Erf en akker Verwerking mestoverschotten Appels werden goedkoper 15 r REVALUATIE COMPENSATIE VOOR LANDBOUW IETS VERHOOGD De compensatie voor de landbouw als opvang van de nadelige gevolgen van de revaluatie wordt verlengd van 31 maart 1974 tot 30 april van dat jaar. Minister dr. Dui- senberg van financiën heeft daartoe vrijdag een nota van wijziging aan de Tweede Kamer gezonden. De to tale compensatie voor de landbouw wordt daardoor ver hoogd met f 20 miljoen tot ƒ150 miljoen. De minister erkent dat de compensatie via het landbouw-forfait glo baal werkt en dat dus nooit met zekerheid kan worden gezegd dat die voor iedere sector tot de juiste uitkomst leidt. Hij wijst er o.a. op dat voor gedifferentieerde toe slagen waartegen ook overigens grote bezwaren be staan toestemming nodig is van de Europese Com missie. Zou die al worden gegeven dan vergt de proce dure toch zeer veel tijd «en bestaat langdurige onzeker heid. Zoals toegezegd zal tegen het einde van de com pensatieperiode de regering aan de hand van de omstan digheden beoordelen of, en zo ja in welke mate, nadere maatregelen nodig zijn. In het Landbouwkundig tijdschrift No. 10 van oktober 1973 is een bijdrage opgenomen van F. M. L. J. Oorthuijs en R. A. Ponsen van de afd. Gezondheidstechniek van de Gront- mij N.V. te De Bilt De schrijvers gaan daarbij in op het grootste probleem bij de verwerking van mestoverschotten n.l. die van de varkensdrijfmest. Deze mest brengt door zijn groot volume, stankhinder bij uitrijden, slechte resultaten bij biologische zuivering in het bijzonder bezwaren bij de verwerking met zich mee. Aangezien het transport over lange afstanden en het zuiveren van varkensdrijfmest nog op moeilijkheden van economische- en technische aard stuit, zijn proeven opgezet met verschillende mechanische ontwa- teringsapparaturen. Op basis van technische details en be reikte resultaten komen de schrijvers aan de hand van de proeven tot de conclusie dat de zgn. „decanteercentrifuge" het best geschikt moet worden geacht. Opslag en transport van de vaste met verkregen uit de ontwateringsapparatuur zijn nagenoeg stankvrij, en gemakkelijker en goedkoper te vervoeren dan van drijfmest. De gier kan, na gezuiverd te zijn, op het oppervlakte-water worden geloosd. De kosten per afgeleverd varken voor de regionale installatie geba seerd op 50.000 varkensplaatsen worden geraamd op 5, h f 6,Het transport van de (vaste) mest, afhankelijk van de afstand, op 1,50 tot 3,per afgeleverdi varken. Door de Technische Dienst Oost-Brabant worden in samenwerking met een aantal instanties, waaronder de Grontmij, verdere mestontwateringsproeven uitgevoerd onder wisselende prak tijkomstandigheden. E.E.G.-TOEWIJZINGEN STRUCTUURPROJECTEN 1972 TWEEDE SERIE De Europese Commissie heeft besloten uit de tranche 1972 van het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw, afdeling Oriëntatie- bijstand te verlenen aan een tweede, tevens laatste serie projecten. Het gaat om de volgende 11 projecten: Uitbreiding en aanpassing kaasfabriek te Wommels 1.272.500, Bouw kaaspakhuis kaasfabriek te Ursem 625.000, Bouw centraal kaasopslag- en verpakkings bedrijf te Ourdorp „2.117.591, Uitbreiding capaciteit varkensslachterij te Boxtel 2.750.000, Uitbreiding varkensslachtcapaciteit export- slachterij te Lichtenvoorde 528.494, Uitbreiding varkensslachterij te 's-Heerenberg 795.484, Bouw tuinbouwveiling te Veldhoven (2e fase) 565.776, Bouw vermeerderingsbedrijf champignon- broed te Horst (L.) 1.466.000, Ruilverkaveling „Oost- en Westdongeradeel" „6.921.814, Ruilverkaveling „Meidijk" (Gld.) 1.247.818, Ruilverkaveling Zieuwent-Harreveld - vervolg 791.325, Met een totaal ontvangen bijstand van 40,4 min heeft ons land 7,4 van de voor 1972 beschikbare middelen 543 min) verworven. INZAMELING ONBRUIKBARE EN VERBODEN BESTIJDINGSMIDDELEN IN NOORD-BRAbant „In de week van maandag 19 tot en met vrijdag 23 november kunnen in de provincie Noord-Bra bant verboden of onbruikbaar geworden bestrij dingsmiddelen worden ingeleverd. Ongeveer 30000 ondernemers in de agrarische sektor zijn schriftelijk benaderd om restanten gifti ge bestrijdingsmiddelen in te leveren op een, in hun gemeente, aan te wijzen verzamelpunt. Dat kunnen zowel inmiddels verboden middelen zijn (zoals b.v D.D.T. en Endrin), als middelen die onbruikbaar zijn geworden. Van de gemeentelijke verzamelpunten wordt het materiaal overgebracht naar een tiental centrale verzamelpunten en vandaar naar de installatie van de N.V. Afvalverwerking Rijnmond te Rotterdam, behalve de kwikhoudende middelen. Deze worden centraal opgeslagen. Over de hoeveelheid in te za melen materiaal valt geen enkele betrouwbare prog nose te maken gezien de ervaringen elders in het land". Bij deze actie zijn vele diensten betrokken, doch het welslagen ervan is voor een belangrijk deel af hankelijk van uw medewerking. Ook wij doen der halve een dringend beroep op u hieraan alle aan dacht te besteden. De actie is eenmalig. Na 23 no vember zal afvoer van verboden bestrijdingsmidde len kostbaar en moeilijk zijn. Het is na 23november niet meer nodig dat u verboden bestrijdingsmidde len in huis hebt. Zorg dus dat u er van af komt! Het kost u niets! In bijzondere gevallen dient u tijdig overleg te plegen met het bureau Gemeentewerken van uw gemeente. Het is een goede gelegenheid om schoonschip te maken. COMPENSATIE PRIJSVERHOGING AARDGAS VOOR KLEINVERBRUIKERS IN TUINBOUW VANAF 30.000 M De verhoging per 1 januari 1974 van de aardgasprijs voor kleinverbruik met ruim 2,5 cent per kubieke meter betekent voor de kleinverbruikers in de tuinbouw en speciaal voor de categorie van grotere kleinverbruikers met een jaar lijks verbruik tot 170.000 m3 een aanzienlijke kostenver hoging. Vandaar dat voor deze groep de minister van land bouw besloten heeft vanaf 1 januari a.s. aan alle kleinver bruikers in de tuinbouw met een jaarverbruik tot 170.000 m3 een compensatie te verlenen op de aardgasprijs van 2 cent per kubieke meter voor alle verbruik boven 30.000 m3 per jaar. Over de wijze van uitbetaling van deze compen satie wordt nog nader overleg gepleegd. Met deze restitutie wordt tevens bereikt dat meer aansluiting wordt verkregen op de voor grootverbruikers van aardgas geldende prijs. Voor grootverbruikers (verbruik vanaf 17.000 m3 per jaar) blijft tot 1 oktober 1974 de speciale tuinbouwregeling van kracht. VERTRAGING IN UITOEFENING AKTIEVE ZUIVERINGSTAAK WATERSCHAPPEN Het staat nu wel vast, dat de uitoefening van de actie ve zuiveringstaak door de Zeeuwse waterschappen ter uitvoering van de wet verontreiniging oppervlaktewate ren niet op het voorgenomen tijdstip van 1 januari 1974 zal kunnen ingaan, aangezien de vereiste koninklijke goedkeuring op de door de Zeeuwse staten genomen be sluiten niet vóór deze datum te verwachten is. Dat is mede het gevolg van de inschakeling van de verschillen de adviesinstanties. Het betekent, dat er onvoldoende tijd beschikbaar is voor de voorbereiding van de verkiezing en benoeming van de nieuwe waterschapsbestuurders (gezworenen en hoofdingelanden), die per 1 januari 1974 zouden moeten optreden. Gedeputeerde staten van Zeeland willen nu de inwer kingtreding van de bp de waterzuivering betrekking hebbende nieuwe verordening en van de diverse gewij zigde reglementen een half jaar later, dus op 1 juli 1974, laten ingaan. Daarvoor is wijziging nodig van de op 25 juni 1973 door de staten genomen besluiten. Gedeputeer de stalen hebben de besturen van de negen Zeeuwse waterschappen en de milieu-inspecteur een ontwerp voorstel voor de staten toegezonden met het verzoek even tuele bezwaren daartegen uiterlijk 7 november schrifte lijk in te dienen. Volgens de statenbesluiten van 25 juni zouden een gedeelte van de hoofdingelanden en gezwore nen (ongeveer de helft), die de gebouwd en ongebouwde eigendommen vertegenwoordigen, en alle hoofdingelan den, vertegenwoordigende de vervuilers, voor de eerste maal gedurende drie jaren zitting hebben. Als gevolg van de verschuiving van 1 januari naar 1 juli 1974 zou deze eerste zittingsperiode tot slechts 2Vz jaar worden teruggebracht. Dat nu vinden gedeputeerde staten te kort. Aangezien het algemeen Zeeuws water schapsreglement uitgaat van een zittingsduur voor ge- zwo cnen en hoofdingelanden volgens kalenderjaren en aftreden op 1 juli zonder ingrijpende wijzigingen van ge noemd reglement niet mogelijk is. stellen zij voor de eer ste zittingsduur te bepalen op 3,5 jaar en het eerste aftre den op 31 december 1977 en de overige zittingsperiode daaraan aan te passen. Per 1 januari a.s. zou periodiek een aantal hoofdingelanden en gezworenen moeten aftre den, waarna zij opnieuw voor een periode, van zes jaren zouden kunnen worden herkoven of herbenoemd. Aange zien deze herverkiezing of herbenoeming in feite dan slechts voor een termijn van zes maanden zou gelden ge ven gedeputeerde staten om praktische redenen in over- 1 juli a.s. te doen aftreden. Het aanbod van appelen op de fruitveilingen was vorige week zeer groot maar we moeten er bij zeggen dat daar veel klasse II kwaliteit bij was. Over het algemeen zijn niet de beste kwaliteiten appelen opgeslagen in de schuren thuis. Zoals altijd bestaan daarop uitzonderingen. Er kwa men zeer mooie partijen rode Goudreinette en Cox's Orange Pippin voor de klok maar er kwamen ook veel partijen die nu al een afgeleefde indruk maken. Tegenover het toege nomen aanbod staat een wat kleinere vraag, vooral omdat de export op het ogenblik moeizaam verloopt. De beste partijen goed gekleurde Golden Delicious kwa men niet verder dan 4045 cent per kg in de grote maten klasse I en 2530 ct voor de klasse I 6570 mm. De ge wone kwaliteit klasse I lag daar nog ongeveer 2 cent per kg onder. Klasse II gewone kwaliteit deed voor wat de grote maten betreft tussen 30 en 35 ct per kg en de II 65/70 mm werd verkocht voor 2530 ct. Cox's Orange Pppm werd in toenemende mate uit het koelhuis aangeboden en daarbij zijn er nog al wat groene partijen. De grote maten met weinig kleur klasse I deden tussen 65 en 70 ct per kg maar fraai gekleurde partijen kwamen daar wel 10 ct per kg boven. De maat 65/70 mm werd verkocht voor 45 tot 50 ct per kg, ook al weer afhankelijk van de kleur. Rode Goud reinette werd er in prima kwaliteiten aangeboden. De grote maten met een erg mooie kleur deden 6070 ct per kg en de klasse I 6570 mm werd verkocht voor plm. 45 ct per kg. De gewone Goudreinette krijgt ook een steeds betere kleur. De*grote maten hiervan werden verkocht voor rond 45 ct per kg en de maat 65/75 mm klasse I deed 35—37 ct. De klasse II kwaliteit was slechts 24 ct per kg goedkoper dan de klasse I. Bij de peren ging het in hoofdzaak om Conference en T-wWnó du Cornice. De Doyenné du Cornice lag vrii sta biel in prijs op 1,10 tot 1,20 voor de klasse I vanaf 65 mm en s'echts enkele centen per kg minder voor de klasse II kwaliteit. Conference werd in hoofdzaak gekocht voor export. De 'en iets terug. Enkele noterin°en van de Co eind vorige week: I 6570 92 ct, 6065 88—89 ct, I 55 60 77—78 ct, II 50—55 69 ct, II 45—50 55 ct per kg. SINDS we terug zijn van verlof, zijn we nog geen zon dag in Hola geweest, d.w.z. we waren nog niet.een zondag binnen de vier muren van ons huis. Het is voor al Corry die daar op aandringt. Zii 'heeft dan zes dagen vier muren achter de rug. Zes dagen die gevuld zijn met school doen, eten, koken, wassen en ga zo maar door. De werktaak van Corry is nu verdubbeld sind's ze twee kinderen in twee verschillende klassen heeft. En het staat wel als een paal boven water dat de eerste klas de moeilijkste is. Jacky in de tweede heeft de basis- moeilijkheden overwonnen. Maar Kristian moet ieder lettertje en cijfertje worden bijgebracht. Maar nu na drie maanden eerste klas kan Kristian me al heel trots voorlezen uit zijn eerste leesboek „Jip, Jap en Jop". Maar goed, wanneer dat zo zes dagen heeft geduurd, dan heb je als moeder, die eigenlijk vergeef me de ver gelijking „een schaap met vijf poten" moet zijn schoon genoeg van het huis. Zaterdagavond reeds maken we de landrover klaar voor de dag uit in de bush. Stoelen, ta fel, spa, bijl, water, benzine, gereedschap en ga zo maar door, want eenmaal in de bush, weet je dat er niets te krijgen is. ZONDAGOCHTEND vroeg, rond een uur of zes, ver trekken we dan. Na een half uurtje rijden gaan we een goed plaatsje onder een hoge boom uitzoeken, want dan wordt het tijd voor het ontbijt. De jongens gaan di- rekt brandhout zoeken om een vuurtje te maken, waar straks de eieren en het bacon or> gebakken kunnen wor den. Corry en ik maken de rest in gereedheid. We har ken eerst de ruimte die we nodig hebben schoon, dan komen de tafel en de stoelen. Daarna maak ik de vuur tjes van de jongens aan. Ieder heeft altijd zijn eigen vuurtje. Op het ene bakken we de bacon, op het andere de eieren. De jongens zijn zeer druk in de weer. Hout zoeken, vuur stoken en lekker buiten eten, en verder geen school aan je hoofd. En wat ze ook nooit vergeten: dat het zondag „snoepdag" is. In de week krijgen ze nooit een snoepje, maar 's zondags dan kijken we er niet zo op. Corry, die altijd ver vooruit denkt, heeft een grote voorraad drop en andere soorten Nederlands snoep meegebracht, en dat wordt dan over de zondagen ver deeld. We zitten heerlijk te ontbijten ergens midden in de bush. Weg van het huis en ook wel weg van de men sen. Ofschoon we tegenwoordig niet zo heel ver van de rivier weg gaan, dus je ziet zo nu en dan nog wel eens iemand voorbijkomen. Meestal blijven ze met open mond van verbazing staan. Vooral als het mensen zijn die ons kennen, en de meesten kennen ons wel. Ze schudden hun hoofden, want hoe is het in Gods naam mogelijk dat die familie Marinas, die toch een mooi groot huis heeft, met een gasfornuis en wat nog al niet meer, nu hier in de bush komen eten. En nota bene gaan zoeken en dan op een vuurtje eten klaar maken, in een kookpot net zoals ze zelf gebruiken. En hier voel je weer eens hoe geïso leerd je eigenlijk leeft. Want het zou weinig zin hebben om te proberen uit te leggen dat je wel eens uit dat huis wil. En dat vooral Corry dat heel erg hard nodig heeft. Zij zijn mensen die op een heel andere golflengte leven en denken. Dus daarom schuddén ze hun hoofd en den ken het hunne er van. fcTA het ontbijt trekken we verder, langs de rivier. We weten een heerlijk plaatsje vlak bij de rivier. Daar onder kolossale mangobomen slaan we ons kamp op voor de rest van de dag, en daar ook bereiden we ons middagmaal. De jongens moeten weer voldoende brand hout zoeken, zodat we daar de rest van de dag genoeg aan hebben. De rivier hier heeft geen steile oevers. Jacky en Kristian gaan vissen, samen met de lokale jon gens uit dit eenzame Pokorno dorpje. Je hebt er geen kind aan. Iedere keer wanneer ze een visje hebben ge vangen komen ze dat opgewonden laten zien. En dan is het ook tijd voor een zondagsdrankje. Cor ry haalt de fles uit de koelbox en ijs uit de ijsbox, en dan een koel drankje, met een sigaretje en lekker zit tend in de stoel. We kijken uit over de rivier, waar aan de overkant de Somalies baden. Groepen apen maken lawaai in de bush. Boven ons ruist de zwakke wind door het dichte bladerdak van de mangobomen. We hebben alle tijd, we zijn niet meer dan een uur rijden van huis, maar in een heel andere wereld. Het geeft rust aan je ziel. Na een poosje komen de jongens terug, ze hebben dorst niet langer kunnen weerstaan. En de lokale jon gens zijn in de rivier gesorongen. Of ze ook mogen? Corry maakt hevige bezwaren, want het zal niet de eerste keer zijn dat een krokodil slachtoffers maakte. Maar de rivier is nu erg ondiep. Het is warm in de zon, heel erg warm. Ik ga wel mee, zeg ik. De jongens sprin gen nu ook de rivier in. Wat een plezier. Het kost me ontzaglijk veel moeite om ze er na een half uur weer uit te krijgen. Maar het is etenstijd, in de zwarte berookte pot is de hutspot gaar. Een zondag langs de Tana River, een gezegende dag SCHRIJFKOUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15