Joor de <^Orouw Gezinnen helpen gezinnen „ERE ZIJ GOD" DUURT LANG Zweden - land van tradities Gast aan tafel 4 Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: Mej. Els Deurloo Markt 1 Tholen Tel. 01660—504 Voor Brabant: A. den Engelseden Bakker Noordschans 1 Klundert Tel. 01682—984 I WAS aan het eind van een zondagavond. We had den urenlang gekluisterd gezeten aan de televisie. Van flamingo's via journaal tot de president van het Akzo concern en half uit een zekere apathie, half uit nieuws gierigheid lieten wij het toestel nog maar even aanstaan voor het programma werkwinkel". Na een paar minuten echter gingen v/e wakker rechtop zitten en veranderde onze nieuwsgierigheid in oprechte belangstelling. Het bleek namelijk te gaan over „opvanggezinnen". We kre gen te zien en te horen hoe jonge mensen, die om welke reden dan ook niet meer thuis willen of mogen komen, tijdelijk opgevangen worden door mensen die hun huis en gezin voor hen openstellen. Uit de uitzending bleek dat wanneer een jongere, die in moeilijkheden zit terecht komt bij een jongeren adviesbureau, door dit bureau kan een beroep worden gedaan op de hulp van een opvang- gezin. In zo'n gezin zal hij (zij) de ruimte moeten hebben zichzelf te kunnen zijn. Misschien is er behoefte om te praten, anderen willen liever met rust worden gelaten. De ouders en andere gezinsleden moeten hem die vrijheid laten. Vooral de eer ste dagen zijn rust en een gevoel van veiligheid het aller belangrijkste. In een later stadium kan worden getracht om de rela tie met de ouders te herstellen of een andere oplossing te vinden. Voorts werd een beroep gedaan op de kijkers in de omgeving van Rotterdam zich op te geven als gast gezin, daar er nog een groot tekort aan deze soort hulp bestaat. "TOEVALLIG kreeg ik het jaarverslag van de Stich ting „Jeugd en gezin" te Middelburg de volgende dag in handen, hierin werd hetzelfde gevraagd. Uit het verslag blijkt 'dat men ook hier in Zeeland de laatste jaren steeds meer gebruik gaat maken van deze helpen de gezinnen. Dikwijls kon daardoor voorkomen worden dat kinde ren, die om een of andere reden uit huis moeten in in ternaten worden geplaatst. Blijkens ervaringen van de stichting is plaatsing in een internaat zo'n ingreep dat dit voorkomen dient te wordën vooral als het om een vermoedelijke tijdelijke uithuisplaatsing gaat. Daarbij komt dat de mogelijkheid tot plaatsing in een tehuis met name voor de provincie Zeeland in de directe omgeving beperkt is, waardoor er een grote geografische afstand Ik zou de Kerstgeschiedenis vertellen. De kleintjes kwamen kleintjes om het orgel staan. Ik hoorde wel, dat iemand stond te bellen, Maar onder 't zingen kon ik niet naar vorierc gaan. 'k Had anders eerst wel uit het raam gekeken, Maar dat was nu, vond ik, de eer van God te na. 't Zou oneerbiedig zijn de zang te breken, Wij zongen tweede stem het lied der englen na. „Ere zij God" duurt lang en „Vrede op aarde". Ik liet maar bellen tot het allerlaatste refrein. Toen zag ik, Wie er door de ruiten staarde: Het Kind vroeg in een kind, of Hij er bij mocht zijn. OKKE JAGER. bestaat tussen ouders en kind(eren) hetgeen niet gun stig is voor een herstel van de relaties. Indien men zich opgeeft als opvanggezin heeft er eerst een gesprek plaats met de maatschappelijk werker van de Stichting „Jeugd en gezin". Daarna kan zowel het ge zin als het adviesbureau zich er nog over beraden. J)AT er een grote behoefte is aan deze vrijwillige hulp, staat zonder meer vast. Er zijn al veel gezin nen, die hun „overcapaciteit" hebben aangeboden, maar nog steeds overtreft de vraag het aanbod. Dat is dan ook de reden, dat wij op deze manier meer bekendheid willen geven aan dit vrijwilligerswerk, voor velen van U misschien tot nu toe even onbekend als voor mij. Gelukkig zijn er nog altijd veel gezinnen met een „overcapaciteit" aan geestelijke ruimte en harmonUe, waarmee zij jonge mensen benard en „in de knoop" kun nen helpen Het adres van de stichting, die ook in het weekeinde voor dringende gevallen telefonisch bereikbaar is volgt hieronder: Stichting voor Jeugd en Gezin in Zeeland, Londense kaai 39, Middelburg, Postbus 62, tel. 011808555. Bij de meeste Nederlanders is Zweden bekend als één van de modernste landen ter wereld, met een ver gevorderde techniek, een enorme industriële ontwikke ling en belangrijke grondstoffen zoals hout, ijzererts enz. Stockholm, de prachtige hoofdstad, is beroemd als voor- Ibeeld van de moderne welvaart met de voor- en nadelen van dien. Maar Zweeden is ook nog iets anders. Het is één van de grootste landen van West-Europa bijna elf keer zo groot als Nederland echter met slechts 7,9 miljoen inw oners. Dank zij de invloed van de warme golfstroom is het klimaat van Zweden veel zachter dan dat van andere gebieden op dezelfde breedtegraad, al zijn er door de uitgestrektheid van het land wel belangrijke verschil len in klimaat van zuid tot noord. Het allernoordelijkste deel valt n.l. binnen de Poolcirkel. Zweden is bij uitstek een land voor vakanties. Iedereen kan er vinden wat hij het mooist vindt: duizenden me ren, uitgestrekte sprookjesachtige wouden, waar een ontmoeting met het fiere, statige dier, de eland, niet denkbeeldig is. De oneindig lange kustlijn met diep in 't land ingesneden fjorden en vele duizenden eilandjes, af gewisseld door romantische rivieren, mooie, met naald bomen begroeide bergen en bovendien aantrekkelijke moderne steden, die als het ware deel uitmaken van de omringende natuur. Dit alles biedt de vakantieganger onnoemelijk veel mogelijkheden. Het is alom bekend, dat Zweden een moderne wel vaartsstaat is. Men moet echter niet vergeten, dat het land sinds het begin van de vorige eeuw geen oor log heeft gekend! Het is een heel oud land met een oude boerenkultuur en vele nog steeds in ere gehouden tradities. Het is misschien juist die grote tegenstelling tussen het oude en het ultra-moderne, wat Zweden zo aantrekkelijk maakt. Over het algemeen kan men de Zweden niet vrolijk of grappig noemen. Vooral tegenover onbekenden of buitenlanders zijn ze vaak verlegen en gereserveerd. In een trein komt b.v. zelden een gesprek tot stand tussen passagiers, die elkaar niet kennen. Maar on danks deze karaktertrek zijn de Zweden zeer gastvrij. Doordat de inwoners van Zweden lang geïsoleerd hébben geleefd, worden veel oude tradities en gebrui ken nog in ere gehouden. Het Zweedse najaar is weemoedig met veel mist en haast geen zon. De dagen worden snel korter en de duisternis lijkt de overhand te krijgen. Iedereen ver langt naar het licht. De eerste Adventzondag betekent dan ook een lichtpunt in deze donkere tijd. Op die dag wordt de Aventster voor het raam gehangen en verlicht. Ook de eerste van de vier Aventkaarsen, in de speciaal versierde kandelaar, steekt men voor het eerst aan. Ellen Israël, Lucia op het feest van de Plattelandsvrouwen „Noord-Be veland" in december 1972 met mevr. Smit-Thorin. In december valt meestal de eerste sneeuw. De natuur lijkt nu betoverd. Glinsterende sneeuw bedekt de tak ken van de hoge sparren. Alles is stil, men zou haast zeggen, afwachtend. 'In de grote steden zijn in december de straten en plei nen versierd en verlicht. Reusachtige kerstbomen prijken stralend van licht op open plaatsen. En toch verlangen veel Zweden in deze tijd naar buiten, naar de stille, wit te natuur. Op 9 december wordt de gedroogde stokvis in kalk en soda gelegd. Na een reeks van behandelingen wordt hij op 24 december bij het kerstdiner als hoofdschotel ge geten. 13 december is de Luciadag. Dat is de dag van het lichtfeest. Lucia, het blonde meisje, met een krans met 7 brandende kaarsen op haar hoofd, komt de men sen licht en goede gaven bréngen. Zij wordt vaak ge volgd door de zogenaamde „sterrenkinderen". Allen zingen zij het oude, bekende Zweedse kerstlied: Goder afton, goder afton, bade herre och fru. Vi önska eder alia en fröjdefull jul." (Goede avond, goeden avond, zowel heren als dames. We wensen u allen een vreugde vol Kerstfeest.) In de weken van de derde en vierde Advent worden nog steeds in vele Zweedse gezinnen allerlei voorberei dingen getroffen voor de komende feestdagen. Men maakt b.v. versierselen van stro, papier en dun geel metaal. Men trekt kaarsen, wat een heel oude traditie is, en men bakt heerlijke dingen. De tot het plafond reikende kerstboom wordt voor het eerst in de late middag van 24 december, julafton, aangestoken. Vader leest dan meestal het Kerstevange lie voor. Daarna komt het grote kerstdiner met allerlei lekkere dingen zoals het „smorgasbord" met o.a. een grote ham, de gekookte kop van een varken, leverpastei enz. en tenslotte de „lutfisk", de gekookte stokvis. Daarna brengt de Kerstman de kerstgeschenken. Heel vroeger gebeurde dat door een tot bok vermomde man, de bok van de god Thor. In de vroege ochtend van 25 december gaat men graag naar de Kerstdienst. De kerk is uitsluitend ver licht met brandende kaarsen. Vlissingen. ANNA-LISA SMIT-THORIN. (Vervolg van pag. 3.) Na het aardappelprojekt volgden andere programma's voor de verbetering en de verhoging van de kleinvee- en pluimveestapel. Meer geiten, runderen en kippen, meer goede hokken en stallen en een groei van het gezinsinkomen waren hiervan het resultaat. Belangrijk voor de kleine boer is het gemakkelijke aflossings systeem dat rekening houdt met zijn werkelijke inko men. Zo kwam een hele reeks kleine projekten tot stand die met elkaar bijdragen aan een blijvende verbete ring van de welvaart voor de bevolking van het Tune sische Zouitina. Een bijdrage uit de gelden van „Gast aan tafel" kan zo een heel ontwikkelingsproces starten. Door steeds bij ieder projekt de boeren te vertellen hoe ze op de beste wijze met de geboden middelen kunnen werken, worden ze in staat gesteld in de toekomst in hun eigen onderhoud te voorzien. Dit laatste is het be langrijkste doel van ieder landbouwprojekt. Nog een voorbeeld hiervan is het weefcentrum dat nu in gebruik is. Door het ministerie van socale zaken werd in 1972 een gebouw beschikbaar gesteld waarin een centrum voor meisjes werd ingericht. Daar worden nu tapijten gemaakt. De meisjes werken in twee groepen, een leerlingengroep en een groep van meer gevorderde meisjes. De leerlingen maken eenvoudige kleine tapijtjes die tegen kostprijs worden verkocht, de exploitatie-af deling maakt grotere tapijten die wettelijk worden ge keurd. De opbrengst hiervan wordt zo gunstig mogelijk verdeeld onder degenen die ze hebben gemaakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4