éénkiemig suikerbietenzaad „Doe-het-zelf" onderhoud machinepark „lonende" zaak! Blijf niet afzijdig bij vrijwillige kavelruil! Algemeen aanbod zaailijnzaad 1974 Wereldsuikerproduktie moet omhoog verdient uitbreiding door goede resultaten ^anz{b[p Rond de Schelde New Holland-Clayson maaidorser met roterende afscheider Tweewielige trekkers met aanbouwwerktuigen Wanneer u deze regels leest zijn de feestdagen weer achter de rug en richten we ook op WALCHEREN onze blik op hetgeen komen gaat! Naast de vaste werkzaam heden zoals de veeverzorging zullen ook andere werk zaamheden onze aandacht vragen. Bij gunstig weer kun nen mogelijk nog wat veldwerkzaamheden worden ver richt. Het onderhoud van het machinepark, dat zo stil- letjesweg maar steeds groter wordt, zal weer de nodige aandacht vragen. Op veel bedrijven is men in staat uit gebreide reparaties en het vervangen van onderdelen zelf uit te voeren. In deze tijd met zijn forse uurlonen (we zeggen niet dat het teveel is!) is het van onschat bare waarde wanneer men over de kennis en outillage beschikt om zelf deze dure arbeid te kunnen leveren. Ben investering van enkele duizenden guldens in ge reedschap en goede werkruimte is dan altijd verant woord, mits men natuurlijk ook de nodige ambities heeft voor dit werk. „Samenwerking", uitvoerig beschre ven in het vorige nummer van dit blad, is ook op dit terrein van grote betekenis, zowel wat technische als geldelijke inbreng betreft. Met het jaar 1974 voor ons, gaat ook de opstelling van het bouwplan de aandacht vragen daar de nodige be stellingen weer gedaan moeten warden. De gewassen- Het nu oude jaar 1973 is ten einde. We kunnen nu op ZllH>-BEVELAND terugzien hoe het is geweest. Met zijn allen weten we hoe groot de invloed ven de aard appeloogst 1972 op de totale bedrijfsresultaten van oogst 1972 zijn geweest. Nu we ook van 1'973 de stand van za ken kunnen overzien, zou het wel eens zo kunnen zijn dat ook nu weer de aardappelen de „goede" doorslag zouden moeten geVen. Jammer weer dat voo» de initiatiefnemers de belang stelling voor een vrijwillige kavelruil rond Wolf aartsdijk en Oud-Sabbinge de eerste maal zo gering is geweest. Naast deze actie voor deze vrijwillige kavelruil in het westen van Zuid-Beveland worden ook meer in het mid den-oosten en het uiterste oosten akties ondernomen voor het tot stand komen van een verkaveling. Blijf toch niet afzijdig staan en help de initiatiefnemers met het uitvoeren van dit werk! Voor vele bedrijnen zal, wanneer de bedrijfsomstan digheden c.q. de verkaveling en de ligging van de per celen niet verbeterd worden, het zeer moeilijk zijn om efficiënt te kunnen werken en zich dan ook te kunnen handhaven. Met de hoop diat in 1974 de bedrijfskosten niet te snel zullen stijgen, dat de opbrengsten en de marktprijzen goed zullen worden eindigt uw correspondent op Zuid- Beveland en wenst u allen een gelukkig en voorspoedig 1974 toe! keuze is elk j'aar weer een afwegen van de technische en economische mogelijkheden die op de bedrijven aan wezig zijn en van bedrijf tot bedrijf sterk uiteenlopen. Daarnaast kunnen ook andere problemen van invloed zijn. Buurman Jan wou op ,,'t lange stik" maar weer eens met erwten proberen. Vanwege de goede prijs mo menteel. Toen hij informeerde naar de prijs van het z'aaizaad schrok hij enigszins. Dat zou wel eens erg duur duivenVoer kunnen zijn dacht hij. Daar moet ik toch nog eens over nadenken. In de buurt van ,,'t lange stik" zit namelijk een uitgebreide duiVenkolonie. Als buur man Jan daar erwten gaat zaaien moet hij toch eens eerst een afspraakje met de jagers in dit gebied gaan maken! De kwekers van de vlasrassen Fibra, Hera, Natasja, Nynke, Primo en Reina delen mee dat de voorwaarden voor de produktie van en de handel in zaailijnzaad van hun rassen voor oogst 1974 overwegend gelijk zullen zijn aan die van oogstjaar 1973. Slechts afwijkend is de hoogte van de kwekersvergoe dingen, die voor de 5 eerstgenoemde rassen is gebracht op 12,50 per 100 kg N.A.K. geplombeerd zaad en op 150,per ha goedgekeurd strovlas dat onder interna tionaal geleidebiljet naar België wordt geëxporteerd. Voor het vlasras Reina blijven de kwekersvergoedingen gehandhaafd op 10,resp. 120,In alle gevallen worden deze kwekersvergoedingen geïnkasseerd door de N.A.K. De produktie van 2e en 3e vermeerdering is aan iedereen, die aan de gestelde voorwaarden voldoet, toegestaan, ter^wijl de vermeerdering van super-elite, elite en le vermeerdering uitsluitend plaatsvindt op kontrakt met de kweker of diens vertegenwoordiger. Bij de verdere vermeerdering mag alleen gebruik wofden gemaakt van definitief goedgekeurd zaad. Export van goedgekeurd zaad is alleen toegestaan na toestemming van de kwekers of tegen de voorwaarden die nader in het aanbod zijn omschreven. De volledige tekst van dit Algemeen Aanbod is bij de kwekers van genoemde ras sen verkrijgbaar. In de komende twintig jaar zou de wereld 20 a 24 mil- jo ton suiker meer moeten gaan produceren om de groei in de vraag te kunnen bijhouden. In hoofdzaak zou die produktietoeneming zich in de ontwikkelingslanden moeten voordoen, omdat ook de vraag daar het sterkst groeit. Tot 1980 zou de produktiegroei in de wereld 13 a 14 miljoen ton moeten zijn. Dr ir A. H. Boerma, direc teur-generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties (FAO), bracht deze schattingen onder de aandacht van de jaarvergadering der Coöpe ratieve Vereniging Suiker Unie te Utrecht. Ben controverse tussen rietsuiker en bietsuiker vond hij „overtrokken en niet ter zake doende". Volgens de schattingen zou dit jaar de wereldsuikerproduktie mis schien iets hoger kunnen zijn dan de consumptie, maar de FAO1 vindt toch wel dat alles op alles gezet moet warden om in de ontwikkelingslanden de suikerproduk- tie uit te breiden ook al is de teelt daar niet in alle ge vallen even efficiënt als de bietsuikerteelt in de wester se landen, Het is niet zo eenvoudig zo'n produktiegroei in de ontwikkelingslanden van de grond te krijgen en tot 1980 zal de bietsuikerproduktie voor een voldoende voorziening van de wereld nog hard nodig zijn. Komt er geen groei in de wereldsuikerproduktie dan lopen de prijzen uit de hand; ook suikerimporterende ontwikke lingslanden zouden daar de dupe van zijn. Beziet men de zaken zo, dan behoeft men zich volgens dr Boerma geen zorgen te maken over een te grote inperking van de bietsuikerproduktie. sokxave Vlak voor de Kerstdagen zijn we als leden van de ver eniging van bedrijfsvoorlichting in Zeeland en West Noord-Brabant gewend om „Landbouwactualiteiten" in de brievenbus te ontvangen. Ook dit keer was het weer precies op tijd, juist daarom een woord van dank en een compliment aan de heren samenstellers van deze zo uit stekend verzorgde uitgave. De inhoud is zo gevarieerd mogelijk samengesteld en ongetwijfeld zullen vele ge- spreks- en studiegroepen door meerdere onderwerpen geprikkeld worden om gedurende het winterseizoen nog dieper op bepaalde punten in te gaan. Meer dan voor heen is het tegenwoordig interessant om als collega's met elkaar in discussie te treden over onderwerpen wel ke ons toch allemaal aangaan en het argument van „geen tijd hebben" is volkomen uit de boze. Vreemd is het, dat sommige collega's nog geen lid zijn van de ver eniging van bedrijfsvoorlichting, wat in wezen toch een vakvereniging is welke aansluit op het genoten land bouwonderwijs en verder heel nauw contact zoekt met de voorlichtingsdienst op zon' breed mogelijk terrein. Vandaag, vrijdag 4 januari, wordt in Goes de 20e Zeeuwse Spuitdag gehouden. Slechts twee sprekers zul len het woord voeren, maar beiden zijn voor ons op dit gebied goede bekenden, want reeds vele malen hebben zij in het verleden hun medewerking verleend. Op een jubileumspuitdag als deze mogen we daarom de organi satoren gerust gelukwensen met het door hun behaalde resultaat. In al die jaren dat de chemie een steeds gro tere plaats in onze bedrijfsvoering ging innemen, heb ben we de spuitdag iedere keer weer mogen ervaren als een vorm van bijsturing van onze kennis. „Gebruik alleen chemische middelen wanneer dit strikt noodzake lijk is": is in wezen een basis-advies, maar hoe en wan neer men deze middelen moet toepassen eist veel vak kennis en ervaring. De loonspuiter beschikt meestal over beide, maar het is voor de boer toch ook van wezenlijk belang dat hij in deze kennis van zaken heeft, want uit eindelijk wordt hem de rekening later gepresenteerd. Vooral tijdens de discussie op de spuitdag komen vele praktische dingen aan bod en het is daarom al de moei te waard om daarbij tegenwoordig te zijn, want ook van de vragen van een ander is soms heel veel te leren. Momenteel zijn meerdere collega's huiverig om een erwtenteeltcontract af te sluiten. En dan niet in eerste instantie vanwege de geboden prijs, want die is beslist goed te noemen, maar meer vanwege de te verwachten wilde duivenschade aan het gewas. De laatste jaren was deze schade ongekend groot en meerdere percelen ble ven daardoor ver onder de maat. Knalapparaten en vo gelverschrikkers konden hierin geen uitkomst brengen en misschien zou het wel eens goed zijn om bij het Landbouwschap te informeren welke oplossing er voor dit probleem is. Het jaar 1973 ligt weer achter ons en enigszins on zeker gaan we het nieuwe jaar weer in. Energie-crisis was in het^erleden ons geheel vreemd, maar we zullen er thans mee moeten leren leven en ons bedrijf er aan aan moeten passen en wel zó, dat er ook nog iets voor het onderste regeltje overblijft. Vroegere jaren hadden ook hun eigen zorgen en dan was het ook niet altijd even gemakkelijk om de boeken goed af te sluiten. Met de wilskracht om er toch weer iets van te maken gaan we als boer ook weer aan de slag. Dat deden we vroeger en dat doen we nu nog en in de hoop, dat het weer zal lukken. Van onze kant daarom zowel in gezin als in zaken een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar toege wenst en dat we elkaar nog vele malen in deze rubriek zullen mogen ontmoeten. Schema van het dorsen en afscheiden van de maaidorser miodel „S 1550" door de combinatie van dorst rommel, afneemtrommel en roterende af scheider De grootste maaidorser van de New Holland-Clayson 1500-serie -welk model thans de type-aanduiding "S 1550" heeft wordt nu in standaarduitvoering ge leverd met een roterende afscheider. Aldus meldt ons Van Driel en Van Dorsten te Hoofddorp. In het verleden werd ongeveer 90 van het graan van het gewas afgescheiden door de dorskorf en dan via de afneemtrommel voor de verdere afscheiding naar de schudders geleid. Thans vinden het dorsen en het af scheiden voor 100 plaats door de combinatie van de conventionele dorstrommel, de afneemtrommel en de nieuwe roterende afscheider. Tijdens uitgebreide proefnemingen is bewezen, dat de roterende afscheider niet alleen de afscheiding van het graan verbetert, maar tevens het dorsen versnelt, en dus de capaciteit van de maaidorser vergroot. Dit was zowel het geval in tarwe, gerst, haver, rogge en graszaad als in mais, wanneer de machine was voorzien van een 4- of 6-rijig maisvoorzetstuk. Technische gegevens van de roterende afscheider: breedte 1.26 m, diameter 0,59 m, snelheid 400 of 760 omw. per minuut. In de serie publikatiebladen van de Arbeidsinspectie welke ten doel hebben informatie te verstrekken over de veiligheidsvoorschriften van uiteenlopende on derwerpen is thans verschenen publikatieblad no. 133 „Tweewielige trekkers met aanbouwwerktuigen". In de land- en tuinbouw vinden bij het besturen van tweewielige trekkers met aanbouwwerktuigen vry re gelmatig ongevallen plaats. Vooral het onjuist gebruik van grondfrezen en spitmachines kan ernstig letsel ver oorzaken. De in het publikatieblad gegeven aanwijzin gen voor een veilig gebruik en veilige constructie van tweewielige trekkers en aanbouwwerktuigen hebben ten doel tot een zo veilig mogelijke arbeidssituatie te komen. Naast constructievoorschriften, arbeidsvoorschriften en aanbevelingen is tevens een beknopte weergave opge nomen van de wettelijke bepalingen met betrekking tot het gebruik van genoemde werktuigen. Het blad is ver krijgbaar bij het Directoraat-Generaal van de Arbeid, postbus 69, Voorburg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 5