Pluimvee en eieren Hoge voerprijzen waarschijnlijk Eierexport bereikt 1,4 miljard stuks Nederlandse positie op Duitse braadkuiken- markt verzwakt Blijf regelmatig fruit aanvoeren' DINGËJV V V> DE WEEK Br is een duidelijke ontwikkeling gaande van een aan merkelijke stijging van de "belangrijkste grondstoffen voor de mengvoederindustrie op de wereldmarkt. Voor de naaste toekomst zullen de onzekerheden ten aanzien van de ontwikkeling van de voerprijzen de situatie in de pluimveehouderij in belangrijke mate beheersen. Dat is de mening van ing. J. T. Mellema, uitgesproken op de onlangs gehouden openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren. De kal- koensektor moet evenals de slachtkuikensector rekening houden met het feit dat de huidige prijzen waarschijn lijk wel de laagste zullen zijn en dat prijsverhogingen zeker verwacht kunnen worden. Voorlopige cijfers voor de prijzen van volledig legbatterij meel geven voor okto ber een bedrag aan van 53,00, dat is 1,30 lager dan in september, voor november zou dit 53 per 100 kg kunnen zijn .Voor volledig slachtkuikenkorrel was de gemiddelde prijs in oktober 69,70 of 2,40 lager dan in september, terwijl voor november een prijs van 66,20 voorlopig is berekend door het LEI. Voor kalkoenkorrel was de oktoberprijs voor nr. I 74,50, dat is f 2,80 lager dan in september, terwijl voor november een prijs van 73 als voorlopig is vastgesteld. Zoals gezegd zal aan deze neerwaartse prijsontwikkeling een eind komen, aldus de verwachting van de heer Mel lema EIEREXPORT 1,4 MILJARD Het is waarschijnlijk dat de export van eieren dit jaar de 1,4 miljard stuks zal bereiken. In de eerste elf maanden was de export 1278 miljoen stuks groot, of 198 miljoen meer dan in 1972. De uitvoerwaarde in de eerste elf maanden bedroeg 199 miljoen, vergeleken met 143 miljoen in 1972. De verwachting is dat in 1973 de totale eierexport naar waarde ruim 39 hoger zal zijn dan in 1972 en naar hoeveelheid goed 18 groter. EXPORTPRIJZEN Begin november lagen de exportprijzen voor eieren rond 21/22 per 100, waarna de prijs daalde tot rond 18 midden november. Vrij spoedig trad een prijsher stel in, dat per 25 november het prijspeil weer bracht op 20,50/20,75 per 100 frankoJDuitse grens, incL verpak king. Momenteel ligt de prijs rond de 20,25. PRODUCENTENPRIJZEN Volgens het LEI was het verloop van de producenten prijzen voor eieren als volgt, incl. BTW: aug. 1973 ƒ2,30 per kg (1,73); sept. 1973 ƒ2,46 (1,71); okt. ƒ2,75 (1,81); nov. 2,87 (1,99); 3—8 dec. ƒ3,06 (2,00). Naar raming zal de gemiddelde producentenprijs voor 1973 uitkomen op 2,28 per kg vergeleken met resp. 1,82 en 1,81 per kg in 1972 en 1971. BROEDEIEREN EN EIPRODUKTEN De laatste weken zijn moeilijkheden ontstaan bij de afzet van broedeieren naar Duitsland. Deze houden ver band met de prijsontwikkeling van brandstoffen in dat land, die het de producenten niet meer mogelijk zou maken lonend te produceren, met name in de slacht- sektor. Voorts duurt de stagnatie van de afzet naar Italië en de uitvoer naar Afrika nog steeds voort. Wat de afzet van eiprodukten betreft wordt de Britse markt steeds belangrijker, zij het dat Duitsland de grootste afnemer blijft. In Italië ontmoete men scherpe concurrentie van Frankrijk. f GESLACHT PLUIMVEE In de eerste elf maanden is er bij de uitvoer van ge slacht gevogelte een achterstand ontstaan van 15.846 ton. Daar staat dan wel tegenover dat de uitvoer van levend slachtpluimVee met 4725 ton is gestegen, wat echter niet wegneemt dat de achterstand niet onbelangrijk is. In Duitsland is van een stagnatie in het verbruik van braadkuikens sprake, zij het dat er thans verschijnselen zijn die wijzen op een zekere toeneming van de be langstelling. De afzet van een dagskuikens, met name naar de lan den van het Midden-Oosten wordt sterk bemoeilijkt. Dat betekent dat meer eendagskuikens op de vrije markt komen en daardoor een grotere produktie, die men in het bestuur als een te grote produktie beschouwt. - De heer Moorman stelde daar vragen over. Het werd hem echter van de zijde van de vermeerderaars duide lijk gemaakt dat de slachterij en/mesterijen deze kui kens kopen en daarmee mede verantwoordelijk zijn voor een hogere produktie van gemeste kuikens. Het L.E.I. verstrekte de volgende gegevens over het verloop van de prijzen voor slachtkippen en kuikens. Kippen sept. gem. okt. gem. nov. gem. 38 dec. lichte •middelzware zware moederdieren Kuikens 1,24 1,44 1,70 2,11 aug. 1,29 1,45 1,68 2,01 sept. 1,30 1,47 1,68 1,99 1,26 1,42 1,65 1.96 okt. nov. (gem.) Contractprijs tot 14Q0 g. 2,16 2,23 2,21 2,07 dagprijs geel 2,15 2,25 2,17 1,93 wit 2,17 2,27 2,21 1,95 5-10/11 contract prijs 2,14 2,10 2,04 2,00 1,95 dagpr. geel 2,07 1,95 1,89 1,80 1,76 wit 2,10 1,97 1,91 1,82 1,77 12-17/11 19-24/11 25/11-1/21 3-8/12 Alle prijzen incl. BTW af-bedrijf. INTEGRATIE Volgens een mededeling van de minister van Finan ciën is het mogelijk dat bij integratie vormen van mes- terijen en slachterijen de mogelijkheid van administra tieve splitsing van beide onderdelen aanwezig is. Bij overdracht van het produkt van de ene sektor naaT de andere kan compensatie plaats vinden. UITVOER NAAR ENGELAND Bekend geworden is dat de invoer in Groot-Brittannië van panklaar gevogelte zal worden toegestaan onder voorwaarde dat wordt voldaan aan de voorwaarden die zijn vastgesteld in de Richtlijn. Voor de invoer dienen de importeurs over een ontheffing te beschikken. Het is nog niet geheel duidelijk wat dat betekent. EEG-REGELINGEN Te verwachten is dat per 1 felbr. 194 de sluisprijzen aanzienlijk zullen worden verhoogd en dat de heffingen ten opzichte van derde landen zullen worden verlaagd. In het bestuur is voorts ook nog gewezen op het effect van een te verwachten verlaging van de restituties derde landen. v. d. W. In deze afzetrubriek moesten wij in 1973 geregeld wij zen op de noodzaak om te zorgen voor een geuegelde aanvoer van goed fruit op de veilingen. Dat we in dit eerste overzicht van 1974 weer beginnen met het hame ren op dit aambeeld, komt omdat we vrezen dat hieraan in de eerste maanden van 1974 weer wel wat kan gaan mankeren. Er zijn nog grote voorraden appelen, niet alleen in ons gebied, maar in heel Nederland, of beter gezegd in heel Europa en waarschijnlijk ook wel daarbuiten. De prijzen zijn laag en het is allesbehalve aanlokkelijk om te ver kopen. Toch weten we uit ervaring dat onder alle om standigheden gewenst is het fruit te verkopen wanneer de kwaliteit (nog) goed is. Dat betekent in de praktijk dat het verstandig is het fruit uit de gewone koeling in januari en februari te verkopen. We hopen, dat we straks niet de situatie gaan krijgen dat er 'bij volle koel huizen geen fruit in de veilingen staat. We dachten ook, dat, wanneer we zorgen voor goed fruit, de prijs hiervan wel wat hoger zal liggen dan we de laatste tijd gewoon waren. De prijzen van de Golden Delicious in Zeeland lagen de laatste weken dikwijls 4—10 ct per kg lager dan in andere peilveilingen. De vraag wordt dan gesteld of dit kwaliteitsverschil ig of 'gevolg van de niet-middel- puntige ligging van Zeelapd als het gaat om de afzet van een ruim voorhanden zijnd produkt dat voor het over grote deel zijn bestemming moet vinden op de binnen landse markt. Het antwoord op die vraag wordt niet ge geven. Wij zijn van mening, dat eventuele prijsverschil len veelal terug te voeren zijn naar de kwaliteit. Wij weten dat er elders in het land in december reeds heel wat Golden Delicious uit het koelhuis werd geveild en in Zeeland ging het in hoofdzaak om versleten schuur- appelen. Wat de ligging van Zeeland ten aanzien van de afzet betreft, we hebben begrepen dat dr Kemmers daar op 10 januari op de fruitteeltdag in Kapelle over gaat praten. Deze week was het aanbod nog niet groot. In de ko mende weken zal dat anders moeten worden. Ook peren zullen er regelmatig geveild moeten worden om op het laatst van het seizoen geen brokken te maken. Het gewone leven heeft in de tweede helft van deze week weer langzaam haar gang hernomen. Wij hebben het oude jaar gevierd en zijn het nieuwe begonnen met elkaar „veel heil en zegen" toe te wensen en nu staan wij er voor. Zoals gewoonlijk hebben wij ons afgevraagd als vanouds is het antwoord daarop bijzonder moeilijk te geven. Het leven is altijd vol onzekerheden en het is het zeker in deze tijd, waarin de gebeurtenissen op alle ter reinen dikwijls als in een stroomversnelling over ons heen komen en waarbij men zich afvraagt hoe het allemaal zal gaan. Wij kunnen optimistisch zijn bij het begin van het nieu we jaar en pessimistisch. De aard en het karakter van een ieder bepalen voor een groot deel hoe wij daar tegen over staan. Wel dachten wij dat wij steeds opnieuw de taak, die ons wacht, moeten zien als een uitdaging en zo trachten er het beste van te maken. Dat hebben wij in onze sektor altijd moeten doen en degenen die verant woord en met volle inzet hun bedrijf hebben gevoerd en zich hebben aangepast bij de tijdsomstandigheden, heb ben over 1973 niet te klagen en zullen er hopenlijk ook in 1974 wel komen, waarmee niet gezegd wil zijn dat het een eenvoudige zaak is om ondernemer in de tuinbouw te zijn in 1974. Juist voor de jaarwisseling kregen wij weer de bekende aanvoer- en opbrengstcijfers onder ogen, zoals het Con sulentschap voor de Tuinbouw te Goes deze elk jaar ver zamelt bij de Zuidbevelandse fruitveilingen. Zijn slotbe schouwing is pessimistisch. Ruim 21/2 miljoen kg minder pit- en steenvruchten dan in 1972 en bijna 3 miljoen gul den minder geldelijke opbrengst. De conclusie is terecht dat 1973 gemiddeld genomen tot de magere fruitjaren ge rekend moet woren. De slechte perenoogst is in zeer sterke mate aanspra kelijk voor de lagere geldelijke opbrengst en hierdoor verschillen van bedrijf tot bedrijf de uitkomsten zeer sterk. Gelukkig is het beeld in de kleinfruitsektor wat gunstiger. Ruim een half miljoen gulden lag de opbrengst hiervan boven die van het vorig jaar en hierdoor mag 1973, ge middeld gezien, voor de kleinfruitteelt tot de gunstige jaren worden gerekend. Wij gaan deze cijfers hier niet analiseren, maar willen wel vaststellen dat 1973 heeft bewezen dat de overpro duce van appelen nog niet tot het verleden behoort en dat de markt voor peren ook Europeser is geworden dan wij vroeger aannamen! Want ondanks de zeer kleine oogst in ons land en in België, zijn de prijzen niet dien overeenkomstig geweest. Duidelyk is, dat verdere aan passing van het appel- en perensortiment dringend nood zakelijk blijkt en daarom zal er ook in dit seizoen opnieuw gerooid moeten worden. Van bijzonder grote betekenis moet worden genoemd, het bijblijven als ondernemer en het volgen van alle ont wikkelingen op teelt- en afzetgebied. Wij horen vooral de laatste maanden veel pessimistische geluiden over de enorme kosten van het aanplanten van nieuwe boom gaarden. De bedragen, waar het om gaat, liegen er niet om! Toch zal men dienen te beseffen dat degenen die fruitteler zijn en dat willen blijven, moeten voortgaan met vernieuwing! Ook voor deze sektor geldt, dat slechts ver nieuwing kan behouden en achterblijft wie stil staatl En dan de groenteteelt. Deze sektor is in ons gewest wat minder groot dan de fruitsektor. Toch zijn er ook heel wat ondernemers die zich hierop hebben toegelegd en zij hebben thans bijzonder veel vragen met betrekking tot de olie-crisis en de energievoorziening. Zeker is dat het stoken in 1974 aanzienlijk duurder zal worden dan het vorig jaar, toen er in de tweede helft ook reeds sprake was van aanzienlijke kostenverzwaringen. Over het algemen hebben de groentetelers een redelijk seizoen achter de rug. De wintersla-afzet verliep bijzon der onbevredigend maar in het voorjaar werden zeer hoge pryzen betaald en ook de herfst-teelt van sla is goed ge weest. Bij de komkommers waren er ook veel problemen maar zowel produktie als prijzen zijn over het algemeen redelijk geweest. Tomaten. In de maand augustus is er een zeer grote doordraai geweest, waardoor de start voor de koude teelt niet zo best was en ook de laatste verwarmde tomaten te weinig opbrachten, maar het begin was goed en bij de herfstteelt werden er niet zoveel kilo's geoogst als het vorige jaar, maar de prijzen waren best. Al met al dus geen redenen om te klagen, al zijn er ook bij dit gewas de bekende uitzonderingen van degenen die het erg slecht troffen. Er is in ons gebied nogal wat omschakeling geweest van kasgroente naar bloemen. De tijd zal leren of dit een verstandig besluit is geweest. De start was in 1973 niet 100 procent gunstig. Er waren nogal wat tegenvallers te verwerken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13