Samenwerking op weidebedrijven Timmermans/Heymans te Sprang-Capelle 7 VESTIGING VAN HET NIEUWE BEDRIJF De heer A. Heymans BoU (35 Jaar), 3 kinde- ren, van oorsprong akker bouwer zal zich binnen enkele jaren volledig op de veehouderij toeleggen. De heer A. Timmermans —Rijken, 47 Jaar, 3 kin deren, zag 4 jaat geleden meer perspectief in het samen opbouwen van een flink veeteeltbedrijf in ruilverkavelingsverband, dan ieder voor zich. ALS medio november 1973 een bezoek wordt ge bracht aan de vennoten A. Timmermans en A. Hey- mans en met hen over samenwerking wordt gesproken zeggen ze zelf nog maar in een beginstadium te zijn. Dat klopt want het ligt in de bedoeling samen een compleet nieuw tweemansbedrijf te stichten. In de Langstraat is een ruilverkaveling aan de gang, t.w. r.v.k. Zuiderafwateringskanaal/Beneden Donge. Een ruilverkaveling alleen is uiteraard niet zaligmakend maar het biedt voor vele ondernemers meer perspectief. In dit licht moeten we de samenwerking Timmermans/Hey mans te Sprang-Capelle zien. Een samenwerking van boeren om tot een gemeenschappelijke exploitatie van hun bedrijven te komen snijdt diep in het agrarisch vlees. Niet alleen op het menselijk vlak dienen mannen elkaar goed te verstaan, ook de dames en zelfs de kinderen zijn daarbij nauw betrokken. UITGANGSSITUATIE IN Sprang-Capelle evenals in sommige andere plaat sen in Noord-Brabant zijn de boerderijen als lint bebouwing gesitueerd. Het vroegere bedrijf van Timmer mans bestand uit 20 ha weiland over diverse percelen verspreid, terwijl de gebouwen midden in de bebouwde kom stonden. Slechts een klein huisperceel achter de boerderij zoals op vele bedrijven in de Langstraat het geval is, bood voor een moderne bedrijfsvoering weinig soulaas. Ongeveer 6 jaar geleden werd er een nissen hut als ligboxenstal geplaatst die samen met een provi sorische ombouw van de vroegere stal plaats gaf aan 40 stuks melkvee. Een melkkoeltank van 2000 liter, een revolutionaire stap voor die tijd, werd naast een eenvou dige doorloopstal ingebouwd. Heymans had voor enkele jaren een zuiver akkerbouw bedrijf van 30 ha. De grond lag erg verspreid. Een rationele en rendabele bedrijfsvoering was niet moge lijk. Wel werden een 10 stuks mestvee gehouden, maar genoemde heren geïnspireerd. Ze kwamen tot de afspraak samen met hun vrouwen om de tafel te gaan zitten. Het laat zich raden dat hieruit de huidige samenwerking is ontstaan. Door beider interesse om te gaan verplaatsen is de samenwerking tot op heden: a. het inspelen op elkaar, waarbij het maken van toe komstplannen flink de aandacht heeft gehad. Nog wordt er op bedrijf van Heymans graan verbouwd, straks zullen op deze plaats de koeien lopen. b. een aanvang tot ombouw van het akkerbouwbedrijf Heymans tot gemengd bedrijf. Het zij vermeld dat door onderlinge aankoop en eigen opfok, Heymans op dit moment 25 kalf- en melkkoeien heeft. Met be hulp van de ander is hij zich op dit terrein aan het bekwamen hetgeen een flinke inspanning betekent. c. de huidige samenwerking bestaat uit elkaar helpen met arbeid en machines. De eigendommen zijn nog AAN de Sasweg in de zogeheten polder ,,De oude straat" ten noorden van Sprang-Capelle wordt zoals reeds is opgemerkt een nieuw gebouwencomplex opgetrokken. Met nog 4 anderen in deze ruilverkave ling kunnen zij als eersten bouwen, vanwege het grote ruilverkavelingsbelang. In principe worden zij als twee aparte bedrijven beschouwd m.b.t. voorfinanciering en subsidie. Volgens hun zeggen is de kans aanwezig dat op basis van hun huidige inbreng, ca. 60 ha bij elkaar komt te liggen. Het spreekt een ieder aan dat zij door gezamenlijk te bouwen, reeds een flinke besparing heb ben op investeringskosten. Daarnaast beoogt men door rationeler te werken een beter arbeidsinkomen te ver krijgen. WAT HEN HET BELANGRIJKST LIJKT HET op papier zetten hoe en wat men wenst te doen. lijkt hen van het grootste belang. Gekozen is om tpt een Besloten Vennootschap te komen. Interessant voor ons is te horen om welke reden men juist deze vorm heeft gekozen: De inbreng is qua eigendom erg verschillend. Door een B.V. te kiezen lijkt de kans om op een gemakke lijke manier uit elkaar te kunnen gaan beter gewaar borgd dan bij een andere samenwerkingsvorm. Zij willen de onroerende goederen juridisch volledig apart houden. De kadastrale grens moet men straks als het ware midden door het bedrijf denken. Behalve de melkapparatuur en de stal is het bedrijf zonder veel kosten, indien gewenst, t.z.t. te splitsen. Het gebruik en genot van de onroerende goederen worden in de B.V. ingebracht. De roerende goederen worden naar waarde geschat en in eigendom in de B.V. ingebracht. De tweede reden is dat de aansprakelijkheid ten op zichte van derden wordt gereduceerd. Ten derde lijkt deze vorm uit fiscale overwegingen ook interessant. WELOVERWOGEN STAP GEZIEN de belangen die op het spel staan lijkt hen de grootste aandacht voor het moment dat het eens fout zou gaan gewenst. Naast alle goede bedoelin gen die ze samen hebben zijn ze op zich ten volle be wust dat bepaalde waarborgen in dit opzicht, bittere noodzaak zijn. Op dit moment is men druk bezig met de aanvoer van zand en zal met de bouw spoedig worden begonnen. De woningen komen ,,op heipalen" de stal en bijgebouwen op „staal" d.w.z. op de bezakte gronden, middels extra zware bewapende betonvloeren en funde ringen. Als deze mannen een kans hebben om tezamen Fronttekening van de In aanbouw zijnde boerderij zoab deze straks in de „Polder De Oude Straat' ten noorden van de Maasroute eruit zal zien. dat was zuiver bijzaak. De verbouwde gewassen zoals graan, erwten, suikerbieten en graszaad boden op zeer smalle percelen die soms kleiner dan 1 ha waren weinig perspectief. Hij, evenals zijn huidige compagnon, speelde al lang met de gedachte om in het kader van de ruilverkaveling te gaan verplaatsen. De gebouwen van de heer Hey mans stelden niet veel voor, dus niets kon hem beletten om naar iets beters uit te zien. EERSTE STAP TOT SAMENWERKING fjP een voorlichtingsvergadering voor boerderijver- plaatsing 4 jaar geleden werden met name de twee «teeds gescheiden. Over en weer wordt meerwerk verrekend. d. verdere uitbreiding van de veestapel van de heer Timmermans tot 55 melkkoeien en 30 stuks jongvee, waarbij grote aandacht wordt besteed aan het opvoe ren van de melkproduktie per dier. e. vele voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van een nieuwe ligboxenstal voor 150 stuks melkvee en 70 stuks jongvee. Daarnaast is in het nieuwe plan opgenomen een apart melklokaal voor de totale in stallatie en melktank (9000 liter) met aan weerszijden van de gebouwen twee bungalows. een goede boterham te verdienen, dan hebben ze die stellig in de toekomst ook. Als deze weloverwogen stap van deze jonge ondernemers gunstige resultaten zal heb ben, dan hopen wij een ding. Vele boeren in de Lang straat weten nog niet wat te doen of blijven waar we zit ten of verplaatsen. Volgens onze mening is om vele re denen een verplaatsing hetzij alleen, hetzij met z'n tweeën het overwegen waard. Verplaatsen zoals de vennoten Timmermans en Heymans nu doen is misschien wel de enige goede manier voor hen om voor zichzelf en hun nageslacht een goede en goed belegde boterham te verdienenl A. VERBRUGGE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 31