De najaarskeuring van de samenwerkende bonden van Zeeuwse koudbloed- fokkers te Goes Agrarische CAO's Oude boerderijen in Zeeland 16 Een flink verhoogde opgave van 57 op 77 gaf ons nieu we moed, maar we waren wel bang voor het weer. Dat waren de Zeeuws-Vlamingen blijkbaar ook, want die lieten en bloc verstek gaan. Na het uitvallen der Bon den is er geen enkele samenwerking en slechts gezamen lijk is er iets te bereiken. Plaats van handeling nu bij de Goese veiling, wat puik is bevallen en we hopen daar dus terug te komen. We hadden maar één jury, die vlot wist te keuren en we waren zodoende juist op tijd klaar, toen 't weer mis werd. De keuring was zodoende veel overzichtelijker en was er ook minder personeel nodig. Er waren enkele Belgische importen en 7 merriën werden er in 'het Keur- stamboek ingeschreven. Publiek overwegend echte lief hebbers. Nu de paarden. Na veel tegenslag had M. J. Mol nu 2 veulens op kop, beide Barten. Udine werd kampioen en was reeds ge kend van Kamperland. Rondom best veulen, maar ook stalgenote N. N. van Moerkapelle mocht er zijn; regel matig dik veulen met toekomst. Het volle jusje werd kampioen bij de 18maanders en is deze van Brooijmans te Oud-Vossemeer en Pierre Ramlbragts te Aastenraaij. (L.j. Ook de andere veulens mochten gezien worden). De 18-maanders waren het best in de kleine maat. IA. We noemden haar reeds N. N. van Moerkapelle, ma ger maar typisch met toekomst, benen en goede gangen. IB. Jessica van Nooit Gedacht van J. Maris te Grijps- kerke met type, breed en gebeend, rug stoort wat. Op ID een best, typisch veulen Cora van Trasene van Gebr. De Buck en G. de Werd, dat beter lot verdiende. De jury was wat allergisch voor de Belgen. De grote maat was minder en 'had geen uitgesproken kop en daarom hadden we op kop verwacht de nu no. 3 Florette van Flic van Abr. Dingemanse te Grijpskerke. Zuiver van ras met beste rug en veel verdiep gangen goed. Op kop kwam nu Vera van Popken^burg van Er ven Gideonse te St. Laurens, met felle benen maar 't geheel nu wat ruimachtig door Gamin van Schoonebeek uit Rosalie. IB Joke van de Schapedijk door Flic de Lef- finge van Maris v.n., wel zwaar en diep maar missend in snit en rug. We vergaten bijna de hengstveulens. We zagen het liefst Espoir de la Bonne Maison door Barnum vgn 't Geushof uit prima moede* van De Buck en De Werd, dik diep en gestopt met toekomst. Kwam IA in de grote maat IJsbrand van Reimershoek van B. de Maaker van beste afstamming. Due x Jennie en toch zeker met kansen evenals Isaac v. d. Goede Solder door Gamin van Schoonebeek van Abr. Dekker te Serooskerke. 1 kl. maat niet Bram, maar zijn veulen. De 18-maanden hengsten waren niet talrijk maar de kopnummers moch ten gezien worden. 1 kl. maat Wodan door Bart uit de aan de lopende band hengsten producerende Bianca van de Eik van Brooijmans en Bovée werd beste veulen ge boren in 1972 of 1973. Ook deze zal zijn examen weer wel halen. Ook goed was Bart van de Rinkepas door Bart van Brooymans, nog groen maar goed van soort. Dertig maander merriën, kleine maat. IA Josien van Beenderhof door Gamin van de Dool van Maris v. n. diep en breed, maar te weinig in hals en schouder. Winnaar grote maat. Twee felle paarden, gemakkelijk eerste en beste 30-maander Elvira van de Linge door Maurits van Geurte van De Buck en De Werd v. n. puik gedaan, echte kopmerrie, gestopt, typisch en gebeend, gangen goed. IB Mini van Boordhout door Marquis van St. Maer- tens van stal De Zande te Heinkenszand en Kapelle, zwa re kast, buitengewoon grof en gespierd en vlot. VA jaar kleine maat. Sonja van 't Hoekske door Nico van Flaiva, van stal De Zande, v. n. kortgebeend, beste rug en veel ras. Achterbeen kon feller. OEn in de gibte maat. Beatrix van Malland door Bart van Brooijmans overbekend en overal vooraan te vin den. Rondom best paard met dita gangen, een blikvan- ster. 4Vi t/m VA jaar kleine maat. Klasse was weinig uni form. IA Jozina door Baron van Axel v. St. v. d. Velde te Zonnemaire van een liebter genre maar als moeder gebouwd, -goed gebeend en vlot over de baan. IB. Jenny van Baron van stal De Zande, eveneens een Barondochter, maar veel grof en met beste romp. Be merking op stam en gangen. IC. Brista van Zakdam door Avenir de la Croix van P. Suij te Absdale, opvallende merrie, enorme kast, be merking op stam en rug. Winnaar grote maat. IA. Regina de la Bonne Maison van De Buck en De Werd v. n. door Marlon van Braams hof ruim aan de maat, maar soliede gebouwd en vlot won ze zeer terecht. Kampioene '73. IB. Mimosa van Victorine door Favoi van Moerkapel le van Maris v. n. stond er heel 'best voor, stevige tweede. Oudere kleine maat. IA. Silvia van de Waardjesweg door Barnum Delmotte van stal De Zande v.n. wat ge rekt maar fraai van type gang nog heel behoorlijk. IC. Tanja van de Hoek van C. v. d. Houten te Kerk- werve, bak van een paard als moeder igebouwd, gangen op retour, evenals die van IB Sonja van Meliskerke van J. Boogerd te Meliskerke, maar die wordt dan ook 16 jaar en ze was altijd bij de besten. Grote maat. 1. en alleenstaand, Rosalie, overbekend al was 'het maar alleen als moeder van Jacqueline van Erven Gideonse v. n. nog best bewaard en nog opvallend. Rosalie had bovendien nog de eerste prijs met afstam melingen en met dezelfde groep de „fokgroep" en IA der stalgroepen. Van succes gesproken, kwam daar nog bij het reserve-kampioenschap van Zeeland 1973 met jacqueline, die er weer extra voor stond. Dit laatste in concurrentie met Nellie van het Dorp van stal De Zande, kampioene 1972 en de nieuwe kam pioene 1973, Regina de la Bonne4 Maison. Reserve-kam pioene 1973 werd Silvia van de Waardjesweg v.n. Bart van Wijngaarden kreeg een eerste prijs met een prima sortering jonge afstammelingen, waarbij overwegend IA- prijzen. Straks nergens te kloppen. De stalgroepen, een moeilijk te keuren catagorie. IA. Erve Gideonse; IB. Brooymans; IC. Stal te Zande; ÏD. J. Maris; IE. M. J. Mol; en 1F. Gebr. De Buck en Gijs de Werd. Allen eerste prijs. Vermelden wij nog het Jeugdkampioenschap van Bea trix van Malland bij de 2% en 3% jarigen. .PAERDENVRIEND' (Vervolg van pag. 13) VAKANTIEBONWAARDEN Vak Ge- Onge arbeiders oefenden schoolden 22 t/m 64 jaar 56,10 52,70 ƒ49,40 21 jaar 52,10 49,- ƒ46,— 20 jaar ƒ47,20 ƒ44,30 ƒ41,60 19 jaar 42,10 39,60 37,20 18 jaar 36,60 ƒ34,30 ƒ32,10 18 jaar ƒ40,70 ƒ38,30 35,90 17 jaar 34,50 ƒ32,40 ƒ30,40 65 jaar e.o. 46,50 43,70 ƒ41,— Voor hen, die bij de aanvang van het contractjaar de 18-jarige leeftijd nog niet hebben bereikt. PLUIMVEEHOUDERIJ Per week Vaste werknemers Voorman Vakarbeider Ongeschoolde 22 t/m 64 jaar ƒ281,30 274,— ƒ250,15 65 jaar e.o. 243,20 236,85 216,20 met dien verstande, dat in onderling overleg een hoger loon mag worden overeengekomen. Losse werknemers 22 t/m 64 jaar 65 jaar e.o. Voorman ƒ6,82 5,65 VAKANTIEBONWAARDEN Voorman 22 t/m 64 jaar 58, 65 jaar e.o. 48,— Per uur Vakarbeider 6,64 ƒ5,51 Vakarbeider ƒ56,40 ƒ46,80 Ongeschoolde ƒ6,07 5,03 Ongeschoolde ƒ51,50 ƒ42,70 WESTFAUA MELKPOMPCOMBINATIES IN VERNIEUWDE UITVOERING De Westfalia melkpompcombinaties die in Neder land in de handel worden gebracht door G. W. van Driel en Van Dorsten 'b.v. te Hoofddorp komen nu in een vernieuwde uitvoering op de markt. Er zijn twee modellen: één met een roestvrijstalen of kunststof melk- pomp en een opvangglas van 22 liter en één met een op- vangglas van 50 liter van welk model de melkpomp eveneens in roestvrijstalen of kunststof-uitvoering is te verkrijgen. De melkpompen worden in standaarduit voering geleverd met een kunststof buisfilter bij de uit voering met een kunststofpomp en een roestvrijstalen buisfilter bij het roestvrijstalen model; een aftapkraan voor melkpomp en persleiding; een wandconsole, waar op de gehele combinatie reeds is gemonteerd, inclusief de bedrading voor aansluiting van de melkpomp; een vlotterelektrode voor schakeling van de melkpomp en ingebouwd tijdrelais in de schakelkast; een hol anti- schuimpijpje in het opVangglas, dat door bet deksel wordt gestoken en door middel van onderdruk in het glas gefilterde buitenlucht aanzuigt, waardoor de schuimlbelletjes als het ware „stuk" worden geblazen en een automatisch meegespoelde condensafscheider, die voor een afsluitklem vóór het melken kan worden uit geschakeld, zodat er tijdens het melken niet wordt gespoeld. i? (Vervolg van pag. 9) Omstreeks 1817 wordt hij als inwoner genoemd en nu met zijn vrouw Pieternella Rijk (geb. 25 mrt. 1767) en hun kinderen: Mattheus, geb. 7 sept. 1798, Jan, geb. 4 juli 1801 en Cornelis, geb. 7 mrt. F804. Er is dus sprake van een tweede huwelijk, dat inderdaad op 3 juli 1788 werd gesloten, na overlijden van zijn eerste echtgenote. Hij zelf overleed op 2 juli 1822, oud 69 jaar. Omtrent hem vonden we nog dat hij in de jaren 1803 tot ongeveer 1810 ,,de erve van het parochiehuys" te Baars- dorp huurde voor 1.VI. per jaar. Hij betaalde in 1811 aan grondbelasting over 75 gemeten en 33 roeden plus zijn huis, 558.09 Franse francs. In dat zelfde jaar betaal de hij voor zijn huis nr. A 6 te Baarsdorp een belasting gebaseerd op 7 aanwezige deuren en ramen (Belasting op portes et fenêtres). Nog na 1826 woonde zijn tweede vrouw Pieternella Rijk met haar zoons Cornelis en Jan op de boerderij te Baarsdorp. De oudste zoon Mattheus trouwde met Johanna van Stee van Baarsdorp. Zij vertrokken naar 's-Gravenpolder, waar 5 kinderen uit dit huwelijk werden geboren. Later kwamen ze te Baarsdorp terug en woon den nog tot maar 1839 op de boerderij, waar intussen ook de weduwe De Baar was overleden. pEN nieuwe eigenaar kwam toen van Biggekerke naar Baarsdorp. Dat was Cornelis van Sluis (later geschreven Versluis) met vrouw Elizabeth Kesteloo en 7 kinderen. Van Sluis was toen 50 jaar oud zijn oudste zoon Willem was 20 jaar. Ze namen hun intrek op Heuvel hof op 16 maart 1839. Cornelis Van Sluis overleed op 21 december 1861 op 72-jarige leeftijd. De hiervoren genoemde zoon Willem nam het bedrijf over, doch had dit in feite reeds eerder op zijn naam staan (ca. 1840). Willem Versluis had in 1861 in Hemhoek de volgende percelen: 2 gem. 020 r., 1 gem. 248 r., 0.150 r., 1 gem. 020 r. (vroon) en 0 gem. 063 r. (eveneens vroon). Een volgende eigenaar is dan in 1877 M. van Iwaarden, die de boerderij, aangeduid 'kad. sectie F. 235, groot 0.3450 ha en weiland ter grootte van 0.2450 ha kocht van Willem Versluis (ook wel geschreven Versluijs). Van Iwaarden moet er tot 1891 eigenaar zijn gebleven waarna zeer waarschijnlijk S. A. Smits de hofstede in eigendom verkreeg. In 1904 ging de eigendom over op Hubrecht Knuyt, die huis en erf met de overige percelen in Hemhoek in be zit had tot in 1918 en een en ander toen verkocht aan Hubrecht van 't Westeinde, Een volgende eigenaar was A. de Visser Czn. sedert 1938, die Heuvelhof in 1941 verkocht aan notaris E. C. van Dissel te Goes. Heuvelhof kwam later in het bezit van diens zoon notaris M. E. J. F. van Dissel te 's-Heer Hendrikskinderen. Deze is ook thans nog de eigenaar van de hofstede. PACHTERS ^•EDURENDE enkele tientallen jaren werd het be- drijf door pachters beheerd. Sedert 1961 is dat A. JanseBlok en diens voorganger was J. Blok (vader van mevr. Janse), die er vanaf 1934 woonde. Vroegere pachters waren waarschijnlijk een zekere Smits en ook Priem, doch daaromtrent waren geen deugdelijke gege vens te verkrijgen. Hiermede moeten we dan de geschiedenis van deze opvallende boerderij besluiten. Op zichzelf geen formi dabel landbouwbedrijf, maar vooral bouwkundig interes sant en wortelend in het Baarsdorp van de middeleeuwen. Nisse, december 1973.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 16