NAAR EEN CENTRALE VEILINGVERENIGING officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-braban' land- VRIJDAG 14 DECEMBER 1973 6e Jaargang - No. 3210. '<jV en tuinbouwblad In dit nummer o.m.: O.V.M.-verzekeringen Autopremie toch omhoog Pagina 3 Gewestelijke Raad voor Zeeland vergaderde Pagina 4 Inzamelingsaktie bestrijdingsmiddelen in Zeeland Pagina 5 - Mechanisatie-nieuws Pagina I Ut De wereldsuikermarkt I Pagina 7 Veehouderijzaken, Vee en vlees enz. Pagina 8-9-10 Langs de melkweg Pagina 11 Jfé Van allerlei en overal Pagina 11-12 Tuinbouwnieuws I Pagina 16 - 19 Notulen Alg. j Vergadering ZLM Pagina 17-18 Van donderdag 13 tot en met woensdag 19 december wordt dit jaar in het R.A.I. Internationaal Tentoonsteliings- en Congrescen trum aan het Europa plein te Amsterdam de bekende Caravan R.A.I. gehouden. Een expositie van hetgeen de Europese markt in deze recreatiesector te biecJan heeft, die in omvang het vorige jaar wederom slaat. Enkele bijzonderheden over de Caravan R.A.I. en zaken die hiermede in verband staan op pagina 11 - 12 en 13. ONS COMMENTAAR De besturen der vier Zeeuwse fruitveilingen te Goes, Krabbendijke, Kapelle en Terneuzen hebben overeen komstig bereikt over de vorming van één Centrale Vei lingvereniging. Met deze verheugende conclusie kon een lange vergadering tussen de repectievelijke besturen op 6 december worden afgesloten. Wij dachten dat vanaf deze plaats een gelukwens aan alle veilingbesturen met dit bereikte resultaat zeker op zijn plaats was. Immers met dit unanieme besluit is dui delijk een eerste stap gezet om te komen tot een ver sterking van de veilingstruktuur in Zeeland. Een verster king van het veilingwezen wat vooral de individuele te ler uiteindelijk ten goede zal komen. Natuurlijk is aan dit besluit geen gemakkelijke verga dering voorafgegaan! Wel kan gesteld worden dat bij alle besturen zeer duidelijk de wil om tot een nauwere samen werking te komen steeds tijdens deze besprekingen voor op heeft gestaan. Wij hadden de indruk dat men rond de tafel zat met het idee „we moeten eruit komen". Dat heeft ongetwijfeld een gunstige invloed op het verloop van het gesprek gehad. Zeer terecht werd daarbij steeds de grote lijn in gedachten gehouden. Zeer duidelijk ook was de conclusie der besturen dat het vormen van één toporgaan niet als een eindpunt, maar meer als de start op weg naar een meer complete samenwerking gezien moet worden. Wij hebben er dan ook het volste vertrouwen in dat het toekomstige top- bestuur met alle kracht zoals streven naar een zo spoe dig mogelijk samenbundelen van niet alleen het beheer der afzonderlijke veilingonderdelen, maar ook de exploi tatie. Uiteraard geeft het als funktionaris in dienst van de Zeeuwse boer en dus ook de fruitteler veel voldoe ning aan een dergelijke positieve besluitvorming te mo gen bijdragen! WAT IS OVEREENGEKOMEN De bereikte overeenstemming houdt in concreto in dat de besturen besloten hebben aan de algemene vergade- den der 4 veilingen het voorstel voor te leggen om tot vor ming van één gezamenlijke topvereniging over te gaan. Deze topvereniging zal dan volgens de ontwerp-statu- ten, die overigens in belangrijke mate overeenstemmen met de statuten der bestaande topvereniging Goes/Krab- bendijke, worden belast met het beheer van de bij de afzonderlijke veilingen in exploitatie zijnde onderdelen als sorteerstations, koel- en bewaarplaatsen, fustpark en palletpark, alsmede het regelen van de stroom der pro- dukten naar de veilingbedrijven en het zonodig concen treren van het aanbod. Ook zal het personeelsbeleid en de administratie op elkaar afgestemd moeten worden. Tevens is besloten om ernaar te streven zo spoedig mogelijk naast het beheer ook de exploitatie der veilin gen of onderdelen daarvan in handen van het toporgaan te leggen. Daartoe zal reeds voor 1974 worden onder zocht of op bepaalde onderdelen een gezamenlijke ex ploitatie mogelijk is. Een voorbereidingscommissie be staande uit het bestuur van de Centrale Veilingvereniging Goes/Krabbendijke en de beide Dagelijkse Besturen van de veilinoverenigingen Kapelle-Biezélinge en Terneuzen zal het aan de Algemene Vergadering voor te leggen concrete voorstel nader uitwerken. Naar verwachting zul len de algemene vergaderingen begin 1974 hierover kun nen beslissen. Tot zolang blijft de topvereniging Goes/ Krabbendijke en de veilingen Kapelle en Terneuzen nor maal doordraaien. Bij het Ministerie van Landbouw zal een aanvrage wor den ingediend om in aanmerking voor subsidie via de z.g. 3 - 2 - 1 regeling te komen. De voorgelegde sta tuten voldoen volledig om de voorwaarden die gesteld zijn om van deze subsidieregeling gebruik te kunnen maken. WAAROM SAMENWERKING Het zal duidelijk zijn dat ook van deze samenwerking, zoals dat bij alle vormen van samenwerking het geval is, zowel voor- als nadelen zijn verbonden. In de huidige situatie waarin de Zeeuwse fruitafzet verkeert, zijn wij evenwel van mening dat de voordelen vele malen de na delen overtreffen! Als belangrijkste voordelen, die met een samenwerking via een topvereniging samengaan, zien wij: a. Van het beter op elkaar afstemmen der diverse onder delen van bedrijfsvoering bij de onderscheiden vei lingen, het uitwisselen van personeel en één gezamen lijke direktie zijn belangrijke kostenbesparingen te verwachten. b. Door concentratie van het aanbod in sommige geval len (ook eventueel in een later stadium specialisatie) moet een betere prijszetting mogelijk zijn. Immers een groter aanbod op één veilpunt zal ongetwijfeld vol lere kopersbanken betekenen en dat kan de prijsvor ming alleen maar ten goede komen. Vandaag de dag blijven te veel banken onbezet, met alle gevolgen voor de gemaakte prijzen vandien. c. Er wordt een kader geschapen, waarbinnen men ge leidelijk kan toewerken naar een volledige fusie. Het zal duidelijk zijn dat de voordelen van lagere kos ten en betere prijszetting toenemen, naarmate de samen werking diepere inhoud krijgt. In het in Kamperland genomen besluit zijn nu duide lijk de hoofdlijnen vastgesteld, zonder dat men te veel in details is afgedwaald. Dat houdt uiteraard in dat be- stuurderen en directies straks, nu het besluit der alge mene vergaderingen, nog zeer veel werk wacht. Wan neer evenwel, evenals dat vorige week het geval was, de wil aanwezig is om tot voor alle belanghebbenden aanvaardbare oplossingen te komen, kunnen wij zonder twijfel de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Ver trouwen in het Zeeuwse veilingwezen met name ook voor de individuele teler, waarvoor dit afzetapparaat bedoeld is en die er in zo'n hoge mate van afhankelijk is! ENERGIECRISIS Overigens mag zeker ook de fruitteler vandaag de dag via deze geslaagde besprekingen best een steuntje in de rug krijgen. Voor het overige zijn de perspectieven im mers niet zo erg rooskleurig. Enerzijds de in vele geval len sterk tegenvallende prijsontwikkeling, terwijl ander zijds de kosten blijven stijgen met name ook de kosten verbonden aan nieuwe inplant die nu al gauw het dub bele van 1 2 jaar geleden bedragen. Daar komt dan nog bij dat ook aan de fruitteelt, evenals trouwens aan de hele landbouw, de olie- en energiecrisis niet onge merkt voorbij zal gaan! Voorzover nu bekent zal de landbouw bij de distribu tie van benzine en propaan grote prioriteit genieten, het geen niet wegneemt dat toch een beperking van 10 20 noodzakelijk zal zijn. Hetzelfde zal waarschijnlijk het geval zijn indien in de toekomst ook dieselolie, stookolie en petroleum op de bon mochten komen. Betekent dit dan dat er in zijn algemeenheid wel vol doende olie en olieprodukten voor de landbouw be schikbaar zal zijn, de vraag is vooral, tegen welke prijs? Wat dat betreft achten wij een stringente prijsbewaking en het voorkomen door de overheid dat de prijzen door de grote schaarste zeer oog gelopen, geboden. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 1