Leden vergadering in de vernieling Stemmen over ruilverkaveling Zonzeel 4 V/ Drs. J. DIJKGRAAF, L.C.C. - Goes. WEEL bestuursleden van coöperaties (en zeker niet alleen hiervan) klagen over de geringe belangstel ling van de leden voor de algemene vergadering (de zin van het woord .algemeen" hebben wij overigens nooit begrepen!) Het bezoek wordt rondweg slecht genoemd, een aantal gunstige en enkele zeer gunstige uitzonderin gen daargelaten. De vraag is natuurlijk, wat is de oor zaak en als de redenen van het slechte bezoek zijn vast te stellen wil je er dan wat aan doen en zo ja wat? De ervaring leert, dat als er iets bijzonders in de coöperatie aan de hand is de leden wel op komen dagen. Hetzij omdat ze de sensatie ruiken hetzij omdat ze hun belangen duidelijk zien zitten. Vooral in het laatste ge val komt de kracht van de coöperatieve vereniging naar voren. De ledenvergadering is dan een ingebouwd de mocratisch instrument, dat zich uit in inspraak en con trole. DOEL LEDENVERGADERING "CR zijn bestuursleden, die zich door slecht verga- "k derbezoek in slaap laten wiegen. Hun redenering is, dat de leden niet komen, omdat zo zoveel vertrouwen in het bestuur hebben. Want zo zeggen zij als er wat aan de hand schijnt of blijkt te zijn dan komen ze heus wel. En de praktijk lijkt ze gelijk te geven. Toch vinden wij dit een wat te eenvoudige redenering, omdat de leden vergadering meer is dan alleen een gesprekscentrum voor bijzondere omstandigheden. De jaarlijkse goedkeu ring van het gevoerde beleid door het vaststellen van de jaarstukken, de bestemming van een eventueel gunstig exploitatie-overschot, de verkiezingen van bestuursleden en leden van het toezichthoudend college zijn toch belang rijke zaken, die meestal aan de ledenvergadering zijn voor behouden. Om maar niet te spreken over belangrijke investeringen en andere beleidszaken voor nu en voor de toekomst, waarbij ook de kleinere zaken niet uit het oog verloren mogen worden. PROBLEMEN TOCH zitten we met het probleem van de geringe belangstelling. Men heeft gewoon geen zin of men vindt andere dingen belangrijker of men voelt zich te wei nig betrokken bij de gang van zaken. Vooral dit laatste vinden wij van grote betekenis. De mate van betrokkenheid wordt vooral ook bepaald door het belang dat een lid bij de betreffende coöperatie heeft. Een melkveehouder, die al z'n melk aan een zuivelco- operatie levert kan uiteraard zeer geïnteresseerd zijn in het beleid van z'n fabriek. De financiële uitkomsten van z'n eigen bedrijf worden namelijk in sterke mate bepaald door de prijzen, die z'n coöperatie uitbetaalt. Heel anders ligt dit bijvoorbeeld bij een lid van een rabobank, dat een krediet heeft van deze coöperatie. De pap is om zo te zeggen gestort en als hij op tijd rente en aflossing betaalt is er verder niets aan de hand. Bovendien is daar de centrale, die een wakend oog over de aangeslo ten rabobanken laat gaan. Nu weten we natuurlijk wel, dat een rabobank veel meer doet dan kredieten verlenen, maar het laat zich toch verstaan dat de betrokkenheid van rabobankleden anders ligt dan van leden van zuivel- organisaties. *-o gezien heeft iedere coöperatie zijn eigen mate van betrokkenheid van de kant van de leden, waarmee we maar willen zeggen, dat de ene coöperatie de andere niet is in z'n betekenis voor het lid. OPLOSSINGEN QNDANKS deze differentiatie hebben besturen toch de opdracht mede door middel van de ledenver gadering de leden inspraak zo goed mogelijk tot z'n recht te laten komen. Ook in het geval, zoals bij grotere co- operaties, de ledenvergadering vervangen is door een zogenaamde ledenraad. Wanneer er voor wordt gezorgd, dat de ledenraadsleden goede kontakten onderhouden met hun achterban en daar zijn goede voorbeelden van, dan heb je in ieder geval het voordeel, dat de meer ge- interesseerde leden in de ledenraad terecht komen. Een geïnteresseerd ledenraadslid is ook een betrokken lid en daarom vinden wij, dat meerdere coöperaties in aan merking komen om het instellen van een ledenraad te onderzoeken. Daarnaast zal getracht moeten worden de ledenvergadering een zodanige inhoud te geven, dat de belangstelling weer toeneemt. Dat kan door wat meer van een strakke agenda af te stappen en ruimte te schep pen voor een gedachtenwisseling over aktuele punten, die dan ook op de agenda vermeld staan. Zulke duide lijk omschreven vraagpunten kunnen bij een goede be- handelings- en discussiemethodiek de belangstelling van het lid voor z'n coöperatie zeker vergroten. Dan zal de hele aanpak van de ledenvergadering wel op de helling moeten, maar dat is ons inziens geen bezwaar want we werken al eeuwen binnen hetzelfde schema. Onze me ning is, dat ook de ledenvergadering dringend aan ver nieuwing toe is en met materiële aantrekkelijkheden (presentiegeld, sigaar, hapjes e.d.) komen we er toch ook niet, afgezien nog van de bezwaren ten aanzien van de „standing" van de coöperatie. De ledenvergaderingen zijn het waard om uit de vernieling te halen en daarom is vernieuwing dringend nodig. STEMMINGSDATUM: dinsdag 27 november 1973. Op dinsdag 27 november a.s. zal in de sporthal te Wagenberg worden gestemd over het al of niet doorgaan van de ruilverkaveling Zonzeel. Ruilverkaveling staat de laatste jaren bloot aan veel kritiek, ledereen herinnert zich de boeren van Tubbergen, die de voorpagina's haalden! De milieugroepen zien er een aan tasting in van natuurschoon en streek-eigen karaktertrekken! Op 27 november zullen de stemgerechtigden in deze ruilverkaveling uit moeten maken of zij voor of tegen zijn! We hopen, dat ieder zijn beslissing neemt zonder zich door emotionele motieven te la ten leiden. Een afweging van objectieve fac toren zal aan een beslissing ten grondslag moeten leggen. We menen te mogen constateren., dat vele externe produktieomstandigheden kunnen worden verbeterd en dat de moderne agra- PLAATS VAN HANDELING: Sporthal te Wa- gjenberg. rische ontwikkeling dat zeer wenselijk maakt. In een groot deel van het gebied zal deze in greep relatief eenvoudig zijn uit te voeren en dat zal in verhouding dan ook weinig kos ten. Ruilverkaveling is een ingreep die niet zonder lasten en problemen verloopt, maar o.i. zijn de voordelen tot in lengte van gene raties merkbaar! Daarom hopen wij dat zeer velen de moeite zullen nerrfën om naar de stembus te gaan en uit overtuiging vóór zul len stemmen! De thuisblijvers zijn ook voorstemmers, maar ©en actief „ja" doet de overtuiging bij de toeziende en mede betalende Nederland se samenleving toenemen, dat ruilverkaveling nog steeds een noodzakelijk instrument is om de Nederlandse landbouw de kans te ge- Men om een redelijk inkomen te verdienen! En daaraan mag best wat worden gedaan! R. HOITING. Q LOB AAL aangeduid om wat de ruilverkaveling Zonzeel het gebied ten noord-oosten van Zevenbergen en ten noord-westen van Oosterhout. De totale oppervlakte van het verkavelingsgebied is 8910 ha. Het karakter is zuiver agra risch met hier en daar landschappelijk en natuurwetenschap pelijk interessante gebieden. Blijkens de meitelling 1971 komen in het gebied 470 be drijven met cultuurgrond voor. Van dit aantal hebben 368 (78 een ondernemer met'het hoofdberoep in de landbouw en 29 (6%) in de tuinbouw. In grote lijnen kan worden gezegd, dat op de kleigronden de akkerbouwmatige tuin bouw toeneemt, zoals de teelt van spinazie, kool, doperwten, boontjes, knolselderij e.d. (10 15 van de oppervlakte). Op de zandgronden in het oostelijk deel van het gebied overweegt het belang van de melkveehouderij. Ondanks een aanzienlijke teruggang van het aantal bedrijven neemt de totale omvang van de melkveestapel in het gebied toe. Voor 45 van de bedrijven met hoofdberoep landbouw is vee houderij de belangrijkste bedrijfstak. Een indruk van de verkaveling wordt verkregen uit de volgende cijfers: de gemiddelde perceelsgrootte is 2,5 ha; in het akkerbouwgebied 3,9 ha en in het zand-veengebied 1,6 ha. Van het totaal aantal bedrijven heeft 59 vier kavels of meer. Behalve het te groot aantal kavels per bedrijf laat ook de kavelvorm te wensen over. Van de cultuurgrond wordt 63 van de kavels ingenomen door kavels met een onregelmatige vorm. Voor alle kavels is de gemiddelde rij-afstand tot het be drijf 1,6 km. Voor de graslandbedrijven is dat ruim 3 km. Op de kleigronden wordt 52 van de oppervlakte grond gepacht en op de zandgronden 35 Van de verpachte gron den is 700 ha eigendom van Staatsdomeinen. VOORBEREIDINGSCOMMISSIE In de afgelopen jaren is de ruilverkaveling voorbereid. De plannen zijn in een rapport neergelegd, dat als basis dient voor de stemming. Hierin is uiteengezet op welke wijze men de doelstelling van de verkaveling hoopt te realiseren, die in de volgende drie punten kunnen worden samengevat. a. het scheppen van mogelijkheden voor een economisch verantwoorde agrarische bedrijfsvoering. b. het scheppen van een aanvaardbaar woon-, werk- en leefklimaat. c. het instandhouden van een zo gevarieerd mogelijk milieu. Ontsluiting waterbeheersing en verkaveling spelen daarbij een belangrijke rol. Enkele natuurwetenschappelijke en cul tuurhistorische belangrijke terreinen worden gespaard, resp. de waarde verhoogd, terwijl aan de aankleding van het land schap aandacht is besteed. DE VERKAVELING Om binnen het te maken patroon van wegen, waterlopen en kavelsloten te komen tot exploiteerbare kavels zullen diverse werkzaamheden moeten worden verricht. Dit zijn de zgn. kavelinrichtingwerkea Deze werken die bestaan uit het opheffen van schadelijke snijdingen, het dempen van overtollige sloten, het aan elkaar sluiten van perceelsge- deel^en, het egaliseren en draineren van gronden vat men samen onder deze naam. Deze kavelinrichtingswerken wor den verdeeld in drie soorten: a. kavelaanpassing Dit is het werk dat moet worden verricht om de als ge volg van de aanleg van wegen en waterlopen ontstane niet meer apart te exploiteren kavelgedeelten zodanig aan te sluiten aan het aanliggend terrein dat exploitatie weer mogelijk is. Dit werk wordt verricht en bekostigd door de ruilverkaveling en gesubsidieerd. Het niet ge subsidieerde gedeelte van de kosten wordt verdeeld over de gezamenlijke eigenaren naar verhouding tot het nut dat iedereen er van heeft. Dit bedrag wordt bepaald bij de tweede schatting en wordt in 30 jaar afbetaald tegen een annuiteitsrente van 5 i b. kavelaanvaarding Dat wil zeggen dat in ruilverkavelingsverband werken worden verricht om een kavel dusdanig in te richten dat de eigenaar een met zijn oude situatie vergelijkbare kavel terug krijgt. De subsidiëring en de betaling ge schiedt op dezelfde manier als bij de kavelaanpassing. c. kavelverbetering Indien zou blijken dat in de nieuwe toestand bijv. nog sloten moeten worden gedicht omdat vergeleken met de oude toestand deze gedeeltelijk zijn blijven liggen, dan is er sprake van kavelverbetering. Wil men bijv. naast de verstoorde drainage, die in het kavelaanpassing en -aanvaardingswerk is gelegd, nog nieuwe drainage aan leggen dan kan dit gebeuren door de opdrachtgever zelf. Van ieder geval zal apart een begroting worden opge maakt, zodat men vooraf weet hoeveel dit kost. Op dit deel van het werk krijgt men 50 subsidie. Het reste rende bedrag moet contant worden betaald! DE KOSTEN In de begroting wordt, op basis van de toen geldende lonen en prijzen, aangenomen dat de ten laste van de ge zamenlijke eigenaren komende kosten totaal bedragen 14.300.000,Wat elke eigenaar moet betalen staat van te voren niet vast, want dat hangt af van het nut, dat hij heeft van de verkaveling. Rekent men met een gemiddelde dan bedragen de kosten per ha ca. 1.600,Dit bedrag kan in 30 jaar worden afbetaald'. Aan rente en aflossing wordt gezamenlijk 5 per jaar gerekend. Voor het genoem de gemiddelde bedrag zou dat op 80,per jaar en per ha neerkomen. In de praktijk betekent dit, dat degenen die meer nut heb ben dan het gemiddelde meer zullen betalen en degenen die minder voordelen hebben ook minder betalen dan het ge middelde bedrag. STEMGERECHTIGDEN Stemgerechtigd zijn degenen, die bij het kadaster als eige naren bekend staan. Dat kan tot vreemde situaties aanlei ding geven. Als bijv. de onroerende goederen van een over leden eigenaar bij het Kadaster nog geen nieuwe eigenaar hebben gekregen, krijgt de overledene een oproep om te stemmen. De gelegenheid wordt daarom geboden voor deze eigendommen toch het stemrecht uit te oefenen via een ver klaring van erfrecht. Ook kan men iemand machtigen dan wel zich laten machtigen om stem uit te brengen. Men leze de oproeping voor de stemming goed om zich van zijn rech ten en plichten zo goed mogelijk bewust te zijn. De ruilverkaveling is aangenomen: a. als meer dan de helft van het aantal stemgerechtigden voorstemt of b. als meer dan de helft van de totale oppervlakte grond in eigendom is bij de voorstemmers. Daarbij kan worden opgemerkt, dat degenen, die hun stem niet uitbrengen geacht worden voorstemmer te zijn!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4