Ruilverkaveling in Wolfaartsdijk en Oud-Sabbinge UIT EEN crefitim „WEEKEOEK vam 3RAM>u,t dFSUKHOEK, KORTE WENKEN Op donderdag decemiber j.l. hield de coöp. landbouw- vereniging Zuid Oost-Nederland G.A. haar algemene le denvergadering in „De Harmonie" te Eindhoven. Onder het voorzitterschap van de heer G. van Veldhuizen werd deze goed bezochte vergadering ('190 personen) geopend en werd ingegaan op de gebeurtenissen van het afgelo pen boekjaar. Teruggezien kan worden op een zeer ge slaagd 25-jarig jubileum. Door de grote prijsstijgingen van de diverse grondstoffen enerzijds en het debacle van de S.O.L. anderzijds mag over een uitzonderlijk jaar worden gesproken. De resultaten van het voorgaande jaar: 1 ledenkorting en een ongeveer gelijk bedrag voor omzet (bonus)korting zijn aanwezig terwijl het overschot ad. 7.700 aan het fonds voor nieuwbouw zal worden toegevoegd. De voederomzet steeg van 13.000.000 kg tot ruim 15.000.000 kg in het behandeld boekjaar 19721973. Het ledenaantal bleef constant op 160 perso nen, die echter over een groot gebied verspreid wonen. De heer Engelen ging voorts uitvoerig in op de nog te verwachten prijsstijgingen van bepaalde grondstoffen en met name de aardolieprodukten. Hij vroeg de leden solidair te zijn en vooral als de service beperkt zou moeten worden dat hiervoor begrip opgebracht moet worden. Ook door een gewijzigd beleid mJb.t. de expan siedrift van de zusterorganisatie de Céhavé in het mid den en zuiden van ons land, moet de Z.O.N. aan de weg timmeren. „Wij kunnen in dezen niet achterblijven", al dus de heer Engelen, „en hebben ten gevolge van voe derleveranties aan enige grote pluimveehouders, onze omzet momenteel sterk vergroot." Wat dat betreft staat tiet licht, wat lange tijd op rood gestaan heeft, nu op groen. Vervolgens riep hij de aanwezigen dringend op om de gelederen van het coöperatieve veld zoveel mo gelijk te sluiten. Dit is des temeer gewenst, daar in deze moeilijke en wisselvallige tijd alleen eenheid macht kan maken! Laten we daarom het oranje licht, symbolisch voor de Z.O.N., goed in het oog houden en niet nalaten om onze vereniging nog sterker te maken, aldus de heer Engelen. Door het leveren van een hoogwaardig produkt en zeer concurrerende prijzen wordt het aanzien der Z.O.N. steeds omvangrijker. Het volgende onderwerp betrof de verkiezingen waar bij de heer J. J. de Bie uit Veldhoven statutair aftrad terwijl de heren W. M. Hagendijk uit Diessen en W. Wiersma uit St. Oedenrode tot bestuursleden van de betreffende afdelingen werden gekozen. De heer H. J. Juyn uit Dinther heeft de toezegging gedaan zijn funktie als dagelijks bestuurslid gedurende een jaar te hand haven. Na de pauze werden enkele series dia's vertoond, die betrekking hadden op de genoemde jubilea van afgelo pen zomer. Zonder enige twijfel is de Z.O.N. zijn be staansrecht nu en in de toekomst ten volle waard, zodat met veel vertrouwen de komende 25 jaar tegemoet kan worden gezien! A. M. VERBRUGGE. Op initiatief van de drie regionale landbouworganisa ties is op donderdag 13 december een voorlichtingsavond geweest over kavelruil, een soort ruilverkaveling op zéér beperkte schaal. Daarop aansluitend werd door de aanwezigen van gedachten gewisseld over de praktische mogelijkheden en toepassing van deze kavelruil in en om de dorpen Wolfaartsdijk en Oud-Salbbinge. De heer Kodde van de provinciale direktie voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland hield een uitvoerige inleiding over deze kavelruil in theorie en praktijk. Zoals reeds gezegd is het een soort ruilverkaveling, doch dan op zeer beperkte schaal, tussen minimaal drie be langhebbenden. Er is geen maximum aantal deelnemers, doch de praktijk elders heeft geleerd dat de groep bij voorkeur niet groter moet worden dan 1015 belangstel lende. De nadruk bij deze kavel ligt speciaal op het meer bij elkaar en/of dichter bij de boerderij brengen van percelen. Dit door ruil met buren in de direkte om geving. Hierbij wordt zoveel mogelijk vermeden dat (grote dure) werken moeten worden uitgevoerd zoals verleggen van sloten, opnieuw draineren en dergelijke. De voorzitter van de ZLM is de schuldige, dat hier een weekboek staat. Op de jaarvergadering waar aan een groep oude getrouwe leden voor 50 jarig trouw lid maatschap, een oorkonde met speldje werd uitgereikt, vroeg hij mij nog één keer een weekboek te schrijven en als getrouw lid kun je dat dan niet laten. Ja, we zitten in de zes donkere weken en de scheur kalender is zo mager als een brandhout geworden. Het is om vijf uur reeds donker en zou men al licht moeten ontsteken in huis als de minister ons niet had gevraagd om wat zuinig aan te doen. Ja, dat wij nu met de Ame rikanen en wat Zuidafrikanen precies meer dan dubbel gestraft worden dan de overige landen met de olieboycot. We kunnen er elke dag over lezen in de kranten of ra dio en of de T.V. zien en horen wat vele wijze mannen er over vertellen. De een maakt het nog zwarter dan de andere, maar 't eind van het lied zal zijn, dat wij ons er doorheen moeten bijten. Mooi ziet het er niet uit. Ja, wie over vier maanden gezegd zou hébben tegen zijn vrienden dat hij met een naar maanden op zondag geen auto zou mogen rijden, dan zouden deze alle de vinger naar het voorhoofd hébben gébracht. En wij, ge wone mensen van 1973, levende in grote welvaart, heb ben evenmin als de grootste economen en geleerden, niets van aan zien komen; we dachten dat het nooit an ders meer zou worden en een paar Arabieren draaien de oliekraan wat dicht en we zitten in een grote ener giecrisis als zelden te voren. Wij zijn zo kwetsbaar geworden, nationaal en internationaal. We zijn in de EEG, maar van veel medegevoel van onze partners is nog weinig te bespeuren. We zullen met elkaar samen dit moeten dragen en misschien komen we er wel wat dichter bij elkaar van. Het is te hopen! Buurman Wullem is om benzine'bonnen geweest en zei toen hij terugkwam: Jou, het was net eender of 't wee oorlog was, dat je op 't distributiekantoor kwam, alleen zag je geen seldaten in 't durp. Jon, zei Plone, je mot er nie mie spotten oor, ik vin het êel erg öor, noe krieg je nog vuuftien liter, maer 't wordt misschien nog minder; ik bin der nie gerust op. Ja, zei Wullem, 't is nie plezierig oor, we weten ok nie wat er van komt. Laten we 't beste er van maer óopen. Nu beste mensen, we staan weer voor Kerstmis en Nieuwjaar; we wensen u een prettig Kerstfeest toe en een gelukkig Nieuwjaar. DE SLIKHOEKERS. Dit uiteraard om de kosten te drukken! Hooguit zal hier en daar een greppel gedicht of een dam gelegd moeten worden. Dat de praktische waarde van zo'n toch be perkte kavelruil groot kan zijn, werd door de heer Kod de m.b.v. dia's aangetoond. De kosten van kavelruil worden voor wat betreft die van de notaris, het kadaster, de registratie, e.d. voor 100 door het Rijk gedragen. Ook in de kosten van eventueel uit te voeren werk zaamheden op technisch gebied, h.v. damleggen, greppels dichten draagt het Rijk voor 50 bij, ook al zouden deze werken door de betrokkenen zelf kunnen worden uitgevoerd. Daar deze laatste kosten veelal betrekke lijk gering zijn, hoeft een kavelruil op deze manier geen grote uitgaven met zich mee te brengen. Allemaal posi tieve punten dus! Er was echter één tegenvaller. De opkomst op de ver gadering was vrij gering. Gezien de grote waarde die deze kavelruil voor ons gebied kan hebben, moeten er méér boeren zijn die hun bedrijf op deze wijze willen verbeteren. Immers de mechanisatie eist steeds grotere percelen. De verspilling van tijd door veel te moeten verhuizen van het ene naar het andere perceel kost ook geld. Slecht gevormde percelen met veel kanten en wendakkers, kost ons opbrengst. Al deze zaken kunnen wij ons niet meer veroorloven. De percelen kunnen hier ongetwijfeld met wat goede wil en medewerking van ons allen meer aaneengesloten en dichter bij 't bedrijf komen. De resultaten komen direct in ons eigen zak terecht. Met nadruk wil ik hier nog naar voren brengen, dat deze vorm van verbetering van verkaveling en ontslui ting geen zaak is die door een of andere instantie, orga nisatie of dienst of wat dan maar ook wordt georgani seerd of opgelegd. De plannen, om enige kavels met buren te ruilen, moeten geheel van de direct betrokke nen komen. Dus door het zelf initiatieven nemen. De bedoeling is dat wij als boeren in en om Oud-Saib- binge en Wolfaartsdijk samen met enkele buren een plan malken waardoor b.v. de kavels vergroten of de kavels dichter bij de gebouwen komen, de kavelvorm verbetert, de ontsluiting verbetert of welke verbetering dan ook! Als zo'n plan er globaal is, dan kunt u geza menlijk naar uw standsorganisatie gaan of naar de voorlichtingsdienst. Die zal u dan verder de weg wijzen en zonodig begeleiden. Reeds de eerste avond werden bij de toen aanwezigen al enige constructieve ideeën gevormd. De mensen die wel belangstelling hebben, doch op 13 december verhinderd waren, kunnen alsnog iet;- over deze zaak vernemen op de vervolg-vergadering, die ge houden wordt op donderdag 3 januari 1974 in café Os- sewaarde te Wolfaartsdijk, om 7 uur des avonds. Begin het nieuwe jaar goed!! A. LINDENBERGH. BIJDRAGEREGELING I.P.V. OLIEACCIJNSRESTITUTIE DOOR BEËINDIGING ACCIJNSRESTITUTIE De accijnsrestitutie voor mineralen olië wordt per 31 december 1973 beëindigd in verband met de harmonisa tie van de accijnzen in Benelux-verband. Zoals bekend zal het vervallen van deze restitutie niet tot verhoogde kosten in de tuinbouw leiden omdat de regering destijds heeft besloten een compensatie te verlenen. De minister van landbouw heeft bepaald dat deze compensatie zal worden verleend in de vorm van een bijdrage gelijk aan de accijnsrestitutie, t.w. 75 van de op de gelever de oliën betaalde accijns. In verband hiermee is de pro cedure tot het verkrijgen van de bijdrage als volgt ge regeld: voor olieleveranties na 31 december ajs. kan de bij drage aangevraagd worden bij de Districtsbureauhou- der in wiens werkgebied het bedrijf is gelegen; de bijdrage wordt verstrekt na afloop van ieder kwartaal, óók in geval de bijdrage in totaal niet meer is dan 2.000 per jaar. De bijdrageregeling geldt uiteraard voor dezelfde ca- tegorieëën tuinders, die thans voor de accijnsresitutie in aanmerking komen. C.A.R. - Zevenbergen AKKERBOUW HET WATER IN DE LEIDING BEVROREN, accu ka potkoelsysteem, defekt, dit zijn zo van die klachten, die men elke winter hoort en zelfs bij de beste voorkomen. Probeer toch hiervan vrij te blijven door bij invallende vorst tijdig maatregelen te nemen. Laat waterleidingbui zen op vorstgevoelige plaatsen isoleren of tap tijdig het water af. Zorg dat de accu's geladen zijn. Een geladen accu kan strenge vorst trotseren. LANDVERHUUR is soms wel het gemakkelijkst, maar of het goed is, hangt van veel omstandigheden in het eigen bedrijf af. Veel hangt ook af van de vraag voor welk ge was landverhuur in de plaats komt en soms ook kunt u op het verhuurde land nog een aantal werkzaamheden zelf verrichten. Niettemin blijft landverhuur een vorm waarbij een ander blijkbaar kans ziet van dat land meer te halen dan diegene die verhuurt. 14 HET IS NU WEER DE TIJD om uw bouwplan voor 1974 gereed te maken, zodat u tijdig uw bestellingen voor zaaizaad, kunstmest en bestrijdingsmiddelen kunt plaat sen. De oppervlakte tarwe, bieten en aardappelen neemt vaak een vaste plaats in. Let bij de keuze van de overige gwassen vooral op de rentabiliteit en de arbeidsbehoefte die deze gewassen vragen. BIJ OVERPRODUKTIE speelt de kwaliteit van het produkt altijd een sterkere rol dan bij een tekort. Als te ler moet u daar toch wel op bedacht zijn en trachten steeds een kwaliteitsprodukt te leveren. Dit geldt in het bijzonder sterk bij aardappelen, uien en knolselderij. Mankeert er iets aan dan kunt u meestal erg moeilijk een koper vinden. LUCHTBANDEN van maaidorsers, aardappel- en bie- tenrooimachines en landbouwwagens moeten tijdens de periode dat dit materiaal niet gebruikt wordt, toch op spanning blijven. Half lege banden lijden sterk en zijn dan gauw versleten. Breng de banden op spanning en onder steun bij voorkeur de assen van zware machines om de druk op de banden te verlagen. VEEHOUDERIJ BIJ HET IN GEBRUIK NEMEN van de ligboxenstal komt het meermalen voor dat enkele koeien niet in de box willen gaan liggen. Door de schoftboom verder naar voren aan te brengen krijgt het dier al meer ruimte. Helpt dit nog onvoldoende dan kan men de koe opsluiten door het aanbrengen van een strotouwtje. Dit helpt in het al gemeen beter dan vastzetten in de box. INGEKUILDE SNIJMAIS is een prima voer. Het wordt door het vee goed opgenomen mits het voer niet te lang van te voren uit de kuil wordt gehaald. Haal niet meer voer uit de kuil dan voor twee dagen nodig is. Door het dun verspreiden over de voergang kan men het warm worden tegengaan. Warme mais wordt minder graag op genomen en er gaat voedingswaarde verloren. IN DE GRUPSTAL IS DE KOETRAINER een ideaal hulpmiddel om de koeien schoon te houden. De koetrai ner moet dan wel goed worden gebruikt. Een juiste op* hanging en regelmatig verwijderen van aanslag is ver eist. Ook dient het overtollig haar op de schoft te worden afgeschoren. De dieren kunnen dan minder strak wor den aangebonden. Door de grotere bewegingsvrijheid neemt de kans op speenbetrappen af. r

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 14