TUINBOUW- KLANKEN Walcherse veiling buiten fusie In korte tijd kan veel veranderen Lichte verbetering op fruitmarkt DINGEN VAN DE WEEK 16 Weinig vermoedde uw WALCHERSE briefschrijver toen hij pas veertien dagen terug schreef dat de tijd dat we onze regiogedachten inzake de veilingfusie maar eens aan de kant moesten leren zetten en toch echt wel meer in groter verband moesten denken, dat de kogel reeds bijna door de kerk was. Door een zekere voor informatie was ons reeds iets hierover bekend. Maar dat reeds in de P.Z.C. van 8 december bekend zou wor den gemaakt dat er een topvereniging tot stand zou komen van de vier Zeeuwse, overwegend fruitveilingen, hadden we toch nog niet verwacht. Ons dunkt dat e.e.a. wel een gelukwens waard is uit het nu wel ineens „ver re" Walcheren, want onze veiling staat hier momenteel buiten. De EEG-ruggesteun is een niet te versmaden hulp om de ongetwijfeld verschillende, vooral ook financiële pro blemen te overwinnen. Hulde voor de doorzetting die vereist was om over het dode punt heen te komen. Want dat dode punt van de onbesluitvaardigheid is al onge veer tien jaar het grote struikelblok, waar de velen die zich hier voor ingespannen hebben, maar niet over heen konden komen. Voor onze Walcherse telers zal het wel even moeilijk te verwerken zijn dat wij niet opgenomen zijn in deze Goede belangstelling bleek op de afscheidsreceptie van de voor ons allen bekende en beminde P. B. H. voor SCHOUWEN en DUIVELAND, Frans Hanse. Gladde wegen en fikse sneeuwbuien konden niet verhinderen dat velen van hun belangstelling blijk wilden geven. Hoewel de heer Hanse wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd zijn taak als P.B.H. heeft beëindigd, de taken die hij uitvoert ten diensten van de ZLM, hoopt hij nog enkele jaren te mogen bestendigen. We kunnen daar alleen maar dankbaar voor zijn en hopen dat zijn gezondheid hen daartoe in staat zal stellen. Aan de wil en inzet zal het hem zeker niet ontbreken! De tijd gaat snel en in korte tijd kan veel verande ren. Veertien dagen zijn vervlogen sinds we onze vorige bijdrage schreven. We hadden goed weer en droge grond, met alle hoop op een vlot verloop bij de laatste oogstwerkzaamheden. De werkelijkheid pakte anders uit. Eerst een grote hoeveelheid neerslag, daarna nog een paar dagen met vorst. Dat 'betekent dat we van daag, 8 december, voor ons gebied nog niet kunnen melden dat de oogst geborgen is. Het gaat hier en daar nog om een perceeltje witlof, knolselderij en gladiolen, die tot heden met de beste wil niet op de kant konden worden gebracht. In Duiveland heeft men op een bepaald perceel gladiolen zijn heil nog gezocht in een oude werpradrooier. Een kostbare zaak overigens onder deze omstandigheden met dure arbeidskrachten. In ieder geval is nog wat gered wat dreigde verloren te gaan. De veilingprijzen van de gladiolen blijven gelukkig op redelijk niveau, met uitschiters naar boven en beneden. Gelet op de moeilijkheden ten aanzien van de energie voorziening en de wat verwarde economische situatie, mogen we nog blij zijn als het nog zo loopt. Bepaald goed gaat het met de prijzen van de meeste groentesoorten. We dachten dan ook te mogen conclu deren dat 1973 voor de tuinbouw, uitgezonderd de sek- tor fruitteelt, over het algemeen een redelijk tot goed jaar is geworden. Bij de fruitteelt zal de grens vaak scherp zijn afgebakend. Telers die veel kilo's haalden en rond de 40 ct op het hout hebben verkocht, zitten aan de r oede kant. Het be gon allemaal zo moedgevend, maar alras dienden zich de problemen aan ten aanzien van de kwaliteit en de concurrentie. In ons gebied zijn enkele telers de opstand aan het vernieuwen. In verband met schaarste aan plantmate- riaal komt de verjonging in de verdrukking. Men wrijft zich dan toch wel even de ogen uit als men verneemt dat eertijds plantmateriaal bij duizenden stuks op de brandstapel terecht is gekomen. Onze agrarische sektor en met name ook de fruitteelt is aan grote schommelin gen onderhevig. Over het uiteindelijk resultaat kunnen we over de fruitteelt in ons gebied nog weinig konkreets zeggen, omdat de meeste telers behoorlijk wat fruit in bewa ring hebben of hebben gegeven. De prijszetting van januari tot einde seizoen kan nog veel verrassingen aan de dag brengen. We hopen voor de fruittelers uiteraard op positieve! midden eeuwse combinatie. Met de Thoolse zusterver eniging zijn wij nu zo'n soort „buiten kring" geworden En hoewel we dit jaar een flinke omzetstijging heb-' ben en daardoor ook de baten flink hoger zijn, ook mede door hoger fustroulatie; de kosten stijgen helaas ook mee, zodat we als we quitte spelen, over het nu snel eindigende jaar we tevreden mogen zijn. Dat ons be stuur diligent is, moge blijken uit het feit dat men nu ook, en niet zonder succes een afdeling bloemenveiling aan het bedrijf heeft gekoppeld. Nu steeds meer colle ga s meer of minder bloemen onder glas gaan telen, vin den we uifct een verstandig idee om de mogelijkheid te openen deze op eigen bedrijf af te zetten. Zo we reeds vermeldden niet zonder succes. Over de reden dat Mid delburg buiten deze fusie gebleven is en welke rich ting door de veiling wordt nagestreefd hopen we t.z.t. nader in te gaan. Nu we de zesde autoloze zondag achter de rug heb ben en ook, wat belangrijker is, langzamerhand meer ingelicht worden over de ware achtergronden; n.l. de energiecrisis als wereldomvattend verschijnsel, kan een ieder voor zich zijn conclusie's trekken. Dat men privé 15 liter benzine na Nieuwjaar gaat krijgen, zal voor ve len onzer moeilijk zijn, maar niet onoVerkomenlijk. Hoe het verder Zeeland en elders is, is mij nog niet per soonlijk bekend, maar in onze contreien wordt al over geschakeld op gas en hebben verschillende kwekers hun teeltplan, hetzij veranderd, hetzij aangepast aan de zo onverwacht opgetreden energiemoeilijkheden. Ook de vraag hoe de winters zal worden is nog belangrijker dan anders. Het ergst vinden we het feit dat, als er bedrijven moeten sluiten, er ook mensen zonder werk zullen ko men! En bij alle narigheid en ongemak die de een meer als dè ander zal ondervinden, vinden we toch wel het ergste als men door overwacht gedwongen wordt om werkloos aan de kant toe te moeten zien. Gelukkig dat men van overheidswege dit ook onderkent en propageert onder het motief dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. Maar te hopen is ook dat men onderkent dat men die schouders niet belasten kan tot een breekpunt! Dat het ministerie van Landbouw, waar onze agrarische belangen (dus ook onze Walcherse tuin bouw als klein radje) onder valt een behoorlijke stem in het kapittel heeft, moge ons tot voldoening strekken. Op de fruitveilingen was vorige week sprake van een iets betere stemming voor die belangrijkste appelrassen. De ver schillen met de voorgaande week waren echter niet groot laag waren en dat het verkopen voor de teler in feite be en dat betekende dat over het algemeen de prijzen veel te tekent dat hij verlies lijdt. Mede hierdoor kwam het,, dat het aanbod nergens bijzonder groot was. Er is echter een groep van telers die moet verkopen omdat ze him fruit thuis in de schuren hebben bewaard en daar moet het nu uit! Want vooral de Golden Delicious is goudgeel geworden en ook de Goudreinette begint slap aan te voelen. Uit de koelhuizen kwamen weer mooie partijen Cox's Orange Pippin. Voor wat ons gebied betreft vermeldde het marktbericht van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen dat er op woens dag 5 december in Fijnaart 51 ton Cox's Orange Pippin te koop was, in Kapelle-Biezelinge 30 ton en in Goes-Krabben- dijke op 6 december 44 ton. De prijzen van een enkel par tijtje in de grootste maten kwam aan 80 cent per kg maar overwegend werd hiervoor rond 70 cent per kg betaald. Voor de maat 65-—70 mm lag de prijs op 45 tot 50 cent per kg en de klasse I 60—65 mm werd verkocht voor ongeveer 40 cent Bij de Golden Delicious gingen de beste partijen dn de grote maten weg voor 3538 cent per kg en de maat 65 70 mm kwam op even boven 30 cent per 'kg. Dat is een lage prijs maar het betekent wel een verbetering van 34 cent per kg in vergelijking met de voorgaande week. In het prijsverloopl van de goudreinette zit ook weinig be weging, wat wil zeggen dat de grote maten steeds worden verkocht voor 45—50 cent per kg. Jonathan blijft er af en toe ook nog wat te koop. Als de kleur bijzonder goed is en de partij vrij van het zgn. Jona- thanbederf, is er een prijs te maken van 4050 cent per kg maar met weinig kleur heeft enkel de fabriek interesse op plm. 18 cent per kg. De witte fabrieksappelen werden iets duurder en kwamen rond 25 cent per kg. Het aanbod van industrieappelen blijft dit seizoen opvallend groot. Het is voor ons het bewijs dat er nog veel te veel fruit van min dere kwaliteit wordt geteeld en we vragen ons af wanneer het inzicht toch eens zal doorbreken dat men de boomgaar den waaruit dit fruit komt, het beste op kan ruimen omdat hiervoor geen enkel perspectief is. De prijs van de industrie appelen mag dan dit seizoen redelijk zijn, op deze basis fruitteler zijn en blijven is een onmogelijke zaak. In de perensektor nam het aanbod wat af en werd de vraag groter wat resulteerde in hogere prijzen zowel voor Conference als Doyenné du Cornice en Saint Remy. Bij de Conference deden de grote en middelmaten tussen 85 en 90 cent per kg en werd de maat 5560 mm verkocht rond! 76 cent. De Doyenné du Cornice noteerde over het algemeen tussen 1,10 en 1,20 per kg en voor de Saint Remy werd tot 1,20 per kg betaald. De peren blijven het dus goed doen en er is alle reden om aan te nemen dat hiervoor geen af- zetmoeilijkheden te verwachten zijn in dit seizoen. ^EZE week willen wij gaarne beginnen met een woord van dank aan het adres van de algemeen secretaris van de ZLM ir. D. Luteyn, voor de wijze waar op hij de zaken rond het bijeenbrengen van de Zeeuwse fruitveilingen heeft aangepakt. De dagbladen hebben ons eind vorige week uitvoerig bericht over het unanieme be sluit van de besturen van de drie Zuidbevelandse fruit veilingen en de veiling „Zeeuws-Vlaanderen" te Terneu- zen om samen een topvereniging te stichten. Onder lei ding van de voorzitter en secretaris van de ZLM de he ren Becu en Luteyn is na een marathonvergadering van 7 uur op 6 december in „Kamperduin" te Kamperland dit voor de Zeeuwse tuinbouw belangrijke besluit geno- nomen. De nieuwe topvereniging van de Zeeuwse fruitveilin gen krijgt de naam Centrale Veilingvereniging Zeeland. Ze zal onder meer worden belast met het beheer van de bij de veilingen in exploitatie zijnde sorteer- en paksta- tions, de koelhuizen en het fustpark en ook met het regu leren van de stroom van de produkten der telers naar de veilingbedrijven. Door de samenwerking hoopt men reeds op korte ter mijn tot kostenbesparing te komen, aldus ir. Luteyn op de persconferentie waarop mededeling werd gedaan over deze zaak. De vier veilingen houden elk hun eigen ba lans- en exploitatierekening maar ir. Luteyn vertelde ook dat men op korte termijn al bepaalde zaken voor geza menlijke rekening wil gaan exploiteren. Hierover zal het bestuur dat straks wordt gevormd, de beslissingen moe ten nemen. Ook is er vorige week in Kamperland over eengekomen dat het doel van de topvereniging is, in de eerste plaats te bekijken wat men samen kan doen om op die manier zo snel als mogelijk is te groeien naar een volledig samengaan. Ir. Luteyn zei het vorige week in Goes heel duidelijk: „De vergadering van de besturen heeft centraal gesteld: dat is een eerste stap en beslist niet het einde". Overigens verwachtte hij dat de veilin gen de eerst komende jaren nog hun eigen balans- en exploitatierekening zullen behouden, al zijn er verschil lende zaken die men samen kan doen en als zodanig noemde hij b.v. de administratie. T}E vergadering van de besturen van vorige week heeft zich uitsluitend bepaald bij de hoofdlijnen. Details heeft men niet uitgewerkt. Dat is een zaak voor het nieuwe bestuur van de topvereniging die wordt ge vormd nadat de algemene ledenvergaderingen van de vier veilingen hebben besloten toe te treden tot dit top orgaan. Onder leiding van Ir. Luteyn is er thans een voorbereidingscommissie gevormd van 12 personen die de verdere voorbereidingen gaat treffen om het principe besluit dat de besturen namen, verder uit te werken en voor te leggen aan de algemene vergaderingen van de veilingen te Goes, Kapelle, Krabbendijke en Terneuzen die begin 1974 gehouden zullen worden. Ingevolge de structuur van de veilingen hebben de al gemene vergaderingen immers het laatste woord bij der gelijke beslissingen! Aangezien de besturen echter een unaniem besluit heb ben genomen en algemeen de noodzaak van een nauwe samenwerking van de veilingen wordt gezien en aan vaard, mag worden aangenomen dat er hierdoor geen moeilijkheden meer zullen ontstaan en dat op korte ter mijn er een hecht samenwerkingsverband komt van de vier Zeeuwse fruitveilingen. Op het ogenblik zijn er twee samenwerkingsverbanden, namelijk tussen Goes en Krabbendijke en tussen Kapelle en Terneuzen. Door ve len werd dit als een verre van ideale situatie gezien. Een prettige bijkomstigheid van het samengaan van de veilingen in een toporgaan is ook dat er van de EEG een flinke financiële steun wordt ontvangen want deze ver eniging voldoet aan de voorwaarden voor de z.g. 3-2-1- regeling wat wil zeggen dat uit de EEG-fondsen een sub sidie wordt ontvangen gedurende drie jaar van eerst 3 daarna 2 en het laatste jaar 1 van de fruitomzet. Dit betekent dat de vereniging ongeveer 11/2 miljoen gul den zal ontvangen aan EEG-subsidie, een zaak die ook van grote betekenis is. Deze subsidie kan worden ge bruikt om de samenwerking een zo vlot mogelijk verloop te geven. JJET duurt uiteraard nog enige tijd alvorens er de- A flnitieve zekerheid is over deze topvereniging. Niettemin mag op dit moment toch worden gesproken van een zeer belangrijk moment en een gelukkige beslis sing in het belang van de Zeeuwse fruitafzet. Het zal de lezers van deze rubriek bekend zijn dat wij hier altijd een groot voorstander van zijn geweest en dat wij overtuigd zijn van de noodzaak om samen op te trekken bij de af zet van onze produkten. We kunnen ons op dat terrein geen verdeeldheid of amateurisme veroorloven. Dat klemt nog dagelijks sterker nu we staan voor een periode waar in een algehele bezinning op het economisch bestel in ons land noodzakelijk wordt. We zijn van mening dat het besluit van de vier Zeeuwse veilingbesturen door hun achterban met instemming zal worden begroet. In eerste instantie hoorden we in het weekend veel instemmende geluiden van degenen die fruitteler zijn en dat willen blij ven. Wij begonnen met een woord van dank aan het adres van ir Luteyn. Wij willen deze week besluiten met een gelukwens aan de besturen van de vier Zeeuwse fruit veilingen voor het besluit dat zij namen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 16