Opgepast voor Abortus Bang clo-instituut voor de veevoeding Energiebesparing bij de opfok van biggen HET valt onmiddellijk op, dat de biggenkist een zeer aanzienlijke besparing op stookkosten en energiever bruik oplevert. De verklaring hiervoor ligt in het feit, dat de in de biggenkist geproduceerde warmte niet direkt in de ruimte van de stal verdwijnt zoals bij alle andere systemen van bijverwarming het geval is. Bij ruimteverwarming van Inscharingsvoorwaarden rundvee 1974 Noord-Brabant Mededelingen stichting gezondheidsdienst voor pluimvee 10 President-directeur CEBECO-Handelsraad Ir. IJ. de Boer, met pensioen Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland - Goes Dr. J. TESINK, directeur Zo U mogelijk in de landbouwbladen hebt gelezen, heeft zich in de provincie Utrecht een aantal maanden geleden een abortus Bangexplosie voorgedaan, met aansluitende contactbesmettingen in Zuid-Holland. In de provincie Utrecht moesten 576 runderen worden ge slacht De besmetting is terug te voeren op een rund, dat te vroeg afkalfde. Van dit rund werd geen bloed op abortus Bang onderzocht in aansluiting op het verwerpen. Aan slachtvergoedingen werd een bedrag van 568.000 uitgekeerd. Van de zijde van de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren werd tergemoetkoming in de kosten voor de Gezondheidsdienst voor Dieren in Utrecht een bedrag van rond 224.000 beschikbaar gesteld. Dit betekent voor de gezamenlijke Utrechtse veehouders een extra financiële be lasting van 568.000 224.00 f 344.000! HOE IS HET MET DE ABORTUS BANGBESMETTING IN ZEELAND GESTELD? Enige maanden geleden verwierp in Zeeuws-Vlaanderen een rund haar kalf. Bloedonderzoek toonde een abortus Bangbesmetting aan. Ruim 20 runderen werden getaxeerd en geslacht. Een aantal weken geleden verwierp een rund op Walche ren haar kalf. Bloedonderzoek wees uit dat ook hier abortus Bang in het spel is. Op dit bedrijf zijn 123 runderen aan wezig. Dit rund, uit Gelderland via de markt te Den Bosch aangevoerd, is een aantal maanden op Tholen geweest op een stal met nog 14 andere runderen. Gelukkig hebben wij 13 van deze runderen kunnen onderzoeken. Eén rund is doorverkocht naar Zuid-Holland en is daar in onderzoek. Van deze 13 runderen hebben wij er 2 besmet gevonden. Dit betekent dat wij deze 13 runderen alle laten taxeren en slachten om elk risico te vermijden. Uiteraard zijn door ons de bedrijven waar de besmette runderen zijn aangetroffen geblokkeerd voor aan- en ver koop (behalve voor de slacht) en volgt nader onderzoek van de nog aanwezige runderen. Welke gevolgtrekking dient iedere rundveehouder uit deze trieste opsomming van feiten te maken? Deze gevolgtrekking luidt: 1. elk rund dat te vroeg dreigt te gaan kalven isoleren van het overige vee; 2. ieder rund dat te vroeg heeft gekalfd direct uit de kop pel verwijderen en isoleren; 3. de dierenarts waarschuwen opdat deze van de onder 1 n 2 bedoelde runderen bloed kan afnemen voor onder hoek op abortus Bang door de Gezondheidsdienst; 4. de grootst mogelijke hygiëne toepassen om versleping van eventuele smetstof te voorkomen. Ir. E. G. J. BRUGGINK. JTEN tekort aan aardolieprodukten confronteert ook de varkenshouderij met de noodzaak tot besparing van energie. Op verreweg de meeste varkensfokbedrijven wordt in de benodigde extra warmte voorzien door mididel van gasstralers, elektrische droogstraallampen al of niet gecom bineerd met centrale verwarming van de stal. Tussen deze warmtebronnen bestaan zeer grote verschillen in stookkos ten en energieverbruik zoals blijkt uit onderstaande tabel. Hierin zijn een aantal gegevens ondergebracht ontleend aan een onderzoek van het I.L.B. te Wageningen in ca. 50 kraam, opfokstallen gedurende het stookseizoen 1970-1971. De cijfers hebben betrekking op de jaarlijkse stookkosten per zeugen plaats voor een kraamopfokstal met 40 zeugen. de stal heeft, vanuit het dier gezien, dan ook een enorme verspilling van warmte plaats. De kist, waarvan de afmetingen in bijgaande schets zijn aangegeven kan vrij gemakkelijk zelf worden gemaakt van multiplex of spaanplaat 12 mm). In de handel is ook een polyester uitvoering verkrijgbaar, die echter een mini mum gewicht van ca. 12 kg dient te hebben, daar deze an ders te gemakkelijk door de biggen kan worden verplaatst. De kist wordt kort voor de geboorte van de biggen in het kraamopfokhok naast de zeugenkooi geplaatst met de in gangsopening (40 x 35) naar de zeug, zodat de biggen de weg naar hun ligplaats gemakkelijk kunnen vinden. In het midden van het dak bevindt zich een opening van ca 35 x 25 cm, welke met een verschuifbare (glas)plaat kan worden vergroot of verkleind, al naar gelang de gewenste temperatuur in die kist. De verwarming wordt, behalve door de biggen zelf, verzorgd door twee gloeilampen van 60 75 Watt, die in de nok worden aangebracht, zodat de biggen er niet bij kunnen. Daar de biggen op wat oudere leeftijd zelf meer warmte gaan produceren, kan bij niet al te lage staltemperatuur al gauw met één gloeilamp worden volstaan of kan de bijverwarming zelfs worden gestaakt. Het is mo gelijk gebleken om een temperatuursverschil van ca. 20° C te overbruggen. De biggenkist biedt voldoende ligplaats voor een normale 'toom biggen tot een leeftijd van ca. 3 weken. Daarna is een simpel afdak op ca. 35 cm boven de ligplaats een zeer doelmatig hulpmiddel om de biggen een warme tochtvrije ligplaats te verschaffen. gOVENOMSCHREVEN eenvoudige en goedkope voor zieningen worden op De Schothorst al jarenlang toe gepast. De hiermee opgedane ervaringen zijn zonder meer gunstig te noemen. Ook in mestvarkensstallen, voorzover daarin bijverwarming nodig mocht zijn, biedt een afdak boven de ligplaats wellicht mogelijkheden om op energie verbruik en verwarmingskosten te sparen. Door de om standigheden daartoe gedwongen zal vooral de varkensfok ker meer gebruik kunnen maken van het eenvoudige prin cipe om de door de diieren zelf geproduceerde warmte effi ciënter te benutten en tegelijkertijd tevens te voldoen aan een zeer elementaire behoefte van de jonge big namelijk: een warme, droge en tochtvrije ligplaats. Bi&GENKisT CMATTN 'NCM) Jaarlijkse stookkosten en energieverbruik per zeugenplaats verbruik uitgedrukt in calorische waarde (Mkal) verwarmingsbron stook kosten verbruik gasstralers (propaan) centrale verwarming (olie) centrale verwarming (aardgas) elektrische straallampen biggenkist 56,63 37,69 28,36 26,46 6,35 2551 2091 325 m3 378 Kwu 113Kwu 1402 17971 2340 325 97 excl. plaatselijke bijverwarming. Ter vergelijking zijn in de tabel tevens opgenomen de stookkosten en het stroomverbruik van de elektrische straal lampen en van de zgn. biggenkist, welke reeds in 1965 door De Schothorst werd geïntroduceerd als een goedkoop en efficiënt hulpmiddel om in de warmtebehoefte van jonge biggen te voorzien. De hiervoor in tabel opgenomen cijfers zijn gebaseerd op een bijverwarming gedurende 14 dagen per toom en een Kiwu-prijs van 7 cent. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN IN NOORD-BRABANT Wij ontvingen een tweetal circulaires van Pluimvee Ge zondheidsdienst te Doorn d.d, 14/12/'73. No. 539 betreft een wijziging van het onderzoekschema. CRD-NCD bestrijding voor fok- en vermeerderingsbedrijven. Het tarief voor bloed onderzoek wordt ingaande 1 januari 1974 ƒ0,32 per mon ster alsmede voor extra onderzoeken. In circulaire 524 wor den richtlijnen gegeven betreffende de Atomist-enting met de electrische Atomist-spray. Inlichtingen postbus 43, Doorn. MENGVOEDERPRODUKTIE NU BOVEN 10 MILJOEN KG De produktie van het Nederlandse mengvoeder is ten op zichte van vorig jaar met 10,4 gestegen tot ruim 10 mil joen ton. Het Produktschap voor Veeevoeder te Den Haag, dat jaarlijks een enquete onder de mengvoederfabrikanten houdt, heeft geconstateerd dat de produktie van rundvee voeder met 24,5 is toegenomen, dat van varkensvoeder met 6,4 en van kunstmelkpoeder met 10,3 De toename voor de pluimveesector steeg gemiddeld 3 Van de totale mengvoederproduktie (exclusief kunstmelk- voeder) werd 48,3 door particuliere en 51,7 door coöpe ratieve bedrijven geproduceerd. De afzet van de mengvoe ders vond voor 59 (54 vorig jaar) plaats in de vorm van buiktransport, voor 15 (19 in jute en voor 26 (27 in papier. Het aandeel van de geperste veevoeders steeg tot 65 Verdeeld over de verschillende mengvoeders per diersoort wordt geperst veevoeder gebruikt voor rundveevoeder 97 varkensvoeder 53 pluimveevoeder 45 en diversen 84 De periode waarover de enquete werd gehouden, is van juli 1972 tot en met juni 1973. De stijging van de produktie was 0,952 miljoen ton. De mengvoederproduktie per dier soort was per 1.000 ton: 1971/'72 1972/'73 stijging in rundveevoeder 2.374 2.955 24,5 varkensvoeder 4.081 4.341 6,4 pluimvee (mestsector) 1.023 1.052 2,8 pluimvee (legsector) 1.139 1.178 3,4 diversen 120 123 2,5 kunstmelkpoeder 389 429 10,3 totaal 9.126 10.078 10,4 De gemiddelde produktie per bedrijf (exclusief kunst- melkvoeder) bedroeg in 1971/1972 11.087.000 kg en in 1972/ 1973 12.596.000 kg. Voor het inschaarseizoen 1974 zijn dezelfde voorwaarden van toepassing als die, welke in 1973 van kracht waren. Voor inscharingen van uitsluitend niet drachtig jongvee wordt alleen vereist, dat de ingeschaardie runderen met in schaarformulieren worden ingeschaard Deze inschaarformulieren kunnen door de bedrijfsvoor- lichters worden afgegeven voor runderen, welke afkomstig zijn uit abortus Bang-vrije, TBC-vrije en tegen mond. en klauwzeer geënte rundveebeslagen. De in te scharen runderen behoeven derhalve voor de in- scharing niet per se aan een bloedonderzoek te zijn onder worpen. Voor het inschaarseizoen 1974 gelden de navolgende be palingen: 1. Inscharing van drachtige jongvee is verboden. 2. Inscharing van rundvee zonder inschaarformulieren is eveneens verboden. Mede uit hoofde van zijn positie bij Cebeco-Handels- raad en vooral ook vanwege zijn persoonlijke kwaliteiten, is de heer De Boer in de loop der jaren talrijke functies gaan bekleden, zowel in het coöperatieve bedrijfsleven als daarbuiten. Van de functies in het coöperatieve bedrijfsleven noe men wij: vice-voorzitter van de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw, voorzitter van de Cen trale Vereniging voor de Coöperatieve handel en Industrie en voorzitter van de Coöperatieve Aan- en Verkoopver eniging „Intercoop" G.A. Behalve in de laatst genoemde internationale coöperatie ipas de heer De Boer ook actief in diverse andere internationale agrarische organisaties. Enkele van de vele functies die hij buiten het coöpera tieve bedrijfsleven bekleedt, zijn: lid van het dagelijks bestuur van het Verbond van de Nederlandse Groothan del, voorzitter van de Koninklijke Vereniging het Comité van Graanhandelaren, bestuurslid van de Vereniging „De 3. Runderen, verblijvende in een inscharing van uitsluiting gust jongvee, mogen na 1 juli 1974 gedekt of geïnsemi- neerd worden. 4. Inscharingen van runderen, afkomstig van maximaal 6 bedrijven, kunnen voor ontheffing van het onder 1 ge stelde verbod in aanmerking komen. De houder van een inschaarbedrijf dient bedioelde ontheffing schriftelijk aan te vragen bij de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord- Brabant, Molenwijkseweg 48, Boxtel. 5. Voor dë bij inscharing benodigde inschaarformulieren dienen betrokkenen zich tijdig tot de bedrijfsvoorlichter te wenden. Deze formulieren dus niet bij de Gezondheids dienst te Boxtel aanvragen. 6. Na inscharing moeten die inschaarformulieren bij de hou der van het inschaarbedrijf ter inzage liggen. 7. Bij inscharing buiten de provincie Noord-Brabant moet voldaan worden aan de door de Gezondheidsdienst in die provincie te stellen voorwaarden. Nederlandse Graanhandel" en lid van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Rotterdam, alsmede van een viertal commissies hiervan. Voorts is de heer De Boer onder meer nog Curator van het Nederlands Eco nomisch Instituut en voorzitter van de onlangs bij minis terieel besluit ingestelde Voorbereidingscommissie voor het Centrum voor Diervoedingsonderzoek. Tenslotte maakt hij deel uit van de Raad van Commissarissen van onder andere de Graan Elevator Maatschappij (G.E.M.) en de N.V. Nutricia. In 1959, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het Centraal Bureau, werd de heer De Boer benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. In 1967 kende de Franse regering hem de onderscheiding toe van Officier du Mérite Agricole. Als president-directeur van Cebeco-Handelsraad wordt de heer De Boer per 1 januari 1974 opgevolgd door de heer Drs. G. van den Berg, thans algemeen-directeur. (Vervolg van pag. 4)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 10