UIT DE PRAKTIJK De bebossingsplannen in de .Ruilverkaveling Koewacht" Olie en aardappelen Rond de St helde 17 INGEZONDEN Op de vergadering van aardappeltelers rond Van Beve- ren aardappelen b.v. te Brouwershaven schetste de heer J. H. J. Zingstra de gevolgen van olie op de aardappel teelt. Van de aardappelprijs bestaat een groot gedeelte uit transportkosten. Tot nu toe gaf dat geen probleem. Aardappelen was een van de weinige produkten binnen de oude EEG die voldeed aan de doelstelling. Zij werden geteeld waar dit het (goedkoopste was. Daardoor kon Ne derland de grootste aardappelexporteur ter wereld wor den. Waarschijnlijk is mede deibet aan dit resultaat de transportfunktie, die Nederland in Europa vervult. Wij nemen meer dan een derde van het internationale vrachtvervoer over de weg voor onze rekening in de EEG. De gevolgen van de olievermindering zijn voor de teelt in heel Europa gelijk. Daar wij evenwel de Neder landse aardappelen in bijv. München moeten brengen, worden wij in onze afzet getroffen. Stel dat de plaatse lijke teelt per 100 kg 1 aan vracht betaalt tegen wij ƒ7 thans. Men moet er ernstig mee rekenen, dat deze prijzen verdubbelen. Het verschil van ƒ6 per 100 kg dat wij thans door goedkoper produceren en kwaliteit kunnen oveiibTuggen, wordt dan ƒ6 groter. Het gevolg is, dat het voor de plaatselijke producenten wat aan trekkelijker >wordt om wat meer aardappelen te telen. BRANDSTOFBEHOEFTE: 6.000 TON Aaardappelen, aldus de heer Zingstra, is een bulk- artilkel. Vrachtkosten wegen zwaar door. Af boerderij worden de Zeeuwse aardappelen met 1 lt. brandstof per 100 kg naar de consument gebracht. Voor alle Zeeuwse Mijne Heren, Als lid van de Z.L.M. en als zodanig abonné op (het ZLM-Land- en Tuinbouwblad verzoek'ik u vriendelijk eens na te willen gaan of u niet met mij en andere le den van de ZLM in het gebied „Ruilverkaveling Koe wacht" van mening bent, dat het nuttig zou kunnen zijn in uw blad aandacht te schenken aan de bebossing in dat gebied. Zulks naar aanleiding van een verslag in de P.Z.C. deze week betreffende het begin van de aanplant van deze bebossing waaraan een officieel tintje werd gegeven? Het is mijn bedoeling op deze manier alsnog een dis cussie op gang te brengen rond de vraag of e.e.a. nu wel juist en noodzakelijk is. Ik twijfel daar namelijk aan en zou met het oog daarop hierover gaarne de volgende aspecten van deze zaak onder de aandacht willen bren gen: Er is nu een begin gemaakt met de aanplant, waar voor ongeveer 150 ha in beslag zou worden genomen. Van de hiervoor gereserveerde grond zijn veel percelen geschikt voor bouwland en van de overige zeker 70 voor goed weiland, waarop zeker 200 stuks vee geweid kunnen worden. aardappelen betekent dat een brandstofbehoefte van 6 miljoen liter. Ons bedrijf alleen al moet per week bijna een keer rond de wereld rijden om zijn aardappelen af te zetten. Daarbij komt nog eens, dat de teelt zelf de nodige liters brandstof vergt. Hoewel een hogere brand stofprijs ook voor de telers in het consumptiegébied telt is hiervan een prijsverhoging het gevolg. Bij een afne mende bedrijvigheid bestaat de algemene neiging kwa liteit wat minder te waarderen en goedkoper produkt te preferen. FRITESFABRICAGE IN HET PRODUKTIEGEBIED (Het is op dit moment moeilijk te zeggen wat precies de gevolgen zullen zijn. Bovendien moeten wij de in ventiviteit van de Nederlanders niet onderschatten. Zo als wij u op het open huis van Van Beveren voorreken den, zitten er 80 miljoen consumenten op onze stoep. Wij zullen ons wat meer op deze groep moeten concen treren, want deze wonen maar een paar honderd kilo meter van ons teeltgebied. Ook is het transport-bespa rend om de aardappelen reeds in het teeltgebied te ver werken. Voor chips geeft dat wat minder voordeel, maar voor frites kan dat zeer wel. Een kilo aardappelen geeft een halve kilo frites. De voornaamste grondstof aardappelen wordt hier geteeld, de grondstof bakolie wordt nog zonder boycot overzee aangevoerd en de ovens stoken wij met aardgas. Een productiepatroon dat in de Verenigde Staten van Amerika reeds lang bestaat. In de vergadering spraken de telers over continuëring van de overeenkomsten en werd een werkgroep inge steld ter uitwerking van enkele gedane voorstellen. AANPASSING MELKPRIJS VOOR 1 APRIL „U mag van mij in deze tijd van inspraak nog geen definitieve uitspraken verwachten over een verhoging van de consumptiemelkprijs. Eén garantie mag ik u echter na overleg met mijn ambtgenoot van economi sche zaken geven, n.l. de verhoging van de melkprijs voor het komende jaar zal vóór 1 april a.s. worden ge realiseerd", zo zei minister van landbouw, mr. A. van der Stee, in zijn rede tijdens de Bonds jaar vergadering van de L.TjB. op 12 december j.l. te Hillegom. ENERGIECRISIS De betekenis van de agrarische produktie voor het veiligstellen van de eerste levensbehoefte en als 'be langrijke bron van werkgelegenheid staat er borg voor dat de toevoer van energie aan *de landbouw een hoge prioriteit moet worden verleend. Minister Van der Stee vertrouwt er dan ook op dat hij zijn toezeggingen in de Vaste Commssie voor Landbouw en Visserij van de Tweede Kamer, n.l. dat de energievoorziening voor het komende stookseizoen geen stagnatie zal ondervinden, waar zal kunnen maken. Eventuele liquiditeitsmoeilijk heden voor bepaalde bedrijven als gevolg van de prijs stijgingen in verband met de energiecrisis zullen via de gebruikelijke hulpverleningskanalen moeten worden op gevangen. Suggesties om prijssu'bsidies op olie te geven, wees de bewindsman van de hand omdat door zijn con currentieverstorende werking, dit het fundament van de Europese landbouwmarkt zou aantasten. Hij wees in dit verband op de Duitse tuinbouw die voor ongeveer 90 met de het sterkst in prijs gestegen lichte olie stookt, terwijl onze tuinbouw hiervan maar voor 15 afhan kelijk is. Hoewel de bewindsman zich bewust is van de ernst van de huidige situatie, is hij, gezien de concurren tiekracht van onze tuinbouw en de prijsverwachtingen voor het komend jaar, niet al te somber gestemd over de vooruitzichten op korte termijn. FINANCIERING Sprekend over de financieringsproblemen voor jonge agrariërs bij bedrijfsovername, resp. stichting van een nieuw bedrijf, stelde de minister dat onder de huidige omstandigheden de bedrijven in aanvang reeds een be hoorlijke omVang moeten hebben, wil er een gerede kans tot slagen bestaan. Hij vroeg zich tegen deze ach tergrond af of de standsorganisaties niet zouden kunnen bevorderen dat met name in de glastuinbouwsektor meer samenwerking komt bij de stichting van nieuwe bedrijven. Elke jonge tuinder afzonderlijk begint als re gel op een te kleine basis. De bereidheid tot samenwer king is vaak een mentaliteitskwestie, en de beïnvloe ding van de mentaliteit acht hij typisch een taak voor de standsorganisaties. VEILINGS CONCENTRATIE Minister Van der Stee bepleitte een verdergaande concentratie van veilingen en een intensivering van de samenwerking tussen de veilingen onderling, zowel pro vinciaal als regionaal. Hij meende dat de aarzelende houding, die de veilingbesturen ten opzichte van con centratie innemen, op de lange duur onjuist zal blijken. Er zijn in de wereld grote voedseltekorten, in ver band waarmee alle landen worden aangemoedigd en ge steund om de voedselproduktie uit te breiden. Met het oog hierop verwondert het mij, dat hier goede kuituur- grond aan bebossing wordt opgeofferd zonder dat de landbouworganisaties hiertegen voldoende pogingen doen om dit streven af te remmen. Dit te meer daar er in Nederland al jaarlijks zo ongeveer 1000 ha vruchtbaar land wordt opgeofferd aan wegenaanleg en uitbreiding van steden en dorpen. Bebossing bevordert toename van de wildstand, waar door op de belendende percelen bouwland in de toe komst het zaaien van erwten, koolzaad, bruine bonen en vlas niet meer rendabel zal zijn. Alhoewel ik er begrip voor heb dat bebossing gewenst kan zijn, vind ik het een onbegrijpelijke zaak dat hier voor kultuurgrond opgeofferd moet worden in een ge bied, waar vlakbij een opgespoten terrein ligt van 150 ha dat praktisch alleen maar voor bebossing geschikt is, n.l. Shiitsschorre te Axel! Hoe is het mogelijk dat deze dingen kunnen plaats vinden in een wereld waar de dagelijks via televisie, radio en pers geconfronteerd worden met de grote ellen de die er in de wereld wegens voedselgebrek is! Blijk baar schudt dit de jongere (generatie ook niet wakker. Of zouden zij misschien via de agrarische pers toch nog bereid zijn om te pogen door aktie de ogen der autori teiten te openen? Ouderen onder ons moeten met hun ervaringen uit de jaren 19141918 en zeker uit 19401945 toch begrip hébben voor wat we hier onder onze ogen mis zien gaan. Wij kunnen met het aantal ha, dat hiermee gemoeid is natuurlijk de voedseltekorten niet wegwerken, doch door aktie er misschien wel toe meewerken, dat de men taliteit op dit punt eens gaat veranderen en maar niet doen alsof wij er niet mee te maken hebben, waardoor men te lichtvaardig met de kostbare kultuurgronden omspringt. Mocht naar ik hoop met deze zienswijze eens zijn, dan vertrouw ik dat deze suggestie u aanleiding moge geven er in uw blad aandacht aan te schenken, opdat het le lezers van uw blad, voor zover nodig, wakker moge maken! Axel, 1 december 1973 H. i(Naam en adres ter Redaktie bekend.) GRONINGEN MOET AARDAPPELOOGST BETER ORGANIOSEEN In Noond-Groningen zijn dit jaar meer dan honderd hectare aardappelen in de grond blijven zitten en dat is al gauw een schadepost van ruim een half miljoen gulden. Voorzitter T. Meijer Jzn. van de Groninger Maatschappij van Landbouw zei dit in Haren aan zijn algemene ledenvergadering. Hij zocht de oorzaak niet alleen bij het slechte weer. De aardappeloogst moet ilbeter worden georganiseerd dan nu wel eens het geval is. Want in een herfst met relatief veel regen is in ons klimaat en op onze grond de capa citeit van de machines zeer beperkt. Als de weersom standigheden het toelaten moet er in september wor den gerooid, hoe jammer het ook is dat dan niet de maximale opbrengst wordt bereikt. De voorzitter signaleerde in de provincie Groningen ook een nog steeds voortgaande, zij het niet spectacu lair snelle uitbreiding van de veehouderij ten koste van de akkerbouw. Opvallend is de grote aktiviteit in de stallenbouw. Daarbij treden juist in Groningen de bedrijven van grote omvang sterker op de voorgrond dan elders in bet land. Over stimulering van vleespro- duktie, ook op akkerbouwbedrijven, volgens voorzitter Meijer een stokpaardje van ir Lardinois van de Europese Commissie, zei de heer Meijer: „Hij zal een heel ander vlees'beleid moeten voeren wil dit ook maar enigszins verantwoord zijn". LOPENDE PRODUKTIEPROCESSEN TELLEN ZWAAR IN ENERGIEBELEID VEREDELINGSBEDRIJVEN Kuikenbroeders, exploitanten van opfokbedrijven, kuikenmesters en biggenfokkers staan voor enige beper king in de levering van aardolieprodukten. Dit o.m. ant woordt de minister van economische zaken mede na mens zijn ambtgenoot van landbouw op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer. De bewindsman is van mening dat bij genoemde bedrijven een zekere beperking van het gebruik van energie door bepaalde maatregelen mogelijk is. Anderzijds gaat het in deze sectoren om biologische produktieprocessen die niet onderbroken kunnen worden zonder dat ernstige gevolgen optreden. HieiVan zullen in de eerste plaats de opfokkers en telers van de bedrijfskolom'repercussies zullen optreden. Deze effecten zullen bij het beleid zwaar wegen, waarbij met name aandacht zal worden besteed aan de thans in ge noemde sectoren lopende produktieprocessen. Op uitnodiging van Cebeco-ZuidWest zijn we naar Goes geweest en hebben daar de grote show van trac toren, werktuigen en huishoudelijke artikelen in ogen schouw kunnen nemen. Het pakket dat deze coöperatie thans op de markt brengt is geweldig uitgebreid en mede op de toekomst gericht. Bijzonder interessant was de film welke van de zelfrijdende A.M.A.C.-rooier werd ge draaid. In yltempo werden aardappelen,^ zilVeruien, uien, winterwortelen, gladiolen, kroten en witlofworte len hiermede geoogst. Vooral nu de energiecrisis steeds duidelijker op ons af komt loont het beslist de moeite om eens een berekening op te stellen betreffende de kosten en de mogelijkheden welke aan een bepaald bouwplan vast zitten. Alles wordt duurder, is een alge mene klacht en het is de vraag of de landbouw hier voor wel de nodige compensatie zal krijgen. Daarom juist is het van belang om onze manier van werken op lange termijn eens in studie te nemen en niet blindelings te investeren. Enkele collega's maakten op bovengenoemde show de opmerking dat nieuwe werktuigen voor hen thans te duur in aanschaf worden en daarom zochten ze hun op lossing in de aanschaf van tweedehands werktuigen. Of dat de oplossing op den duur wordt is toéh ook nog een groot vraagteken, daar onderhoud en restwaarde dan wel erg dubieus kunnen gaan worden. Al met al wordt het er niet gemakkelijker op en zeker niet bij de aan schaf van hele grote en dure gebruiksmiddelen. Een Zuidbevelandse collega echter bekeek heel deze materie door een geheel ander bril. Als lid van een gespreksgroep had hij deelgenomen aan een discussie avond waarop een drietal boeren uit de Randstad-Hol land hun wel en wee openlijk hadden kenbaar gemaakt. Gerijpt door de omstandigheden aldaar 'hadden ze elf jaar geleden met zes boeren een combinatie gevormd met in totaal 200 ha aan bouwland. Een ieder boert op zijn bedrijf voor eigen rekening, doch alle machines en tractoren zijn gezamenlijk bezit en bovendien worden de droogkosten van het graan gezamenlijk gedragen. Af spraken vastgelegd in een contract zijn hierbij onmis baar, want men kan er niet van onderuit, dat men zich in zo'n samenwerkingsvorm alleen maar keihard en zakelijk moet opstellen. Typisch was, dat het bedrag van zegge een half mil- lioen gulden voor de aanschaf van maéhines zonder borgstelling werd verleend. Slechts hoofdelijke aan sprakelijkheid voor een ieder naar evenredigheid van deelname werd vereist en deze vorm van financieren schept wel het gevaar in zich, dat men wat al te ge makkelijk over vreemd kapitaal kan beschikken. Door het gébruik van grotere machines konden genoemde deelnemers hun beroep toch blijven uitoefenen te midden van de uitgestrekte industrieterreinen en boven dien was hun inkomen nog aanzienlijk vergroot. Juist deze concluse is heel erg belangrijk en het resultaat zou misschien nog beter zijn geweest als ze de aanschaf van de werktuigen met eigen geld hadden gefinancierd, want dat is altijd nog goedkoper dan geleend geld. Voor sommigen lijkt het allemaal nog al een verarming en een verlies aan zelfstandigheid, maar bij een bezoek aan de R.A.I. in januari a.s. moeten we toch deze mening toch maar eens toetsen aan de algemene indruk welke zo'n grootse tentoonstelling op een ieder van ons ach terlaat. Alle werktuigen wonden steeds maar groter en groter! Wordt die last ons op den duur niet te zwaar? Het vergaderseizoen is aan de gang en daarmee hebben we de kans om met elkaar heel deze materie nog eens verder te bespreken. Met elkaar samen boeren, lijkt ons wel een opgave en het is niet eenvoudig om de juiste partner zo een, twee, drie, te vinden! Echter: „Wie zoekt zal vinden!" Dat het vinden van tot samenwerking bereide collega's in Zeeland West Noord-Brabant best wil lukken blijkt veel uit enkele van de vele pratijkvoorbeelden waarover in het samenwer- kingsnummer bijzonderheden worden gegeven! Redaktie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 17