kerst m V Ja enerqie i crisis cL* - geluid Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK \Irede BINNEN EN BUITEN" Deze regels komen uit het gedicht „zonder grenzen" (van Mischa de Vreede) dat als het ware het spanningsveld aangeeft tussen mens en wereld in zijn zoeken naar vrede. Maar vrede is ook een grenzeloos iets en het is goed om ons nu rond Kerstmis hierop te bezinnen, temeer daar er een „nieuw jaar" voor de deur staat. Wat betekent vrede eigenlijk? We zouden van de volgende driedeling uit kunnen gaan: de innerlijke vrede de uiterlijke vrede de internationale vrede Echter met dien verstande, dat deze drie niet los van elkaar staan maar elkaar omhullen als een soort van koncentriese bollen; drie sferen met in het middelpunt het menselijk hart. Laten we deze drie sferen rondom de mens eens wat nader gaan bekijken in het licht van kerstmis en de vrede. Het PJZ-sekretariaat is van 24 december tot 2 januari gesloten JONGERENAKTTVITEITEN SPRANG-C APELLE Op 21 december moet je in de Mikro-bar zijn!.... want daat is het te doen voor jou.... voor jouw afdeling.... voor S prang-Capelle e.o., maar toch wel het meest voor Jezelf! We beginnen om 20.00 uur precies. SCHOUWEN-DUIVELAND De afdeling sluit het jaar af met een fijne kegelavond in kegel huis Geluk, Julianastraat 6, Zierikzee. De avond begint om 20.00 uur. Een avond, die je niet mag missen. 4-weekse Het is - wanneer je dit leest - nog mogelijk om je op te geven voor de 4-weekse van 7 januari t/m 2 februari 1974. Doe het nu. Je moet al die opgespaarde energie vroeg of laat toch weer kwijt, 'n 4^weekse is de kursus bij uitstek om je energie te spuien, b.v. in sport, diskussie, kreatiei spel, nandenarbeid, enz. Niet meer naarde PJZ bellen, maar rechtstreeks kontakt opnemen met de Volkshogeschool Bakkeveen (05169-241). Je blijft natuurlijk nog wel in aanmerking komen voor de 50% reduktie op de kursus- kosten. D.w.z. de kursus kostje als PJZ-lid geen 450,maar f 225,—. KURSUS „JONGEREN EN LANDBOUWBELEID" In de kursus wordt vooral aandacht besteed aan rentesubsidies, sociale aspekten van financieringsvraagstukken, koöperaties, gebondenheid aan het bedrijf, afzet en energievoorziening. Bij het bezoek aan Brussel (ook een onderdeel van de kursus) zal de relatie tussen genoemde landbouwzaken en het EEG-land- bouwbeleid worden bekeken. De kursus vindt plaats op de volkshogeschool „Ons Erf' te Berg en Dal (bij Nijmegen) van 14 t/m 19 januari 1974 en kost: voor PJZ-leden 65,voor niet-PJZ-leden 125, Opgave voor deelname bij: PJZ-sekretariaat (01100-5010) of PJGN (070-512541) VOORLICHTINGSBIJEENKOMSTEN OVER STAGES IN HET BUITENLAND Ook dit winterseizoen zullen weer op diverse plaatsen in het land voorlichtingsbijeenkomsten worden gehouden over de mogelijkheden om in het buitenland voor kortere of langere tijd stage te doen. Ook is er op deze bijeenkomsten ruim gelegen heid om vragen te stellen. De bijeenkomsten worden allemaal dichtbij een N.S. station gehouden zodat men de plaats per openbaar vervoer gemakkelijk kan bereiken. Van de plaatsen en data die voor de bijeenkomsten zijn vastgesteld, vermelden wij die op zaterdag 12 januari te Amersfoort in hotel „Mono- pole", Stationsplein 6, aanvang 10.30 uur en woensdag 16 januari te Eindhoven in de Rabo-bank (Fellenoord), aanvang 14.00 uur. Voor informatie kunt u zich altijd wenden tot: Stichting uit wisseling, Postbus 97, Bergen N.H. tel. 02208-3101/4541 tot. DE INNERLIJKE VREDE.... „er is een roos ontsprongen" Dit is de vrede binnen jezelf als een religieus ervaren harmonie met de zin van je bestaan. Religie betekent letterlijk „terugbin ding", nl. het kontakt met de absolute grond van je bestaan en dat is God. Dit is volgens mij wel iets anders dan godsdienst, want daarvan bestaan vele verschijningsvormen en is dus meer relatief, afhankelijk van het ritueel en hoe dat door verschil lende mensen in verschillende tijden wordt geïnstitutionali seerd. Deze innerlijke vrede wordt bepaald door o.a. psycholo gische faktoren en het is aan elk individu om die roos in zichzelf tot bloei te brengen om als het ware tot een hoger bewustzijn te geraken. Er zijn verschillende wegen denkbaar, maar ze leiden wel alle maal dezelfde kant op; soms zelfs via allerlei omwegen, en ze komen uit bij een groter geluk voor ieder mens en dat zou je innerlijke vrede kunnen noemen. Dit (verre) ideaal wordt met Kerstmis gesymboliseerd door de God-mens die in de wereld komt in de teerheid en de liefde van het kind, de roos die is ont sprongen. DE UITERLIJKE VREDE.... „wij komen tezamen" De uiterlijke vrede heeft te maken met de mens in zijn omgeving samen met andere mensen. Het direkte sociale kontakt met familieleden, vrienden, kollega's en kennissen. Maar het slaat ook op de kontakten in de buurt, in verenigingen en overal waar je (mede) mensen tegenkomt De vrede in deze sfeer wordt bepaald door de mentaliteit van de mensen. Uit allerlei ervaringen weten we, dat het niet altijd rozengeur en maneschijn is, ook al zou je dat zo tussen St. Niko- laas en Kerstmis best verwachten. Gelukkig bestaan er heel fijne verhoudingen tussen vele mensen, maar wat we óók zien om ons heen, is dat deze uiterlijke vrede nog niet bereikt is, dat er konflikten bestaan tussen diverse groepen. Denk b.v. maar aan allerhande belangengroepen, tegenstellingen tussen werk gevers en werknemers, tussen plannenmakers en uitvoerders, burenruzies en zelfs ruzies binnen families kunnen deze vrede verstoren. Ook het leven van Christus was niet vrij van deze konflikten, in tegendeel Hij leefde zelfs als een bebaarde man in onvrede met de heersende (wan-)orde van zijn tijd. Als direkt gevolg hiervan vertoonde zijn lichaam later diepe wonden, aan handen en voeten, aangebracht door eerbiedwaardige burgers! We mogen wel stellen dat dezelfde Christus, die eerst vredig in .de stal lag, zich later revolutionair heeft opgesteld om een nieuwe orde te verkondigen „opdat allen één zijn!" Vanuit de „stille en heilige nacht" roept hij ons om tezamen te komen en de eenheid en vrede te vestigen op deze aarde, hier en nu! ..er is een honger in verre landen, die aan mijn verzadigd-zijn knaagt er is een oorlog, er dreigt wat als ik het gezellig heb. door misdaden opgeschrikt bewaak ik mijn kinderen, zij slapen... DE INTERNATIONALE VREDE.... „zolang er mensen zijn op aarde...." Deze internationale vrede heeft betrekking op de relaties tussen volkeren en landen onderling, maar ook tussen groepen van staten. Iedereen, die wel eens TV kijkt, weet dat er veel geweld in onze huiskamers wordt binnengeslingerd. Dat komt, omdat ideologische- en belangentegenstellingen zich ook over de landsgrenzen heen voortzetten. De belangrijkste tegenstelling was wel die tussen de eerste en tweede wereld nl. tussen het kapitalistische westen en het kommunistische oosten. Nu wordt deze „koude oorlog" tussen de beide machtsblokke'n, de zgn. „Oost-West-tegenstelling", wat overvleugeld door de zgn. „Noord-Zuid-tegenstelling" sinds de „Derde Wereld" werd ontdekt. Hiermee wordt aangeduid de tegenstelling tussen het arme zuiden en het rijke noorden van de wereld. Met andere woorden het onrechtmatige verschil tussen de arme ontwikkelingslanden en de rijke ontwikkelde landen. Het is duidelijk, dat deze tegenstelling ook gemakkelijk tot on vrede en zelfs oorlogen kan leiden. Onder méér, omwille van die wereldvrede zouden we als het ware bruggen moeten bouwen tussen de arme en de rijke medemensen op deze wereld, juist ook omdat wij Christenen zijn. Tot slot weer het woord aan de dichter Mischa de Vreeede uit „zonder grenzen": Harry Geuting, ontwikkelingswerker 3 CJO [STUDIEKONFERENTIE TE PARUS Aan de studiëkonferentie te Parijs, die ging over het thema |„samenwerkingvormen in de landbouw", namen namens de PJZ deel de heren C. van der Weele en J. Geluk. De konferentie duurde van 21 tot 26 november j.l. Hieronder een beknopt ver slag van de konferentie. De konferentie bestond uit twee gedeelten namelijk een bijeen komst van één dag te Parijs (22 november) en een tweetal eks- kursie- en konferentiedagen in andere delen van Frankrijk op 23 en 24 november. Op de bijeenkomst te Parijs werd verteld over de diverse vormen van samenwerking in de verschillende EEG-landen. Men deed dit aan de hand van rapporten, die elk EEG-land ge maakt had over deze problematiek. Op 23 en 24 november waren er ekskursies naar o.a. Norman- dië, Elzas, Bourgondië en de Zuid-Pyreneeën. Men mocht zeli kiezen aan welke ekskursie men wilde deelnemen. Ik zelf koos voor de ekskursie naar de Elzas in het Noorden van Frankrijk. Het gebied waar we bedrijven bezochten, strekte zich uit van Mulhouse tot Straatsbourg. Onze groep bestond uit één Duitser, twee Ieren, één Brit, vijf Italianen, drie Luxemburgers, drie Fransen, vier Belgen en drie Nederlanders. De eerste dag bezochten we een veeteeltbedrijf, een melkfabriek en een wijncoöperatie. Het veeteeltbedrijf was een samenwerkingsvorm tussen drie personen nl. een vader en twee zoons. Het bedrijfwas 75 ha grootmet 70 stuks melkvee en 80 stuks jongvee. De melkfabriek was coöperatief met 2400 pro ducenten, die tezamen 55 miljoen liter melk produceerden. De wijncoöperatie produceerde 7 miljoen liter wijn per jaar, ver deeld over 8 kwaliteiten. De eerste dag werd doorgebracht in het zuiden van dë Elzas, de streek Haut-Rhin. De tweede dag bezochten we het noordelijke deel van de Elzas, de Bas-Rhin. 's Middags bezochten we een zuurkoolfabriek in Vendeheim, een plaatsje op ongeveer 10 km ten Noorden van Straatsburg. Zuurkool is de specialiteit van deze streek. Om 19.15 uur werd de terugreis naar Parijs aanvaard. Ik wil nog wel enkele opmerkingen omtrent een reis op zich maken. In het begin had de reis een beetje rommelig verloop, omdat de deelnemers onvoldoende bekend waren met het programma van de 3 dagen. Daarna was alles echter prima in orde.. Dit ondanks het feit, dat het een enorm druk bezet programma was met weinig speiing. Door het internationale gezelschap kreeg je niet alleen een goede indruk van Frankrijk, maar ook van de overige EEG- landen. Dit laatste door de gesprekken tussen de deelnemers onderweg in de bus. Ik zou willen besluiten met te zeggen, dat deze reis erg leerzaam was. De deelnemers hebben bovendien de indruk gekregen, dat wat betreft de gelijkheid in de EEG er nog heel veel moet veran deren. Dit vanwege de grote verschillen in subsidie- en belas tingmaatregelen in de diverse landen. Cees van der Weele.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 23