éénkiemig suikerbietenzaad ^an/btp Rond de Schelde Wat staat ons te wachten? Tijd voor bezuiniging De schaarste van aardappelpootgoed en uitwijkingsmogelijkheden Zorg dat u „bij blijft"! verdient uitbreiding door goede resultaten - Kapelle Stap terug valt nooit mee! 5 Het nog onverwacht invallende winterweer heeft op WALCHEREN weinig stagnatie in de werkzaamheden tot gevolg gehad. De veldwerkzaamheden zijn in de derde volle week van november op enkele uitzonderin gen na klaargekomen. Juist vóór de flinke portie neer slag in de vorm van sneeuw, 'hagel en regen. Het geeft een bevredigend gevoel wanneer we het oogstjaar kun nen afsluiten met tijdig en onder gunstige omstandig heden uitgevoerd veldwerk. Zoals gewoonlijk zijn er weer enkele laatkomers. Op een enkel bedrijf moeten nog bieten worden gerooid en het land op wintervoor geploegd. Onder' de huidige om standigheden lijkt het toch aantrekkelijker om het land reeds een paar weken op wintervoor te hebben dan het nog moet uitgevoerd worden. Met het winterweer kwam er ook een abrupt einde aan de weideperiode. Het vee is nu volledig op stal ge haald. We dachten dat er geen reden tot klagen is. Een groot gedeelte van de veestapel heeft een redelijk lange weidegang gehad. De voorziening met ruwvoedermidde- len op de bedrijven is, dachten we, niet ongunstig. De hoge prijs van de krachtvoedermiddelen noopt tot een goede aanwending van het ruwvoer om de aankoop van krachtvoer zo verantwoord laag mogelijk te houden. Vooral produktie en conditie zullen van invloed zijn op de hoeveelheid te verstrekken krachtvoer. We schrijven 2 december in WEST ZEEUWSCH- VLAANDEREN en hebben nu ook, zij het nog wel een stuk minder, evenals in andere gebieden van ons land, met besneeuwde velden en wegen te maken. Vrijwel alle collega's zijn in de afgelopen weken met het veld werk klaar gekomen. Wat de bietenhopen betreft, viel het ons op dat men toch wel lang wachtte voordat men er toe overging deze tegen de vorst te beschermen. Ook het vee is door deze vroegtijdige weersverande ring eerder dan in voorgaande jaren opgestald moeten worden. De ruwvoeder voor raden zijn vrij gunstig en volgens de analyses van behoorlijke kwaliteit. Het be rekenen van rantsoenen in deze ook voor de boer steeds duurder wordende tijd krijgt steeds meer waarde. Nu we weer een periode ingaan waarbij er voor de akkerbouwer weinig is te doen, is het goed zich af te vragen of op de bestaande voet kan door blijven gegaan worden. Wellicht is het mogelijk, eventueel met gebruik making van subsidieregelingen het bedrijf hier en daar aan te passen. Via vergaderbezoeken en individuele ge sprekken met voorlichters, alsook door het goed lezen van de vakbladen, kan men zich op de hoogte stellen van deze zaken. Zo weten we o.a. dat reeds een aantal boeren een NaaSt de „normale" prijsstijgingen zullen we als on dernemers in de landbouw ook geconfronteerd worden met abnormale prijsstijgingen. Grondstoffen, onmisbaar bij de produktie, zoals olieprodukten voor smering en brandstof en kunstmeststoffen geven drastische prijs verhogingen te zien. Verder zullen wat dit betreft nog meer verrassingen ons niet bespaard blijven, zo vrezen we. De stijging van de prijzen zullen er vermoedelijk wel voor zorgen dat we wat meer gaan letten op bezui nigingen die mogelijk zijn door het verbruik te beper ken. We zullen tenslotte maar af moeten wachten in hoeverre de kostenstijgingen ook doorwerken in gelde lijke opbrengststijgingen. We staan nu eenmaal voor een voldongen feit, de ener- gieschaarste. Door omstandigheden zijn we er wat vroe ger mee geconfronteerd, maar éénmaal zouden wie toch op dit punt zijn aangekomen. Wat minder verspillen is een zeer goed middel om wat langer met de beschik bare hoeveelheden rond te komen. Hopelijk is er dan nog voldoende tijd om andere energiebronnen aan te boren of reeds bestaande voor gebruik om te zetten. We belanden dan toch weer van de theorie in de prak tijk. De brandstoftoewijzing voor de voedselproduktie zal hopelijk niet te krap worden gesteld. Een voldoende toewijzing per ha cultuurgrond, alsmede naar de aard van het bedrijf, lijkt ons mogelijk een goede maatstaf. Nu we op NOORD-BEVELAND in de eindfase van de bietencampagne zijn aangeland, kan men een rede lijke indruk krijgen van de hoogte van de opbrengst. Deze valt enigszins tegen en wordt geschat op ongeveer 49 ton per ha, dit is ruim 1 ton minder dan het gemid delde over de laatste twintig jaar. Het suikergehalte is eveneens laag. Het mes snijdt dus aan twee kanten, hetgeen een matig saldo voor de bieten op zal leveren. Eind november hebben we de eerste voorboden van de winter al gehad in de vorm van sneeuw, hagel en lichte tot middelmatige vorst. Dit is er de oorzaak van dat heel wat bietenhopen uit voorzorg met plastic en/of hooi werden afgedekt om niet gedurende het weekeinde onaangenaam verrast te worden. In de herfst is reeds een respectabel aantal hectaren met wintertarwe uitgezaaid. De indruk bestaat dat, mocht het weer niet al te veel tegen zitten, er nogal wat laat geploegd bietenland met wintertarwe zal wor den ingezaaid. Dit zal mede een gevolg zijn vanwege de onzekerheid rond de brouwgerstteelt. Na de vele neer slag is de struktuur van de tarwepercelen veel ver slechterd. De grond heeft geen gelegenheid gehad om zich te stabilizeren, omdat het na het zaaien niet lang genoeg droog bleef. Naast de nadelige invloed op de struktuur werkt al die nattigheid in combinatie met de In sterke mate zijn ook wij de afgelopen week op ZUID-BEVELAND plotseling geconfronteerd met echt winters weer als sneeuw, hagel met er tussendoor nog volop regen en een paar flinke nachtvorsten, 't Viel wel op dat de sneeuw vrij gemakkelijk bleef liggen; de grond is toch al aardig koud. Het oogstwerk aan onze landbouwprodukten is geluk kig vrijwel klaar. Alleen enkele overschotjes suikerbie ten en wat gladiolen stonden bij het begin van de slech te periode nog in de grond. De afvoer van de suikerbieten verloopt de laatste weken schijnbaar wat trager. Hier en daar liggen nog enkele flinke voorraden, 't Is wel te hopen dat ze met deze nachtvorsten voldoende afgedekt waren. Om het laatste bietenblad als veevoer nu nog naar hoge temperaturen het optreden van voetziekte in de hand. Op het moment zitten we in een periode waarin alles wel schaars, maar ook duur, lijkt te worden. Dit is ook het geval met het pootgoed. Het pootgoed in de maat 35/45 is momenteel zeer moeilijk te krijgen en wanneer men het weet te bemachtigen moet men er een buiten gewoon hoge prijs voor betalen. Wanneer men bedenkt dat men bij de teelt van consumptie-aardappelen aan toegerekende kosten, zoals bemesting, ziekten- en on- kruidbestijding, verzekering en rente al gauw zo'n ƒ850 per ha, kwijt is, is het begrijpelijk dat wanneer hier nog een b.v. 1800 per ha aan pootgoed bij komt, het te leveren produkt volgend jaar goed tot waarde ge bracht moet worden. De room is er dan echter wel af. Een uitwijkmogelijkheid is om pootgoed in de maat 28/35 of 45/50 te kopen wanneer deze gemakkelijker te krijgen zijn. Dit pootgoed is goed bruikbaar, als men er maar rekening mee houdt om de afstand in de rij zodanig aan te passen dat men weer op z'n 20 a 22 hoofd stengels per m2 terecht komt. In de kilogramprijs zitten wel aanmerkelijke verschillen, maar doordat men van de een wat minder en van de ander wat meer nodig heeft, zijn de verschillen per hectare uitgedrukt niet groot! huis te halen wordt minder aantrekkelijk en gemakke lijk. De verliezen worden bovendien zeer groot, terwijl de voederwaarde er ook niet op vooruit gaat. Juist voor het slechts weer heeft men hier en daar nog wat wintertarwe gezaaid. Op vers geploegd land ging dit goed. 'tValt op dit moment wel op dat men nog zeer weinig tarwe boven ziet staan. Van een aantal vergaderingen die deze winter gehou den zullen worden zijn al data en onderwerpen be kend. Zorg er voor dat u in deze periode dat het in de landbouw door oliecrisis en sterke prijsverhogingen van verschillende kosten er niet gemakkelijker op wordt, bij blijft. {Rationeel werken 'zal nu nog in veel sterkere mate noodzakelijk zijn. Voor veehouders in Oostelijk ZuidjBeveland is rond half december een excursie naar een aantal melkvee- en mestveestallen georganiseerd. Laat zo'n geboden kans solorave aanvraag hébben ingediend voor rentesubsidie. De laat ste maanden is de aandacht van deze regeling wat afge leid, wat jammer is, want meer bedrijven dan wij wel eens denken, kunnen indien ze hun bedrijf aanpassen en deze aanpassing gepaard gaat met het doen van in vesteringen voor deze regeling in aanmerking komen. Voor wat de „kavelruilregeling" betreft zijn er weer een paar projekten in voorbereiding, doch ook hier geldt weer dat er te weinig naar mogelijkheden tot ver betering wordt gezocht. Meer animo schijnt er te bestaan voor de bijdrage regeling particuliere cultuurtechnische werken en ver betering agrarische bedrijfsgebouwen, waarvoor aan vragen vanaf 1 dec j.l. bij de Districtbureauhouders kun nen worden ingediend. De ontwatering en ontsluiting van de kavels laat hier en daar wel wat te wensen over. Dit is ook zo met veel gebouwen. Vandaar dat voor een dergelijke regeling die de boer veel meer aan spreekt wellicht meer belangstelling is dan voor vele van de reeds bestaanden. Van de mogelijkheid gebruik te maken voor 1 of meer dag cursus(sen) zgn. instruktiedagen aan de Landbouwpraktijkschool te Schoondijke komt steeds min der belangstelling. Toch zijn de onderwerpen waarover het gaat interessant genoeg om hier aan mee te doen, zoals elektriciteit in gebouwen, onderhoud materialen en handvaardigheid, spuitmaohines afstellen en controle, en hogedrukpersen afstellen en onderhoud. „Strenge heren regeren niet lang", dat is geen gezegde dat alleen in de WESTHOEK opgeld doet. Dat de wens hierbij de vader van de gedachte is, moeten we er eer lijkheidshalve wel aan toevoegen, 't Is veel te vroeg dat de winter is ingevallen en ontegenzeggelijk zal het toch weer een hoop mensen hebben verrast. Bijna altijd valt strenge vorst in het weekend in en hoewel het heel de week toch al met sneeuwen was begonnen, met 1 de cember reken je er niet op. Maar 't was wel zo! Juist nu doet die koude onplezierig aan en ergens in ons achterhoofd doemen de jaren 1940'45 weer bij ons op. We weten het nu een beetje waar we aan toe zijn. 't Zal minder moeten. Onze welvaart, waar we zo ver trouwt mee waren geraakt, gaat over zijn hoogtepunt heen. Wat al lang gedreigd had, gaat nu werkelijkheid worden. Natuurlijk zullen we proberen er doorheen te komen en met name van onze jongeren is het misschien wel goed dat ook zij eens kennismaken met minder wel vaart. Een stap terug valt echter nooit mee en wij zijn benieuwd hoe het Nederlandse volk deze zaak zal aan vaarden. Door sneeuw en vorst zijn de werkzaamheden ver traagd en wat we al langer hadden zien aankomen, wordt werkelijkheid. We zijn laat klaar in 1973! We dachten dat er toch nog wel 15 a20 geploegd moet worden en er zitten toch ook nog wel wat bieten op erf. 't Zaaien is echt wel gebeurd en daar hebben we ook alle kans wel voor gehad.De decembermaand is de maand van de huiselijkheid en de gezelligheid, 't Lijkt allemaal niet optimistisch, maar we moeten weer voor uit en we zullen offers moeten brengen. Wij zijn graag bereid die te brengen. Brede schouders moeten meer dragen aldus onze minister-president, maar men moet er wel rekening mee houden, dat ze niet alles kunnen dragen en dat wil een land en zijn economie vooruit komen het van groot belang is, dat die schouders niet te smal worden, want dan gaat het niet meer. niet ongebruikt voorbij gaan. Geef u tijdig op! De Teleaccursus voor de landbouw is nu al enkele weken aan de gang. Het deel akkerbouw 'begint in de eerste week van januari. Hebt u idee om verder op de naar voren gebrachte lesstof in te gaan, geef u dan tij dig op. Ook zonder bespreking of toelichting is de les stof interessant genoeg om te volgen. Stel ook niet uit om u op te geven, wanneer u idee hebt voor u zelf of uw medewerkers om deel te nemen aan één van de dagcursussen aan de Praktijkschool te Schoondijke. (Zie verder pag. 6) Op de algemene vergadering werden enkele leden door het hoofdbestuur tot lid van verdienste benoemd Gaarne bieden wij van onze kant de nieuw benoemden hiermede onze hartelijke gelukwensen aan. Terugziende op de lange duur dat zij deel uitmaakten van onze maatschappij, hebben zij meegewerkt en meegeleefd met de landbouw, veeteelt of fruitteelt en alle veranderingen in deze over zich zien komen en aan vele problemen het hoofd moeten bieden. Boerenstrijd is er door hen bepaald geleverd en zo is onze ZLM mede door hun inbreng gegroeid tot wat ze nu is. Thans dreigen er voor ons door de energie crisis donkere wolken, maar met gezamenlijke aanpak en met het voor beeld van de oudere generatie voor ogen, moeten we er ook nu weer in slagen om de landbouw die plaats te geven wel ke zij waard is. „Boeren" onder gemakkelijke omstandig heden en met een volle beurs is geen kunst, maar juist het zich aanpassen aan de toestand schept weer problemen. In de vorige crisis ging het met centen, maar nu met guldens en daarom mogen we ons gelukkig prijzen, dat we deel uit maken van een organisatie welke zijn taak verstaat en in al die wir war van regelingen ons ook nu de weg kan wijzen. Het gezegde „Eendracht maakt macht", is ook voor ons nog steeds van kracht Sinterklaas met zijn knecht zijn weer op bezoek geweest en hebben ons lieve landje aangetroffen met het weertype dat zo bijzonder hierbij past. Sneeuw en vorst met het maan licht door de bomen scheppen de juiste sfeer en bovendien waren er nog voldoende suikerbieten voor de trouwe schim mel. Buurman heeft in diverse rijmpjes weer de nodige ste ken onder water gekregen, maar 'heeft zelf aan de hand van zijn gedichtenbundel een variatie gemaakt op het gedicht: „Morgen in het vaderland". Zijn schepping kreeg als titel mee: „Morgen in 't bietenland" Rijk met suikerbieten belaan Stevenen de vrachtwagens op de fabrieken aan. 't Ging wat verstoord door de droogte en regen. 't Gewicht en t gehalte vielen wat tegen. Vooral bij een gift van heel veel nitraat, is de uitbetaling niet zo erg gebaat. Tarra de ergernis van boer en fabriek. Vraagt extra zorgen aan heel de techniek. De „opslag' op 't erf met vorstrisico, vraagt heel wat plastic en soms nog wat stro. Maar komt er dan vorst met een stevige bries, dan liggen ze bloot aan 't gevaar van bevries. Buurman denkt: „Morgen in 't bietenland", eerst moet de aardappeloogst aan de kant. Daarna de bieten dat is zo gepland. Dat is het systeem wat iedereen kent. De mechanisatie stelt dit toch als eis. En afwijken daarvan is bepaald niet zo wijs Moderne landbouw: een begrip van deez tijd). Vraagt thans fabrieken met meer capaciteit. Dat past in het schema en is niet zo riskant. Daarmee komt het werk op tijd aan de kant. Beleid en economie zijn beiden urgent, voor de fabriek en teler, is alom toch bekend?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 5