uien Januari- en februarimaanden voorbereiding van de nieuwe oogst Inzamelingsaktie restanten bestrijdingsmiddelen in Zeeland Pootgoed voor de consumptie-aardappelteelt JUNO - Rond de Schelde 16 a. b. De eerste weken van 't jaar ben je altijd geneigd om de datum verkeerd te schrijven, 't Gaat nu zo zachtjes aan weer een 1974 heeft zich ook al laten gelden. Ver leden week vrijdag werd ook de WESTHOEK weer op geschrikt door de wind. Een windhoos liet zo hier en daar weer sporen achter. Overigens heeft het zachte weer van de laatste tijd de tarwe aardig doen ontwikke len. Ook verschillende percelen graszaad, die laat ge zaaid zij», komen nu aardig voor de dag. 't Duurt nog wel even, maar in gedachten zijn we al met diverse zaken in ons bedrijf voor 1974 doende. Dat we hierbij met flinke kostenstijgingen te maken zullen krijgen is wel duidelijk. Wanneer we dat allemaal eens per ha zouden omrekenen, dan zouden we ervan schrikken! Onze voorbereidingen voor oogst 1974 kunnen we ook Van maandag 21 t/m vrijdag 25 januari a.s. tussen 8.30 en 12.00 uur v.m. en tussen 13.30 en 16.30 uur n.m kunnen per gemeente op de daarvoor vastgestelde plaats restanten bestrijdingsmiddelen ingeleverd worden eri wel: Alle restanten «an middelen die nu niet meer worden toegepast. Middelen, die onbruikbaar zijn geworden. Middelen, die nu niet meer zijn toegelaten voor gebruik in de landbouw. Voor de meeste bedrijven zijn dit aldrin, dieldrin, heptachloor en chloordaan. Ook endrinbevattende middelen zijn voor de meeste toepassingen verboden. D.D.T. mag niet meer worden gebruikt. Alle kwikbevattende middelen, zoals bijvoorbeeld oude zaaizaadontsmettingsmiddelen. Deze middelen ech ter wel apart verpakken met het opschrift „kwik". Bij twijfel kunt u informeren bij het C.A.R. - Goes telefoon 01100—6440, toestel 214, of bij het Consulent schap voor de Tuinbouw, tel. 011006440, toestel 244. Kwikhoudende koolstof en kwikhoudend slib, afkomstig van dompelbaden voor het ontsmetten van bloem bollen o{ aardappelen mogen bij deze actie niet worden ingeleverd. Na deze éénmalige aktie is het niet meer nodig dat er verboden bestrijdingsmiddelen in Uw bezit en op het be drijf aanwezig zijn. Neem dus nu deel aan deze aktie! Bij de inzamelingsactie van giftige bestrijdingsmiddelen in Noord-Brabant is ongeveer 65.000 kilogram (in to taal 210 kubieke meter) aan restanten ingeleverd. De verwachting dat het 30 ton zou worden is dus verre over troffen. Meer dan 25.000 agrarische ondernemers hebben in de week van 19 tot en met 23 november vorig jaar het verboden of onbruikbaar geworden bestrijdingsmate riaal ingeleverd op de 152 aangewezen inleveringsplaat sen. Het succes van de aktie in Brabant is bijzonder go ed geslaagd! STUDIEMOGELIJKHEDEN HERINPLANT POPULIEREN IN ZEELAND In 1973 zijn in Zeeland op grote schaal beplantingen, bestaande uit poplieren (Populus serotina en Populus serotina „El ecta"), afgestorven als gevolgen van de schimmelziekte Marssonina. Met name in Zeeuwsch- Vlaanderen en Zuid-Beveland is het landschap aanzien lijk aangetast. Het is van groot belang dat deze beplantingen zullen worden herplant, opdat de schoonheid van het Zeeuwse landschap, dat in belangrijke mate wordt bepaald door het voorkomen van weg- en dijkbeplantingen, in stand kan blijven. Voor de herinplant van deze beplantingen bestaat in 1974 de mogelijkheid om een belangrijke overheidssubsidie te verkrijgen. Degenen die hiervoor in aanmerking willen komen worden verzocht dit vóór 15 februari 1974 kenbaar te maken aan de Hoofd Inge nieur Direkteur voor de Landinrichting, Westsingel 58 te Goes. Met hen zal daarna hieromtrent kontakt wor den opgenomen. op de R.A.I. realiseren. Wij zijn als altijd benieuwd wat er weer zal zijn. We hebben gelezen dat het aantal deelnemers is verminderd. We vinden hier dus dezelfde tendenz als in de landbouw. Steeds grotere eenheden. 'tZal ook in de stands wel te zien zijn. Grotere machi nes en meer trekkracht. Waar zal het eind 'hiervan zijn? 't Valt niet te voorspellen. Wanneer we naar andere Westeuropese landen kijken dan zal het nog vetrder doorzetten. Toch vraag je je wel eens af of we in Ne derland ook zo groot zullen worden als in sommige andere partnerlanden. Er zijn nogal wat omstandighe den die verschillen met de buren. Januari en februari zijn de maanden van voorbereiding en overdenking, on misbare schakels voor 't geheel. Juist deze maanden moet de boer goed benutten! In verband met de bijzonder hoge pootgoedprijzen welke thans gelden, bereiken ons nogal wat vragen over mogelijkheden om bij de consumptie-aardappelteelt op pootgoedkosten te besparen. Enkele veel voorkomende vragen zijn: „Is het verantwoord poters te sorteren uit een consumptiepartij?"; „Zijn lagere klassen bruik baar?"; „Wat zijn de gevolgen van een geringere stand dichtheid?" Naar aanleiding hiervan in dit artikeltje enkele opmerkingen. Wat betreft het gebruiken van poters uit een consumptiepartij zijn er nogal wat bezwa ren. Allereerst zal men er zeker van moeten zijn, dat een dergelijke partij niet in aanraking is geweest met kaemremmingsmiddelen. Dan is er de virusbesmetting. Na de bladluizenplaag van 1973 mag men verwachten, dat knollen uit een volledig uitgegroeide consumptie party zwaar met virus zijn besmet, waardoor een aan zienlijke opbrengstverlaging verwacht moet worden. Om deze reden en om geen risico te lopen dat de poters zwaar zijn besmet met knolziekten, moet dit alternatief ten sterkste worden afgeraden. Ais het enigszins kan moet dan ook NAK-gekeuxd uitgangsmateriaal worden gebruikt, waarbij ook de laagste klassen goed bruikbaar zijn. Een mogelijkheid tot pootgoed bespari r.g die wel over wogen kan worden, is het aanhouden van een wat wij dere plantafstand. Geldt als optimaal voor de consump tieteelt ca 20 stengels per m2, dit aantal kan zij het ten koste van een kleine opbrengstdaling wel iets worden teruggebracht. Een aantal van 16 stengels per m2 moet echter als minimum worden beschouwd. Bij lagere aantallen kan de opbrengst vrij sterk teruglopen. In plaats van de maat 35/45 mm is ook pootgoed ge sorteerd op 28/35 mm uitstekend bruikbaar, mits vol doende dicht wordt geplant. Met andere woorden, dat wordt gezorgd voor voldoende stengels/m2. Grover poot goed dan 35/45 mm kan wat ruimer worden gepoot. In de tabel zijn voor enkele maten globaal de benodigde hoeveelheden pootgoed aangegeven bij verschillende standdichtheden. Hierbij is rekening» gehouden met een wat lager gewicht per poter dan normaal, vanwege de dit jaar rondere knolvorm. Pootgoedhoeveelheden bij 2 standdichtheden voor het ras Bintje Standdichtheid 20 stengels/m2 16 stengels/m2 Potermaat planten kg pootgoed planten kg pootgoed per ha per ha per ha per'ha 28/35 mm 50.000 1200 40.000 950 35/45 mm 40.000 2000 32.000 ±1600 45/55 mm 35.000 3100 28.000 2500 Wanneer men er toe overgaat wat minder pootgoed te gebruiken, is het wel zaak dit zo goed mogelijk voor te behandelen. Dit houdt in dat men in elk geval er voor moet zorgen dat de poters goed „wakker" de grond in gaan. Poters, die tot vlak voor het poten koud zijn be waard, zullen vooral in een koud, nat voorjaar moei lijk kiemen, waardoor de planten laat en onregelmatig bovenkomen. De kans op aantasting door ziekten als Khizoctonia en Fusarium is dan bovendien groter. Dit alles kan een aanzienlijk verlies aan kiemen (stengels) tot gevolg hebben. Het grootste aantal stengels per poter verkrijgt men als regel door het pootgoed ca. 3 weken voor het poten langzaam bij te laten komen, door dan niet of weinig meer te ventileren. Ook een keer afkiemen ca. 1 week voor het poten kan het aantal kiemen gunstig beïnvloe den. Wel kan het pootgoed hierdoor iets worden ver zwakt, hetgeen overigens bij een ras als Bintje als regel niet bezwaarlijk is. Of afkiemen overigens dit jaar wel nodig is, is de vraag, daar het meeste pootgoed in het najaar reeds een topsprudt heeft ontwikkeld, die er bij het sorteren is afgegaan. Wordt volledig voorgekiemd, dan zullen de kiemen goed moeten worden afgehard en voorzichtig moeten worden gepoot (langzaam rijden) om kiemverlies tot een minimum te beperken. Voor een zo groot mogelijk aantal stengels is ook de kwaliteit van het pootbed van grote betekenis. Als de poters in vochtige grond van goede struktuur worden gelegd, ontwikkelen zich meer stengels dan in een droog kluiterig pootbed. Proefstation voor de Akkerbouw Ir. C. D. VAN LOON waren weer zaai dit ras«nl9 WAIBOERHOEVE VOOR EXCURSIE VOLGEBOEKT TOT HALF MAART 'De directie van het Proefstation voor de Rundveehou derij deelt mede, dat de belangstelling voor de nieuwe C. R. Waiboerhoeve te Lelystad zo groot is dat de stroom bezoekers nauwelijks meer door de beschikbare mede werkers op de juiste manier is op te vangen. Van sep tember tot en met december 1973 werden ca 5000 bezoe kers geregistreerd. Voor de komende maanden zijn reeds zoveel afspraken voor excursies gemaakt, dat vóór 'half maart geen excursies meer aangenomen kunnen worden. Verzocht wordt daarom niet meer op te bellen voor ex cursies op korte termijn. De directie vraagt hiervoor begrip, omdat het onmo gelijk is bezoekers onbeperkt en zonder geleide op de proef boerderij toe te laten. Daardoor zou het dagelijks werk en het onderzoekprogramma te zeer worden ver stoord. Het aantal medewerkers op de proefboerderij is bepekt en een bezoek aan de Waiboerhoeve zonder gids is onbevredigend, zowel voor het proefstation en de proefboerderij als voor de bezoekers zelf. Verzocht wordt daarom alleen op te hellen als het gaat om een excursie na half maart. Dan zijn er weer mogelijkheden. Maak wel tijdig een afspraak. Tel. 03200 —26654 en 26674. Vorige week vernamen we over de radio dat het oogst jaar 1973 een goed jaar was geweest en dat het inkomen van de boer hierdoor wel met 3 was verhoogd. Een goed geluid, maair zo'n bericht zegt in wezen niets als men niet ter zake kundig is en niet op de hoogte is van het wel en wee van het ondernemerschap van de huidige boer. Menige boerin raakt zelfs door zo'n berichtgeving van slag, want mijn eigen echtgenote zag de aankoop van een bontjasje hierdoor al zitten. Veel tekst en uit leg over de nieuwe vorm van belastingheffing was dan ook nodig om haar te overtuigen, dat er van de 3 ver hoging slechts ongeveer de helft maar overbleef en dat er in hoofdzaak slechts een valhelm van kon overschie ten. De steeds toenemende kapitaalbehoefte en de stij gende rentevoet eisen dat er in het bedrijf grote be sparingen worden gedaan, maar deze zijn met een ge zond en intensief bouwplan ook niet meer te verwe zenlijken en daarom rijst de vraag of we met het bouw plan en met de bedrijfsvorm niet een andere koers die nen te gaan varen, want in 1974 zullen de kosten on getwijfeld nog aanzienlijk gaan stijgen. De faktor ka pitaal dwingt ons daarom een bedrijfSbegroting op te stellen en desnoods in afdelingsverband gezamenlijk nog dieper hierop in te gaan. De kosten zijn in tien jaar verdubbeld en dat houdt geen gelijke tred met ons inkomen. Evenwicht moet er zijn en zo ook in de balans van de boer anno 1974 wil hij zijn gezin een verdiende plaats geven in de huidige samenleving. Met grote zorg zien we dan ook de problemen rond de bedirijfsfinan- ciering tegemoet en hopen dat van hogerhand hiervoor het nodige begrip zal worden getoond. Door Gedeputeerde Staten is verzocht voor het eind van deze maand een opgaaf van kandidaten in te zen den voor de nieuw te benoemen hoofdingelanden welke na 1 juli a.s. de vervuilers in de waterschapsbesturen gaan vertegenwoordigen. In overleg met diverse instan ties in de regio zullen dus zo mogelijk een aantal dub beltallen worden samengesteld. Onder deze vervuilers worden gerangschikt de industriële vervuilers, de agra rische vervuilers en de huishoudelijke vervuilers. Voor deze laatste groep worden hier en daar ook vrouwelijke kandidaten benoemd! In de omliggende provincies is de uitvoering van de wet op de verontreiniging opper vlaktewateren al een poos een feit, maar voor onze pro vincie liggen de stukken nog in Den Haag op goedkeu ring te wachten. In de wandelgangen wordt wel eens gefluisterd, dat Zeeland gezien zijn schoon verleden he lemaal voor het laatst is gehouden! Wat het straks alle maal gaat worden hangt dus veel af van de besluiten van het nieuwe bestuur en dat zal ongetwijfeld geen gemakkelijke taak worden. De hoofdtaak van het nieu we waterschapsbestuur blijft echter de strijd aanbin den tegen het water zoals voorheen en dat zullen we toch niet uit het oog mogen verliezen. Deze week werden we voorgelicht over de moderne tarweteelt. Met de komst van de maaidorser is de stik- stofzak pas goed opengegaan en zodoende hebben we de laatst tien jaren met ons tarweniveau niet veel bereikt. Pas in 1973 is dit gestegen. Stikstof is een dure meststof en om 'hierop verantwoord tebespairen moeten we re kening houden met de nog aanwezige stikstof in de grond. Verder is momenteel een plantenaanta'l van 150— 200 per vierkante meter zeer goed te noemen, want bij een dikkere stand moeten we voorzichtig zijn met stik stof. Een gedeelde gift is aan te bevelen en bij de eer ste gift moeten we niet bang zijn om wat te sparen en later moeten we niet bang zijn om wat te strooien. Een gezond gewas gezond houden is dus het recept!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 16