Gezamenlijke maatregelen voor bestrijding duivenschade noodzakelijk Eerste milieustal staat in Cadzand Waarom geen rassenproeven opbrengend vermogen graszaad? Houdt nu schoonmaak in de bestrijdingsmiddelenkast 15 Het bijzonder zachte weer heeft ook voor de landbouw op WALCHEREN zijn aantrekkelijke kanten. Afgezien van de energieschaarste zijn lage temperaturen in deze bedrijfstak meer schadelijk dan voordelig. Dit zowel wat 'betreft het uitvoeren van buitenwerkzaamheden als de voederbehoefte van het vee en de groei en kwaliteit van tevelde staande gewassen zoals tarwe en ook groente gewassen. De wintertarwe is de laatste tijd flink gegroeid, nadat de ontwikkeling afgelopen najaar traag was vanwege de wat minder gunstige omstandigheden. De toepas sing van bodemherbiciden in dit gewas heeft ook weer aan de verwachting voldaan, daar er van enige onkruid ontwikkeling nog geen sprake is. Voor de voederbehoefte van het vee is zacht weer ook veel waard. Bij koude hebben de dieren ook meer energie nodig. Tot op heden is hiervan nog geen sprake geweest. We zagen zelfs rond de jaarwisseling op en kele bedrijven een aantal dieren in de weide. Mogelijk kunnen de betrekkelijk hoge temperaturen schadelijk Sinds enkele weken is de eerste zgn milieustal van Nederland te Cadzand in het gebied WEST ZEEUWSCH- VLAANDEREN in gebruik genomen. De stal staat op het erf van een akkerbouwer die reeds enige jaren var kens fokt op roostervloeren. Dit type stal is afkomstig uit België, waar ze het de natuurstal noemen. De stal is aan één kant grotendeels open, zodat verse lucht kan binnenstromen. De mest stapelt zich gedurende de mestperiode van 120 dagen op, waarbij om de andere dag stro wordt toegevoegd. Aan het eind van de mest periode wordt met een laadschop deze mest verwijderd. De voordelen liggen o.a. hierin, dat er veel minder stank heerst, verwarming niet nodig is en evenzo geen ventilatie. De kosten aan investering zijn 100 per var kensplaats lager dan bij het rooster vloersysteem! Ook het stro van een akkerbouwbedrijf kan alzo tot grotere waarde worden gebracht. Het uitvalspecentage blijkt laag te zijn en de varkens hoesten veel minder. Ook op een ander groot akkerbouwbedrijf zijn twee van dit soort stallen in aanbouw. Weer een nieuwe ont wikkeling die hopelijk goed zal blijken te voldoen, waar door een aantal bedrijven in dit gebied hierin een aan vullende bron van inkomsten zullen kunnen vinden. Volgende week vindt de inzamelingsactie restanten bestrijdingsmiddelen plaats. Deze gelegenheid geeft ons de kans om nu „schoon schip" te maken. Restanten be strijdingsmiddelen kunnen een bedreiging betekenen voor mens, dier en plant. Laten we nu er voor zorgen dat deze kostenloze actie een groot succes wordt. Inge leverd kunnen worden restanten van middelen en mid delen die onbruikbaar zijn geworden, verboden midde len als gechloreerde koolwaterstoffen en kwikbevatten- de middelen. En vergeet niet dat verwacht mag worden dat de controle door de A.I.D. na deze inzamelingsactie strenger zal worden! De 4e januari j.l. gingen we weer naar de jaarlijkse Spuitdag te Goes. Op deze, voor eigenlijk elke boer toch leerzame en overigens zeer diruk bezochte dag, waren weinig collega's uit ons gewest. Dit wordt de laatste jaren steeds minder en het is beslist niet alleen met het bezoek aan de Spuitdag zo. Wij moeten er van overtuigd zijn dat de ontwikkelin gen in de landbouw in een steeds sneller tempo zich zal voortzetten. Van deze ontwikkelingen moeten we op de hoogte blijven, anders blijven we stilstaan en u weet: stilstand is achteruitgang! Op de rondgangen voor de studieklubs worden in januari en februari n.l. technische zaken behandeld rond de stelling „Slechts de hoogste kg-opbrengst kan het hoogste inkomen geven!" Het is verbazend hoeveel verschil het kan geven op een bedrijf van 40 ha met ■50 hakwuchten. Kg.-opbrengsten van 5 boven het gemiddelde resulteren in een inkomen van ongeveev 15.000 hoger dan bij opbrengsten van 5 beneden het gemiddelde! Goede gewassen telen wordt van steeds groter belang! zijn voor de bewaring van aardappelen en uien in lucht- gekoelde bewaarplaatsen. Er zal wat meer op gelet hioeten worden dat geventileerd wordt bij de laagste temperatuur. De behandeling tegen spruitvorming bij aardappelen moet mogelijk wat eerder worden uitge voerd dan aanvankelijk was gedacht. De bewaarkwaliteit van de uien is over het algemeen zeer goed, maar kan bij aanhoudende wat hoge tempe ratuur sneller achteruit gaan dan gemiddeld wordt aan genomen. Op een vergadering van de Vereniging van Rijksvoor lichting werd de vtraag gesteld, wat de organisaties denken te gaan doen aan de duivenbestrijding. Preven tieve middelen blijken niet te kunnen of mogen toege past worden. Indien dit wel wordt toegestaan, dan blijkt het effect zeer onvoldoende te zijn. Gesuggereerd werd, gelden ter beschikking te stellen om meer duiven af te kunnen schieten. Ook werd bezwaar gemaakt tegen het feit dat in het bos bij Rammekens de duiven niet af geschoten zouden mogen worden. Kennelijk zijn er nog lieden die het belangrijker vinden dat de duiven worden beschermd, dan dat er een ongestoorde voedselproduktie plaats vindt! Het is de hoogste tijd voor het treffen van gezamenlijke maatregelen. Individueel is het onbegon nen werk. Op zijn hoogst het verjagen van de dieren van de eigen akker naar die van de buurman. De bron van waaruit het kwaad komt, die moet aangepakt wor den! Mogelijk zaaien we over ruim 2 maanden erwten! Of we zaaien ze niet omdat we caputuleren voor de duiven! We willen besluiten met een verheugende melding op het gebied van de samenwerking. Deze maand viert de Coöp. Werktuigenvereniging „De Noormannen" te West- kapelle zijn 25-jarig bestaan. Opgericht in 1949 ten be hoeve van een 10-tal kleinere akker bouwbedrijven heeft deze vereniging haar positie geleidelijk verstevigd onder bekwame leiding van het bestuur en werkleider. Harte lijk geluk gewenst met dit jubileum, met de wens dat deze samenwerking nog lang gestand mag blijven ten voordele van de deelnemende bedrijven! In ons eerste artikel voor THOLEN en ST. PHILIPS- LAND in het nieuwe jaar wensen wij onze lezers toe, dat zij onze artikelenreekt van 1974 in goede gezondheid zullen kunnen lezen en niet te veel geconfronteerd wor den met te grote problemen! De voortekenen zijn, wat dat betreft, echter niet zo gunstig, want hoe de veel vuldig besproken oliecrisis ook verder zal verlopen, één ding is zeketr, dat deze ook voor onze bedrijfsvoe ring kostenverhogend zal werken. Deze en diverse an dere factoren zijn medebepalend voor de samenstelling van ons bouwplan, waarin we weer aanknopingspunten moeten zien te vinden om de meerdere kosten op te van gen. In dit kader weird afgelopen week weer de jaarlijkse studiedag van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting en de Kring gehouden, welke deze keer over de teelt en zaadopbrengst van graszaad handelde. Als één van de vele bezoekers waaronder een groot aantal vertegen woordigers van graszaadfirma's is ons enkele dingen duidelijk geworden. Eén daarvan is, om eerst de hand dit niet doet, wat in de praktijk nogals eens voorkomt, en worden daarbij eventuele bezwaarlijke omstandig heden gebagatelliseerd, dan leidt e.e.a. tot teleurstellen de resultaten. Dit komt het vetrouwen, dat er tussen te ler en teeltvertegenwoordiger toch moet zijn, niet ten goede! Een ander zeeir belangrijk uitgangspunt van deze studiedag was de onbekendheid met «het opbrengend vermogen van de soorten van de diverse firma's. De in i:' 73 ingestelde graszaadcommissie heeft een verbijste rende hoeveelheid werk verzet om hier enige duidelijk heid in te b. engen. In hoeverre echter de praktijk zijn voordeel kan doen met de cijfers uit het door de com missie samengestelde rapport is voor ons een vraag. Zeker is echter wel, dat een stap in de goede richting is gezet! Van de zijde van de kwekersbond werden vergelij kende proefvelden niet als onmogelijk, maar wel als niet te verwezenlijken aangemerkt. Onze mening is maar in telersboezem be steken, dat de kg-opbrengst per nog steeds, dat het toc-h minstens mogelijk moet zijn teler' van hetzelfde ras enorm verschillen. Zaaidatum, dekvrucht, tijdstip en dosering van bemesting en be spuiting zijn de nieuwe teler van graszaad zich zo snel mogelijk in de teeltbeïnvloedende factoren te bekwa men, maair ook de firmavertegenwoordiger dient mijns inziens de teler erop te wijzen, dat hij latere inzaai of minder geschikte dekvrucht het financieel aantrekke lijker kan zijn om een ander gewas te zaaien. Dat hij Het werk in het veld ligt ook op ZUID-BEVELAND vrijwel volledig stil. We zijn dan op dit moment ook niet afhankelijk van de weersomstandigheden. Toch dienen we duidelijk aandacht te besteden aan de hoe veelheid neerslag die reeds vanaf begin november ge len is en de hoeveelheid die tot eind februari nog zal vallen. Deze hoeveelheid neerslag moeten we zien als een «aanwijzing hoeveel N we aan onze wintertarwe moeten geven. Een doirekt opvolgen van dit N-advies is wel gewenst om de hoogst mogelijke opbrengst te ver krijgen. Ze hebben het er wel eens over om „achter de markt aan te zaaien", zo is ook met dit N-advies. Direkt aanpassen is noodzakelijk, niet pas na enkele jaren. De volgende week zullen vele ondernemers een be zoek gaan brengen aan de R.A.I. te Amsterdam. Weer eens gaan zien hoe snel het gaat met de veranderingen in de mechanisatie. Er zit echter één bezwaar aan deze mechanisatie n.l. dat deze steeds meer gericht is op grotere bedrijven en oppervlaktes. Jammer is dat te veel machines voor de kleinere bedrijven veel te groot maar vooral veel te duur worden Voor we echter naar de R.A.L gaan geloof ik dat het noodzakelijk is om eerst eens een grote schoon- om op de proef boerderij en in het zuid-westelijk kleige bied zonder grote financiële offers de meest geteelde ir assen van b.v. veldbeemd, roodzwenk en raaigrassen op opbrengend vermogen te vergelijken. Dit kan toch ook voor andere gewassen!! Wij vinden dat zoals in de studiedagconclusie ook gesteld, hier een onderwerp is besproken wat nog nadere bestudering vraagt en nog niet is afgerond! maakt te houden in het bestrijdingsmiddelensohuurtje of kast. U krijgt nu op een zeer correcte manier de mo gelijkheid om oude, niet meer te gebruiken of verbo den middelen of restanten per gemeente in te leveren. Voor het overige is «het zaak nu de mogelijkheden te onderzoeken die er nog zijn om het bouwplan vol te ma ken. Zo werd er vernomen dat er wat meer belangstel ling is voor de teelt van stamslabonen. Ook voor de teelt van vlas heeft men ondanks problemen met de handenarbeid bij het oogsten toch weer wat meer be langstelling. Er zijn plannen om vooraanstaande vlaste lers op het eind van deze maand een excursie naar de vlasfabriek te Dinteloord te organiseren. (Zie verder pag. 16.) Brood 7 'ft Krenten- en Bruine bonen 8/2 rozijnenbrood 23 Capucijners 12 Spliterwten 30 Oploskoffie 15 Krenten en rozijnen 35 Suiker 4/2 Sherry 18 Huishoudzeep 11 Stofzuig erzakken 21 Wasmiddelen 13 Wol (knotten) 35 Naaigarens 27 voornaamste doelstellingen van het begrotingspro gramma van de regering Den Uyl zoals dat in september 1973 werd gepubliceerd waren de bestrijding van de in flatie en die van de werkloosheid. Wij zien minister Dui- senberg nog voor ons, toen hij in een televisie-interview zich optimistisch toonde na het bekend maken van de op waardering van de gulden. „Indien deze opwaardering geen gunstige gevolgen heeft dan weet ik het niet", aldus de minister in dit interview! De consumentenbond heeft nu prijsstijgingen van de maand december gepubliceerd en hieruit geven wij de volgende bloemlezing: Hoewel er tegenwerkende krachten zijn, kan o.i. toch wel de conclusie worden getrokken dat de manipulatie van de opwaardering van de gulden niet het gewenste resultaat heeft gehad. Een prijsstijging die over het gehele front doorberekend op 13 a 15 uitkomt, wordt voor 1974 waarschijnlijk ge acht. Dat betekent een verdubbeling ten opzichte van 1973. En dat terwijl de gevolgen van de oliecrisis nog niet in deze cijfers tot uitdrukking komen! Het moet voor de regering en de haar adviserende or ganen toch wel een zwarte tijd zijn. Indien eerst een maatregel wordt getroffen welke ongeveer als een ei van Columbus wordt aangemerkt en men moet dan binnen 3 maanden constateren dat het tegengestelde moet worden geconstateerd als datgene wat van de maatregel werd verwacht, moet dit zacht gezegd toch wel onprettig zijn! WIJ was de door de regering naar voren gebrachte ont wikkeling ruiet overeenkomstig die van bedrijfsleven en vele bedrijfseconomen. In sommige van die kringen werd de revaluatie als ongepast aangemerkt en als on voldoende gesteund door de economische toestand en ont wikkeling en getuigend van een verkeerd inzicht in de situatie. Niettemin zitten wij met de gebakken peren en lijkt het er op dat wij bezig zijn een nieuw tijdvak in te gaan. Een tijdvak waarin zal moeten blijken of de collectieve voor zieningen (sociale uitkeringen e.d.) kunnen worden ge handhaafd. Een tijdvak waarin vele beslissingen zullen worden beheerst door schaarste aan een van de belangrijkste grond- en hulpstoffen van de industriële ontwikkeling, n.l. olie. Een tijdvak waarin zal blijken of de belastingheffing straffeloos kan worden opgevoerd tot een peil waarbij extra prestatie en inzet worden afgerond op een manier dat niet diegene die presteert maar de gemeenschap bijna volledig de revenuen van deze inspanning ten goede komt! Een tijdvak tenslotte waarin moet worden verwacht dat de produktie zich zal verleggen in die zin dat in plaats van arbeidsbesparende maatregelen, energiebesparende maatregelen de boventoon zullen voeren. JJ OE dit alles gestalte zal krijgen is niet te voorspellen. De ondernemer staat voor een zware taak. Er zijn zoveel onzekerheden dat grote voorzichtigheid geboden lijkt. De prijsontwikkeling is onrustbarend maar tegelijk zo weinig te beoordelen dat nauwelijks bewuste goedge- fundeerde calculaties te maken zijn. Het is te hopen dat de middenstanders, agrariërs, am bachtslieden, dienstverlenende bedrijven enz. diè rege ringsmaatregelen zullen krijgen overeenkomstig de be langrijke plaats die deze in de maatschappij innemen en waar zij recht op hebben! PAAUWE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 15