De Vaste Oeververbinding Westerschelde Doel en onderzoek van de C.R. Waiboerhoeve te Lelystad 10 Intensieve rundvleesproduktie met jonge stieren in een roostervloerstal op de C.R. Waiboerhoeve te Lelystad. Hier worden proeven genomen met verschillende rassen, kruingen, verschillende voeder-rantsoenen e.d. OET is alweer een jaar geleden dat de Stichting Vas te Oeververbinding Westerschelde (V.O.W.) zich tot de vaste 2e kamer commissie voor verkeer en water staat richtte met het verzoek te bevorderen dat de vaste Westerschelde-verbinding zou worden gebouwd. Het ef fect daarvan is o.m. geweest dat in de loop van 1973 een en ander nader is bestudeerd en nu in zodanig stadium is gekomen dat een beslissing over de uitvoering kan worden genomen. De Stichting V.O.W. heeft naar aanleiding van de be handeling van de vaststelling van de begroting Rijks wegenfonds dienstjaar 1974 van de 2e kamercommissie voor verkeer en waterstaat een uitvoerig en goed gedo cumenteerd dossier over de vaste oeververbinding Wes terschelde samengesteld. Op de agenda van deze open bare commissie-vergadering, die op 26 november a.s. van 11.15 tot 18.00 uur wordt gehouden, is o.m. naast het uit voeringsprogramma in 1974 van een groot aantal Rijks wegen onder punt 3b ad 3 oeververbindingen de bespre king van de vaste oeververbinding en over of onder de Westerschelde opgenomen. Het aan de commissieleden toegezonden dossier geeft hen de nodige informatie over dit project aan de hand waarvan deze zich hierover een oordeel kunnen vormen. De Stichting verzoekt in een begeleidend schrijven de commissieleden er bij de minister op aan te dringen het licht voor dit grootse project op groen te zetten en de Sichting te helpen „om zelf te mogen helpen"! Het pro ject 'een-vorm van samenwerking tussen overheid en particulier initiatief is nu zover dat een definitieve be slissing kan worden genomen. 70ALS bekend is de vaste oeververbinding Wester schelde het project dat voorziet in de bouw van een vaste verbinding, een combinatie van brug en tun nel over en onder de Westerschelde. Een project dat tot stand kwam in samenwerking tussen Rijkswaterstaat, de provincie Zeeland en negen aannemers, waarbij de laat- sten zich verplichten een ontwerp-bestek met tekeningen en kostenbegroting te leveren. Aan de uitwerking van het prpject is reeds meer dan drie jaar door twaalf man gewerkt. Naast de stuurgroep van overheid en aanne mers werd een afzonderlijke stichting vaste oeverver- testen en ontwikkelen van nieuwe bedrijfssystemen in de rundveehouderij. Verschillende onderzoekinstellingen hebben daaraan eendrachtig samengewerkt. Wat het ontwikkelingswerk te Millingen heeft opge leverd, is in veehouderij-kringen algemeen bekend. Tien duizenden veehouders hebben er ter plaatse kennis van genomen en in veel rapporten, kranten en tijdschriften heeft men erover kunnen lezen. Inmiddels is de tijd voortgeschreden. Het PAW werd opgeheven, de pacht van het bedrijf te Millingen liep ten einde en het nieuwe Proefstation voor de Rundveehou derij zette in 1970 het op de Waiboerhoeve begonnen onderzoek voort. Het PR kreeg als taak een bijdrage te leveren aan een gezonde ontwikkeling van de rundvee houderij. Het tracht dit doel o.m. te bereiken door het in samenwerking met vakinstituten ter hand nemen van op de praktijk gericht onderzoek en ontwikkelingswerk. Goed geoutilleerde proefboerderijen zijn daarbij onontbeerlijk. Deze noodzakelijke onderzoek-accomodatie is voor een groot deel gevonden in de vorm van deze 207 ha grote proefboerderij C.R. Waiboerhoeve aan de Wisentweg nabij Lelystad. Het werk van het proefstation concentreert zich op de oplossing van in de praktijk van de rundveehouderij op tredende knelpunten. Een belangrijk deel van het onder zoek vindt dan ook plaats binnen de samenhang van op de praktijk afgestemde complete bedrijven. Waiboer hoeve is daarom ingedeeld in een aantal bedrijven met resp. 60, 120 en 180 melkkoeien, een bedrijf voor de centrale opfok van jongvee en een vleesveebedrijf waar per jaar ca. 300 slachtrijpe stieren worden afgeleverd. Bovendien zijn er 200 schapen. SAMENWERKING MET ANDERE ONDERZOEKINSTELLINGEN |N de rundveehouderij vragen nog vele problemen om een oplossing. Zij hebben b.v. betrekking op arbeid en mechanisatie (voederwinning, voedering, melken, uitmes. ten) huisvesting van rundvee en schapen, produktie en ge bruik van grasland, conservering van ruwvoer, veevoeding, het streven naar een betere produktie van melk (of vlees) per dier, management enz. Voor vrijwel al deze problemen bestaan vakinstituten, zoals I.L.R., I.L.B., I.B.V.L., I.V.V.O., I.V.O., M.O.C., L.E.I. Vele problemen strekken zich echter uit over meerdere vakgebieden tegelijk, terwijl bepaalde door vakspecialisten gevonden oplossingen toetsing in bedrijfsverband behoeven. Vaak is het immers zo dat de oplossing van een knelpunt ergens anders in het bedrijf nieuwe knelpunten doet ont staan. Van belang daarbij is bovendien dat de sterkte van de ketting als geheel nog altijd wordt bepaald door de zwak ste schakel. Het proefstation heeft daarom in het bijzonder een taak met betrekking tot het verrichten van interdisciplinair on derzoek en onderzoek in bedrijfsverband. Het proefstation verricht die taak, met name op de C.R. Waiboerhoeve, in nauwe samenwerking met de eerder genoemde vakinstitu ten. Een deel van het onderzoek van sommige vakinstituten zelf wordt overigens ook op de Waiboerhoeve uitgevoerd. ACTUEEL ONTWIKKELINGSWERK ^AN een groot aantal actuele problemen wordt thans op de Waiboerhoeve bijzondere aandacht geschonken. Op het gebied van de voedering en conservering worden verschillende methoden van inkuilen in broodkuilen onder binding opgericht om in openbare discussies op het grote belang van de vaste verbinding te kunnen wijzen door middel van studies, voordrachten, publikaties, voorlich ting enz. In 1968 verklaarde de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat dat de voorkeur van het Rijk uitging naar een tracé ter hoogte van de lijn KruiningenPerkpolder, een keus waar Prov. Staten van Zeeland zich in mei 1969 mee akkoord verklaarde. Een tracé in overeenstemming met de planologische opvattingen zoals die in het z.g. paarse boek ..Ontwikkeling van Z.W. Nederland" naar voren komen. De totale lengte van de oeververbinding vanaf Rijks weg 58 op Zuid-Beveland tot de aansluiting op Rijksweg 60 in Zeeuws-Vlaanderen is ruim 10 km. PROEFSTATION VOOR DE RUNDVEEHOUDERIJ I-JET is thans ruim 13 jaar geleden dat de C.R. Wai boerhoeve te Millingen aan de Rijn werd gesticht. Bij de officiële opening in 1962 werd met de naam van de proefboerderij eer bewezen aan de heer C. R. Wai- boer, die in het jaar daarvoor bij een vliegtuigongeluk om het leven was gekomen. In de opbouw vën de proef boerderij heeft de heer Waiboer een zeer groot aandeel gehad. In veehouderijkringen, zowel in ons land als bui ten onze grenzen, heeft de proefboerderij in de loop der jaren grote bekendheid gekregen. Het is dan ook ver heugend dat het werk nu op een nieuwe proefboerderij, onder dezelfde naam ,,C.R. Waiboerhoeve", kan worden voortgezet. Het doel van de Waiboerhoeve te Millingen was het

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 10