WEER EEN MOEILIJK JAAR VOOR BRUSSEL! Samenwerking huishoudscholen Zierikzee en Haamstede VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE ZLM Aansprakelijkheid mede-passagiers f^OORDAT de algemene leiding van het geheel komt te berusten bij de huidige directrice van de Prinses Julianaschool ontstaat dus formeel uiter aard één school onder één bestuur (ZLM) en één directie. 13 Eigenlijk reeds vanaf de oprichting heeft de E.G. bijna elk jaar wel met een of andere crisissituatie te maken gehad. We zijn er, zeker ook in de landbouw, al zo mee vertrouwd geraakt, dat we er nauwelijks nog van onder de indruk komen. Wat dat betreft heeft Brussel soms veel weg van de leerling, die ieder jaar met de hakken over de sloot weer overgaat, meest eerst na een uitge breid gesprek in de lerarenvergadering! Kan deze leer ling soms later nog heel goed terechtkomen, het heeft er steeds meer de schijn van dat het voor Brussel steeds moeilijker wordt naarmate de werkelijk beslissende examens naderbij komen. Zeker de laatste jaren is er immers in steeds sterkere mate sprake van een crisispolitiek in plaats van een werkelijk gemeenschappelijke E.G.-portiek. Er worden eigenlijk alleen die besluiten genomen, die absoluut nood zakelijk zijn om de zaak aan de gang te houden. Eén van die besluiten, die Brussel ieder jaar weer op de proef stellen, is de vaststelling van de nieuwe land- bouwgarantieprijzen. Een besluit waarmee de E.G. min of meer staat of valt; immers de landbouw is praktisch de enige sektor waarin tot nu toe, althans enigermate, van een gemeenschappelijk beleid sprake is. Hoe ver men in sommige andere sektoren nog van een gemeenschappelijk denken, laat staan handelen, ver wijderd is, blijkt wel uit de nu door de afzonderlijke lid staten gevoerde energiepolitiek. Het is daarbij niet alleen teleurstellend te moeten konstateren dat voor de mees te lidstaten het nationale hemd aanzienlijk nader is dan de E.G.-rok, maar ook dat na zoveel jaar het in Brussel opgebouwde bestuurs, overleg- en ambtenarenapparaat blijkbaar nog volkomen machteloos staat en tot geien enkel slagvaardig en gezamenlijk beleid in staat is! SOMBERE PRIJSBERICHTEN Hoewel op het moment dat wij dit schrijven de Brus selse landbouwprijsvoorstellen voor 1974/75 nog niet of ficieel zijn bekendgemaakt, is er wel al zoveel van uitge lekt dat een eerste indruk mogelijk lijkt. Een indruk die dan helaas weinig hoopvolle perspec tieven inhoudt. Immers verhogingen van slechts een paar procenten voor de meeste akkerbouw en veehouderij- produkten moeten als volstrekt onvoldoende worden be schouwd. Wij hebben sterk de indruk dat de Europese Commissie nog op geen enkele manier rekening heeft willen of kunnen houden met de te verwachten extra kostenstijgingen als gevolg van de energiecrisis. Wanneer de commissie zou voorstellen deze extra kos tenstijgingen op een later tijdstip, wanneer daarover meer bekend is, volgens een acceptabele methode volledig in de garantieprijzen door te berekenen, kunnen wij daar vrede mee hebben. Zo niet dan worden met een verho ging van de garantieprijzen met slechts enige procent de inkomens van de landbouw onaanvaardbaar aangetast. Immers iedere boer of tuinder, die zo voor zichzelf eens aan hel: rekenen is geslagen zal tot de conclusie komer. dat de kostenstijgingen er niet om zullen liegen, terwijl ook het netto verteerbaar inkomen toch aanmer kelijk zal moeten kunnen stijgen om althans dezelfde hoe veelheid eerste levensbehoeften als vorig jaar te kunnen betalen. Wij zullen ongetwijfeld in de komende weken uitge breid op de dan meer in detail bekendgemaakte Brussel se landbouwprijzen terugkomen. Wel moeten we konsta teren dat, evienals vorige jaren, weer geen enkel bedrijf in staat zal zijn om bij de opstelling van zijn bouwplan met de nieuwe garantieprijzen rekening te houden. Immers de wintertarwe is gezaaid en de rest van het bouwplan zal bij velen nog nauwelijks belangrijk gewijzigd kunnen worden. Wat dat betreft hoorden wij vorige week op de overi gens bijzonder geslaagde graszaadstudiedag in St. Maar tensdijk ook zeer terecht de klacht dat bij het afsluiten van de graszaadkontrakten voor 1975 nog niets over de graszaadtoeslag voor de komende jaren bekend is. Brus sel komt zo langzamerhand wel erg ver van de realiteit van alledag te staan! WAT WIL LARDINOIS EIGENLIJK Steeds meer gaat men zich afvragen wat uiteindelijk de gevolgen van de verwarde Brusselse politiek voor de landbouw zullen zijn. Enige visie op de toekomstige ont wikkeling van de Europese landbouw lijkt immers nauwe lijks aanwezig. En zo die er al was, werd ze dan nog door kruist door allerlei politieke compromissen. Van groot belang lijkt ons de handhaving van een ze ker evenwicht in rentabiliteit en dus produktieomvang tussen de verschillende sektoren akkerbouw, veehoude ONS COMMENTAAR rij en tuinbouw, evenals tussen de diverse produkten binnen één bepaalde sektor. Zo houden de te geringe prijsverhogingen voor bijna alle gegarandeerde akkerbouwprodukten van de laatste jaren het gevaar in van een te grote omschakeling op melkvee in de Noordelijke E.G.-landen, zoals ons land, en mogelijk mestvee in de wat zuidelijker gelegen E.G.- landen. Hoewel op dit moment niet direkt van een accuut-melk en dus boteroverschot sprake is, lijkt het toch een ver standige politiek de prijsverhoudingen tussen akkerbouw en veehouderijprodukten niet nog verder scheef te trek ken. Zeker ook niet waar dat in strijd zou zijn met de hui dige schaarste op de wereldmarkt van met name akker bouwprodukten als granen en suiker. Daarnaast houdt voor onze streken de extra druk op de tarweprijs, zoals in het Memorandum van Lardinois voorgesteld, hel: gevaar in van nog meer hakvruchtenteelt binnen een toch al eenzijdig bouwplan. Immers dë moge lijkheden om op uitgebreide schaal korrelmais in plaats van tarwe te gaan verbouwen zijn met de huidige rassen- keuzo nog niet aanwezig. En natuurlijk zal een achterblijven van de prijsontwik keling der gegarandeerde produkten, meerderen doen besluiten meer vrije produkten als aardappelen, uien, peulvruchten, vlas en graszaad te gaan verbouwen. Ze ker gezien de gunstige geldopbrengsten die de meeste van deze produkten het afgelopen jaar te zien gaven! Een te grote uitbreiding houdt daarbij voor vele vrije pro dukten het risico van een onevenredige prijsdaling als gevoig van overproduktie in. Hel: is nog altijd zo dat reële prijsaanpassing voor de gegarandeerde produkten de beste garantie betekent voor niet te hoge produktie en dus niet te lage prijzen van de vrije produkten. Wil mien in de komende jaren bin nen de E.G. dan ook een gezonde akkerbouw in stand houden, dan is een reële prijsverhoging van de garantie- produkten de enig juiste oplossing! Misschien is het voor de komende prijsonderhande- ling,en nog een lichtpuntje dat in alle E.G.-landen de land bouw met forse prijsstijgingen wordt geconfronteerd en dat, getuige ook het uniforme C.O.P.A.-standpunt, voor alle Europese boeren hogere prijzen dringend noodzake lijk zijn! LUTEIJN. *1 betaling? Deze vraag zal over het algemeen met ja be antwoord moeten worden. Immers al vervoert men col lega's met gesloten beurs maar wel tegen inlevering van b.v. benzinebonnen dan is er formeel al sprake van be taling. De verzekeraars zijn op dit moment echter al druk doende om, tijdens de 'distributieperiode voornoemde clausule buiten spel te zetten. Wat onze O.V.M. betreft hebben wij geien enkele moeite met het hierboven bedoelde gemeenschappelijk gebruik. Daar is deze clausule n.l. niet voor bedoeld! Wel voor diegenen, die vanouds al pendelen met meer dere passagiers naar b.v. de randstad Holland en zulks nooit aan ons hebben opgegeven! Deze laatste groep, zo wij die al hebben in onze portefeuille, loopt wel grote risico's! Zij vallen wel onder deze uitsluitingsclausule! (Zie verder pag. 17) T^E laatste weken is in dag- en weekbladen, voor radio en T.V. enorm veel geschreven en gespro ken over de olie en benzine. Bent u er intussen achter geraakt of er nu een tekort of overschot van dit spul is? Hoe het ook zij, de benzinedistributie is wel van start gegaan, ledereen moet voorzichtig met de kilometers om gaan springen. Voor woon-werkverkeer wordt hele maal geen benzine verstrekt, tenzij zulks niet per open baar vervoer valt op te lossen. Wat we nu onherroepelijk gaan krijgen is dit, dat men het autogebruik gaat combineren of poolen. Naar een vergadering rijden we niet meer in file van één man per auto, maar nemen we collega's mee. Waarom deden wij dat eigenlijk voorheen ook niet? De parkeerproblemen worden daardoor geringer en het is nog gezellig ook met vier man in de auto. Het woon-werkverkeer zal ongetwijfeld ook gecombi neerd gaan worden. Dit betekent minder auto's op de weg en meer personen per auto. SAMEN RIJDEN NIET ZONDER RISICO DIJ het gemeenschappelijk gebruik van de auto doen zich verzekerings-technische problemen voor, ze ker als de passagiers tegen betaling vervoerd worden. In de verzekeringsvoorwaarden is onder de uitsluitingen n.l. deze clausule opgenomen: „Schade veroorzaakt terwijl het motorvoertuig is ver huurd oï gebezigd wordt voor vervoer van personen te gen betaling, dan wel voor andere doeleinden wordt ge bruikt dan op het aanvraagformulier is vermeld". Deze uitsluiting geldt tegenover de verzekerde. De benzinedistributie leidt er toe dat, zoals reeds ge steld, veel meer gezamenlijk van de auto gebruik zal worden gemaakt. Is er dan sprake van verhuur? Wij zeg gen daartegen: neen! Is er dan sprake van vervoer tegen riE situatie binnen het huishoudonderwijs op Schouw en-Duiv eland en met name daarbij de positie van de Prot. Christelijke huishoudschool „De Schutse" te Haamstede, is de laatste tijd nogal in het nieuws geweest. Het leek ons dan ook goed in het kort een overzicht van de stand van zaken te geven. Het leerlingenaanbod in de Westhoek van Schou wen loopt de laatste jaren gestaag terug. Dat heeft ertoe geleid dat het aantal leerlingen van ,£>e Schutse" tot beneden de 60 of wel 20 per klas is ge daald. Onderzoekbij de basisscholen in dit gebied heeft uitgewezen dat voor de komende jaren met een verdere, sterke teruggang van het aantal leer lingen rekening moet worden gehouden. Was het dit jaar nog nauwelijks mogelijk aan de ministeriële norm van een gemiddelde klasse-bezetting van mi nimaal 20 leerlingen te voldoen, voor het volgende schooljaar zal deze gemiddelde klassegrootte zelfs niet bij benadering gehaald kunnen worden. Dat .betekent dat geen toestemming meer zal worden verkregen om een eerste klas te Haamstede te star ten. Voortzetting van „De Schutse" te Haamstede als zelfstandige sohool moet dan ook uitgesloten worden geacht. LjET bestuur van de ZLM was dan ook al enige tijd aan het zoeken naar alternatieve oplossin gen. Samenwerking met de CBTB-school te Brui- nisse bleek daarbij op korte termijn helaas niet te verwezenlijken, zoals uit diverse deze zomer ge voerde besprekingen is gebleken. Na een oriënterend gesprek met de Algemene Bond ter bevordering van Beroepsonderwijs werd dan ook besloten de mogelijkheden om „De Schut se" samen te brengen met de, ook onder ZLM-be stuur staande, algemene huishoudschool Prinses Ju liana te Zierikzee nader te onderzoeken. In tegen stelling tot sommige berichten is daarbij van het begin af aan steeds uitvoerig overleg met alle be trokken belanghebbenden gepleegd! Uiteindelijk heeft dit overleg geresulteerd in een besluit om „De Schutse" te integreren in de Prinses Julianaschool en wel met ingang van het school jaar 1974/75. Daarbij ligt het in de bedoeling de .2 dan nog aanwezige klassen te Haamstede over te plaatsen naar Zierikzee en samen met een nieuwe eerste klas als Prot. Christelijke afdeling van de Prinses Julianaschool te huisvesten in de gebou wen, waar voorheen de lagere landbouwschool in gevestigd was. Aan alle ouders zal de mogelijkheid worden geboden hun kinderen bij de nieuwe -leer ling enaanmelding op te geven voor de protestants- christelijke dan wel algemeen georiënteerde eerste klas(sen). De aan het einde van dit schooljaar aan wezige klassen 2 en 3 van beide scholen zullen in dezelfde samenstelling worden gehandhaafd. De huidige directrice van „De Schutse" zal als< adjunct-directrice worden belast met de dagelijkse leiding over de protestants-christelijke klassen. Deze voor ons gebied vrij unieke nieuwe opzet biedt zeker zeer goede perspectieven om ook voor de komende jaren goed lager en middelbaar huis houd- en nijverheidsonderwijs op Schouwen-Dui- veland te, kunnen waarborgen. Uiteraard zal in de overgangsfase van de betrok ken directrices, leerkrachten, commissie van bij stand en bestuur van de Stichting voor Prot. Chris telijk onderwijs te Haamstede het nodige aanpas singsvermogen worden gevergd. Niettemin zijn wij er van overtuigd dat, met volledige waarborging van de rechtspositie der leerkrachten, door deze opzet het onderwijs op Schouwen-Duiveland ten zeerste gediend zal zijn. LUTEIJN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13