>A.o Kommunikatie is ook luisteren! Gewestelijke Raad voor Zeeland vergaderde 4 Drs. J. DIJKGRAAF. L.C.C. - Goes. IJ ET vreemde woord kommunikatie heeft zich de laat ste jaren hecht in onze taal gevestigd. Letterlijk iedereen gebruikt het woord te pas en te onpas, meestal in de combinatie van kommunikatie-stoornis. De „stoor nissen" zijn niet van de lucht zodra er sprake is van iets, dat niet goed overgekomen is, valt het woord kommuni katie stoornis. Nu blijkt het vaak bijzonder moeilijk te zijn om een vreemd woord in pakkend Nederlands om te zetten laat staan om het letterlijk te vertalen. Meestal is omschrij ving van het vreemde woord noodzakelijk en dat leidt al gauw tot een aantal definities. Zo ontstaat er nauwe lijks eenheid van het begrip al weten we dan wel zo'n beetje wat we met het vreemde woord bedoelen. Kom munikatie heeft in ieder geval veel te maken met kon- takt tussen mensen of wel met het intermenselijke ver keer. De behoefte hieraan is enorm gestegen door tal van oorzaken. Eén daarvan ligt bij het individu zelf, dat gewoon kritischer is geworden ten aanzien van de maat schappij om hem heen. Er is hierbij duidelijk sprake van een geestelijke groei, die de behoefte aan meer wilier, weten heeft versterkt. En dan komen we als het ware vanzelf bij kommunika tie terecht. Daarnaast mogen we niet uit het oog ver liezen, dat ook de kennis van veel zaken enorm is toe genomen. En alweer: kennis overdracht vraagt om kom munikatie. Bovendien zijn ook de kommunikatiemiddelen aanzienlijk verbeterd en uitgebreid. Daarbij denken we heus niet alleen aan de verreikende kommunikatiemidde len als radio en televisie, maar ook aan de grammofoon plaat, de tape-recorders en de computers. Wat dit betreft betekende nier alleen de uitvindingen van de boekdruk kunst een revolutie in de kommunikatie. De vraag is na tuurlijk wel of we al die techniek geestelijk aankunnen. Soms lijkt het er op, dat dit niet het geval is. Toch heb ben wij goede hoop, dat we er mee leren leven. WAT HET IS ^*1 gIJ kommunikatie gaat het om het overbrengen van gedachten op anderen van feiten, meningen, ideeën en war dies meer zij. Of om het wat anders te zeggen: er zijn overbrengers of zenders en er zijn ontvangers. In dit proces is erg belangrijk te weten of de boodschap van de zender goed overkomt. Als twee mensen met el kaar praten is dit direkt na te vragen, zodat de beruch te kommunikatie stoornissen goeddeels vermeden kun nen worden. Moeilijker ligt het al als twee mensen elkaar schrijven, laat staan als we denken aan massa media zo als kranten, radio en televisie. Dan zijn er namelijk weini gen, die aan zeer velen een boodschap overbrengen zon der direkt kontakt om na te gaan of de bedoelingen door de ontvangers begrepen zijn. BINNEN DE COÖPERATIE binnen de coöperaties kennen we kommunika- tievraagstukken, zeker in de grotere organisaties met een betrekkelijk kleine top en veel leden In zo'n ge val verdient het kontakt in kleine groepen veruit de voor keur, maar dit is uiteraard qua kosten, tijd en gebrek aan energie (transport) niet altijd mogelijk. Vandaar dat de schriftelijke kommunikatie en het bijeenkomen in gro tere groepen welhaast onvermijdelijk wordt. Dit vraagt veel bekwaamheid van de overbrengers, want de kans op het niet goed begrepen worden is aanzienlijk groter. Wij hebben de indruk, dat hiermee nog te weinig reke ning gehouden wordt. Kommunikatie op afstand eist een heel duidelijke informatie en liefst kort en toch begrijpe lijk. Maar er is nog een ander aspect: namelijk de ontvan gers van de informatie moeten bereid zijn om goed te le zen en te luisteren. Luisteren is een zeer moeilijke be zigheid. Veel mensen zijn daartoe namelijk heel moeilijk bereid of gewoonweg niet toe in staat. Ze willen zelf zo graag hun eigen meningen spuien of ze zitten zo ver strikt in hun eigen gedachtengangen, dat ze de ander gewoon niet horen. En dan zijn kommunikatiestoornissen heel snel gebo ren, omdat er dus naast elkaar heen geschreven en ge praat wordt. Daarom schreven we boven dit artikeltje: Kommunikatie is ook luisteren. We moeten proberen ons slechte luisteren af te leren en ons instellen op de ander om er goed achter te komen wat hij bedoelt te zeggen. In een coöperatie als een vereniging van een aantal men sen is goed luisteren van top en leden over en weer een belangrijke voorwaarde voor het goed funktioneren. In nauwe samenwerking met de Zeeuwse Water- schapsbond besloot de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, in de vergadering die j.l. woensdag 5 december te Goes werd gehouden, op de binnenkort te houden hoorzitting van de Commissie Oosterschelde op een zo snel mogelijke afsluiting van de Oosterschelde te bepleiten. Ook stelde de raad zich vol ledig achter het streven van belanghebbenden om op basis van de door de Staat gedane aankopen op vrijwil lige basis, tot redelijke prijzen te komen voor de alsnog aan te kopen c.q. te onteigenen gronden in het Sloe- gebied. BEHEERSOVEREENKOMSTEN De Raad besprak het schrijven van de H.I.D. voor de Landinrichting, ir. I. D. Sepers, waarin medewerking aan een nadere bestudering wordt gevraagd over de kon- sekwenties van beheersovereenkomsten, die voor bepaal de (ruilverkavelings)gebieden met landschappelijke of natuurwetenschappelijke waarde zouden kunnen wor den ingevoerd. In de landelijk hierover gevoerde discus sies komt hierover men steeds meer tot de overtuiging dat de gemeenschap zich financiële offers zal moeten getroosten wil de agrarische bevolkingsgroep niet het BESTEMMINGSPLANNEN Kapelle. Vanaf 10 december ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan Stormezandpolder. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad heb ben gewend, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Nuenen c.a. Vanaf 10 december ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. goedgekeurde bestemmingsplan „Telefoonstraat-Noord". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Tholen. Vanaf 7 december ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Sportcomplex Zoekweg" Tholen. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Berkel-Enschot. Vanaf 10 december liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen „Herzie ning Eikenbosch I en II. Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeente raad. slachtoffer van deze inzichten worden. Er is behoefte in de ruilverkaveling „De Poel" te Heinkenszand, te onder zoeken of het tot stand brengen van beheersovereen komsten een aanvaardbaar en realiseerbaar middel is in het streven naar behoud van gebieden met landschappe lijke en/of natuurwetenschaooeliike waarden. Zonder volledig te zijn, worden enkele punten aangegeven die bestudeerd zouden moeten worden. Dit betreft o.m.: het aangeven van gebieden waarvoor een beheers overeenkomst nuttig is; een kwalitatieve en kwantitatieve omschrijving van de prestatie, waartoe de ondertekenaar van de over eenkomst zich verbindt; een kwalitatieve omschrijving van de tegenprestatie van de overheid. het gewenste tijdstip waarop de overeenkomst zal aanvangen en de termijn waarvoor deze wordt aan gegaan; het al of niet instellen van een beroepsinstantie bij geschillen tijdens de werking van de overeenkomst; de wijze waarop in de overeenkomst moet worden voorzien in gevallen van verpachte eigendom, eigen domsovergang, pachterswisseling, enz. De Raad besloot een kleine werkgroep in te stellen die de konsekwenties verbonden aan een beheersovereen komst zal bestuderen. ONTWERP-TRACE 380 KV HOOGSPANNINGSLIJN BORSSELE—GEERTRUIDENBERG Door de raad zijn in samenwerking met de H.I.D. voor de Landinrichting en de H.I.D. voor de Bedrijfsontwik keling voorstellen ingediend betreffende het tracé voor het Zeeuwse gedeelte van de te bouwen 380 kV hoog spanningslijn van Borssele naar Geertruidenlberg. Deze Oss. Vanaf 10 december ligt gedurende een maand ter in zage het ontwerp tot wijziging van het vastgestelde bestem mingsplan „Krinkelhoek". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeente raad. Brouwershaven. Vanaf 10 december liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen „Delings- dijk" en „Zuidwal". Gedurende deze termijn kunnen schrif telijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Oud- en Nieuw-Gastel. Vanaf 10 december ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedge keurde bestemmingsplan West. Zij, die zich tijdig met be zwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben ge wend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de ge deeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Drunen. Vanaf 10 december ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmjngsplan ,,'t Sempke". Geduren de deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden inge diend bij de gemeenteraad. Bergen op Zoom. Vanaf 11 december ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan „Olympialaan". Zij, die zich tijdig met be zwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben ge wend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de ge deeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Terneuzen. Vanaf 12 december liggen gedurende een maand ter inzage de door G.S. goedgekeurde bestemmings plannen „Zaamslag" en „Katspolder". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. voorstellen bleken voor de P.Z.E.M. aanvaardbaar en zullen zo nodig worden verdedigd voor de Commissie Electriciteitswerken van het Ministerie van Economische Zaken. SCHADEREGELING LUCHTVERONTREINIGING Door de Raad zijn nadere voorstellen ingediend bij het College van Gedeputeerde Staten en de betreffende in- dustrien in het Sloegdbied, teneinde tot een voor de praktijk meer bevredigende regeling te kunnen komen, voor de gevallen waarin schade door luchtverontreini ging ontstaat aan vee en gewassen. De voorstellen om vatten o.m. dat in het Sloegdbied een gelijke werkwijze wordt "toegepast als in de omgeving van Sas van Gent. Van de nu in het Sloegebied werkende Technische com missie en werkgroep begeleiding veehouderij Sloegebied wordt van de T.C. de sektor veehouderij opgeheven en de werkzaamheden aan de werkgroep toegedeeld. De door de taxateurs vastgestelde schadebedragen worden rechtstreeks gedeklareerd bij de industrie die deze uiterlijk binnen vier weken na ontvangst voldoet. Be treffende het vastelling van de schade aan gladiolen, waarvoor nog geen sluitend 'bewijs over de invloed hier op door fluor is geleverd, wordt voorgesteld een soort gelijke werkgroep in te stellen als voor de veehouderij. Dit kan tot een praktische en verantwoorde oplossing leiden. Bij aanvaarding kunnen beide werkgroepen, elk op hun terrein, de schadeclaims afwikkelen. BESTRIJDING VERGELINGSZIEKTE De Raad nam met waardering kennis van het rapport van de commissie belast met de controle op de stek- bietenperceeltjes. Uit dit rapport bleek dat de gestelde voorwaarde in de praktijk stipt worden nageleefd en de bestrijding van de vergelingsziekte op de juiste wijze plaats heeft. MAATREGELEN TEGEN KONIJNENSCHADE Bij sneeuwval is het ondergrondse voedsel voor konijnen moeilijker te bereiken. Ze zullen dan voedsel zoeken boven de grond. Schillen van fruitbomen e.a. Zorg dat uw afrastering goed afgesloten is en de gaten gedicht; en smeer tijdig in met Aaprotect! Aldus een waar schuwing van de H.I.D. voor de landinrichting in de provin cie Zeeland. 10 JAAR STICHTING PUBLIC RELATIONS LAND- EN TUINBOUW Op 1 januari a.s. zal de Stichting Public-Relations Lam' en Tuinbouw het 10-jarig bestaan herdenken. In verband met de energieproblemen zijn de plannen tot een feeste'iikc viering voorlopig uitgesteld. Wel zal het 10-jarig jubileum een stempel drukken op het kerstnummer van het bekende „19 NU" waarin o.m. een speciale bijdrage van de Secreta ris-Generaal der Verenigde Naties, bijzondere uitspraken van Paus Paulus VI, bijdragen van o.m. de Direkteur-Gene- raal van de Wereld Voedsel- en Landbouw Organisatie, de Landbouwcommissaris van de E.E.G., de Minister Presiden ten van Canada en van Zuid-Afrika, de Amerikaanse antro pologe Margaret Mead, de populaire film- en T.V.-akteur Roger Moore, de Direkteur-Generaal voor de Landinrichting en Visserij enz. opgenomen zijn. In het eerste nummer in 1974 wordt een exclusief en interessant vraaggesprek met Z.K.H. Prins Claus over de relaties tussen agrarisch Nederland en respectievelijk de „Derde Wereld" en de Ruimtelijke Ordening geplaatst. RADIO Dinsdag 18 december a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur: „Problemen in de winter op het veehouderijbedrijf", m.m.v. ir. H. Eikelboom, C.R. Utrecht. Vrijdag 21 december a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur: „Een voorbeschouwing over de Landbouw RAI 1974", met medewerking van ir. J. Orucq, R.L.c. landbouwwerktuigen en arbead Wageningen. (Vervolg van pag. 2)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4