselderij gaan bouwen. Op het centraal gelegen in dustrieterrein Dinteloord zal een bedrijf worden ge bouwd om o.m. 6000 ton knolselderij te bewaren, te schonen, soteren, verwerken en af te leveren. Een in vestering die ca. 3 miljoen gulden zal gaan bedragen. Er is kontakt opgenomen met de N.K.T.V. die zich, zoals bekend, ook met de knolselderijkontraktteelt bezig houdt. De gedachten van Kloosterboer, aldus vertelde ons de voorzitter van de N.K.T.V. kring Zuid-West, gaan ERKINGSBEDRIJF IN FIJNAART mogelijk naar een samenwerkingsvorm met knolselderij- telersvereniging(en), zodat wellicht in aanmerking ge komen zou kunnen worden voor de E.E.G.-bijdragerege ling voor samenwerking tussen producentengiroepering en afnemer. Kloosterboer verwacht een toenemende vraag hier te lande zowel als in het buitenland naar knolselderij. Het aanbod daarvan van Franse en Duitse telers loopt terug. De Nederlandse knolselderij staat bekend om de goede kwaliteit die geleverd wordt. Het zelf bewaren en reinigien en gereed maken voor ver zending vraagt nogal wat arbeid. Dit zou dan centraal, met speciaal daarvoor ontwikkelde apparatuur, door kloosterboer kunnen geschieden. Zoals bekend zijn de DINGE* VA\ DE HEEK WORIGE week donderdag hebben we, evenals vele v andere fruittelers uit Zuidwest Nederland, de ont wikkelingsdag voor de fruitteelt bezocht welke werd ge houden in Kapelle. We hebben daar met veel genoegen geluisterd naar het boeiende betoog van dr. ir. Gruys over de geleide ziektebestrijding, een terrein dat in deze tijd tot de verbeelding spreekt en een bron van grote, mogelijkheden lijkt te bieden. We hebben met evenveel genoegen geluisterd naar het gedegen betoog van dr. Kemmers over de afzetsituatie in Zuidwest Nederland. In niet mis te verstane woorden vertelde deze, wat er nodig zal zijn om als fruittelers in de toekomst een afzet te houden die verantwoord is. Voorzitter M-. J. Goud gaf een overzicht van de fruit oogst in het afgelopen jaar. De^m.iddppprijs,.per.kg voor appels, gezien in het liefit van de snel hogériWofdehde produktiekosten en de sterk inflatore ontwikkeling, laat zien dat er voor de meeste bedrijven nauwelijks sprake is van enig rendement. Desondanks staat de ondernemer die zich rekent tot de blijvers en zijn bedrijf op peil wil houden, voor enorme investeringen. Voor gezondmaking en instandhouding van de fruitteelt is vernieuwing en in een snel tempo ver jongen van de opstand een zeer belangrijk gegeven, al dus de heer Goud die verder wees op de verdere ver grijzing van het ondernemersbestand in de fruitteelt. Samenvattend stelde hij dat het huidige ondernemers klimaat ronduit slecht is en gezien de verwachtingen voor 1974 ziet het er niet naar uit dat dit binnenkort zal verbeteren. De heer Goud kon overigens ook wel posi tieve punten aanhalen in zijn openingsrede. Hij noemde de vooruitgang van voorlichting en onderzoek en ook wat er is besloten ten aanzien van de verbetering van de afzetstructuur. Enkele opmerkingen betreffende de inleidingen op deze dag willen we hier maken. Dat is ten aanzien van het referaat van dr. ir. Gruys dat er zeker perspectieven zijn om het aantal bespuitingen in de fruitteelt te vermin deren door de geleide ziektebestrijding die voor een be langrijk deel is gebaseerd op waarnemingen. Die waar nemingen vragen veel tijd en een grote nauwkeurigheid en ze kunnen dan ook tot behoorlijke resultaten leiden. Ds conclusie van spreker was dat bij een goede geleide bestrijding het aantal bespuitingen met insekticïden en acariciden met ongeveer de helft verminderd kunnen worden met daarbij een percentage beschadigingen dat weinig hoger ligt dan bij de geregelde bespuitingen. Een vervolg op de geleide bestrijding is de geïntegreer de bestrijding waarbij de natuurlijke vijanden van de ver schillende plagen worden ingeschakeld. In sommige delen van de wereld heeft de geïntegreer de ziektebestrijding een grote vlucht genomen. Zo wordt in Nova Scotia door 5060 van de fruittelers deze bestrijding toegepast. Ook in Amerika zijn er wel streken waar dit op grote schaal gebeurt. Het advies van dr. ir. Gruys was om niet op grote schaal met de geleide be strijding of met de geïntegreerde bestrijding te beginnen maar b.v. een proef te nemen met een oppervlakte van 1 ha. In het boekje over de gewasbescherming in de fruit teelt zijn over dit vraagstuk een aantal wenken opgeno men. I R. KEMMERS van het C.B. van Tuinbouwveilingen riep de aanwezige fruittelers op om massaal ja te zeggen tegen het komende voorstel van de besturen der Zeeuwse fruitveilingen om een topcoöperatie te stich ten. Hij achtte e.e.a. een goede opzet, vooral omdat er veel bevoegdheden worden toegekend aan de top. Het zou een uitstekend begin zijn volgens deze afzetdeskun- dige maar ook niet meer dan dat, want er zal verder ge werkt moeten worden op de basis die na het ,,ja" van de ledenvergaderingen kan worden gelegd. Alleen een vo!led:g Zeeuwse eenheid in de fruitafzetstructuur zal in de toekomst toereikend zijn. Wie in de toekomst in de fruitteelt nog wil bestaan zal snel moeten bouwen, want de huidige afzetstructuur dient de tijd van de ouderen niet uit. Ook dat stond vast voor dr. Kemmers die zei dat, als de huidige afzetimpasse niet wordt doorbroken, elke teler op de puinhopen terecht komt! Het veilen dient primair gezet te worden en in feite kan dat alleen maar goed worden verwezenlijkt wanneer men op één punt komt te zitten. Er is ook aanyullendp afzet nodig en hiervoor zal een bernicfdefin'gsRan toor bij de veiling goede diensten kunnen bewijzen. Verder werd er op gewezen dat het veilingbedrijf, om goed te funk- tioneren, behoefte heeft aan een goed samenspel met de afnemers en dat moet worden voorkomen dat de aan voer op de veiling wohdt uitgehold door de aanvullende verkoop. Belangrijk is verder dat het fruit vlot bereik baar is of wordt voor de handel want ook voor deze groep geldt steeds meer het gezegde: ,,Tijd is geld". Een ander punt dat dr. Kemmers zijn hoorders voorhield was dat de steeds stijgende kosten alleen 'opgevangen kun nen worden door grotere eenheden. Het samengaan van de vier fruitveilingen in Zeeland zou een omzet geven van 30 miljoen gulden en dat noemde hij een redelijke omzet om een goede fruitveiling te kunnen zijn. Het is zeker geen te hoog bedrag, zo was zijn mening! GE-INTEGREERDE SPINTBESTRIJDING BIEDT GOEDE KANSEN Van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp ver scheen een boekje, ge titeld: „De fruitspint- mijt en andere mijten op vruchtbomen", ge schreven door de heer M van de Vrie. Naast le diverse schadelijke mijten, worden ook een aantal roof mij ten en andere vijanden van het fruitspint beschre ven. Nu wordt de bestrij ding in een andere rich ting gezocht en dit lijkt veel kans op succes te bieden. Die nieuwe richting is de geïnte greerde bestrijding via de zeer vele natuurlijke vijanden van het fruit- pint. Dit alles is uit gebreid beschreven in het 68-pagina's tellen de, duidelijk geïllus treerde boekje, dat ƒ6 kost en wordt toegezon den na overmaking van dit bedrag op gironum mer 495107, van het Proefstation. leder in zijn vak, zeggen we altijd maar. Tolsma Techniek is al jarenlang lucht behandelingsadviseur. Ze hebben zich bekwaamd in de problematiek rond de opslag, de droging, de koeling en de ventilering van bijv. aardappelen. Maar dat kunnen voor hetzelfde geld uien zijn. Of bieten Of knollen. Of bollen. Ze hebben daarvoor een ronduit uniek systeem ter beschikking. Dat enerzijds bestaat uit vrijstaande, vrijdragende, demontabele Tolnop keerwanden met net zo veel schepluiken als u wilt. En anderzijds uit het Tolsma driehoek ventilatiesysteem, bestaande uit samen- klapbare, driehoekige luchtkokers met bijpassende ventilatoren in alle denkbare kapaciteiten. De praktijk bewijst keer op keer dat akkerbouwprodukten bijzonder veel baat hebben bij dit systeem. Evenals bij het ondergrondse bewaarsysteem, waarvoor Tolsma ventilatoren met vierkant voorfront levert van 1 tot 15 P K. En niet alleen hiervoor maar voor alle voorkomende ventilatieproblemen. Voor u wellicht voldoende reden om eens kontakt met Tolsma op te nemen. Bel even of stuur een lege envelop met uw naam en adres aan antwoordnummer 18 in Emmeloord. Havenstraat 18 Emmeloord Tel. (05270) 4755*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 18