Openingsrede Algemene vergadering der ZLM Hoofdbestuur vergaderde Maak van uw hart geen moordkuil 4 (Vervolg van pagina 1) Investeer niet terwille van deze subsidiemaatregelen, maar omdat de investeringen voor U nuttig en nodig zijn en pik de subsidie dan evens mee. Onze voorlichters staan to Uwer beschikking om U hierbij te helpen. Tot onze cpiji moeten we verklaren ernstige bedenkin gen te hebben over het gevoerde beleid in E.E.G.-ver- band ten aanzien van de afzet van onze tarwe. Zodra de wereldmarktprijs hoger werd dan de E.E.G.- drempelprijs vnn tarwe is er een exportverbod ingesteld. Later is de denaturatievergoeding verlaagd en wel zoda nig dat geen denaturatie boven het interventieniveau mogelijk was. Het exportverbod is ingetrokken maar vervangen door een dusdanige hoge exportheffing dat de export onmo gelijk is. Aan de boer moet nu duidelijk gemaakt worden dat hij nogmaals minder krijgt voor zijn tarwe, namelijk de in terventieprijs, omdat de exportwaarde zo hoog is. Dit is voor hem niet te begrijpen en te accepteren. Kort en goed dringen we er met klem op aan een dus danige exportmogelijkheid te maken dat onze tarwe af gezet kan worden, maar ook voor de boer de richtprijs kan opbrengen. Het spreekt vanzelf dat men de hoeveelheid die ge ëxporteerd zal worden in de hand houdt. GRONDPRIJZEN IN HET SLOE TR is grote ontevredenheid over het streven de aan- koop van de benodigde gronden in dit gebied te gen belangrijk lagere prijzen dan aanvankelijk gegeven is, te realiseren. Eenzelfde spanning is er 1950 ge weest bij de aankoop van gronden voor het kanaal Gent Terneuzen. De aankopers voelden toen onvoldoende aan dat er een natuurlijke stijging van de grondprijzen aan de gang was. De aanvankelijk geboden prijs van f 0,60 per m2 is via onteigeningsprocedure gebracht op f 0,90 per m2. We waren toen blij met dit succes, maar reeds korte tijd later bleek dat diverse verkopers, die blij waren ge weest met deze f 0,90 per m2 en niet direkt geslaagd waren vervangende grond te kopen, achter het net vis ten! De vrije prijzen liepen dermate op dat ze voor hun geld niet meer een evenredige oppervlakte konden terug kopen. Ook nu zitten we in een tijd van nog steeds op lopende prijzen. Het is daarom dat we ons afvragen of diegenen die thans verantwoordelijk zijn voor deze prijs vaststelling, dit wel voldoende onderkennen. Ook als de prijs nu op f 3,25 per m2 zou vastgesteld worden is het een feit dat de verkoper van nu voor zijn ontvangen bedrag in natura belangrijk minder grond vrij kan aankopen dan zijn collega, die 4 jaar geleden voor een zelfde bedrog psr m2 verkocht. Laat ons hopen op een wijs besluit! WAARDEVERMEERDERING VAN GROND EN BELASTING UEN ander punt dat we aan U willen voorleggen is het feit dat er in Noord-Brabant zeer groot onbe hagen heerst over de aanslagen die zijn ontvangen we gens waardevermeerdering van gronden door afsluiting van het Haringvliet gebaseerd op de Deltawet. Voor zover dit geldt voor voorheen buitendijkse gron den kunnen we dit volledig accepteren. Ook voor de gron den, die buitendijkse lagen in het Veerse Meer hebben we dit meegemaakt. Dat er echter ook aanslagen uitgereikt worden voor gronden, die voorheen door dijken (andere dan zomer kaden) beschermd werden, kunnen we niet begrijpen. Niet ontkent kan worden dat de veiligheid van deze gronden na het afsluiten van het Haringvliet groter is dan voorheen. Dit geldt echter niet alleen voor deze gron den, maar voor het gehele Zuidwesten, voorzover dit achter de afsluitdammen ligt en'lager ligt dan bijvoor beeld N.A.P. We hopen dat dit alles door de betrokken autoriteiten nog eèns nader bekeken zal worden en dat hierdoor de aanslagen voor reeds binnengedijkte gronden zullen ko men te vervallen. OOSTERSCHELDE, BAALHOEK, VLIEGVELD W. N. BRABANT *J*EN aanzien van de afsluiting van de Oosterschelde willen we vandaag nog melden dat ons standpunt onveranderd blijft. Terwille van de veiligheid dient deze zo spoedig mogelijk afgesloten te worden, waarbij dat gene wat redelijk mogelijk is om het milieu te handha ven op het huidige peil gedaan dient te worden. Ten aanzien van het Baalhoekkanaal dringen we aan zo spoedig mogelijk tot een beslissing te komen terwille van de streek. Bij ons blijft de voorkeur uitgaan voor een buitendijks trace. Ten aanzien van een vliegveld in West Noord-Brabant staan we achter het standpunt van onze Kring, dat wil zeggen dat in dit gebied geen vliegveld thuis hoort. Het zou ons verheugen indien op korte termijn vergun ning zou kunnen worden verleend door de aanleg van een vaste oeververbinding tussen Zuid-Beveland en Zeeuws- Vlaanderen. Verder doet het ons een groot genoegen dat de vorige week de ruilverkaveling Zonzeel is aan genomen. OLIECRISIS EN SAMENLEVING TENGEVOLGE van de oliecrisis en daarrond ontstane problemen verwachten we voor onze samenleving grote maar niet onoverkomelijke moeilijkheden. Als landbouw willen we ons volledig blijven inzetten voor onze gemeenschap. Als er versobering komt willen we ons redelijk deel voor onze rekening nemen, maar zullen onze eigen belangen terdege in de gaten houden. We hopen dat door deze crisis de samenwerking in de wereld beter zal worden en dat men een beter begrip voor elkaar zal krijgen. We hopen dat een eensgezind Europa zal ontstaan, dat er in zal slagen wederom in de wereld gerespecteerd te worden. We hopen dat we in Nederland af zullen stappen van maar meer te eisen voor zichzelf en uit jaloezie te trach ten het bedrijfsleven en wel speciaal het kleine zelfstan dige bedrijf (waar de landbouw onder valt) in de grond te boren. Als we dat kunnen opbrengen, zal het met Nederland wel weer gaan. En als landbouw zeggen we: ,,Geef ons de gelegen heid geef ons de middelen en we nemen de veilig stelling van onze voedselvoorziening tegen redelijke prij zen voor onze rekening". TN de vergadering van. het ZLM-hoofdbestuur voor- afgaande aan de algemene vergadering van 3 de cember, werd vanzelfsprekend uitvoerig aandacht be steed aan de oliecrisis en de gevolgen daarvan voor de landbouw. Voorzitter J. B. Becu stelde dat, hoewel de omvang van de crisis nog moeilijk overzien kan worden, in elk geval rekening gehouden dient te worden met een te kort aan energie voor langere periode. Een afremming van het energieverbruik zal zeker ook de landbouw niet onbe roerd laten. Het zal daarbij de taak van de landbouworganisaties zijn er voor te waken dat de landbouwproduktie niet in de knel komt, aldus de heer Becu. Hoe diep deze energie crisis in het bedrijfsleven kan ingrijpen ervaart reeds nu de glastuinbouw. In de eerste plaats worden hier natuur lijk de bedrijven die nog met olie stoken mee geconfron teerd. De regering heeft te kennen gegeven dat er vol doende olie voor deze bedrijven beschikbaar gesteld zal worden. De vraag is evenwel tegen welke prijs. De hui dige prijsontwikkeling geeft daarbij reden tot grote be zorgdheid en terecht verlangt het landbouwschap dan ook een plafond voor de olieprijzen. Op dit moment wil de regering hiertoe evenwel nog niet overgaan. Toch zul len hier op korte termijn duidelijke garanties noodzakelijk zijn, omdat anders het risico van een duidelijke teeltver schuiving levensgroot aanwezig is. En dat zou een funeste invloed op de prijszetting ge durende 1974 kunnen hebben ook voor de produkten van met aardgas verwarmde bedrijven,. Ook de veehouderij en de akkerbouw zal ongetwijfeld met hogere kosten als gevolg van de energiecrisis ge confronteerd worden. Dat geldt niet alleen voor olie en olieprodukten, maar ook voor onder meer kunstmest, be strijdingsmiddelen, transportkosten e.d. Ook hier zal ervoor gewaakt moeten worden dat de belangrijkste voor onze moderne landbouw onmisbare produktiefaktoren en hulpmiddelen beschikbaar zullen blijven. Al met al zal de georganiseerde landbouw in de ko mende tijd zich volledig moeten inzetten om zoveel mo gelijk een ongestoorde land- en tuinb'ouwproduktie mo gelijk te maken. LAGERE FRUITPRIJZEN T}E onwikkeling van de fruitprijzen is tot op heden te- leurstellend, aldus de heer Goud in zijn tuinbouw- overzicht. Dat geldt met name voor de golden delicious, waarvan de prijs slechts de helft van die van vorig jaar, gerekend over de zelfde periode, bedraagt. Het inzakken van de prijs is mede het gevolg van het versneld op de markt brengen van het in de schuren op geslagen fruit zodat aanvoerpi^ken ontstonden van vaak te rijp fruit. Overduidelijk is dit jaar weer eens gebleken, aldus de heer Goud, dat met name de Golden Delicious zich niet best leent voor bewaring in de gewone bedrijfsschuren. Opslag ook voor een kortere periode, dient plaats te vinden in speciaal daarvoor ingerichte ruimtes. Een duidelijk lichtpunt in de afzetsituatie van de ap pels achtte de heer Goud de gecreëerde extra export-mo gelijkheden van bijna 13 miljoen kg appels naar de D.D.R. via C.B. II. (Zie verder pag. 6.) Drs. J. DIJKGRAAF, L.C.C. - Goes. {""^NLANGS spraken we een kleine fruitteler (geen kleinfruitteler), die weer eens overduidelijk liet blij ken, dat kleinere leden van organisaties en coöperaties toch eigenlijk geen fluit te vertellen hebben. Als zo'n opmerking gemaakt wordt overigens in dit geval met goede bedoelingen gaan er onmiddellijk weer veel rode lampjes branden. Zo'n opmerking heeft namelijk vele diepe achtergronden en deze zijn bovendien diep, om niet te zeggen heel diep, geworteld! Het gaat hierbij om de relaties tussen groot en klein zo in de geest van kleine mensen in de grote wereld, die gemakkelijk ver malen worden door de stoomwals van de tijd. Een tijd, die gekenmerkt wordt door de grote en heel grote ver banden, waardoor het kleine naar verhouding nog steeds kleiner wordt: wat klein is telt niet of niet meer mee! BELEMMERINGEN TA/jJ geven onze fruitteler wel een beetje gelijk, zon der daarmee de verhoudingen tussen groot en klein te willen toespitsen. Daar hebben we helemaal geen behoefte aan, want er wordt al genoeg gepolariseerd en dat vinden wij maar een heilloos gedoe. Wij kiezen duidelijk voor het harmoniemodel en niet voor het con flictmodel (ja geachte lezers tegenwoordig spreken we in modellentaal). Zeker in land- en tuinbouw, waar we elkaar toch al zo hard nodig hebben om gezamenlijk onze belangen uit te dragen en zo nodig te verdedigen. We schrijven voorzichtig, dat we onze teler een beetje gelijk geven, omdat de kleinen dat ook een beetje aan zichzelf te wijten hebben. Kijk, als kleine leden werkelijk vinden dat hun belangen onvoldoende behartigd worden dan is daar wat aan te doen. Bijvoorbeeld door hun in vloed in de besturen van organisaties en coöperaties te vergroten. Veelal hebben ze namelijk in de ledenver gadering een meerderheidspositie (zelfs bij ongelijk stemrecht) en bij een goede opkomst kunnen ze wel de gelijk met name de bestuurssamenstelling beïnvloeden. Maar de praktijk leert, dat daar niet veel van terecht komt. Daar zijn wel redenen voor aan te voeren. Velen uiten hun klachten op plaatsen, waar ze niet gedeponeerd behoren te worden (dat geldt trouwens niet alleen voor kleine leden); anderen durven zich niet te uiten of ach ten zich daartoe niet bekwaam; weer anderen zijn toch té weinig geïnteresseerd als het er op aan komt of ze hebben er de moeite niet voor over; onderlinge rivaliteit belemmert het naar voren schuiven van kandidaten; ik heb mijn handen vol aan m'n bedrijf en dus heb ik geen tijd! Laat die grote jongens het maar doen, want die heb ben tijd en geld en ambities. U kunt, zo U wilt, het rijtje zelf verder aanvullen. Wat is nu de conclusie: Er veran dert niets, maar de klachten over te weinig meespelen blijven. Hier is duidelijk sprake van een impasse en de vraag is hoe we deze kunnen doorbreken. Met gevoelens van onbehagen, onmacht en onderliggende zijn alleen komen we niet verder. Zeker niet als er geen groepsver band van kleine leden aanwezig is. Dan ontbreken na melijk de aktie-mogelijkheden. OPLOSSINGEN XAAAR nu het antwoord op de vraag hoe we de im- passé kunnen doorbreken. Welnu dan moet ons inziens de aktie maar uitgaan van de zittende bestuurs leden om buiten de verenigingskanalen om er achter te komen wat er bij de kleinere leden leeft. Elk bestuurs lid heeft in z'n naaste omgeving toch wel kontakten met kleinere leden, die hij als vertrouwensman mag zien. Hun inlichtingen kan hij tijdens de bestuursvergadering in brengen om aldus de noden, wensen en behoeften van kleinere leden ter discussie te stellen. We schreven boven dit artikeltje: ,,Maak van Uw hart geen moordkuil". De vergadertijd breekt weer aan en hierdoor krijgt U de gelegenheid Uw kritiek en wensen naar voren te brengen. Zijn de belemmeringen voor ver- gaderbezoek te groot (hetgeen wij betreuren) bewandel dan de weg van het benaderen van bestuursleden om f zeggen wat U op Uw lever hebt. Daar zijn bestuursleden namelijk ook voor en er is er allicht één bij, die U Uw zorgen wilt toevertrouwen. Maak daarom van Uw hart geen moordkuil. Alleen dan kan het georganiseerd zijn qoed tot z'n recht komen. y J. D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4