VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE ZLM Een enerverend jaar ligt achter ons 3 TATEER is bijna een jaar voorbij en is de tijd aange broken dat van alle zijden even wordt stilgestaan bij alle ontwikkelingen die zich gedurende 1973 hebben voorgedaan en die ons in het komende jaar nog te wach ten staan. Overigens wordt de tijd om bij al deze zaken stil te staan steeds beperkter. Immers de ontwikkelingen volgen elkaar in een steeds sneller tempo op, zeker ook in de landbouw. Wie nog even terug denkt naar de situatie eind 1972 zal kunnen konstateren dat 1973 weer in vele opzichten belangrijke veranderingen met zich meegebracht heeft. We hoeven daarbij voor de landbouw maar te denken aan zaken op het gebied van de wereldvoedselvoorra den, de EEG- en andere prijzen, de revaluatie van de gul den en recentelijk de energieproblematiek. Allemaal ontwikkelingen die we eind 1972 in de mees te gevallen nog op geen enkele wijze hadden kunnen voorspellen. Daarnaast vinden we evenwel ook een aan tal ontwikkelingen plaats die wel energer mate zijn te voorzien. Dat betreft dan zaken als de ontwikkeling bin nen de afzonderlijke bedrijven, de voortgaande schaal vergroting, de toenemende specifieke problemen op het éénmansbedrijf, de concentratie van de afzet en de toe nemende neiging tot contractering, maar ook de toene mende invloed van buiten af op de landbouwproduktie in verband met eisen van landschapsbescherming, mi lieu en recreatie. Het is duidelijk dat al deze ontwikkelingen een zeer groot aanpassingsvermogen van de individuele boer of tuinder, maar ook van zijn organisaties vergen. Het facet ondernemerschap komt daarbij steeds duidelijker op de voorgrond te staan. AANPASSEN KAET name ook de ontwikkelingen op het gebied van de lonen en prijzen, de inflatie dus, staan niet toe dat het individuele bedrijf in ontwikkeling blijft stilstaan. Zeker waar in vele gevallen de opbrengstprijzen geen gelijke tred houden met deze kostenstijgingen. De noodzaak om met de tijd mee te gaan geldt wel het duidelijkst voor die bedrijven waar een opvolger is of waar het bedrijfshoofd nog betrekkelijk jong is. Wij hebben wel eens de indruk dat niet altijd volledig de konsekwencies worden doorzien van het besluit dat één van de kinderen te zijner tijd het bedrijf zal voort zetten. Op dat moment zal men immers moeten besef fen dat enerzijde er een periode komt waarbij er werk en inkomen voor 2 personen (gezinnen) dient te zijn, ter wijl anderzijds de opvolger straks over een bedrijf moet kunnen beschikken wat aangepast is aan de eisen die dan gesteld zullen worden. Zeker waar met de bedrijfsovername tegenwoordig zeer grote bedragen zijn gemoeid, waarbij de opvolger vaak aanzienlijke leningen moet afsluiten, dient men er van verzekert te zijn dat het opbrengende vermogen van het bedrijf dan voldoende zal zijn om de opvolger in staat te stellen aan zijn verplichtingen te voldoen, zonder dat dit ten koste gaat van een acceptabel privé-inkomen. Daar bij zal men zich in de komende jaren naar onze overtui ging ook steeds meer gaan afvragen of voortzetting van de bedrijven als éénmansbedrijf nog wel langer aanvaard baar is. In de bijbel staat dat ,,de zonden der vaderen op de kinderen verhaald zullen worden". Zonder twijfel schuilt hier voor het familiebedrijf in de landbouw een grote kern van waarheid in. AFZET 7^CR ingrijpende wijzigingen vinden ook plaats op het gebied van de afzet en verwerking van land- bouwprodukten. Binnen de schakel dus tussen de boer als producent en de consument. Voorop staat hier de sterke concentratie die de laatste tijd, zowel in de coöperatieve als particuliere sector, heeft plaats gevonden. Een concentratie tendes die zich nog wel zal voortzetten in de komende jaren en die ook on vermijdelijk is zolang ook aan de vraagkant er steeds grotere eenheden komen, zoals verwerkende industriën, grootwinkelbedrijven, inkoop- en exportcombinaties e.d. Een concentratietendens die ook niet bij de grenzen ophoudt. Terecht stelde de heer Geluk dan ook in zijn openingswoord van de algemene vergadering van Cebe- co-Handelsraad, dat de internationale concerns steeds meer opdringen. Het aantal .overnames van verwerkende industriën en handelsondernemingen door b.v. Engelse, Amerikaanse en Cananese concerns vindt onverminderd voortgang. Het gaat daarbij niet alleen om de overname op zich, maar vooral ook om de plannen die deze con cerns voor de toekomst bezig zijn te ontwikkelen. Een duidelijk antwoord van de afzetorganisaties die nog volledig in boerenhand zijn mag niet langer op zich laten wachten. Het is de hoogste tijd dat ook de coöDe- raties meer over de grenzen gaan kijken, zeker in EEG- verband. Een zaak die bij al deze ontwikkelingen naar grotere eenheden ons toch wel zorgen baart is het contact en de betrokkenheid van de individuele boer bij zijn (gro tere) organisatie. Wij dachten dat het van groot belang is dat de groter wordende afzetorganisaties middelen en methoden weten te vinden om een zo nauw mogelijke binding met de individuele boer of tuinder in stand te houden. Wij kunnen niet aan de indruk ontkomen dat aan dit aspect, wat ongetwijfeld veel tijd en dus geld zal vragen, nogal eens wat al te gemakkelijk wordt voorbijgegaan. Dat geldt voor de particuliere sector, maar zeer zeker, na de concentratie van de laatste tijd, ook voor de co- operatieve sector. STANDSORGANISATIE AT voor de boer en zijn afzetorganisaties geldt, is ook van toepassing op de landbouworganisaties zo als de onze. Wij schreven vorige week al over de noodzaak om tot betere onderlinge samenwerking tussen de diver se standsorganisaties te komen. Daarnaast zal ook de opstelling van de organisaties in onze hedendaagse maat schappij met zijn tijd mee moeten gaan. Vandaag de dag moeten we konstateren dat de invloed van de landbouw op alle bestuurlijke, niveaus terugloopt. Het groene front van weleer is vaak niet meer terug te vinden. Dat is een onontkoombaar feit. Wij zijn er van overtuigd dat de wijze waarop de landbouwbelangen in het verleden wer den behartigd, onder meer gebaseerd op de invloed in vertegenwoordigende lichamen, vele vruchten heeft af geworpen. Wij zijn evenwel ook van mening dat men zich in de komende tijd binnen de georganiseerde landbouw dui delijk zal moeten afvragen of de tot nu toe gebruikelijke opstelling niet dient te worden aangepast aan de werke lijke omstandigheden waaronder we nu leven. Er zal veel meer dan tot nu toe een fundamentele discussie dienen plaats to vinden omtrent de vraag op welke wijze de landbouworganisaties de belangen van de boerenleden in de toekomst het beste zullen kunnen behartigen. Wij zullen hier ongetwijfeld in de loop van 1974 nog meer dere malen op terugkomen. Wij hopen U alle met Uw gezinnen dan weer in goede gezondheid te kunnen aantreffen en wensen U dan ook in alle opzichten een voorspoedig jaar voor bedrijf en gezin toe! Op de grens van het nieuwe jaar, op het moment, dat we elkaar weer het allerbeste gaan toewensen voor 1974, willen wij van onze kant nog wel enkele ontboezemin gen kwijt. We zijn dit jaar als O.V.M. zeer hard gegroeid. Rond 5500 nieuwe objecten werden ingeschreven, waardoor het premieinkomen steeg met ruim 1 miljoen gulden. Vele nieuwe verzekerden voegden zich in 'de rij van hen, die al jaren hun vertrouwen stellen in de O.V.M. Onze zeer voordelige premies plus voorwaarden zijn daarvan on getwijfeld de oorzaak. Weet u wat wij,zo jammer vinden, dat er nog geen beeldscherm op de telefoon zit. We zouden zo graag ook alle gezichten zien van diegenen, die dagelijks bel len. Het visuele kontakt zou een verrijking zijn, waardoor ook misverstanden meteen opgelost konden worden, 't Zou misschien ook de stemloze opmerking ontlokken, van goeie grutten, hebben wij die ook in de verzeke ring? Nu kun je nooit zonder meer van iemands gelaats uitdrukking alles aflezen, maar wel veel! Vandaar onze wens! Feit is, dat er wel telefoons met beeldbuis komen en dan hopen wij er vlug bij te zij/i, mits niet te kostbaar. DE MENS CENTRAAL Nu wij het toch over menselijk kontakt hebben. We streven er naar, dat de verzekerde een naam blijft hou- 'den. Dit lijkt een wat domme opmerking; stel je voor, dat ze mij in de administratie niet meer terug vinden. In deze computerwereld bent u allemaal, groot of klein, oud of jong, al vernummerd. U hebt, in dienst geweest zijnde, een legernummer. Bij de bank of giro hebt u eveneens een groot nummer. Bij de gemeente staat u onder nummer geregistreerd en ook wij hebben u ver nummerd. Daar is, met een computer werkende, ook niet aan te ontkomen. Nog één stap verder en u kunt zonder uw nummer te noemen geen enkel gegeven meer loskrijgen. Dat nu wil len wij voorkomen. Wij vinden u nog onder de naam Janse, Pieterse, Minderhoud, Roelse, Risseeuw etc., al.is bij betaling van nota's vermelding van uw lidnummer voor ons bijzonder belangrijk! MEDISCHE VARIA De medische varia t.w. ongevallen, ziekengeld, arbeids ongeschiktheid hebben wij voor het 1e jaar in eigen be heer. Voorheen liep dit centraal via Landbouw Risico te Amsterdam. Ook het W.A particulier en bedrijfs W.A. haalden wij per 1 januari 1973 in eigen huis. De groei van deze portefeuille was minder spectaculair dan van de motorvoertuigen. Toch komen er dagelijks W.A.-ver zekeringen bij en wekelijks ook A.O.V.'s. Nog vele jonge ondernemers hebben geen of een zeer beperkte A.Ó.V. dekking. Ook deze deur staat open. Om trent de resultaten over 1973 valt nog weinig te zeggen. Vast staat, dat de administratiekosten aanmerkelijk zijn gedaald, waardoor meer geld overblijft voor schadeuit- keringen. We zitten in dit opzicht op de goede weg. GEZONDHEIDSZORG Een punt dat de laatste tijd enorm in het nieuws is. De regering is voornemens aan deze ziak veel te doen, mogelijk zelfs wel nationalisering van de gezondheids zorg. Of u daar gelukkig mee moet zijn zullen we maar in het midden laten. Feit is, dat wij voorlopig rustig door gaan met de ziektekostenverzekering collectief onder te brengen bij de Ver. voor Ziekenhuisverpleging ,,Zuid en Noord" afgekort Z.H.V. De Z.H.V. werkt met zeer gunstige tarieven en voor waarden, althans in vergelijking tot de andere ziektekos tenverzekeraars in Nederland. Vorige week liepen wij nog tegen een verschil in premie aan van ƒ1.500,ten voordele van de Z.H.V. en dat voor een gezin van man vrouw en 3 kinderen. Waarmede maar gezegd wil zijn, dat ook op dit terrein veel premie is te besparen via uw eigen organisatie. LEVENSVERZEKERING Op dit terrein geven wij deskundige voorlichting en, indien nodig voor betrokkene, sluiten wij ook gaarne levensposten af. Wij brengen deze meestal onder bij het O.B.F. en ontvangen daarvoor een vergoeding. De kos ten van een deskundige voorlichter zijn niet gering. U bent wel bij een deskundig objectieve voorlichting ge baat. Wij hebben ook wat baat wanneer u de levenspost dan via ons sluit. Dat doet aan onze objectiviteit niets af want onze deskundige zal u nooit een post aanpraten. Wat wij wel vervelend vinden is, dat u een levenspost elders zou sluiten na onze voorlichting en dat tussenpersonen dan een vergoeding opstrijken waar ze niets voor gedaan hebben! Dan kunt u deze post ook veel beter naar de ZLM-verzekeringen spelen hetgeen voor u ook qua pre mie voordeliger uitkomt. Ook op allerlei andere verzekeringskwesties geven wij voorlichting en bemiddelen wij in het afsluiten. U kunt het zo gek niet uitdenken of er is wel een oplossing voor! PROLONGATIENOTA'S 1974 Voor de kerstdagen hebben wij al onze verzekerden bedacht met één of meer prolongatienota's voor het boek jaar 1974. Dit betreft de motorvoertuigen, de medische varia en de ziektekosten; alles tot een totaal bedrag van rond 13.500.000,—. Dat waren dan onze kerstgeschenken met de bedoe ling, mocht u voor de entree in het nieuwe jaar schoon schip willen maken, u daartoe de gelegenheid te bieden. Opvallend is steeds weer hoe de mensen, bij het ont vangen van de nota's, als het ware wakker geschud wor den. De telefoon staat meteen roodgloeiend. Die brom mer of die auto heb ik niet meer; mijn zoon is al vanaf april in loondienst en derhalve verplicht tegen ziektekos ten verzekerd. Een aantal verzekerden wenst alsnog de il ri-Lsverzekering om te zetten in W.A. De nota valt te gen en daarom moet die omzetting plaats vinden. Wij zeggen daar ijskoud nee tegen. Weet u waarom? Op 28 september 1973 publiceerden wij de nieuwe premietarie ven voor 1974 en attendeerden tegelijkertijd op de mo gelijkheid tot omzetting in W.A. tot uiterlijk 1 november 1973. In het Land- en Tuinbouwblad van 12 oktober 1973 herhaalden wij deze mogelijkheid tot omzetting, alweer tot 1 november 1973. En nu komen er sputterende mensen, die alsnog om zetting eisen. Kom nou, hebt u nooit geleerd zich aan spelregels te houden? Alleen voor stokoude voertuigen, waarvan de dagwaarde nauwelijks hoger is dan de te betalen kaskopremie willen wij nog tot uiterlijk 12 januari 1974 de hand over het hart halen. Maar verder geen grappen; wat zullen we nu beleven! DANK U WEL Tenslotte willen wij in dit laatste nummer van 1974 die verzekerden dank zeggen, die steeds weer op vlotte wijze aan hun verplichtingen voldoen, die op prettige wijze een schade kwamen regelen, die prettige brieven schre ven met toch belangrijke zakelijke belangen, die door de telefoon de juiste toon wisten te vinden. Weest u er van overtuigd, dat de juiste toon die de muziek maakt voor onze medewerkers een enorme stimulans is, juist uw zaak nog sneller te behandelen! Er waren het afgelopen jaar ook weer een stel donder stenen, waar het nooit goed bij is, die geen toon en der halve geen muziek kunnen maken. Geestelijk arme lieden. Wij wensen hen van harte beter schap in 1974. Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe oat ook aan een ander niet! Ook onze medewerksters en medewerkers hartelijk dank voor de enorme inzet. Ook zij zijn iedere dag niet eender; ook zij kunnen spanningen en derhalve buien hebben. Mocht in het afgelopen jaar het kontakt, hetzij mondeling of telefonisch, eens wat te korzelig geweest zijn: excuus 'daarvoor. Zij weten allen ook, dat met de juiste toon de muziek gemaakt moet worden. In de praktijk valt dat niet altijd mee, maar ons streven is er wel op gericht. Zo willen wij gaarne met u het nieuwe jaar in. Dat u in 1974 gezond mag blijven, veel opgewektheid, weinig zorgen en uiteraard weinig schade. En als u ons toch nodig hebt, u mag de muziek kiezen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 3