éénkiemig suikerbietenzaad Studiecommissie graszaadteelt en -afzet gaat verslag uitbrengen De donkere dagen voor Kerst Benzinerantsoenering vergaderingen combineren Bouwplan 1974 - grotere belangstelling voor handelsgewassen Winteravonden gelegenheid tot kennisvergroting een ras met goede schieterresistentie - Kapelle Vlas flink in de belangstelling 15 iDe donkere dagen voor Kerst gaan ook de WESTHOEK niet voorbij, 't Lijkt er echter wel op dat de maand december wel slechter is dan andere jaren. We hebben een flinke hoeveelheid neerslag gekregen in velerlei vorm en vooral de wind heeft weer danig huisgehou den. Volgens de berichten uit de pers hebben we echt weer abnormale hoge waterstanden gehad. De Ooster- scheldecommissie heeft wat de afdamming betreft ho- penlijk „de wind" wat in de zeilen. Gezien wat zich de laatste maanden weer heeft afgespeeld, lijkt ons maar één advies mogelijk en wel: „Zo snel mogelijk de Oosterschelde afdammen"! Er moet in de Westhoek toch nog wel wat ploegwerk gebeuren. Voor de zwaardere grond wordt het toch wel laat en voor de struktuur is het helemaal niet bevor- delijk. Ook moeten er nog al wat slootjes gehakt en Wanneer we ons neerzetten om een bijdrage te schrij ven van THOLEN en ST. PHILIPSLAND voor het Kerstnummer, dan gaan onze gedachten reeds toe naar de Kerstdagen, die voor de deur staan, en die voor velen naast het herdenken van de géboren Heiland, ook de bekoring heeft van de sfeer die dan in vele huisge zinnen leeft. Op die dagen zijn we geneigd na te pein zen wat het bijna afgelopen jaar ons heeft gebracht. Uw ru'briekschrijVer dacht dat het goed was ook voor deze bijdrage eens na te gaan hoe 'het met de landbouw in onze streek is vergaan. >De akkerbouwers zullen over 't algemeen tevreden zijn over de kg-opbrengsten van de meeste gewassen. Wij hebben ook niet durven denken dat ondanks de ex treme droge periode, die we van de zomer tijdens de groeiperiode hebben gehad, de kg-opbrengsten nog re delijk zouden uitvallen. Zoals we eigenlijk ieder jaar zien, is ook dit jaar de verscheidenheid in opbrengst van perceel tot perceel weer zeer groot. Zo zien we ook dat in ons betrekke lijk klein gebied het Westelijk deel van onze eilanden veel gunstiger met de kg-opbrengsten van de hakvruch- ten uitvallen. Over het prijsverloop zullen onze collega's die veel getrokken worden. Dit is niet alleen in 't belang van ons zelf, maar ook van anderen. Hoe vlugger het water bij de „watermachine" is, des te_ minder kost het! Aan vele boerensloten valt er ook nog wel het een en ander te doen. Naast de vele mogelijkheden die er voor sub sidie zijn, zou deze mogelijkheid ook best daarvoor in aanmerking mogen komen. Wij schreven al over de donkere dagen voor Kerst mis. Ja het Kerstfeest is weer heel dichtbij. Het feest van het Licht en de Vrede. Niet overal en altijd kunnen we het duidelijk bespeuren! Laten we hopen dat 1974 veel van de verwachtingen, die wij omtrent Kerstmis plegen te hébben, in vervulling mogen gaan. Uw West- hoekschrijVer wil de lezers graag goede Kerstdagen toewensen. uien en aardappelen in hun bouwplan hebben géhad, tot nog toe niet ontevreden zijn. Ondanks de sterke kosten stijgingen hebben zij een gunstig jaar. Van de suikerbieten zullen we het dit jaar niet moeten hebben. Het gehalte is tegen blijven vallen, met als fi nancieel gevolg dat per ton minder uitbetaald gaat worden. Ook over de lange campagne zijn de meeste telers niet erg enthousiast. Na half december zijn we niet meer geneigd om met blije gezichten tegen de bietenhopen op onze erven te kijken. Voor zowel boer als handelaar zijn de graanprijzen teleurstellend verlo pen. De kleinere gewassen zoals graszaad en blauw- maanzaad doen het goed, waarbij vermeldingswaardig is dat de erwten 'het bijzonder goed doen. Geheel over ziende zullen de bedrijfsresultaten voor de akkerbouw niet tegenvallen. Door de niet gestegen melkprijzen, met daarnaast de negatieve uitkomsten van het mestvee, dan zitten onze collega's veehouders in een minder gunstige positie. De omschakeling op het tankmelken, benevens aanpassen bedrijfsgebouwen en mestafval hebben grote investerin gen geverigd. De bedrijfsresultaten zullen dan ook op de gemengde- en veebedrijven niet erg rooskleurig kun nen zijn. Na deze overpeinzingen over het afgelopen jaar, zullen wij na de rustige dagen zo rond de Kerst en Nieuwjaar weer moeten gaan denken aan de gewssen en rassen- keuze voor het jaar 1974. Naast onze praktische ervaringen zullen we ook op diverse vergaderingen ons nader dienen te laten infor meren, voor we ons bouwplan samenstellen. In dit verband willen wij nu reeds wijzen op de aktiviteiten van onze kring en de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting. In samenwerking organiseren zij op 1 januar a.s. in „Heastinge" te St. Maartensdijk een Studiedag over de teelt en afzet van het graszaad. Naast deskundige sprekers over zowel teelttechniek als afzet, zal de Studiecommissie, die dit jaar is ingesteld door bovengenoemde verenigingen, verslag uitbrengen over haar werkzaamheden. Wij zijn zeer benieuwd naar het verslag, omdat we zijdelings vernemen dat de com missie baanbrekend werk verricht heeft. Lezers, wij wensen u goede Kerstdagen en een voorspoedig 1974, en hopen u in deze rubriek na de jaarwisseling weer te ontmoeten. Het jaar 1973 nadert het einde. Voor een globaal overzicht van NOORD-BEVELAND kunnen de stellen wat oogst en klimaat betreft we van een redelijk jaar mogen spreken. De winter met zijn vergaderingen staan weer voor de deur. Laten we hopen, dat door de rantsoenering van de benzine het bezoek niet zal verminderen. Wellicht zijn er ook wel combinaties van lezingen e.d. mogelijk en het overwegen waard. Met de storm van het afgelopen weekend is wel ge bleken hoe hard het nodig is om de Oosterschelde af te sluiten. De hoge waterstand heeft velen verrast. Uit deze verrassing blijkt weer eens te meer dat voor of tegen geen punt van discussie meer mag zijn, maar dat de veiligheid voorop dient te staan. Laten regering en allen die hiervoor verantwoordelijkheid dragen, de waarschuwing van moeder natuur niet ter zijde liggen, zodat we niet met nog onaangenamer verrassingen ge confronteerd worden. Moge het zijn dat zelfs met spoed de afsluiting wordt aangepakt! Alle lezers een gelukkig Kerstfeest toegewenst en een vredig en voorspoedig Nieuwjaar. De werkzaamheden in de landbouw zijn nu vrijwel klaar. De weersomstandigheden waren de laatste weken allesbehalve geschikt voor het uitvoeren van het laatste ploegwerk. De laatste bieten op ZUID-BEVELAND zijn nu weg. De opbrengsten zijn op verschillende bedrijven meegevallen, op sommige bedrijven zijn ze evenwel be hoorlijk tegengevallen. Het suikergehalte is ten aanzien van de verwachtingen van begin september bitter te gengevallen. Het financieel resultaat zal nu niet zo bij zonder hoog komen te liggen. Vanaf 20 oktober heeft men wintertarwe gezaaid. Op dit moment wordt aangenomen dat tussen toen en nu toch hooguit een zelfde oppervlakte is- uitgezaaid als het voorgaande najaar. Hoewel de tarwe zeer traag op komt, is de stand van de eerste percelen toch goed. Toch is het al weer bekend dat er nu percelen zijn waar men véél dunner had kunnen zaaien. Hoe het bouwplan er volgend jaar uit zal zien is in zekere zin 'n vraagteken. De belangstelling voor de han delsgewassen als vlas en blauwmaanzaad en voor erw ten is aanmerkelijik groter dan voorgaande jaren. Zeker nu de prijs van het vlas zich zo heeft ontwikkeld. Als nu de aankoopprijzen van het zaaizaad maar geen roet ■in het eten gooien en er daardoor aanstaand voorjaar maar niet iets geheel anders in de zaadbak van de zaai- machine terecht zal komen! Zo kunnen we nu ook gaan denken of die aardappel- De werkzaamheden op de bedrijven staan ook op WALCHEREN op een lager pitje. Het normale veldwerk is klaar en het werk in en om de bedrijfsgebouwen krijgt nu wat meer aandacht. Op de vee- en gemengde bedrijven gaat het in de eerste plaats om de verzor ging van het vee. Hoewel er ook in de veehouderij al heel wat gerationaliseerd is en de totale veeverzorging heel wat minder uren vraagt dan bijv. 25 jaar geleden, blijven het toch geregeld terugkomende bezigheden waar men niet onderuit kan. Vooral met de feestdagen in het zicht worden we dit des te meer gewaar. Klimatologisch gezien bevinden we ons weer in de sombere tijd van het jaar. Korte dagen met daglicht, dus veel duisternis. Toch hebben ook de lange winter avonden wel weer hun bekoring. Er zijn veel mogelijk heden om deze tijd ook weer nuttig te besteden. Via t.V., radio en lektuur is het mogelijk onze kennis nog wat te verrijken. Dit hoeft niet altijd op het terrein van de landbouw te zijn. Wat meer kennis van het gebeu ren om ons heen, ook buiten de landbouw is van grote betekenis voor de plaatsbepaling in deze snel voort- wentelende tijd. Ben wat breder gezichtsveld is van belang om te voorkomen dat we niet gaan lijden aan bedrijfs- en/of streekblindheid. Vooral voor de toekom stige jonge boer kan het bezoeken van een volkshoge school i.v.m. het bovenstaande van groot belang zijn. Ook het tijdelijk praktisch wer'ken op een vreem bedrijf solorave telers die nog geen (of nog niet voldoende) pootgoed hebben aangekocht nog wel tot aankoop zullen over gaan. Normaal is zo 500 tot 700 per ha voor het poot goed nodig. Wordt dit meer dan het dubbele dan zou dit toch wel eens veel te hoog kunnen zijn. In Zeeland is er een goede belangstelling voor de bij drageregeling voor nieuwbouw of verbouw van gebou wen, voor drainage en de aanleg van erf- of wegver harding. Hebt u alsnog idee voor één van deze objecten, wacht dan toch niet te lang met de aanvrage. Tekening, bestek en begroting zijn nodig bij de aanvraag. We zullen nog even moeten wachten om voldoende in zicht te hebben in welke mate de landbouw voor zijn brandstofvoorziening te maken zal krijgen met de olie crisis. Voor de luxe-auto's weten we nu waar we aan toe zijn. Op welke wijze zal dit nu geregeld worden voor de noodzakelijke en niet te vervangen tractie op onze bedrijven? Zo rationeel mogelijk werken met de brandstof zal in ieder geval geboden zijn. Nu na de stormen van de voorgaande weken lijkt het des te meer noodzakelijk dat niet meer gewacht kan worden met de afsluiting van de Oosterschelde. De dij ken langs de Oosterschelde zijn onvoldoende voor onze bescherming. Verhoging van deze dijken zou veel te lang duren en veel te veel kosten. Wie nu nog vecht voor een open Oosterschelde neemt daarbij onaan vaardbare risico's! in een andere streek kan er toe bijdragen dat men meer inzicht krijgt in eikaars problemen. Het bijna afgelopen jaar heeft ons over het algemeen gunstige weersomstandigheden bezorgd. De laatste tijd worden we wel goed bedeeld met stormdepressies en daarmee samenhangend hoge waterstanden. Onze zeewe ringen worden dan ook weer zwaar op de proef gesteld! De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Walcheren" vierde deze week haar 25-jarig bestaan. Vanaf deze plaats willen wij deze vereniging hartelijk geluk wen sen met di.t jubileum. Met het afleveren van de laatste suikerbieten kunnen we het oogstjaar wel als afgesloten beschouwen. We mogen wel zeggen dat dit jaar een oogst heeft gegeven met redelijk goede resultaten. Grote tegenvallers zijn er over het algemeen niet geweest. Individueel zo hier en daar wel. Er waren o.a. bedrijven waar men de laatste 20 jaar niet zulke lage kg-opibrengsten van aardappelen hebben gehad als dit jaar. Gemiddeld waren de kg-op brengsten redelijk goed en van de meeste produkten goede prijzen, e financiële resultaten zullen van bedrijf tot bedrijf wel weer tamelijk sterk uiteenlopen. Uw rubriekschrijVer dankt u voor de belangstelling voor deze rubriek in het bijna afgelopen jaar en wenst u bij deze gezegende Kerstdagen, een goede jaarwisse ling en een gelukkig 1974 toe! We zijn in WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN weer druk in de weer om van achter ons bureau en in ge sprekken met anderen het bouwplan voor 1974 rond te zetten. Enkele jaren geleden, toen de gewassenkeuze steeds beperkter werd, hadden we daar nogal eens moei te mee. Uw schrijver en collega-boer zal zeker van u gelijk krijgen als hij stelt dat het ook nu weer niet ge makkelijk is om een zo juist mogelijke gewassenkeuze te doen. Een gewassenkeuze doen, aangepast aan het arbeids aanbod van ons bedrijf is nog wel te doen, maar ook daar liggen alternatieven. Welk alternatief het beste zou zijn geweest kan echter pas aan het eind van de rit, dus eind volgend jaar, beoordeeld worden, als de prijzbn voor onze produkten zijn gemaakt. Nee, het is niet zo gemakkelijk een keuze te -doen uit de op dit moment beschikbare teelten. Kijken we naar het vlas, dan ziet het er allemaal weer veel mooier uit dan enkele jaren geleden. Buurman verpachtte onlangs 18 ha vlasland voor 1600 gulden per ha! En hij zal, zo te horen, niet de enige zijn! Ook bij eigen teelt komen bij normaal te ver wachten prijzen de salddberekeningen gunstig uit. Zit er echt weer „muziek" in dit gewas? Laten we dan hopen dat de verwerking van hét vlas na de teelt op korte ter mijn een meer arbeidsextensief karakter krijgt. Er wordt in ons gewest, vooral langs de grensstrook ook ijverig gezocht naar nieuwe telers voor stamslabo- nen. Dit gewas dat weinig arbeid vraagt, doet het op deze wat lichtere gronden bijzonder goed, zodat zij die dit produkt reeds één of meermalen hebben geteeld er goed tevreden over zijn. Dit jaar (1973) lag de opbrengst op gemiddeld 12 ton per ha. Voor 1974 is de prijs weer verhoogd, wat een stimulans voor deze teelt nog bete kenen. De gewenste oppervlakte door de kontrakterende firma, gevestigd in Zuid-lBeveland is 3 maal zo groot als afgelopen jaar. Een zaak die de moeite waard is, infor matie over op te doen! Erwten, bruine bonen en blauwmaanzaad zijn even eens gewassen die momenteel goede prijzen opleveren. De arealen hiervan zullen ongetwijfeld groter worden. De opvallend hoge pootgoedprijzen zullen een eventuele uitbreiding van het aardappelareaal beperken. Het is eigenlijk te gek om 1500f 2000 per ha weg te tellen voor pootgoed! Toch willen we waarschuwen om niet over te gaan tot uitplant van poters gesorteerd uit een partij con sumptie-aardappelen. Dit kan leiden tot besmetting van de grond door enkele ziekten, tot een virusbesmet ge was tijdens de groei en daarmede uiteraard tot lage (onrendabele) opbrengsten. Een gewaarschuwd man telt voor twee! Er is weer stof genoeg om tijdens en rondom de ko mende feestdagen over na te denken!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15