éénkiemig suikerbietenzaad Nieuwe n eul vruchtenkontrakten van Hero een ras met goede schieterresistentie - Kapelle EEN STRENGE WINTER Er moet nogal wat geploegd worden 6 Zoals elk najaar gebruikelijk, heeft onlangs weer een bespreking plaatsgevonden tussen de direktie van de N.V. Hero Conserven te Breda en de daar werkzame kontaktkommissie van de N.K.T.V. Onderwerpen van gesprek waren de teelt voorwaar den en prijzen van peulvruchten in 1974. Vooral het teeltkontrakt voor doperwten kreeg daaitoij veel aan dacht. Door de direktie van Hero werd medegedeeld dat men voornemens is in 1974 het areaal doperwten uit te breiden. Door beide partijen werd overeengekomen, voor het kamende teeltseizoen het doprwtenkontrakt 1973 als uitgangspunt te nemen, maar daarin de volgen de wijzigingen en aanvullingen aan te brengen: onder handhaving van de al eerder toegepaste staf feling, zal de uit'betalingsprijs met ongeveer 6 wor den verhoogd, zodat de opgetreden kostenstijging wordt opgevangen. de prijs van het zaaizaad zal niet verhoogd worden. indien door bepaalde omstandigheden bij het dorsen meer dan normale oogstverliezen optreden, zal on- mi'ddelijk een redelijke schadevergoeding worden vastgesteld. voor aaneengesloten percelen met een minimale grootte van 4 ha, garandeert Hero een minimumbe drag van 1.500,bruto. Voorwaarde is dat een ha- gelverzekering is afgesloten en de teler niet op een of andere wijze duidelijk in gebreke is gebleven. overeen is gekomen dat Hero voor eventueel droog- gewonnen erwten 0,80 per kg zal betalen (iboeren- schoon en af bedrijf). Ook over het kontrakt voor princessebonen werd overeenstemming bereikt. De opgetreden kostenstijging zal ook hier worden opgevangen door een verhoging van de uitbetalingsprijs met ongeveer 6 Ten aanzien van de teelt van kapucijners werd afge sproken dat de voorwaarden en prijzen, die in 19*73 gel den, ook voor het komende seizoen zullen worden ge handhaafd. De kontraktkommissie van de N.K.T.V. is verheugd dat ook dit jaar weer het overleg met Hero tot positieve resultaten heeft geleid en zodoende kan verklaren ach ter de Hero-kontrakten 1974 voor doperwten, princesse bonen en kapucijners te staan. solorave KONTRAKTTEELT MACHINAAL. TE OOGSTEN PRINCESSEBONEN Het overleg tussen Landbouwschap, N.K.T.V. enerzijds en Ned. Bond van Verzendhandelaren in Groenten en Fruit anderzijds, heeft onlangs geresulteerd in „Alge mene Voorwaarden voor de contractteelt van machinaal te oogsten sperciebonen" met daaraan toegevoegd een beknopt modelcontract. Geadviseerd wordt deze Alge mene Voorwaarden toe te passen bij de contractering voor oogst 1974. Ook zijn besprekingen gaande om voor knolselderij en zaaiuien tot uniforme algemene con tractvoorwaarden te komen. Hoewel niet is te hopen dat de weerprofeten helemaal gelijk krijgen, moeten wij toch rekening houden met een meer of minder strenge winter. Het is duidelijk dat de agrarische sector wel de laatste is, die zal worden uitgesloten van de levering van brandstof om zijn produkten te bewaren en te behoeden. Toch zullen we moeten trachten zo economisch mogelijk te verwarmen, teneinde niet alleen op de olie, maar ook om de kosten te besparen. Een grote rol speelt hierbij de keuze van de verplaatsbare luchtv er hitter. Belangrijke punten zijn hierbij: 1. Men kan 2025 brandstof besparen, door een „direkt gestookte" luchtverhitter te kopen die 100 warmte-rendement geeft 2. Men kan zeker 10% besparen door een regel bare verhitter te nemen zodat de warmte-ca- paciteit nauwkeurig kan worden aangepast aan de warmte-behoefte; 3. De luchtv erhitter zal zowel zeer hoog als zeer laag moeten kunnen branden om ook in extre me gevallen zuinig, of veilig te zijn; 4. De ventilator-capaciteit zal voldoende groot moeten zijn om de warmte door de ruimte te verdelen, zonder dat plaatselijk te warm moet worden gestookt, om de uithoeken vorstvrij te houden. 5. De luchtverhitter moet blijvend reukloos zijn ook na jarenlang gebruik. Er zijn luchtv erhitter s die in belangrijke mate aan bovengenoemde eisen voldoen, o.m. die met het „Kooi-systeem"Die hebben een systeem met een maximaal bereik tot 80.000 k.cal. maar kunnen trap loos geregeld worden tot een laagste stand van 15.000 k.cal. Ze zijn weinig kwetsbaar, branden op de goedkoopste brandstof, petroleum, maar kunnen in geval van schaarste ook met gasolie of H.B. No. 1 gestookt worden. AANDACHT VOOR EEN BIJZONDERE P-K-MESTSTOF Reeds enkele jaren is er een gekorrelde dus gemak kelijk strooibare meststof op de markt die twee voe dingsstoffen in één heeft, namelijk fosforzuur en kali. Het betreft hier Thomasmeel-kali. De naam zegt het al: de meststof is samengesteld uit Thomasmeel en kali, bei de bekende meststoffen in de landbouw, die hun waarde reeds lang hebben bewezen. Deze meststof is in vier verschillende fosforzuur-kali verhoudingen verkrijgbaar. Voor gronden en gewassen die een duidelijke behoefte hebben aan kali, is een ver houding met veel kali (1020 of 12—18) gewenst. Waar de kalibehoefte kleiner is, daar is een verhouding 1111 meer op zijn plaats. Op gronden die lage eisen stellen aan de kalivoorzie ning is een samenstelling met weinig kali het meest ge schikt. Dit geldt ook voor grasland, waar men vaak niet teveel kali wenst te geven in verband met het optreden van kopziekte. Daar past het produkt Thomasmeel-kali 126 bijzonder goed. Thomasmeel-kali heeft een basi sche werking die overeenkomt met die van 30 kg werk zame kalk en bevat verder naast fosforzuur, kalimag nesium en sporenelementen. L. K. (Vervolg van vorige pag.) Ook de agrariërs van THOLEN en. ST. PHILIPSLAND spreken vanzelfsprekend dagelijks over de oliecrisis en alles wat daarmee veiband houdt. Naast de moeilijkhe den die zich zullen voordoen met een tekort aan 'brand stof voor onze tractoren, onze verwarmingsbronnen en voor onze auto's, vragen wij ons af, welke gevolgen deze energiecrisis zal hebben voor ons economisch bestel in het algemeen, en in dit verband dan voor de agrariërs in het bijzonder. Als de totale bevolking minder gaat verdienen en de werkloosheid toeneemt, waarop gaan de mensen dan het eerst bezuinigen? Wij zijn bang dat, als we de mi nister-president horen, het levensmiddelenpakket o.a. beslist niet of nauwelijks duurder mag worden. Als dat zo is, dan vragen wij ons af waar de agrariër dan zijn noodwendig stijgende kosten (olie, kunstmest, etc.) uit zal moeten betalen. De agrariër zit zo gemakkelijk in de hoek waar de eerste klappen vallen, denk maar aan de revaluatie; welnu ziedaar de angst die wij hebben voor de gevolgen van deze komende economische recessie. Laten we hopen dat vrees in deze een slechte geleider is, dat het uiteindelijk mee zal vallen en dat het om met Den Uyl te spreken: „geen koude winter" wordt! Overigens ziet het er daar vandaag (zaterdag) wel naar uit. De Bilt voorspelt 1015 graden vorst en dat is nogal wat voor deze tijd van hetjaar! Er zijn enkele collega's klaar met hun werk, maar velen hebben toch nogal wat te ploegen, ja er zijn er zelfs nog die suikerbieten te velde hebben staan, al zal het aantal ha's wellicht de 10 niet meer passeren. Meer deren hebben hun aardappelland nog niet geploegd, om dat zij eerst hun aardappelen willen laten bevriezen. Helaas zullen daar de 10 a 15 graden vorst van a.s. nacht niet aan helpen, omdat het landschap toegedekt is met een dikke sneeuwdeken! We hebben de indruk dat het diep cultiveren van aardappelland i.p.v. ploegen dit jaar minder is toegepast dan vorig jaar. Het blijkt toch niet erg mee te vallen om diep genoeg te kunnen bewer ken. De aardappelprijzen zijn lelijk gezakt in de afge lopen week, wellicht mede als gevolg van de gepubli ceerde definitieve oogstramingscijfers. Wanneer wij daarbij zien dat de bruto-produktie van klei-aardappe- len per ^ia hoger wordt geschat dan vorig jaar, dan zetten wij daar toch wel een heel groot vraagteken bij! Daar geloven we bepaald niet in, maar mogelijk kij ken we daarbij teveel alleen naar eigen omgeving want in ons gebied ligt de opbrengst wel zo'n 10 a 20 lager dan vorig jaar, zeker voor wat betreft de netto af te le veren hoeveelheid! Als de prijzen van consumptie-aardappelzakken en pootaardappelprijzen blijven stijgen, zoals de laatste tijd het geval is geweest, dan voorzien wij volgend jaar beslist geen uitbreiding van het areaal! Vele collega's moeten nog een behoorlijk kwantum pootaardappelen kopen en dat ziet er zo op het eerste gezicht niet zo best uit. Wij vragen ons af of er straks tekorten zullen ontstaan, want er schijnen toch heel veel pootaardappelen tegen aantrekkelijke prijzen ge ëxporteerd te zijn. Sommige boeren overwegen reeds eigen poters uit consumptiepartijen te sorteren en die uit te poten. Wij kunnen begrijpen dat men dit over weegt, maaf toch lijkt ons dit toch ook „duur" plant- materiaal. We hoeven dan alleen wellicht niet voor een topoogst 1974 te vrezen. PROF. VAN RIEMSDIJK OVER INKOMENSTOESLAGEN IN DE LANDBOUW Prof. dr. ir. J. F. van Riemsdijk, hoogleraar in de agra rische bedrijfseconomie aan de Landbouwhogeschool in Wa- geningen, heeft zijn ideeën over inkomenstoelagen in de landbouw nader uitgewerkt in een brochure, die is uitge geven door de Stichting Instituut voor Onderzoek van Over heidsuitgaven in Den Haag. Prof. Van Riemsdijk wil niet langer (naar zijn mening hoge) telersprijzen voor basisprodukten garanderen om voor de landbouw in zijn huidige vorm een redelijk inko mensniveau te bereiken. Daardoor is namelijk het produk- tievolume zodanig toegenomen dat het EEG-bouwsel van landbouwbescherming uit zijn voegen is gerukt. 'Door tegen vallende oogsten en krappe voorradten is er op dit ogenblik wel een sterke toeneming van de vraag, maar op langere termijn bezien is er volgens de hoogleraar nog steeds sprake van structurele overproduktie; het aanbod overtreft dus de trendmatige groei van de koopkrachtige vraag verre. Om evenwicht tussen vraag en aanbod te bereiken wil prof. Van Riemsdijk nu EEG-prijzen creëren die overeen komen met de prijzen van de toekomstige wereldmarkt en die niet zijn „vertroebeld door overbescherming van natio nale markten en marktblokken". Hoe die wereldmarktprijzen zullen zijn is nog niet be kend, maar in afwachting van nader onderzoek hierover zou men de in aanmerking komende telersprijzen nu direct al met twintig procent ineens kunnen verlagen. De landbouw moet dan wel tijd krijgen om zijn bedrijfsstructuur en de grootte van de betrokken produktiesectoren op het verlaagde prijs peil in te stellen. Dat zal vermoedelijk twintig jaar in beslag nemen. In die tijd moeten er aanvullende maatregelen komen om het inkomen van de boer te beveiligen, maar men mag de landbouw niet beletten een bij de nieuwe prijzen passen de structuur te zoeken. DE NIEUWE AARDAPPELTERMIJNCONTRACTEN De NV Nederlandse Liquidatiekas deelt mee dat con sumptieaardappelen Bintje 40 mm opwaart' alsmede Bintje 50 mm opwaarts, oogstjaar 1974: v..i kleigrond, leveringstermijn november 1974, met ingang van 10 de cember ter registratie zijn toegelaten. Dit met dien ver stande dat de levering Bintje 50 mm opwaarts voor de ongewijzigde prijs van het betrokken contract geheel of gedeeltelijk uit de sortering „55 mm opwaarts" mag be staan. De toegestane openstaande positie in consumptie aardappelen van de oogst 1974 is in het algemeen vast gesteld op maximaal 150 contracten per contractant. Ver zoeken om een openstaande positie van meer dan 150 contracten zullen worden ingewilligd indien verzoeker aannemelijk maakt dat een grotere dekking tegen prijs- risico's bestaat. Het depot bedraagt tot nader order f 600 per contract. De retributie bedraagt f 2,per contract voor leden van de Eerste Kring en f 3,per contract voor ale overige contractanten. HOOFDBESTUUR ZLM VERGADERDE (Vervolg van pag. 4) Mogelijk zal nu misschien het dieptepunt in het prijs verloop zijn gepasseerd. De vraag naar peren was enigs* zins gedrukt waardoor de prijzen zich de laatste tijd niet konden handhaven. Van een overaanbod is echter geen sprake. VEEHOUDERIJ T}E prijzen van het gebruiksvee willen het nog steeds niet doen, aldus de heer Van Heyst. De betrekke lijk ongunstige voederpositie voor vele bedrijven zal hier ongetwijfeld een rol bij spelen. Ook de slachtveeprijzen vertonen nog steeds een da lende tendens, vooral wat de mindere soorten slacht koeien betreft. Het is dan ook begrijpelijk dat er hier en daar stemmen opgaan diq pleiten voor een permanente interventieregeling. Wil men serieus de vleesproduktie bevorderen dan zal toch op een of andere wijze een me1 thode gevonden moeten worden om een bodem in de markt te leggen, zodat althans grote verliezen als onder meer het afgelopen weideseizoen zijn voorgekomen, tot het verleden gaan behoren. Wat de melkprijzen betreft toonde de heer Van Heyst zich verontrust over het grote prijsverschil dat ontstaan is tussen de industriemelk en de consumptiemelk. Dit verschil van wel 4 a 5 cent is mede een gevolg van het overheidsingrijpen op een moment dat een verhoging van de consumptiemelkprijs voor de deur staat. De heer Van Heyst konstateerde voorts dat het met de opheffing van art. 18 van de vleeskeurings- wet nog niet wil vlotten. Dit artikel houdt in dat vlees wat van het ene naar het andere keuringsdistrict gaat, over- gekeurd dient te worden. Dat kost veel geld en is in feite overbodig geworden. Evenwel de diverse door de gemeenten geëxploiteerde slachthuizen hadden hiermee een belangrijke bron van inkomsten, die vaak overige verliezen moesten compen seren. Gekomen zou moeten worden tot een geleidelijke afbouw, waarvan evenwel in de praktijk tot op heden nog weinig schijnt terecht te komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6