De Hofstede „Heuvelhof" te Baarsdorp Oude boerderijen in Zeeland (XXXII 8 W. E. P. VAN IJSSELDIJK - Nisse Schuur en huis aane>engebouwd. (Terrein oplopend naar de gebouwen). LIET gehucht Baarsdorp ligt in de Poel, binnen de ringdijk van de Breede Watering bewesten Yerseke en wel aan de noordzijde, niet ver van het dorp 's-Heer Arendskerke. Baarsdorp is heel oud en reeds omstreeks 1200, evenals andere dorpen, ontstaan op een wat hogere rug in het lage gebied van de Poel. woning. De aanblik aan de zuidzijde (vanaf de weg) is die van een huis van omstreeks 1700, opgetrokken in gele IJsselsteen en met kleine ramen, waaruit ten dele de verdeling in kleine ruitjes is verwijderd. Van de drie ramen is het meest noordelijke nog in de oude stijl aan wezig. tere blokken zandsteen, terwijl in het bovengedeelte onder de goot en tussen de ramen ruitvormige figuren in het metselwerk zijn aangebracht. De linkerhelft van deze opvallende gevel is ter breedte van 5 meter opgebouwd met IJsselsteen. In het midden bevindt zich één raam, verdeeld in 9 kleinere ruiten, en De eerste ambachtsheer was volgens Smallegange (zie Cronyk van Zeeland, blz. 399) een Heer Van Borsselen in 1232 en een eeuw later was dat Jan van Baersdorp, ge huwd met Clarisse van Yerseke. Tot een dorp van formaat groeide Baarsdorp evenmin uit als andere dorpen in de Poel. Hoewel er eertijds een kasteel verrees en een kerk bestond (omstreeks 1880 gesloopt), is van dat alles nog slechts een kleine heuvel en een sedert kort herstelde kerkhofmuur aanwezig. De bebouwde kom van het dorp was steeds gering van om vang. Er waren weinig woningen, hoewel hun aantal eer tijds groter was dan thans, en enkele boerderijen, welke laatste ten dele schaars in het gebied verspreid lagen. Tot de enkele boerderijen in de omgeving van de kerk behoorde ook de hier beschreven hofstede „Heuvelhof. Deze naam is waarschijnlijk van latere tijd en kwam in 1920 voor, doch de boerderij zelf is al aangegeven op de steeds geraadpleegde kaart van W. T. Hathnga uit 1747 en eveneens te vinden op de zgn. Roman-Visscherkaart uit 1655, waar juist ten zuiden van de kerk een bebou wing is getekend, die niet anders dan de bewuste boer derij kan voorstellen. J [~)E situatie van de hofstede is aan de zgn. Oude Hoeveweg, aan de zuidzijde van de veldhoek ge naamd Hemhoek. Hem zou volgens Van Dale „buitendijks land" zijn en in dat geval zou deze hoek dus vermoede lijk reeds in de 10e of 11e eeuw (vóór ontstaan van het dorp) aan een vroegere dijk ten zuiden van de kerk gelegen kunnen zijn geweest. De heerlijkheid Baarsdorp was verdeeld in 14 hoeken, waarvan de Hemhoek de kleinste was, n.l. 14 gemeten en 26 roeden, benevens 1 gem. 20 vroon. De grootste hoek is de „Hubrechtse Merken" groot 260 gem. 150 r. plus 1 gem. 290 r. vroon. Dikwijls is het vaststellen van de ligging en begren zing van een bepaalde hoek een probleem, doch in dit geval kon gebruik gemaakt worden van een kaart van de heerlijkheden van 's-Heer Abtskerke, Sinoutskerke en Baarsdorp, getekend door de landmeter L. Paardekooper omstreeks 1845, waarop alle hoeken zijn aangegeven, alsmede de wegen, watergangen, vroonlanden, boerde rijen, alles met kadastrale aanduiding. De hoeken worden genoemd in de zgn. overlopers en wat Baarsdorp betreft is de oudste beschikbare die uit het jaar 1599. Van de in de Hemhoek genoemde percelen (12 stuks van verschillende grootte) kwamen er sedert eeuwen enkele voor, welke toebehoorden aan de Armen van Goes geschonken door Burgem Pieter Jasperse, ca. 1600 doch reeds eerder vermeld als bezit van de zgn. Spi ritus Sanctus (Heilige Geestgoederen). Daarnaast worden door de eeuwen heen enkele zgn. vronen genoemd, eveneens in de Hemhoek liggend. Steeds komen we de bedoelde percelen tegen, aanvan kelijk soms als gepacht land door de eigenaar van „Heu velhof", later ten dele tot diens eigendom behorend. DE GEBOUWEN l~JEZE liggen ten dele op de hierboven genoemde percelen (S.S. en vroon). Het terrein ligt misschien iets minder duidelijk dan in vorige eeuwen toch nog goed waarneembaar hoger dan de omgeving en is vrij wel aan alle zijden door sloten (mogelijk restant van een soort gracht uit vervlogen dagen) omringd. Aan de indruk, dat het hier gaat om een bijzonder punt, dicht bij het niet opvallende centrum van Baarsdorp niet ver van de plaatsen waar eertijds een kerk en een kasteel aanwezig waren ontkomen we niet bij de be schouwing van de met de landbouwschuur verbonden daarboven vlak onder de dakgoot een kleiner raam, in tweeën verdeeld, met in elke helft 6 ruitjes. Hierdoor wordt daglicht tot de zolder toegelaten. Het rechter gedeelte van deze gevel is, gezien het ma teriaal en de aard van het metselwerk, van veel oudere datum. De twee fraaie vensters van ca. 140 x 200 cm zijn verdeeld in vele kleine ruitjes. De onderste helft is voor zien van openslaande ramen, welke door luiken kunnen worden afgesloten. Boven elk raam is een boog gemet seld. Links van deze ramen bevindt zich de toegangsdeur. (Zie voor een en ander de bijgevoegde foto's.) Het hier beschreven muurgedeelte geeft zoals ge zegd de indruk uit een vroegere periode te zijn dan het aan de wegzijde gelegen deel van de woning en dit wordt nog versterkt door de situatie aan de noordzijde. Nog moet worden vermeld, dat inwendig een zware tussenmuur, links van de toegangsdeur, deze beide de len scheidt zij het met aanwezigheid van een tussen deur. DE NOORDGEVEL {"EZIEN we dan nu de noordgevel, dan blijkt dat deze recht omhoog loopt en eindigt in een gemetselde top. Het metselwerk is als bij de oostgevel van Zeeuwse moppen en eveneens van versieringen voorzien. Hier be vinden zich slechts enkele kleine vensters, welke dag licht op de zolder verschaffen. Een kelderraampje is eveneens in deze gevel aangebracht. De kelder bevindt zich onder dit kennelijk oudste deel van het huis, doch strekt zich niet onder het zuidelijk woongedeelte uit. De hoeken van de genoemde noordgevel zijn, als eerder vermeld, van zandstenen versterkingen voorzien. De hoogte van deze gevel tot de top is ca. 9 meter. De achter-(noord)gevel van de eigenlijke boerenwoning springt dan ca. 41/2 meter terug. Hierin bevindt zich de achterdeur, toegang gevend tot het gedeelte van de wo ning, waarin zich keuken, toilet en douche bevinden. Een hardstenen stoep voor deze achterdeur draagt ingebei- teld het jaar 1875 en wijst op een latere wijziging. Het laatstgenoemde gedeelte van de achtergevel tussen de noordelijke vleugel en de landbouwschuur in geklemd behoort weer tot de bouwperiode van om streeks 1700 en is evenals de voorzijde in gele IJsselsteen uitgevoerd, doch met specie bestreken. Het oudste (oostelijke) gedeelte van het beschreven pand geeft de indruk belangrijk ouder te zijn dan het overig deel en kan zeker uit de 15e a 16e eeuw dateren. De gehele constructie van dit gedeelte, met een grond- oppervlag van ca. 8 x 51/2 meter, is veel zwaarder dan het later aangebouwde woninggedeelte. Dit blijkt uit de dikte der muren en funderingen, de zwaarte der zolder balken, muurankers, e.d. Funderingsresten in de directe omgeving wijzen op een grotere omvang in een vroegere periode. VELE TEGELTABLEAUX LIET inwendige van dit wooncomplex valt o.a. op door de volgende bijzonderheden. De woonkamer is aan alle wanden voorzien van vele tegels (blauwe en paarse), waaronder tableaux met bloe men, landschappen, vogels, e.d. Een gedeelte van de westelijke kamerwand springt in op de plaats waar voor heen de open haard was. In later tijd is deze weggebro ken en werd de vrijkomende muur van blauwe tegels voorzien. Een tussendeur geeft toegang tot de slaapkamer, ge legen in de zuidoosthoek van de woning. Ook hier zijn De onderhavige voorgevel is tot op de hoek 11 meter lang. Hier ligt, aansluitend aan de schuur, de woonkamer, terwijl rechts daarvan (met één raam) een slaapkamer is gelegen. Als geheel is deze zuidgevel niet opvallend, hoewel opmerkelijk is, dat het gedeelte naar de hoek een groot vlak zonder ramen te zien geeft. Het woonhuis (voorzijde langs de weg). Gedeelte woonkamerwand met veel tegels. OPVALLENDE OOSTGEVEL QE oostelijke gevel maakt evenwel een geheel an dere indruk. Bij een breedte van 13 meter en een hoogte van 4y2 meter (tot aan de dakgoot) zien we hier voor een belangrijk deel metselwerk van grote zgn. Zeeuwse moppen ten dele met een groene glazuur- laag. Op de hoeken is het metselwerk verstevigd met gro-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 8