KNLC Landbouwschap wacht nu op volksvertegenwoordiging Cursussen winterseizoen praktijkschool Schoondijke KORTE WENKEN 6 IR KNOTTNERUS BETREURT MISLUKKING CENTRAAL AKKOORD Bij de opening van de op 7 november j.l. gehouden be stuursvergadering van het Landbouwschap zei voorzitter ir Knottnerus naar aanleiding van de trieste revaluatie geschiedenis: „Ik hoop dat onze gekozen volksvertegen woordigers iets dichter bij de praktijk staan en onze problematiek beter zullen kunnen aanvoelen. Uit de algemene beschouwingen en het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake de btw-compensatie bleek al thans, dat onze volksvertegenwoordigers meer oog heb ben voor de moeilijkheden van de 'boeren en tuinders". Tevoren had hij nog eens gewezen op de verschilpunten, die er tussen de regering en het Landbouwschap waren blijven bestaan: de regering wil werkelijk reva- luatieperentage aanhouden en ze rekent op voorhand op 60 min voordeel voor land- en tuinbouw als de infla- tiebestrijding succes heeft. De voorzitter vervolgde: „De regering heeft aangeboden beide berekeningen nogmaals te bekijken tegen 1 april volgend jaar. Tot zolang zul len dus zeer veel boeren dagelijks een duidelijke inko mensachteruitgang voelen. Het is merkwaardig, dat wat het reële revaluatiepercentage betreft minister Duisen- berg 3V2 hanteert, terwijl minister Lubbers meent de marktordeningsprodukten met 5 te moeten verlagen. Even onbegrijpelijk is het naar mijn mening dat, terwijl geen enkele kategorie van het Nederlandse volk achter uitgaat in inkomen, althans in guldens, dit bij de land bouw wel het geval zou moeten zijn. En dan houdt men ook nog stug vol, dat de landbouw zelfs overgecompen seerd wordt. Als dagelijks 'bestuur van het Landbouw schap hebben wij ons standpunt duidelijk uiteengezet, maar de regering heeft er weinig begrip voor getoond. De regering bleek zelfs niet bereid de 18 miljoen uit Brussel beschikbaar te stellen voor het opvangen van moeilijkheden in de bovengenoemde sectoren". Wat het succes van de inflatiebestrijding betreft: mee gedeeld werd dat de laaste maand de kosten van levensonderhoud met 1 stegen, een geduchte tegen valler voor de regering. De post voeding bleef echter ongeveer stabiel! OVERLEG MET NIEUWE MINISTER Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap had al kennis gemaakt met minister Van der Stee. Hij heeft nadrukkelijk de verzekering gegeven zich zo snel mo gelijk in te werken. Het verheugt mij bijzonder, zo zei ir Knottnerus, dat de nieuwe bewindsman een regelma tig overleg met het Landbouwschap zeer op prijs stelt. Ten aanzien van de revaluatie kan van deze minister na tuurlijk geen ander standpunt worden verwacht dan de regering tot nu toe heeft ingenomen, aangezien hij in zijn vorige functie ook al by deze zaak was betrokken. Bij de nadering van het winterseizoen heeft de Praktijk school weer een programma samengesteld, speciaal gericht op de individuele deelnemer. Daarbij is nauw overleg ge voerd met de Provinciale Directie voor de Bedrijfsontwikke ling in de Landbouw. Leergangen die zowel voor de onder nemer zelf als zijn werknemer van belang zijn! Het programma ziet er alsvolgt uit: C.A.R. - Zevenbergen AKKERBOUW HET PLOEGWERK IS dit jaar door de drukke bezig heden en de regen van half oktober wel wat verlaat. Toch moet U er aan denken dit werk bij voorkeur vroeg en onder vodolende droge omstandigheden uit te,voeren want U legt er de basis mee voor oogst 1974. U kunt beter nu lange daqen maken voor het ploegwerk dan eind novem ber. DIEP PLOEGEN VRAAGT veel trekkracht en is soms nadelig voor de bodemstruktuurHebt U een perceel wel eens 30 cm geploegd, dan is het noodzakelijk dit later af en toe eens te herhalen. Goed ontwaterde kleigronden die moeilijk willen verkruimelen moet U niet diep ploegen. Zavelgrond met een dunne teeltlaag mag U nooit zo diep ploegen dat veel zand naar boven wordt gebracht. Misschien zou het voor de minister wel nuttig zijn zich tijden* zijn inwerkperiode op de hoogte te stellen van de uitwerking van de revaluatie en de gedeeltelijke com pensatie. Hij zou bijvoorbeeld een werkbezoek kunnen brengen aan die streken van het land waar men vooral afhankelijk is van de opbrengst van de basisprodukten, aldus de heer Knottnerus. Onder de punten, die met de minister waren besproken, was ook het belangrijke pro bleem van de energie-crisis. ENERGIE-CRISIS Voorop de glastuinbouw, dan de pluimveehouderij en andere veredeling, maar ook de rest van land- en tuin bouw krijgt ermee te maken. Ook met minister Lubbers is een gesprek hierover aangevraagd. Vooral in de glas tuinbouw, waar men nu gaat zaaien en planten, moet men kunnen rekenen op een geregelde voorziening met stookolie. Voor deze en ook voor andere agrarische sec toren moet voorrang gelden, als er gedistribueerd gaat worden, zo meenden vele bestuursleden. Het dagelijks bestuur en het bureau van het Landbouwschap volgen de zaak al van dag tot dag; deze is bijzonder urgent. Er zullen zo eerlijk mogelijk aan de hand van goede argu menten prioriteiten, ook binnen land- en tuinbouw, moe ten worden aangegeven. Wat de tuinbouwbelangen be- „Ik wil er in dit verband nog eens op wijzen, dat de treft had de voorzitter in zijn openingswoord al gezegd: tuinbouw niet alleen een bijdrage levert aan de natio nale voedselvoorziening, maar ook een flink aandeel heeft in onze export. Juist nu onze economie het zwaar te verduren heeft, hebben wij deze bijdrage in de export hard nodig. Het dagelijks bestuur heeft zich vorige week reeds met een schrijven over de energievoorziening tot de ministers van Economische Zaken en Landbouw ge wend. In het gesprek met het Landbouwschap zei minis ter Van der Stee dat op zo kort mogelijke termijn na gegaan moet worden of nog meer bedrijven op gas kun nen worden overgeschakeld. Verder heeft de minister al toezeggingen gedaan inzake een compensatie van 2 cent per kubieke meter aardgas, waardoor de aangekondigde verhoging voor de glastuinbouw grotendeels ongedaan wordt gemaakt. Dit opent wellicht perspectief voor moeilijkheden bij het nog duurder worden van energie prijzen. LANDBOUW EN CENTRAAL OVERLEG Met het op de suits drijven van de tegenstelling is nie mand gebaat. Juist op het moment dat het ongestoord doordraaien van produktie en consumptie door de ener giecrisis in gevaar dreigt te komen, hebben wij geen be hoefte aan meer belemmeringen. Naar de mening van de Landbouwschapsvoorzitter blijft het noodzakelijk cen traal afspraken te maken over lonen en prijzen. Met of zender centraal akkoord leek het hem dat het stand punt van de landbouw inzake lonen en prijzen gelijk kan zijn aan dat van vorig jaar. Toen stelden wij ons op het standpunt, dat de verbetering van het reële inko men van de loon- en salaristrekkenden ook zou moeten gelden voor de zelfstandigen in land- en tuinbouw. Nu ditmaal een reële loonsverbetering van 2Vz op tafel is gelegd, zullen wij met deze 2Vz ook in onze prijs voorstellen rekening houden. Weliswaax is het vaststel len van de landbouwprijzen geen zuiver nationale aan gelegenheid meer, maar Nederland zal voor zijn inbreng in het COPA-standpunt toch van nationale berekenin gen moeten uitgaan. Aangekondigd werd dat 'het pas verschenen memoran dum van de Europese Commissie over wijzigingen in de E.E.G.-landbouwpolitiek en het Landbouwschap eerst goed bestudeerd zal worden. Het bestuur was het er mee eens, dat kritiek goed gefundeerd moet zijn. Wel Booglassen voor de landbouw: 26 nov. t/m 7 dec.; 10 t/m 21 dec.; 7 t/m 18 jan. 1974 beginners 21 jan. t/m 1 febr. 1974; 4 t/m 8 en 18 t/m 22 febr. 1974 gevorderden (getuigschr. beginners vereist) en verder: weekcursus hydrauliek (schakelingen, stuurapparaten, hydr. hefsystemen, reparaties enz.) 10 t/m 14 dec. 1973; 14 t/m 18 jan. 1974 weekcursussen: onderhoud en afstelling van\ maaidorsers, bietenrooimachi. 1 nes, aardappelrooimachines f motorengebruik 7 t/m 11 jan. 1974 basiswerktuigen 14 t/m 18 jan. 1974 bedrijfselectriciteit (aansluitin- 21 t/m 25 jan. 1974 gen, schakelingen, electromoto- 28 jan. t/m 1 febr. 1974 ren, schakelaars, beveiliging, j storingen, veiligheid enz.) e.a. IEDER JAAR OPNIEUW vriezen er trekkers en sproei- machines stuk omdat vergeten is antivries in het koelwa ter te doen of het water voor de vorst af te tappen. Het komt ook voor dat maar een gedeelte van het water is afgetapt omdat een aftapplug is vergeten. Denkt U erom. Stuk vriezen kost ged. Raadpleeg in twijfelgevallen het instruktieboekje. TE VEEL VENTILEREN van aardappelen werkt ge wichtsverliezen door uitdroging in de hand en geeft niet altijd de gewenste temperatuurverlaging. Zijn Uw aard- ap elen droog, verlaag dan gelijdelijk aan de temperatuur in de cel door te ventileren als de buitentemperatuur mi nimaal 2° lager is dan in de bewaarplaats. Het best kunt U hiervoor de lagere nachttemperatuur in de herfst be nutten. OP HEEL WAT BIETENPERCELEN, die pas tegen het einde van de campagne worden gerooid, moet dit najaar nog tarwe worden uitgezaaid. Dit behoeft echter helemaal geen bezwaar te zijn, mits U de hoeveelheid zaaizaad maar aanpast aan de zaaidatum, de zaaimethode en de ligging van de grond. Bij laat en breedwerpig zaaien op een grof- liggende grond moet U de zaaizaadhoeveelheid wat rui mer nemen. zei ir Knottnerus nog: „Het lijkt mij dat er toch nogal ingrijpende voorstellen worden gedaan, gezien het feit dat de Commissie meent '1 miljard rekeneenheden ofwel 3,5 miljard te kunnen bezuinigen. Aangezien de Com missie meent dat haar voorstellen voor de consument geen gevolgen hebben, rijst bij mij de vraag: voor wie dan wel?" TARWE Naast het energievraagstuk was een ander punt, dat ruime aandacht van het bestuur van het Landbouwschap kreeg, de E.E.G.-tarwepolitiek. Er blijkt nog geen door stroming van tarwe op te treden. Op 5 november j.l. was de Rotterdamse notering 7 lager dan 10 september, Jat is veel meer dan het revaluatie-effect. Toen lagen tarwe en gerst nog ongeveer midden tussen drempel- en interventieprijs, nu nog zo'n 50 cent boven de laatste. Er is hier al 10.000 ton tarwe voor interventie aangemeld. De uitspraak van het bestuur was duidelijk: er moet snel een actief exportbeleid komen! Dat zal op alle 'be voegde plaatsen kenbaar worden gemaakt. Met name werd er in het bestuur nog eens op gewe zen hoe onbegrijpelijk deze trieste situatie voor de tar- wetelers is. Wat zat en zit er toch achter bij zo'n beleid? Een belangrijk punt lijkt te zijn, zo werd gezegd, dat de Commissie in Brussel gewoon niet slagvaardig genoeg is. Men verzuimde te exporteren toen de wereldmarktprijs hoog was (hoger dan nu). Uit angst voor de binnenlandse voorziening; de probihitieve exportheffing heeft te lang geduurd. Wel werd aan de verlaging van de denaturatie- toeslag gewerkt, welke denaturatie nu dan wel haast on mogelijk is gemaakt. Eigenlijk is er zodoende een fun damentele wijziging in het beleid aangebracht, zonder dat de landbouw er veel aan kon doen. Of is dit mede een gevolg van overleg met de Amerikanen ten tijde van de so ja-exportbelemmering, werd gevraagd. HOGERE LANDBOUWSCHAPSHEFFINGEN Het bestuur van het Landbouwschap heeft de begro ting voor 1974 vastgesteld. De uitgaven van de gewone dienst gaan bijna 13,6 miljoen belopen. In het bestuur ontstond nog wel een uitvoerige discussie over de vraag hoe een tekort van ruim 1 min gedekt zou moeten wor den. Het dagelijks 'bestuur stelde voor om over de hele linie de heffingen met 10 te verhogen. Een soort infla tiecorrectie voor één jaar, want de al eerder aangevatte studie over wijzigingen in het heffingsyssteem gaat ge woon door. Het Landbouwschap doet er het beste aan om de inflatoire kostenstijging maar zo nauw mogelijk te volgen, zo meende ook het bestuur. Enkele leden had den liever de algemene reserve maar aangesproken. Maar die reserve blijft nog steeds achter bij het als richtlijn geldende niveau van één jaar inkomsten. Het bestuur besloot ook op uitbreiding van de grond- bankproef aan te dringen: meer proefgebieden (ook bui ten ruilverkavelingen) en keuze tussen erfpacht en aan koop van SBlL-grond. Men wilde voorlopig nog wel po sitief over deze proef oordelen, al was de animo ervoor gering gebleken. •Het 'bestuur ging ook akkoord met de door belangheb bende organisaties opgestelde Algemene Handelsvoor- waarden Landbouwwerktuigen: nu dus geen eenzijdige regeling door de leveranciers meer, maar een duidelijke arbitrage-, garantie- en aansprakelijkheidsregeling. Ten slotte stemde het 'bestuur in met een uitvoerig kritisch commentaar op de rijksbegroting 1974, voor zover land en tuinbouw betreffende, dat te zijner tijd onder de aan dacht van de volksvertegenwoordiging zal worden ge bracht. STRUIKENKAMP. Alle leergangen beginnen maandagochtend en eindigen op vrijdagmiddag. Alleen de leergang electriciteit duurt ver moedelijk 3 dagen. Voor huisvesting is het moderne lopeer- gebouw beschikbaar. De totale kosten, inclusief huisvesting bedragen voor een lascursus 195,per persoon en voor de andere cursussen f 87,50 per persoon. Voor werknemers kan subsidie van les- en logeergelden verkregen worden. Aan het eind kunnen de leergangen desgewenst afgesloten worden met een examen, waarbij 'bij gunstige uitslag de deelnemers aan de lascursus een getuigschrift erkend door het Ned. Instituut voor Lastechniek ontvangen en voor de overige cursussen een getuigschrift van de school. Los van vorenstaand programma is het altijd mogelijk om in cursussen van één of meerdere dagen één bepaald onder werp te behandelen; voorwaarde is dat groepjes van 4 per sonen gevormd kunnen worden. De kosten hiervan bedra gen 18,per persoon per dag waarbij dan 's middags een warme maaltijd wordt aangeboden. Aanmelding vóór 20 december 1973 bij de Landbouwpraktijkschool „Prins Wil lem" te Schoondijke, Pr. Beatrixstraat 66, tel. 01173551 onder opgave van de gekozen cursus en de week waarin daaraan deelgenomen wil worden. VEEHOUDERIJ AAN KOEIEN MET EEN lage produktie is door de boer maar weinig te verdienen. Bij vergelijking van de mélk- kontrolecijfers worden grote verschillen gekonstateerd. Op het zelfde bedrijf, waar de omstandigheden voor alle dieren gelijk zijn, is dit een gevolg van erfelijke aanleg. Benut de melkkontrole om door een goede selektie de pro duktie van de veestapel te verbeteren. NA DE DROOGTE VAN deze zomer is er in de herfst nog flink gras gegroeid. Het gevaar bestaat dat veel gras land daardoor te bossig en te ruig de winter ingaat. Rui ge plekken en bossen vriezen in de winter dood, waar kweek en andere mindere grassen en onkruiden voor te rugkomen. Het is daarom zinvol om ruige graslanden voor de winter te bloten. SLECHTE ONTWATERING van het grasland leidt niet alleen tot latere grasgroei in het voorjaar maar ook tot verslechtering van de grasmat. Slechte grassen die min der gevoelig zijn voor uxiteroverlast nemen de plaats in van de goede grassen. Zorg er daarom voor dat de grep pels in het grasland open zijn. Alleen dan kan een onge stoorde waterafvoer plaats vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6