Langs de melkweg (XCV) 11 Ing. J. H. LANTINGA Consulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij Goes AANSCHAF VAN MELKWINNINGSAPPARATUUR De mechanisatie rond de melkwinning en -bewaring staat de laatste tijd sterk in de belangstelling. Het aan tal melkkoeltanks en machines van het melkleidingtype neemt snel toe. Vrijwel alle melkveehouders moeten er aan gewoon worden als dit nieuwe element zijn intrede op het bedrijf doet. Er is dan nog geen ervaring mee opgedaan en ook weet men van de aard van het mate riaal en de werking ervan meestal nog maar weinig af. Voor het aanschaffen van een melkkoeltank is een •goede begeleiding mogelijk o.a. van de zijde van de zui velindustrie. Van deze zijde wordt het aantal merken beperkt doordat er met fabrikanten of importeurs af spraken zijn gemaakt met betrekking tot de leverantie en de perfektie van de te leveren apparatuur. Door het grote aantal worden belangrijke kwantumkortingen ver kregen. Dit is voor de'veehouders een direkt voordeel. De prijzen staan vast. Bovendien worden bij de keuze van de tank adviezen gegeven met betrekking tot o.a. de benodigde inhoud, afmetingen i.v.m. plaatsingsmoge lijkheden e.d. De beslissing blijft uiteraard bij de vee houder zelf. Ook worden de nodige aanwijzingen gegeven voor de plaats, bouw en inrichting van het melklokaal. Bij het in gebruik nemen wordt bovendien gezorgd voor een goede instruktie, terwijl vooral in het beginstadium een in tensieve begeleiding plaats vindt. Het aankopen van een melkkoeltank loopt dan ook vrijwel uitsluitend via de zuivelbedrijven. Dit is doelma tig en bevordert die uniformiteit bij het aanschaffen van een machine van het melkleidingtype verlopen de akti- viteiten anders. Meestal worden meerdere aanbiedingen gedaan. De aspirant-koper die op dit punt niet volledig op de hoogte is van de aanwezige mogelijkheden let vooral sterk op de prijs. Dit laatste geeft in veel ge vallen de doorslag welke apparatuur wordt aange schaft. In feite is dit niet gezond. Immers het is zeer de vraag of de laagste prijs wel het goedkoopste biedt. Soort en kwaliteit van het materiaal, capaciteit van de installatie zijn o.a. delen die niet geheel in de prijs zijn af te lezen. Ook is er verschil in smaak met betrek king tot het gewenste type en de vormgeving. Wij ach ten het bijzonder nuttig, dat de aspirant-koper zich bij meerdere collega's oriënteert met betrekking tot de in stallaties en hieruit een keuze maakt aangaande het ge wenste type en soort materiaal. Vervolgens kan het za kelijke element worden benaderd. Van belang is verder om zich te bepalen tot een merk waarvan in de omgeving reeds meerdere in gebruik zijn. Bij storingen of problemen spoedig geholpen kunnen worden is en blijft een waardevol gegeven. Bij aankoop van een installatie van het melkleidingtype kan de keu ze zich ook beperken tot de zaak waarmee reeds contac ten bestaan. Dit is vrij zeker de meest gewenste gang van zaken. Vraag dan niet eerst naar de prijs, maar naar de kwaliteit van het materiaal en de capaciteit. De prijs zal betaald moeten worden. Geen zaak kan blijven draaien wanneer de kosten er niet uit komen. Men zal waar naar geld krijgen. Vertrouwen is over en weer no dig. De waarheid komt altijd wel aan het licht. Zoek ook niet veraf wat ge dichtbij kunt vinden. LAWAAI Door het toenemen van het aantal motoren op het melkveebedrijf neemt het lawaai toe. Dit is vooral op de grote bedrijven. Wij denken hierbij speciaal aan de motoren van de melkmachine en de melkkoeltank, als mede de vacuumpomp. Zorg ervoor dat deze motoren zodanig worden opgesteld dat er zo weinig mogelijk last van wordt ondervonden. Werken in een rustige omge ving is aantrekkelijker. De voorkeur geniet hierbij ap paratuur met weinig lawaai. De fabrikanten zullen met deze faktor rekening dienen te. houden. Vergeet de klei ne dingen niet! DE MELKPRODUKTIE IN DE E. E. G. Het is vrijwel algemeen bekend dat de totale melk produktie in ons land nog voortdurend toeneemt. In het kader van de produktieverwerking en afzet in het eigen land is het van belang om te weten hoe de omvang van de melkproduktie zich in de andere EEG-landen ont wikkelt. Deze is naar gegevens van de statistiek en do cumentatie van het Ministerie van Landbouw en Visse rij in miljoenen kg over de periode april tot april als volgt: melkproduktie op de boerderij O S Q> t— 1970/'71 1972/'72 Nederland 6.808 8.352 8.690 België/Luxemburg 4.108 3.883 3.645 West-Duitsland 19.740 21.532 21.253 Frankrijk 24.198 28.811 29.986 Italië 10.4.69 9.968 10.260 Engeland 12.325 12.930 13.266 Ierland 2.666 3.629 3.741 Denemarken 5.388 4.630 4.556 Totaal EEG 85.702 93.735 95.397 Hieruit blijkt dat de totale melkplas in de EEG in elf jaren met ruim 10 is gestegen. Per land zijn er even wel grote verschillen. In Nederland, Frankrijk en Ier land is de procentuele toename groot en bedraagt van elk meer dan 20 In België en Denemarken daaren tegen is de melkproduktie belangrijk afgenomen, terwijl er in West-Duitsland, Engeland en Italië geen grote ver anderingen naar voren zijn gekomen. In Frankrijk, Ita lië en in mindere mate in West-Duitsland is de melk produktie van ander vee dan rundvee van betekenis. D'e melkproduktie van dit andere vee (voornamelijk geiten en schapen) zijn in vermelde hoeveelheden inbegrepen. In Italië en West-Duitsland neemt de produktie van schapen- en geitenmelk in tegenstelling tot Frankrijk verder af. Zo werd er in West-Duitsland in het jaar 1971 nog 30 miljoen kg melk van geiten en schapen gewon nen. In Frankrijk echter was de melkproduktie van an der vee dan rundvee in dat jaar 1.062 miljoen kg. Dezt laatste hoeveelheid is meer dan tien keer de totale Zeeuwse koemelkproduktie of 1/9 deel van het Neder landse totaal. Wel interessant om te weten maar ook om over na te denken! WAT HET OOG NIET ZIET, DEERT SOMS WEL! Met ingang van 30 december a.s. komt er een nieuwe kortingsregeling voor geleverde melk waarin penicilline wordt aangetroffen. Deze landelijke regeling houdt in, dat, in geval penicilline in het monster melk wordt aangetoond, er een vast bedrag van 100 alsmede 5 cent per kg melk over de betreffende veertiendaagse periode als korting wordt toegepast. Sommige zullen dit een te hoog bedrag vinden. Dit is echter een onjuiste mening. De schade die dergelijke melk bij de bereiding va npro- dukten veroorzaakt, is veelvoudig groter dan de vast gestelde korting. Dit is dan niet alleen tot eigen nadeel maar ook tot dat van collega's, ovendien is penicilline een melkvreemde stof en hoort hierin niet voor te ko men. De aanwezigheid is, zoals dat met meer bestand delen het geval is, niet zichtbaar. Dergelijke melk kan ook gevaren inhouden voor de volksgezondheid. Wees daarom voorzichtig met het gebruik van het genees middel penicilline en eveneens met andere geneesmid delen. Voorzichtighed is de moeder van de porceleinkast. OOK GRAANVERSCHEPNIGEN IN DE BAN VAN OLIECRISIS Ook op de internationale graanmarkt begint het huidige olietekort zich te doen gevoelen. In de eerste plaats doordat schepen met vertraging aankomen of zelfs noodgedwongen stilliggen door gebrek aan bunkerolie. In de tweede plaats doordat een aantal tankers en OBO (ore-bulk-oil) schepen uit het olietransport zijn overgebracht naar de graanvaart wat op sommige routes tot eeni daling van de vrachttarieven heeft geleid. Dit blijkt uit het maandelijkse overzicht over de internationale graansituatie van de International Wheat Council in Londen. Daarin wordt erop gewezen dat een voortduring van het tekort aan bunkerolie in de scheep vaart wel eens ernstige gevolgen kan hebben op de over zeese handelsstromen, incl. die van graan. Aldius het Finan ciële Dagblad van 29 november j.l. Wat betreft de overschakeling van olieschepen op het vervoer van graan (maar ook kolen en erts) wordt opge merkt dat de 'hierdoor opgetreden daling van de vrachten beperkt blijft tot zeer grote schepen. De vrachttarieven voor kleinere graanschepen zijn vrijwel onveranderd gebleven. Enkele belangrijke graantransakties die de afgelopen maand tot stand kwamen waren: Australië verkocht 1 min ton tarwe aan Egypte voor aflevering gedurende 1974. De Canadese Wheat Board verkocht 600.000 ton tarwe aan Brazilië (levering tussen februari en september 1974) even als 85.000 ton aan Cuba (januari t/m oktober), 240.000 ton aan Pakistan en 90.000 ton aan Peru (januari-maart). De Verenigde Staten verkochten in totaal 700.000 ton aan o.a. Joegoslavië (300.000 ton). Taiwan (124.000 ton) en Enge land (100.000 ton). In India is nu officieel bekendgemaakt dat ongeveer de helft van de 2 min ton tarwe die de Sowjet-Unie dit land zal lenen, van Sovjet-bodem is. De andere helft zal ongeveer gelijkelijk bestaan uit tarwe die onder contract aan Rusland geleverd wordt door Canada en Australië. Argentinië heeft bekendgemaakt dat binnenkort een langjarige overeenkomst De haven van Rotterdam speelt voor het graanverkeer een zeer grote roL met China wordt ondertekend waaronder de Chinezen jaar lijks tussen 700.000 en 1 min ton Argentijns graan zullen kopen. Portugal heeft onlangs 40.000 ton tarwe uit de EEG gekocht. De Australische en Canadese exportprijzen (fob) zijn de afgelopen maand vrijwel niet veranderd. De Ameri kaanse export- en termijnprijzen herstelden zich aan het eind van de maand van de afbrokkeling die in de voorgaande weken plaatsvond. De EEG-tarwe exportprijzen neigden ertoe de Amerikaanse prijsontwikkeling te volgen en de exportheffingen werden navenant aangepast. Aldus het Financiële Dagblad. KLEINERE SUIKERPRODUKTIE IN FRANKRIJK HET suikergehalte van de suikerbieten van de Franse oogst van 1973 heeft volgens de definitieve ramingen van de vereniging van suikerbietentelers met 15,89 het laagste peil bereikt sinds 1968/'69. Een woordvoerder van de vereniging deelde mede, dat ondanks een rekordoogsr van ca. 22 miljoen ton suikerbieten van een areaal 506.000 ha de werkelijke suikerproduktie slechts iets meer dan 2,9 miljoen ton zal bedragen. Verleden jaar bedroeg de Franse suikerproduktie 2,74 miljoen ton suiker van een areaal van slechts 424.000 ha. Het suikergehalte was ton 17,1 Zo meldt Europa Nachrichten. De opbrengst per ha wordt geschat op gemiddeld 44,78 ton tegen 45 ton in 1972 en een vijfjarig gemiddelde van 43,5 ton. Het verlies heeft bij de bieten het hoogste peil sedert 1968/'69 bereikt. WEST-DUITSLAND: PROEFTEELT MET BINTJE De Duitse aardappelverwerkende industrie wil de grond- stoffenverzorging van eigen bodem verbeteren. Voor de pro duktie van pommes frites is men bijvoorbeeld op Bintje aan gewezen. In Sleeswijk-Holstein zal men op geschikte klei gronden met de teelt beginnen. De eerste proeven waren hoopgevend. Zo meldt „Landbouwwereld Nieuws". FRANKRIJK: POOT AARDAPPELENVOORZIENING Landbouwwereld Nieuws bericht dat volgens de cijfers van het Centre Francais du Commerce Extérieur niet alleen de produktie van consumptie-aardappelen, doch ook die van pootaardappelen aanzienlijk is gedaald. De import be weegt zich op hetzelfde niveau, terwij] de export duidelijk een dalende tendens toont. De tabel geeft hiervan een over zicht (x 1.000 ton): 1968 1969 1970 1971 1972 produktie import export 340,6 50,6 96,8 323,2 64,3 110,7 279,9 62,9 94,4 304,6 59.2 74.3 256,6 64,3 51,3 De Franse invoer van pootaardappelen vindt vrijwel uit sluitend plaats uit de EEG-landen. Van de totale import is 95,4 afkomstig uit Nederland. De export van Franse poot aardappelen is sedert jaren voornamelijk gericht op de franc zone, in het bijzonder Algerije en Marokko. Voorts vindt uitvoer plaats naar Tunis, Spanje en Egypte. Frankrijk zou bij de export van pootaardappelen hinder ondervinden van de Nederlandse concurrentie en in het bijzonder op de voor- Frankrijk traditionele markt in Algerije. (Zie verder pag. 12)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 11