De maand januari op het zuid westelijk landbouw bedrijf AKKERBOUW 8 BOUWPLAN EN VRUCHTWISSELING TJjOOR de eisen die de vruchtwisseling stelt is men beperkt bij de opstelling van het bouwplan. Teveel bedrijven ondervinden reeds moeilijkheden die veroor zaakt worden door besmette gronden. Ook het in stand houden of de verbetering van de bodemvruchtbaarheid en de structuur zijn zaken waarmee rekening gehouden moet worden. Aan de andere kant willen we graag zoveel mogelijk gewassen verbouwen, waarvan 'n goed financieel resul taat verwacht mag worden. De bijzondere omstandighe den van het afgelopen jaar mogen ons hierbij niet te veel laten leiden. De beste basis is nog altijd een verge lijking over meerdere jaren, waarbij veranderde prijs- verwachtingen kunnen worden opgenomen. Dit is heel iets anders dan alleen maar rekening houden met het af gelopen jaar en de markt achterna zaaien! Wat de vruchtwisseling betreft kan grondonderzoek u een aanwijzing geven hoever u met de teelt van be paalde gewassen kan gaan. Ook in de Teleac-cursus Akkerbouw wordt veel aan dacht besteed aan de vruchtwisselingseisen en de inten siveringsmogelijkheden. De uitzendingen op de televisie van deze cursus akkerbouw vinden plaats op 7, 14, 21 en 28 januari op Ned. I van 12.30 tot 13.00 uur; de her halingen vinden plaats telkens op woensdagmorgen, eveneens via Ned. I van 10.00 tot 10.30 uur. Om zo veel mogelijk voordeel te hebben van deze cursus kan nien zich aansluiten bij een gespreksgroep, die gezamenlijk de stof uit een zgn. werkboek doorneemt. Voor informa tie over de mogelijkheden zich bij een dergelijke groep aan te sluiten, kunt u zich wenden tot uw bedrijfsvoor- lichter (dan wel de E.S.V.-ers van de ZLM - Red)! HET AFLEVEREN VAN AARDAPPELEN ALLEEN door het leveren van een kwaliteitsproduct kunnen we onze concurrentiepositie verbeteren. Tijdens de bewaarperiode en het afleveren vraagt dit produkt dan ook voortdurend de aandacht. Over de bewaring is in voorgaande artikelen van de maand reeds uitvoerig geschreven. Bij het afleveren wordt geadviseerd de volgende maat regelen te treffen: Warm de partij op voor het leeghalen van de cel. De gewenste temperatuur bedraagt 12°18° C afhanke lijk van de blauwgevoeligheid. Om de mate van blauwgevoeligheid van een partij aardappelen té leren kennen, is het mogelijk een monster van de betreffende partij te laten onderzoe ken. Voor een dergelijk onderzoek kunt u zich wen den tot uw bedrijfsvoorlichter. Trek voor het verwarmen minimaal 36 dagen uit. De benodigde opwarmtijd hangt af van de capaciteit van uw verhitter, de bewaar- en buitentemperatuur. Beperk de valhoogten bij het leeghalen van een be waarplaats, het sorteren en vooral bij het vullen van kisten of het laden van wagens, tot het uiterste. Niet alleen voor, maar ook tijdens het sorteren en het daaropvolgende transport, dient de temperatuur van de aardappelen op het gewenste niveau te blijven. ONTWATERING GRONDBEWERKING IN DE WINTER L. N. BAX en M. A. DE HOND C.A.R. - Goes NU de jaarwisseling weer achter de rug is en we aan het begin van een nieuw jaar staan richt ons doen en laten zich weer op de toekomst. Ook in 1974 dient het be drijfsbeleid er op gericht te zijn de produktiemiddeüen! grond, arbeid en kapitaal zoda nig te combineren, dat een zo groot mogelijke winst verwacht mag worden. Want naar mate de winst hoger is, kan een hoger bedrag aan het bedrijf worden onttrokken ten behoeve van het gezin. Middels het maken of laten maken van een begroting kan een plan wordjen gekozen, dat gebaseerd is op een vergelijking over meerdere jaren. In een dergelijk plan dienen de toekomstverwachtingen zo goed mogelijk ingebouwd te worden. Dit is niet altijd even gemakkalijk omdat de toekomst altijd onzeker is. Toch is het zo, dat wie in zijn verwach tingen do to:komstige werkelijkheid het best weet te formuleren, de beste kwaliteiten heeft ten aanzien van het ondernemer zijn. HEEL grond is onder gunstige omstandigheden op wintervoor geploegd. Dit is gunstig om verslem- ping te voorkomen. De sneeuwval begin december heeft hier en daar nogal wat wateroverlast veroorzaakt. Om Hoewel pas in de tweede helft van deze maand daartoe de gelegenheid wordt geboden, is het toch goed met het oog op de inlevering reeds een begin te maken met de inventarisatie van onbruikbare en verboden bestrijdings middelen. VOORAL deze maand zullen de verschillende vergaderingen die gehouden worden, onze aandacht vragen. Ondanks olieschaarste verdient het aanbeveling deze zo veel mogelijk te bezoeken. Immers in deze snel veranderende tijd komen; we steeds weer nieuwe problemen tegen. Ook bij vergaderbezoek kan met betrekking tot het ver voer meer gecombineerd worden. In de vorm van het gezamenlijk exploiteren kan op onze bedrijven toch ook heel wat bereikt worden! In dit verband mogen wij wijzen op de jaarlijkse Studiedag, georganiseerd door de Fe deratie van de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting op de Zeeuwse eilanden in samen werking met het Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes. Deze zal gehouden worden op vrijdag 18 januari a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes. Het thema van deze dag is zeer aktueel „De aardappel en zijn kwaliteit" met als inleiders de heren ir. C. D. van Loon, A. Remijn, ir. M Heuver en L. Dolfing. Door gezamenlijke studie kan de richting gevonden worden om bepaalde zaken op te lossen. De tijd hieraan besteed is dart ook beslist geien verloren tij d, omdét er dikwijls iets van mee genomen wordt, dat tot voordeel kan strekken! Waar eer wil is, is een weg! N bewerking met een vaste tandcultivator in de winter kan gunstig zijn om een gelijkmatig zaai- bed te krijgen voor fijnzadige gewassen. Ook wordt door genoemde bewerking op vroeg geploegde percelen het onkruid goed bestreden. Schematische voorstelling van de stand van het grondwater: A) by een goed en B) bij een slecht werkende drainage. Dezè tekening is afkomstig uit het vlugschrift: „Waar om en hoe een goede ontwatering van het grasland". U kunt dit vlugschrift aanvragen bifc uw bedrijfsvoorlichter. Niet alleen wordt bij inzet van moderne apparatuur de werktijd bekort, maar ook de arbeids inspanning kleiner. verslemping zoveel mogelijk te voorkomen mag de af voer van het water niet stagneren. De grond komt dan vol water te zitten en bij een volgende natte periode is een verslemping niet uitgesloten. Om het water vlot te kunnen afvoeren is het nodig dat sloten en drainage in orde zijn. Bij het doorspuiten van de drainage kan praktisch altijd gebruik worden gemaakt van normale spuitmachines die onder lage druk werken, wanneer hierbij als extra wordt aangeschaft een haspel met slan gen en een sproeikop. De prijs hiervan bedraagt ca. 1000,tot 1300,Wanneer met een hogedrukspuit wordt gewerkt vraagt dit veel vakkennis, omdat een ver keerd gebruik de drainage onherstelbaar kan beschadi gen. Vooral de zware kalkrijke goed ontwaterde gronden verdragen een bewerking met de cultivator bij het op treden van vorst zeer goed. Op onder meer slempgevoe- lige gronden zal men voorzichtiger te werk moeten gaan. De ervaring heeft echter wel geleerd, dat ook op deze gronden een dergelijke bewerking gunstig kan zijn mits

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 8