Tuinbouwkommissie vergaderde Zeer lage appelprijzen DINGEN VAN DE WEEK DE 13 Op vrijdag 16 november j.i. kwam te Goes de Tuin bouwkommissie der ZLM in vergadering bijeen onder lei ding van de heer M. i. Goud. Deze wees er in z'n openings woord op dat er nogal wat vraagstukken zijn. De fruit- prijzen zijn momenteel duidelijk te laag. Weliswaar schijnt het dieptepunt van de crisis achter de rug te zijn, maar de toestand is nog zo zorgelijk, dat de noodzakelijke verjonging en vernieuwing van de opstand op veel be drijven dreigt te stagneren. Verder is er sprake van da lende prijzen bij de bloembollen en grote problemen bij de glastuinbouw door de snel stijgende energieprijzen en de olieboycot. ONZEKERHEDEN ROND DE FRUITAFZET De heer R. den Engelse gaf een overzicht van de gang van zaken in de fruitteeltsektor. Peren waren schaars en daardoor duur, maar de hoge prijs kan het gemis aan kilo's niet compenseren. De appels gaven een flinke oogst. De prijs is evenwel matig, wellicht mede als ge volg van de vele stip. De laatste weken is er veel aan voer van thuis bewaard fruit, dat vaak zo rijp is dat de handel er maar kort mee uit de voeten kan. De heer J. A. Vogelaar vulde aan dat Frankrijk een zeer grote oogst van Golden Delicious had. Dit land biedt de appels thans tegen zulke lage prijzen aan dat onze exporteurs moeilijk hiertegen kunnen konkureren. Betreffende de vooruitzichten later in het afzetseizoen was de heer Vogelaar niet direkt pessimistisch, maar ook niet optimistisch. Als gunstig kan Worden beschouwd dat Engeland meer Franse Golden afneemt dan voor gaande jaren, alsmede dat er een aanhoudend sterke vraag is naar industriefruit. waardoor er een bodem in de markt wordt gelegd. Daar staat tegenover dat de voorraden groot zijn en dat rekening gehouden moet worden met meer konkurrentie van Granny Smith als vorig seizoen. Toen had Argentinië namelijk een mis oogst, maar nu zal dit land vanaf maart weer op de markt zijn. Spreiding van het aanbod lijkt een eerste voorwaarde voor een bevredigende afzet. Wat de peren betreft was er meer Conference dan verwacht werd. Tijidelijk was er weinig aanvoer, zodat er een „gat" viel, wat nadelig was voor de consumptie en dus voor de prijs. Over dit onderwerp volgde een uitgebreide discus sie. De konklusie was, dat er regelmatig aanbod moet zijn van goed fruit. In de praktijk mankeert hier nog wel eens wat aan. elen willen hun fruit zo lang moge lijk bewaren, in de hoop dat anderen in een vroeger stadium zoveel verkopen, dat er een zekere schaarste ontstaat met stijgende prijzen. Het risico is dan echter dat er in januarimaart te weinig wordt geruimd en dat er een aanvoerpiek 'ontstaat in meijuli, met lage prijzen! GROENEVELD ZAT ER FLINK NAAST De heer C. Steendijk besprak de vollegrondsteelten. Bij de groenten en vroege aardappels was het verloop niet onbevredigend. De opbrengst van de gladiolen stelt op droogte-gevoeliige gronid teleur, maar op andere per celen is het beschot voldoende tot goed. De handel heeft een strop aan de revaluatie van de gulden, wat mede tot uiting komt door minder vraag en een dalend prijs peil. De heer G. Sterrenburg deelde betreffende de groen teteelt onder glas mee, dat de geldende uitkomsten van komkommers en sla beter waren dan vorig jaar. Bij de tomaten was de stookteelt goed rendabel, doch de mid- denprijs van de herfsttomaten werd sterk gedrukt door massale doordraai in augustusseptember. Bij de diskussie sprak de vergadering zijn veront waardiging en teleurstelling uit over de houding van de heer Groeneveld van het NW, die de groentetelers in 't wilde weg er van beschuldigde misbruik te maken van de olieschaarste door hoge prijzen te vragen voor de sla. Weet de heer Groeneveld niet dat de teler niet kan vragen, maar alleen kan afwachten wat hij krijgt? Waarom niet eerst geïnformeerd? Gelukkig is er inmid dels al van diverse kanten repliek gëvolgd, waarin de zinloze bewering werd weerlegd! TUINBOUWRAPPORT WERKGEBIED Z.L.M. Op voorstel van de voorzitter zal er naar gestreefd worden te komen tot de opstelling van een rapport over de tuinbouw in het werkgebied der ZLM. Gedacht wordt om dit per regio te doen en eerst speciaal de fruitteelt onder de loep te nemen. De nadruk moet vallen op de sociaal-economische aspecten, zoals de bedrijfsopvolging, de mogelijkheden tot qpntinuering van de bedrijven, enz. Op die manier kan een beeld worden verkregen in welke richting het thans gaat. Een dergelijk rapport zou eventueel ook als leidraad kunnen dienen bij be leidsbeslissingen. Alle aanwezigen betuigden hun instemming en be klemtoonden het belang van zo'n rapport. Het secreta riaat zal een en ander verder uitwerken. Onzekerheden bij de frui taf zet -ioo (Ontleend aan: - "Europese Gemeenschap") NIEUWE SUBSIDIES Er komen drie subsidies, die alle drie van veel bete kenis kunnen zijn voor de tuinbouw. In de eerste plaats weer een subsidie voor verbetering agrarische bedrijfs gebouwen. Minimum-investering 7.000. Maximum-ver goeding 10.000. De subsidie bedraagt 25 In de twee de plaats een subsidie op drainage en op kavel- en erf- verharding. Deze subsidie bedraagt ook 25 De inves tering moet minstens 3.000 bedragen. De maximum bijdrage voor verharding 10.000 en voor drainage ƒ5.000, met maxima voor verschillende werkzaamheden, bijv. drainage max. 40 ct per m. In de derde plaats komt er een subsidie voor samenwerkingsvormen, waar bij de deelnemers hun zelfstandigheid behouden en die daarom voor velen kansen zal bieden. Alle drie zijn ter goedkeuring naar Brussel gezonden, verwacht wordt dat binnenkort de mogelijkheid voor aanvragen zal worden opengesteld. Ir. D. Luteijn bena drukte dat het vooral voor de Iverbouwingssubsidie ge wenst is snel aan te vragen, omdat de kans groot is dat het beschikbare budget op korte termijn uitgeput zal zijn I In het ZLM Land- en Tuinbouwblad zullen te zijner tijd alle gewenste nadere inlichtingen worden verstrekt, terwijl men dienaangaande uiteraard bij de voorlichters terecht kan. RENTESUBSIDIES Voor de fruitteelt biedt de rentesubsidieregeling in de huidige vorm weinig mogelijkheden. Het aantal aanvra gen is dan ook gering. Er gaan steeds meer stemmen op om aan te dringen op subsidie bij vervanging van de opstand. Indertijd ig daar als bezwaar tegen aangevoerd dat dit zou leiden tot produktievergroting. In de prak tijk blijkt echter dat Nederland wel erg braaf kan zijn, maar dat de subsidies in Frankrijk en Italië op verkapte wijze toch doorgaan. De vergadering was ook van mening dat ons land ge noeg goede voorbeelden heeft gegeven en alles nu meer praktisch moet benaderen, o.a. door subsidie te geven bij herinplant en (evenals elders) de volle subsidie bij uitbreiding van glasopstanden. DOEL EN WERKWIJZE CB2 Hierna hield drs G. Ilogewoning, als direkteur van CB2, verbonden aan het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen, een inleiding over doel en werkwijze van CB2. Doel is: het realiseren van fruitafzet die nor maal voor de klok niet of moeilijk tot staan komt. Men probeert te verkopen naar gebieden buiten de „normale" handel. Vooral naar de Canarische eilanden en de DDR (Oost-Duitsland) werd veel verkocht. In het seizoen 1972/'73 werd 17,7 miljoen kg appels en peren verhan deld, dat was 16,2 van de totale Nederlandse export. Dit seizoen hoopt men te komen tot 25 miljoen kg. Er is vooral vraag naar kleine maten, eventueel hard en groen, in goede kwaliteit en goede verpakking. Aan dit laatste mankeert dikwijls nog te veel. Van handelszijde is er nogal kritiek, o.a. op het eigen merk van CB2. Ook de medewerking van de telers om het beschikkingsrecht van een deel van hun fruit over te dragen is nog niet optimaal, hoewel er veel verschil is per gebied. Voor een betere afzet in 't algemeen is in de eerste plaats concentratie van het aanbod gewenst op 76 veilingen, waarvan slechts één in eeland, aldus de heer Hogewo- ning. Op deze boeiende voordracht volgde een uitgebreide diskussie, waarbij kritiek werd ontzenuwd en waarde ring voor het werk van OB2 geleidelijk de boventoon kreeg. Tenslotte sloot de voorzitter de vergadering, die goed bezocht werd en een levendig karakter had. A. VAN OOSTEN. Bijzonder teleurstellend verliep vorige week de prijsont- wkikeling van appelen. Vooral Golden Delicious moest het gelag betalen en kwam op een prijspeil dat tot voor kort voor onmogelijk werd gehouden en duidelijk aantoont dat bij een grote oogst de appelcrisis nog allerminst voorbij is. De allerbeste partijen Golden Delicious kwamen in de grote maat met moeite aan 40 ct per kg. Veel werd verkocht op een prijsniveau van 3035 ct per kg voor de klasse I grote maat en tussen 25 en 30 ct voor de I 65/70 mm. De klasse II was nog enkele centen per kg lager en de minste partijen va ndeze kwaliteitsklasse kwamen, voor wat de kleine en middelmaat betreft, terecht op de klok industriefruit. Daar voor werd dan rond 24 ct per kg betaald en dat blijft een lichtpuntje in deze sombere afzetaangelegenhedien. Met de Cox's Orange Pippin is het al weinig beter ge steld. Gemiddeld ligt de prijs van dit ras op het moment be neden de prijs welke het afgelopen najaar werd betaald en vooral de maat 65/70 mm, die er het meest wordt aange voerd, brengt te weinig op. Hiervoor werd vorige week voor wat de klasse I betreft tussen 40 en 48 ct per kg betaald. Klasse II bleef daar gemiddeld nog ongeveer 35 ct per kg "LJET gaat slecht met de afzet van appelen. Uit het marktoverzicht dat op de volgende pagina is opge nomen blijkt, dat de prijzen van vrijwel alle rassen en kwa liteiten zijn gedaald tot een ongekend laag peil. Er heerst weer een sombere stemming bij degenen die op het ogenblik moeten verkopen omdat ze hun produkt heb ben opgeslagen buiten het koelhuis. Er zijn veel appelen in heel West-Europa; in feite moe ten we vaststellen dat er teveel zijn om een redelijk prijs peil te kunnen handhaven. Toch is de totale Westeuro- pese appeloogst van dit jaar niet meer dan van middel grote omvang! Het E.E.G. totaal is 18% groter dan de kleine oogst van het vorig jaar, maar gelijk aan die van twee jaar geleden en eveneens gelijk aan het gemiddel de van de jaren 1969 tot en met 1972. Dit blijkt uit een marktoverzicht appelen van het Produktschap voor Groen en en Fruit waaraan we onder meer het volgende ont lenen: )E spreiding van de oogst over de verschillende lidstaten geeft geen aanleiding tot bijzondere op merkingen. Wel belangrijk is het feit dat de Westduitse Streuanbau in het kader van de beurtelings groot en klein uitvallende oogsten, dit jaar een grote oogst geeft, zij het geen bijzonder grote zoals in 1969. Dit feit heeft tot gevolg dat de Duitse invoerbehoefte tot omstreeks de jaarwisseling van beperkte omvang is. Dit treft voor al voor Frankrijk bijzonder slecht, aangezien men daar juist een record oogst binnenhaalde. Met name de Franse oogst van Golden Delicious is groter dan ooit. Daar staat tegenover dat de kwaliteit van de appelen dit jaar wel wat te wensen overlaat. Er wordt veel kurk- stip gesignaleerd. Dat verkleint de exporteerbare hoe veelheden. Verder is voor de prijsvorming van belang dat Engeland en Ierland tot nu toe ongebruikelijk grote hoeveelheden hebben geïmporteerd. De oorzaak daar van schuilt niet bij een kleine eigen oogst, maar bij de vervanging van de knellende kwantitatieve invoerbeper king door invoerheffingen. Het Produktschap voor Groenten en Fruit wijst dan ver der op het feit, dat men over de prijzen van appelen in de periode juli-oktober niet ontevreden is. Men heeft ook de stellige indruk, dat de thans nog aanwezige voorra den noemenswaardig kleiner zijn dan twee jaar geleden. Dat geeft grond voor de hoop dat de prijzen zich ook verder in het seizoen op een bevredigend peil zullen kunnen handhaven. Toen dit werd geschreven was kenne lijk nog niet bekend de zware prijsval van de laatste twee weken. Nu hebben we wel hoop dat incidentele faktoren daartoe de aanleiding hebben gevormd. Daarvan noemen we dan in de eerste plaats het veel te grote aanbod van afgeleefde appelen uit de schuren van de telers. Fruit dient na de pluk het koelhuis in te gaan als het niet di rekt wordt verkocht. Thuis bewaren geeft een te groot kwaliteitsverlies. Toch gebeurt dat veel en daarom is er in het gehele land op het ogenblik zulk een groot aan bod. Verder wordt er thans bijzonder veel Cox's uit de koelhuizen geruimd en ook dat heeft een prijsdrukkend effekt. TATAT e Nederlandse appelsituatie betreft zegt het Pro duktschap, dat de handelsproduktie wordt geraamd op 445 miljoen kg, dat is 11 meer dan het vorig jaar. beneden. Bij de veiling in Fijnaart was vorige week woens dag ruim 100 ton Cox's Orange Pippin te koop. De grote maten van goede kwaliteit deden tussen 60 en 70 ct per kg maar deze worden er weinig aangeboden. Het beste kwam nog de goudreinette voor de dag, waarvan de prijs van de grote maten zich handhaafde op 4045 ct per kg en 5060 ct voor de rode mutanten. Klasse I 65/75 mm werdi ver kocht voor 3238 ct en klase II voor 2834 ct per kg. In de perenhoek bleef de vraag naar Conference in de kleine maten erg groot en de prijs van de klasse II 50/55 mm lag vrijdag tussen 68 en 73 ct per kg, terwijl voor de klasse II 4550 mm rond 64 ct per kg werd betaald. De grote maten waren zwakker en noteerden rond en iets boven 85 ct per kg. De prijs van de klasse I 55/60 mm was eind vorige week 7475 ct. Er is sprake van een redelijk aan bod van deze peren uit het koelhuis. Het aanbod van Doyenné du Cornice nam ook wat toe en de prijs liep iets terug. De beste partijen deden tot 1,15 per kg. Klasse II kwaliteit noteerde tussen ƒ1,en 1,20. Moeizaam verliep de afzet van Legilont uit het koelhuis. Hiervoor ligt op dit moment de prijs 1520 ct per kg bene den die van twee maanden geleden. Saint Rémy stoofperen kwamen geleidelijk op een wat hoger prijspeil en noteerden tot 1,15 per kg. De gemiddelde oogst per ha werd geschat op 23 ton tegen het vorig jaar 20 ton. Volgens de voorlopige ge gevens werden er dit seizoen op de Nederlandse veilin gen tot 10 november 117 miljoen kg appelen aangevoerd tegen het vorig jaar 106 miljoen kg. De middenprijs was dit seizoen tot dusver 40 cent per kg tegen het vorig jaar 52 cent en twee jaar geleden 26 cent. De totale appelopbrengst op de veilingen vanaf het begin van het seizoen komt hierdoor op 47 miljoen gulden tegen het vorig jaar 55 miljoen gulden. Naar verhouding is er evenveel weggezet in de koel huizen als het vorig jaar. Het vorig seizoen bracht de omstreeks half november nog aanwezige appelvoorraad uiteindelijk 64 cent per kg op tegen het jaar daarvoor 33 cent. De cijferaar van het Produktschap voor Groenten en Fruit houdt het op 50 cent per kg wat volgens de statis tieken niet overdreven is. Dat zou betekenen dat de to tale produktiewaarde van de Nederlandse appeloogst 1973 200 miljoen gulden zou bedragen tegen het vorig jaar 240 miljoen. Dat laatste zijn uiteraard gissingen. Nie mand kan er een verstandig woord van zeggen. We mo gen aannemen dat de afzet kan verbeteren wanneer al de mindere kwaliteiten van dit moment op de binnen- en buitenlandse markt zijn opgeruimd. Wat wel opvalt is het feit dat de export van appelen toch nogal wat groter is dan het vorig jaar. De totale appelaanvoer vanaf het be gin van het seizoen op de Nederlandse veilingen was slechts 10% groter dan het vorig jaar, maar de export lag 18% hoger. Er werden 16% meer tafelappelen ge ëxporteerd en 25 meer industriefruit. Een gunstige omstandigheid wordt genoemd dat de industrie zoveel appelen kan gebruiken en bij deze opmerking sluiten wij ons graag aan!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 13