éénkiemig suikerbietenzaad Erf en akker De tuin in de winter Gunstige resultaten over boekjaar 19/2/ 73 Cehave voor een werkbesparenae bietenteelt nrr&Fiwm - Kapeiie TUINTIPS Kr. GOUDZWAARD, GOES. We zitten zo in het begin van het nieuwe jaar naar onze troosteloze kale tuin te kijken. Alle vaste planten zijn afgesneden en onze border is geheel kaal; hetzij dat het regent, ijzelt of sneeuwt, de tuin veranderd enkel iets van kleur, maar niet van karakter. Ze is net als een mooi geschilderde kamer, waarin noch plaat, schil derij, aardewerk of meulbels gerangstikt staan. Ik was van 't jaar in verschillende kastelen. Wat kunnen die mooi zijn! We kwamen in een mooi kasteel dat een belangrijke rol heeft gespeeld in onze geschiedenis maar geen meubel stond er in, de suppoost moest het mooi praten. Een dag later kwamen we in een kasteel dat onlangs nog door „Lang Vingers" in de belangstel ling had gestaan, een verschil van dag en nacht, mooi gemeubileerd met meubels, schilderijen en porselein, hierin kwam men niet uitgekeken. Ook een verschil van dag en nacht met onze tuinen. In de zomer een mooi bloeiende bloemborder en in de winter een kaal gesneden tuin. In de meeste tuinen ontbreken de kleinere boompjes en heesters plus enkele laag blijvende conife ren. Verder behoeft u uw vaste planten in het najaar niet kaal te knippen, laat de stevige vaste plantensten gels een volgend jaar eens op uw planten zitten, zoals 'b.v. de lage stevige herfstasters, siergrassoorten, sier- grassen, sommige Achillea's, Acanthus mollis, dit alles aangevuld in de border met dwergconiferen en kleine laag-blijende heesters, zij groen of bladverliezend. Wat geven bovengenoemde platen met elkaar en contrast, het slappe kruipende goed van de vaste planten verwij der men. Er blijft karakter in uw tuin zitten. Dit wordt nog verhoogd indien er een weinig sneeuwt valt of de ij zei ze in de greep heeft. Sommige vaste planten kunt u nog met een stok wat steunen (tonkin) opdat het dode loof niet direct afknapt. U haalt uw fototoestel om er een plaatje van te maken. Ik heb een soort bont riet achtige gewas in mijn staan (Miscanthus) Eulalia chin, zebrina strictus, die 2 m hoog wordt. Ja, om de 3 a 4 weken moet ik wat Wad bij elkaar harken, maar wat geeft deze plant ook een contrast met zijn dode licht gele stengels en zijn mooie pluimen tegen over een 20 jarige den van 1,60 m. hoog. Zet in 't midden van de Éulalia een stevige stok om segimentsgewijze daaraan de sten gels in bosjes los vast te binden, opdat ze bij sneeuw en b'zel niet uit elkaar valt. Al dit dode loof geeft een mooi contrast met de dunnen takjes van lagere heesters en de smalle zuilvormige Japanse Sierkers, die niet breder wordt dan een meter na verloop van een tiental jaren met een hoogte van 34 m. Dan praat ik nog maar niet over het contrast van de dwergconiferen of dennen die u kunt planten. Elke morgen bekijk ik met genoegen naar mijn wintertuin met minstens zoveel belangstelling als in de zomer naar mijn bloementuin! Maar kom niet in een kleine tuin met grote bomen en heesters of coniferen aandragen; zoek het in de laag-blijvende planten. Ik heb coniferen staan van een 20 jaar oud en niet hoger dan 1,0 m; een andere 15 jaar oud ruim 1,25 m; mijn tuin groeit me niet over de kop! Dit niettegenstaande een grote groen-blijvende Prunus latifolia met groot blad en een flinke Gouden regen. Ze bedekken iets dat ik niet graag zie; verder twee reeds eerder genoemde Eulalia ('Miscanthus) met zijn mooie pluimen. Wat een contrast met al die andere lage groen-blijvende heestertjes die de tuin sieren. Zet geen brede 'hagen langs een straat of trottoir en dan zonder te knippen b.v. in een straat met allemaal gele stenen van de muren, kan men gemakkelijk de bruine Berberis nemen als haagplant, maar knipt u ze dan een paar keer per jaar en niet alles zo maar laten groeien. Men knipt ze in de zomer 2 keer en men heeft een mooi contrast met zijn huis, hetzij in een woonbuurt of op uw boerderij. Wat los laten groeien en 1 x knip pen kan men zich veroorloven op een flinke boerderij. Geen klimrozen langs trottoir of een pad, 't is uit de boze. Ik zou nog meer op kunnen noemen, maar laten we het hierbij houden. Ga bij een vertrouwd adres infor meren waar u de planten koopt die ook wel weten; ook welke planten last hebben van de Zeeuwse zeewinden. Ik kreeg kort geleden twee tuinen onder mijn ogen, met veel zeewind en op de hoeken en kruisingen van de straat, beplant met coniferen en berken. Wat moet je van zo iets zeggen. Het is natuurlijk een sof gewor den. Wat te zeggen van een vuurdoornhaag langs het trottoir of Voetpad; ja, langs een verkeersweg een rij van ruim 660 vuurdoorns; bij een nieuwe rode boerderij met brede zonneschermen en rode vuurdoorn tegen de muur. Deze behoren te staan tegen een huis of boer derij met gele stenen, hoe oud die boerderij ook is. Plant ze als een decorative groep in je tuin deze vuurdoorn; daar is ze op haar plaats. Wat mooi ook de reeds eerder beschreven Hydrangea petiolaris in de winter; prachtig steken de ruige zuignappen af tegen de muur met de licht bruine stengels en de reeds mooie grote heldere grote bloemknoppen voor het a.s. voorjaar; het is een detail-foto waard. Dit keer dus eens iets over de tuin in zijn algemeenheid; later volgt er wel een beschrij ving van goede plantensoorten die in de winter karakter aan de tuin geven. Ik profiteer op een gepaste manier van mijn achter buurvrouw. Ik had op de achtergrond van mijn tuin een hoge ligusterhaag en dan een pad achterom de achter tuinen. Laat nu mijn achterbuurman als haag geplant hebben een hoge prachtige rose herfstaster, bloeiend in september-okto'ber. Ik heb mijn haag 30 cm ingekort zonder schade of vrijheid van een ander te benemen en ik kijk tegen een lang bouquet van mooie rose bloe men aan met een lengte van een 45 m breedte. Wij beiden genieten! De tuinbezitter laat tot in het laatst van 't voorjaar de stengels staan, om geen inkijk in haar tuin te hebben! Maar wat is die groep mooi bij ijzel en sneeuw! Na een paar dagen van ontzettende drukkende hitte, gebeurde het ineens, waar we al die tijd op hadden gewacht. De luchten in het oosten en zuiden begonnen te werken. De zon die nog vrij spel had, stak extra, maar de wolken kleurden snel donker en later werden ze zwart. De wind viel weg en de hitte was op het toppunt van haar macht. Maar in de verte hoorden we het rollen van de donder. Opeens joeg een windvlaag door de bomen en rukte meteen al de gele blaadjes af, die in wervelende regen, zich door de tuin versprei den. Toen we boven door het raam gingen kijken, za gen we een regengordijn in de verte over de bush trekken. En je kon het ook ruiken. Een frisse geur drong overal door. De regen kwam. De wind nam toe en voor zich uit joeg ze stof, in rollende wolken. Hard venijnig stof, dat schurende over je huid jaagt. Maar daar hoorden we in eens de donderende regen al op het golfplaten dak van de werkplaats slaan, en vijf se conden later straalde het neer, ook bij ons in de tuin. Een regen om van te genieten. Een schouwspel om ademloos naar te kijken. De stralen verdichten zich, het zicht beperkte zich tot drie a vier meter. Overal begon nen zich plassen te vormen. We renden opnieuw naar boven, want de wind sloeg de regen door de vensters van muskietengaat. We lieten de luiken neer. Een droogte-periode van maanden was doorbroken en het zou kunnen zijn dat nu de korte regens waren begonnen. Kort maar vaak zeer hevig. Maar even zo vaak lieten ze het Tana River-land links liggen. Dan bleef de zon het laatste groen verzengen tot er niets meer over was dan dorre en dode vegetatie. Tot de taaie koeien, een voor een, bij de zwaksten te beginnen, op hun trektoch ten naar de rivier dood neervielen. Zoveel, dat zelfs de gulzige gieren het niet meer bij konden houden en des nachts de hyena's zich bijna te barsten vraten. Beiden, de Orma's en de Pokomo's, wachten op regen. De Orma met zijn kudden was vertrokken uit het bin nenland, waar de laatste waterputten droog waren, naar de rivier, waar althans water was. Maar daar wachten ook de Pokomo's. Op hun akkers groeide niets. De maisstengels van de vorige oogst waren nu al bijna tot stof vergaan en in drie jaar had er geen mais ge groeid. Alleen de taaiere bananen leverden regelmatig nog een mager trosje eten. Maar zelfs de bananenbomen leden nu van de droogte. En voorwaar, in de kookpot ten van de bevolking was schraalhans keukenmeester. Maar nu was er regen; het striemde naar de aarde, onverminderd, zo nu en dan flitste een bliksemstraal aan de hemel, gevolgd door een krakende donderslag. Toen het eindelijk op hield gingen we naar buiten. Nog rommelde de donder, maar de buien trokken ver der, overal een zegen van God achter zich latend. De tuin was veranderd in een binnenzee. De eerst Land rover die zich weer over de weg waagde, hoorde we langzaam door het water sputteren. De temperatuur was elf graden gezakt en een fris windje was blij ven waaien. We haalden diep adem. We geloofden vast dat ook een mens, net als een plant, beter en gezonder wordt van zo'n regen. De kinderen gingen als dollen tekeer in de plassen. Spoedig zal de bush een metamor fose ondergaan. De grond was doordrenkt. De bomen en struiken en het gras waren uit hun diepe slaap ont waakt. Een „lente" in tropisch Afrika begon zich nu te voltrekken, 's Nachts reeds kwaakten de kikkers in een machtig vreugdekoor en legden zij de basis voor een nieuwe generatie. En wie drie dagen door de bush rijdt, ziet dat hij zich ineens in een andere wereld bevind. Bomen en struiken die in jaren geen groen meer hadden gehad, tooiden zich met tere blaadjes. Gras dat dood had geleken, liep razendsnel uit. Padde stoelen barsten uit de grond. De gazellen maakten bok kensprongen en konden hun energie alleen maar kwijt in wilde rennen achter elkaar. De Orma's braken hun tenten af en tasten alles op de ruggen van hun ezeltjes. Ze gaan weer terug, diep de bush in, naar de waterputten en lage plaatsen waar nu weer voor een lange tijd water zal zijn. Vooral nu de regens aanhielden. De koeien zouden wat vleziger kun nen worden. De Pokomo's zagen met genoegen dat ook elders in Kenya veel regen was gevallen, want de rivier steeg nu met het uur. Als dat zo doorgaat zal straks het water de riviervlaktes overspoelen. En straks, wanneer het weer zal gaan zakken, zal het tijd zijn om mais te zaaien. En voor schepsels die alleen maar werken om hun weinig veeleisende magen dagelijks te kunnen vul len, is dit een vreugdevolle dag! MENGVOEROMZET STEEG MET 13% UITKERING VAN 18 MILJOEN GULDEN AAN AFNEMERS De Cehave nv, de 'bedrijven van de Coöperatieve Han delsvereniging van de N.C.B. u.a., gaat het recordbe drag van bijna 18 miljoen gulden aan afnemers uitke ren. Het betreft hier een afnamekorting op de meng- voederomzet in 1972/"73 van één gulden per 100 kilo gram en een bijlbetaling van vijftig cent per 100 kilo gram op geleverde granen en peulvruchten. Naast dit bedrag kon voorts een gestaffelde kwantumkorting voor de afnemers van meer dan 100 ton mengvoeder per jaar gehandlhaafd worden. Hieruit valt af te leiden, dat het de Cehave nv het afgelopen boekjaar goed ge gaan is en dat geldt, zoals uit het jaarverslag dat don derdag 22 nov. j.l. tijdens de jaarlijkse algemene verga dering in de Tilburgse Stadsschouwburg werd aange boden, voor alle sectoren. De omzet steeg dan ook van 672 miljoen tot 908 miljoen gulden; een toename van zo'n 35 Een stijgingspercentage dat overigens geen volledig reëel beeld geeft van de gang van zaken, omdat voor het eerst in de cijfers de omzetten van alle deel nemingen, waarin de Cehave nv een belang van meer dan 50 heeft, zijn opgenomen. Het betreft hier Pluim veeslachterij Goossens bv te Asten, Machinefabriek Landwerk bv te Veglhel en Interbroed bv te Boxmeer. Bovendien bemoeilijken de abnormale stijgingen van de prijzen voor grondstoffen, met name die voor eiwit- houdende produkten, een juiste vergelijking met het voorgaande (boekjaar. De omzettoename van de mengvoeders, veruit de be langrijkste activiteit, geeft wat dat betreft een juister beeld te zien en beliep zo'n 13 Dat betekent in totaal een afzet van 1.386.000 ton mengvoeder. Een goed resul taat, wat tevens illustreert dat het in het algemeen de afnemers van de Cehave nv althans niet slecht gegaan is in het betreffende boekjaar. Dat geldt ook voor de eerste maanden van het reeds aangevangen boekjaar. Gezien de huidige situatie en de ontwikkelingen zoals zich die het laatste jaar hebben voorgedaan, zou het overigens koffiedik-kijken zijn, als men zich aan een voorspelling voor het gehele boekjaar zou wagen. De explosie-ontwikeling van de rundveehouderij, met name in Noord-Brabant, een belangrijk deel van het traditionele werkgebied van de Cehave nv, blijft zich doorzetten. Resulterend ook in een toenemend verbruik van krachtvoer, dat dit jaar extra in de hand werd ge werkt door de uitzonderlijk droge zomer. De uitbreiding van de varkensstapel is in het ter spra ke zijnde boekjaar geringer geweest dan men op grond van de gunstige situatie zou vermoeden. Desondanks is de groei in het reeds genoemde werkgebied van de Cehave nv sterker geweest dan elders in Nederland Voor Brabant was de toename immers 5 en het na tionale gemiddelde was slechts 3 Tijdens de jaarvergadering werd ook nog een lans gebroken voor de coöperatieve integratieregeling voor varkenshouders, een initiatief van de vee- en vleescen trale te Boxtel en de Cehave nv. Deze regionaal opge zette integraties zijn onlangs uit de startblokken geko men. Na vele jaren kon men tijdens de jaarvergadering van de Veghelse coöperatie constateren, dat het de Nederlandse pluimveehouder het laatste jaar eindelijk weer wat beter vergaan is. De eierprijzen zijn zelfs gun stig te noemen. Dat het eierprijsegalisatiekontrakt zijn nut tijdens de slechte jaren wel heeft bewezen, daar was men het wel over eens. De Braadkuikenhouderij is in het Cehave-gebied zeer geïntegreerd. Dat heeft een gunstig effect op de prijzen gehad. Met veel belang stelling volgt de Veghelse coöperatie voorts de ontwik keling van de mesterij van jonge stieren en heeft reeds besloten tot het bouwen van een proefstal op het proefbedrijf „Laverdonk" van de Cehave nv. Tijdens de jaarvergadering in Tilburg werd ook aan dacht geschonken aan de verbeterende tendens in de akkerbouwsector, met name wat de consumptie-aard appelen betreft. De Cëhave nv zal wat dit produkt 'be treft een meer actieve rol gaan spelen. Het totaal areaal granen in Noord-Brabant en Zee land is vanaf 1966 bijna gehalveerd tot ongeveer 75.000 ha. Het areaal snijmais daarentegen is in diezelfde pe riode van bijna niets gekomen op 20.500 ha. De her structurering ingevolge het aanvaarde „Structuurrap port" verloopt gunstig en heeft in alle gevallen, waarin reeds binnen de gevormde 22 rayons tot samenwerking is overgegaan, zijn nut bewezen. Het ligt in de bedoe ling vanuit de rayons over te gaan tot de formering van de adviescommissies inzake een aantal specifieke activiteiten waarin de agrarische bedrijven van de Coöperatieve Handelsvereniging zich bewegen. solorave

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15