Appel prijzen stellen teleur V OLGENS de herziene oogstramingen bedraagt de appeloogst in de „oude" EEG circa &/2 miljard kg in het vorige seizoen. Die oogst van 51/2 miljard kg was naar verhouding klein; sinds 1965 was de produk- tie niet zo laag geweest. Vandaar dat de prijs flink aan trok. De 61/2 miljard kg van dit seizoen is aan de hoge kant. Alleen in 1969 werd dit kwantum royaal overschre den. Als we het jaar 1969 er uit laten, kan 6% miljard kg als een EEG topoogst worden gezien, zij het dat die hoeveelheid ook in 1967 en 1970 werd geboekt. Dat was ook jaren met matige prijzen. Globaal kan worden gesteld dat in het verleden de afzet altijd moeizaam ver liep als de EEG appeloogst aanmerkelijk boven de 6 mil jard kg was. Het lijkt er op dat het weer zo zal zijn. Oliecrisis en de liquiditeit glastuinbouw- bedrijven KORTE WENKEN I_i ET ziet er naar uit dat het fruitseizoen 1973/74 weer teleurstellende resultaten op zal leveren. De oogst van peren was zo klein, dat de geldelijke opbrengst op de meeste bedrijven ondanks het vrij hoge prijspeil onvoldoende zal zijn om van een rendabele teelt te kun nen spreken. Appels zijn er in overvloed, maar het prijs peil is na een veelbelovend begin de laatste weken snel en diep gezakt. De vooruitzichten voor de afzet na nieuw jaar worden ook niet erg gunstig beoordeeld. We moe ten ons weliswaar geen nieuwe crisis aanpraten, maar een feit is dat veel bedrijven weer verliesgevend zullen zijn. OPTIMISME IN 'T VOORSEIZOEN WOORAL de huidige appelprijs valt tegen. Gezien v de prijzen die op "t hout werden gegeven, heeft de handel zich ook verkeken. Wat zijn de redenen dat men aanvankelijk de situatie zoveel rooskleuriger bekeek? We menen dat hiervoor verscheidene oorzaken in het spel waren: a. De nawerking van de goede prijzen van vorig seizoen. Er was allerwege, ondanks waarschuwende geluiden, een stemming van ,,de crisis is over". b. Al vroeg deden geruchten de ronde dat de industrie kontrakten voor kroet af wou sluiten tegen een prijs van ruim 30 cent per kg. Zoiets wekt verwachtingen voor de prijs van het betere fruit. c. De vroege appelrassen brachten goede prijzen op. d. De eerste oogstramingen waren niet hoog. Pas in een later stadium werden ze in opwaartse richting herzien. vA> Verder kan er nog aan worden toegevoegd dat de vele stip in o.a. Grieve en Cox's de vraag naar appels waar schijnlijk nadelig heeft beïnvloed. VRIJ GROTE APPELOOGST IN EEG DUITSE PRODUKTIE BESLISSEND T)E schommelingen in de EEG produktie zijn vooral te wijten can beurtjaren in de „boereboomgaar- den" van West-Duitsland. Deze spelen een zeer grote rol. Normaal komt ongeveer twee-derde van het West- duitse fruit uit dit soort matig tot slecht verzorgde boom gaarden. Genoemde boomgaarden zijn onderhevig aan beurtja ren. En daardoor schommelt de Duitse appelproduktie opmerkelijk sterk. Vorig jaar was het een Duits beurt jaar. De appelproduktie bedroeg 1.2 miljard kg. Dit jaar is het een draagjaar; de appeloogst wordt geraamd op 1.9 miljard kg. Verschil 0.7 miljard kg. Als de Westduitse oogst weer even klein was als vorig jaar hadden we in de hele EEG slechts een matige oogst, namelijk van 5.8 miljard kg. Voorlopig mogen we hopen dat volgend jaar de West duitse bomen weer een jaar uit moeten rusten om op hun verhaal te komen na de forse prestatie van dit sei zoen. Dus dat ze weer een beurtjaar zullen hebben. Dat is voor onze afzet natuurlijk gunstig. PRIJS ONDER DRUK pRANKRIJK heeft ook een wat grotere oogst dan „normaal". Meestal is er in dat grote land wel een gebied met een misoogst, vooral in het zuiden, maar dat is dit jaar niet het geval. Voor die extra paar hon derd miljoen kg Golden Delicious was niet genoeg koel ruimte, dus men stond al direct voor de noodzaak om het „overtollige" te spuien, tegen elke prijs. Engeland nam als nieuwe EEG partner aanmerkelijk meer af dan vo rige jaren, maar lang niet genoeg om de nodige ruimte te scheppen. Duitsland had zoals gezegd zelf een grote oogst en had minder behoefte als anders. Toch moest Frankrijk zijn appels kwijt en dat was merkbaar aan de lage prijzen waartegen men «e aanbood. Door de Franse druk kon onze Golden moeilijk op de buitenlandse markt worden geplaatst. Onze Cox's was aan de stippige kant en dus geen ideaal exportprodukt; bovendien was de Cox's oogst in Engeland, Duitsland en België ook groot. Zodoende nam alleen de Goudreinette een redelijk gunstige positie in. PRIJSHERSTEL VOOR alle genoemde oorzaken is het prijspeil dus laag. Het is moeilijk te voorspellen in hoeverre de prijs zich zal herstellen. December is meestal een maand met matige prijzen. Met de feestdagen wordt de slagzin „Snoep verstandig, eet een appel" tijdelijk vergeten. Bovendien wordt er overwegend fruit aangeboden dat thuis bewaard is en dat is in 't algemeen niet van topkwaliteit. Geen stimu lans voor een hoger fruitverbruik. Als straks beter fruit uit de koelhuizen op de markt komt, zal de prijs zich hopelijk herstellen. Momenteel zijn de prijzen slecht. Voorlopig zou een verbetering tot het peil „matig" al heel wat betekenen, b.v. tot 5060 cent per kg. In elk geval zal het dringend nodig zijn alle afzet- kansen te benutten, want de voorraden zijn groot. A. v. O. QE regering is er zich van bewust dat de glastuinbouw in zeer ernstige problemen verkeert tengevolge van de prijsverhoging van olieprodtukten. Nochtans kan van een direkte bedreiging van duizenden glastuinders in hun be staan op dit moment niet worden gesproken. Immers, het stookseizoen is pas begonnen en nog niets kan worden ge zegd van de komende prijsontwikkeling der produkten. Aldus de minister van Landbouw Van der Stee in de Tweede Kamer op 29 november in antwoord op de betref fende vragen. De minister is in principe van plan binnen afzienbare tijd een werkbezoek aan de glastuinbouw te brengen. Daarbij hoopt hij o.a. in liquiditeitsmoeilijkheden verkerende ondernemers te ontmoeten. De minister liet blijken dat hem bekend is dat momenteel enkele tientallen tuinders in acute liquiditeitsproblemen ver keren. Die problematiek doet zich vooral voor bij glastuin ders in de kuststrook van het Westland, de Bommelerwaard, Noord-Brabant, Limburg en verspreid in andere provincies. De kuststrook en de Bommelerwaard kunnen volgend jaar overschakelen op aardgas want de leidingen zijn er reeds gelegd. Er wordt getracht, de leverantie van de benodigde meet- en regelapparatuur zoveel mogelijk te bespoedigen. Een en ander betekent dat de problematiek in die gebieden van korte duur kan zijn. In die overige glastuinbouwdistric- ten zal, als de olieprijzen hoog blijven en die verwachting is reëel ,de bedoelde problematiek zich over langer periode uitstrekken. De hogere kosten van petroleum en stookolie leiden vanzelfsprekend tot sterke stijging in de exploitatie kosten. Het is op dit moment niet duidelijk wat de prijzen in maart/april van het volgend jaar zullen doen. Zolang dat niet bekend is, kan men niet stellen dat deze tuinders tot ondergang zijn gedoemd. Dat is te voorbarig. Overigens de concurrenten elders, met name in Duitsland, zitten met de zelfde problematiek. Een specifieke regeling van voorschotten Kamervragen waren daar naar uitgegaan is volgens de bewindsman een uiterst gevaarlijke zaak. Men moet er ook aan denken dat niet alleen de tuinbouw bedreigd wordt. Het probleem speelt bijv. ook in de visserij, de binnenscheepvaart en de vervoerssector. Welke uitwegen staan de tuinders open ten aanzien van moeilijkheden bij hun liquiditeitspositie? De tuinders kunnen zich tot hun banken wenden. De economisch zwakkeren zullen daar inderdaad problemen ontmoeten. Voorts kunnen tuinders zich wenden tot het Borgstel lingsfonds voor de Landbouw dat ook liquiditeitskrediet kan verstrekken, zij het onder bepaalde voorwaarden. Voorts is de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen het aan gewezen instrument bij liquiditeitsmoeilijkheden. Ten aanzien van dit laatste toondie de bewindsman zich bereid, kontakt met zijn ambtgenoot van CRM op te nemen (waartoe nog geen gelegenheid was) de behandeling van aanvragen uit hoofde van de Rijksgroepsregeling aan de situatie aan te passen om tot een praktische en snelle uit voering te komen. Op het ogenblik zag minister Van der Stee geen direkte aanleiding, andere maatregelen te nemen. De vinger wordt echter nauwlettend aan de pols gehouden. Ten aanzien van de omschakelingspremieregeling op aardgas, wordt verwacht dat het O., en S.-fonds voor de Landbouw zal besluiten, de aanmeldingstermijn (die op 1 januari 1974 afloopt) voor alsnog met een jaar te verlengen en de drempel van 130.000 tot 30.000 m3 zal worden verlaagd. Op de vraag, welke maatregelen worden genomen tenein de rigoreuze prijsstijging van lichte olie voor de tuinbouw in de toekomst beteugelen, antwoordde minister Van der Stee dat de buitenlandse af-putprijzen voor ruwe olie niet in de hand liggen maar dat de minister van economi sche zaken ten aanzien van binnenlandse marges een straf beleid voert. Op de vraag uit de Kamer of tengevolge van de prijskop- peling de aardgasstokende tuinders op iets langer termijn in dezelfde moeilijkheden als hun oliestokende collega's zullen geraken, zei de bewindsman dat de gasprijs voor de grootverbruikers inderdaad de olieprijzen zal volgen, maar door een in de berekeningsmethode ingebouwde geleidelijk heid, schokeffecten niet zullen optreden, een en ander vol gens de tuinbouwaardgasprijsregeling. Overigens is stijging van de energieprijzen van structurele aard. Wij moeten ver wachten dat de energieprijzen de komende vijf tien jaar zeer hoog zullen blijven. Het tijdperk van overvloedige, goedkope energie is voorbij. Daarop moeten wij ons allen instellen. De mogelijkheid van invoeren van subsidierege lingen is bepaald twijfelachtig, aldus minister Van der Stee. De juistheid van de vraag, of ESSO de leverantie aan de oliehandel in het Westland en in de kring heeft stopgezet, zeide de minister toe terstond te doen onderzoeken. C.A.R. - Zevenbergen AKKERBOUW EEN GOEDE BOER IS natuurlijk in het bezit van een bouwboek, waarin alle bijzonderheden van het bedrijf en van de gewassen worden opgetekend. Nu de oogsttijd voorbij is, heeft U weer even tijd om de gemaakte aan tekeningen uit uw zakboekje over te nemen. Heeft U geen bo7iwboek, dan moet U weten dat dit voor een gering be drag bij uw bedrijfsvoorlichter verkrijgbaar is. DE TELEACKURSUS „rentabiliteit van de akkerbouw" die drie winter voor de televisie gegeven zal worden, be vat voor U een aantal zeer belangrijke onderwerpen die zeker de moeite waard zijn om onderling te bespreken. Tracht tijd te vinden om U aan te sluiten bij een groep die hierover samen willen spreken. Uw organisatie is reeds druk bezig met de voorbereidingen. OP VEEL ZANDGRONDEN treedt de laatste jaren een verdichting op van de ondergrond veelal als gevolg van de toenemende mechanisatie. Konstateert U op uw per celen een dergelijke dichte laag, gebruik dan tijdens het ploegen een ondergronden. Vooral op wendakkers is een keer ondergronden goed. Grond, die open is, is eerder droog en heeft minder last van droogte. HET SPUITEN OF STROOIEN van T.C.A. tegen kweek kan het best gebeuren onder vochtige omstandigheden en nadat de perceelskanten met een kultivator zijn be werkt. Na het spuiten met T.C.A. moet U minstens 3 maanden wachten alvorens een gewas in te zaaien. Vooral granen zijn erg gevoelig voor dit middel. Toepassing begin december is alleen nog maar mogelijk op die percelen waar in 1974 een laat gewas wordt gezaaid. DE DRAINS IN BOUW- en grasland zijn gelegd om het overtollige water op snelle wijze te kunnen afvoeren naar de sloten. Het is dan echter wel nodig, dat de drain- buizen voldoende open zijn om dit mogelijk te maken. Wanneer daar iets aan mankeert, is het nu de tijd om niet voldoende werkende drains te laten doorspuiten, zo dat U op eenvoudige wijze de ontwatering weer in orde hebt. VEEHOUDERIJ BIJ DE GROTERE MELKveestapels worden de droog staande dieren afzonderlijk gehouden. Men moet echter niet vergeten dat ook deze koeien krachtvoer nodig heb ben. Bij het begin van de droogstand voeren als voor 10 kg melk. Vanaf 3 a 4 weken voor het afkalven de kracht- voergift geleidelijk verhogen tot op het niveau bij het afkalven. Dit bevordert een goede melkproduktie. ALS U DRIJFMEST uitrijdt op graslandpercelen, waar het komende voorjaar het melkvee inkomt, doe dat dan liefst vóór januari. Hierdoor zal nog een gedeelte van de kali uitspoelen gedurende de winter, waardoor het gevaar voor kopziekte kleiner wordt. BELANGRIJK IS OOK om niet te grote hoeveelheden ineens op het grasland te brengen. Geeft niet meer dan 20 ton per keer. Ook een regelmatige fijne verdeling is be langrijk voor het behoud van een goed grasbestand. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 12