TUINBOUW- KLANKEN De olievoorziening voor de stooktuinders 25 jaar RHTS te Utrecht Produktie afstemmen op afzet Alweer gedachten over teeltplan 1974 DINGEN VAN DE WEEK 13 Nu we de 2de autoloze zondag, ook in WALCHEREN achter de rug hebben, kunnen we o.i. enkele conclusies trekken. Nu we weer het gemak der fiets, of zo een kritische kennis opmerkte, „het Arabisch vervoer", weer hebben (her)ontdekt, blijkt toch wel erg hoe ge makkelijk gemak (in casu autoverkeer) went. Velen hébben zich per voet of fiets kerkwaarts begeven. Door het feit dat dit familie- en individueel bezoek betreft, Wordt wel eens vergeten dat er steeds veel méér m'ensen ter kerke gaan dan naar de sportvelden. Ge lukkig gaat dit ook veel samen, daar kerk en sport zich zéér wel laten verenigen. Alleen over de sportbe oefening op zondag zijn er fundamentele verschillen, maar daar is deze rubriek niet voor. Ook de ontelbaren die zich 's-zondags een familie- of ander tochtje per mitteren, moeten ander soulaas zoeken. Persoonlijk vin den we 't fijn, zo tegen de avond, een rondrit te maken over ons schone eiland. 'Zo blijft men wat op de hoogte van de veranderingen. Beangstigend vinden wij persoon lijk bijv. dat onze fraaie steden Middelburg en Vlissin- gen van uit de verte wel kleine vestingen lijken in kransen monotone huizenblokken en flats. En ook de vele 2 ha landhuizen kunnen we niet altijd bewonderen! Maar de wet tolereert het en dan mag men degenen die daarvan gebruik maken niets verwijten! Zijn we goed geinformeerd, dan hebben landschapsontsieringen de volle aandacht der autoriteiten en kan men op den duur wel enige beperkingen verwachten!! Overigens willen we wel stellen dat de kleine onge- makjes die we ons moeten getroosten, niet opwegen tegen de achtergrond waar ze uit voortvloeien. Het geleden persoonlijk leed dominerend laten, mogen we wel stellen dat de vele bedrijfsgenoten die afhankelijk zijn van de olievoorziening op hun bedrijf, het moeilijk hebben. De vakbladen hebben reeds veel geschreven over de prijsverhogingen voor de stooktuinders. Maar wat nog erger is, is een eventuele stagnatie, 't Is nu nog maar pas november, maar hoe het moet als er werke lijk strengere kou komt, zal voor veel collega's een probleem worden. En onze ervaring in oorlogs- en distributietij d heeft ons geleerd dat men met het grootste gelijk der wereld toch geen kachel kan stoken! Nu is het weer niet zó dat we al in paniek hoeven te raken, maar elke tuinder zal toch o.i. moeten streven naar teelten die zo veel mogelijk wat ongelijke tempe ratuur kunnen verdragen! De reeds geruime tijd willige markt voor onze groen- teprijzen en iets minder de fruitprijzen, is ook in afgelo pen veertien dagen bestendigd. Mede door de droge zomer is er mogelijk wat minder aanvoer, maar nr de betere prijzen wordt dit ruimschoots vergoed, met als nevenvoordeel wat minder werk en minder colli's voor veilingaanvoer. „Ieder weet dat in de tuinbouw het aanbod afge stemd dient te zijn op de vraag. Daarom is niet zozeer het feit dat deze school 25 jaar lang afge studeerden heeft geproduceerd een felicitatie waard, als wel het feit dat zij gedurende al die tijd deze „produktié" heeft weten af te stemmen op de vraag van het bedrijfsleven." Aldus de direkteur-generaal voor de landbouw en de voedselvoorziening, ir. A. de Zeeuw, in zijn toespraak op 9 november j.l. in het Jahrbeurscongrescentrum te Utrecht ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van de Rijks Hogere Tuinbouwschool aldaar. •Ir. De Zeeuw noemde één van de sterkste punten van de school dat de opleiding niet te gespecialiseerd is maar algemeen technisch en economisch is gehouden. Hij prees de schoolleiding die steeds de ontwikkeling in de tuinbouw als leidraad had gébruikt voor het niveau van het af te leveren tuinbouwkader. VERWACHTING Sprekend over de toekomstverwachtingen voor de tuinbouw, verwees ir De Zeeuw allereerst naar de ener giekosten, die wegens de huidige oliecrisis een belang rijker rol gaan spelen. Hij stelde dat de door de regering reeds enige jaren gepropageerde omschakeling van olie op aardgas voor de tuinbouw een goede zaak was, aan gezien anders wellicht nog alle glastuinbouwers met olie hadden gestookt. Hij achtte het van groot belang dat de minister van landbouw een dezer dagen in een vergadering met de Vaste Commissie uit de Tweede Kamer voor 'Landbouw en Visserij heeft gesteld, dat zij het vaste vertrouwen mag hebben dat er in de olie- vooTziening voor de tuinbouw deze winter geen belang rijke stagnatie zal behoeven op te treden. Dit is geen 100 garantie, aldus de direkteur-generaal, maar hier uit blijkt wel dat de overheid inziet dat, waar thans teeltplannen moeten worden ontwikkeld, groter zeker- Nu de oogst 1973 nagenoeg weer geheel gereed is, gaan de gedachten van de THOOLSE vollegrondstuinders alweer hoe of het teeltplan 1974 zal gaan worden. In de allereerste plaats zal men altijd eerst moeten overwegen, waartoe het bedrijf zich het beste leent, en op welke manier de beschik bare arbeidsuren het meest rendabel gemaakt kunnen wor den. Een van de beste teelten in de wat lichtere gronden is nog steeds, de vroege- en middelvroege aardappelen. Door het met de hand sorteren, gelijktijdig met het rooien, kun nen in de zomer nog een flink aantal arbeidsuren op die ma nier door de telers goed besteed worden. Om een vroeg, en een zo goed mogelijk, vroeg aardappelgewas te telen, zal men reeds moeten beginnen met een juiste behandeling bij het voorkiemen van het pootgoed. Wanneer men van een grote potermaat gebruik maakt, bijvoorbeeld Doré 50/60, zullen die uiterlijk half januari in de bakjes gesneden moe ten zijn. Na een kleine groeistoot, door middel van wat ver warmen, zullen de kiemen zo gelijkmatig mogelijk met veel licht op moeten groeien. Met het nog 'hier steeds in zwang zijn van het halfautomatisch poten, kan men een flink af geharde kiem, van 1 iy2 cm nog wel op het pootgoed hou den. Er moet echter nogmaals op worden gewezen, dat de kiemen beslist van begin af goed afgehard moeten zijn. De beste resultaten ziet men nog steeds bij telers, die bij wijze van spreken bij hun pootgoed slapen! Dat wil zeggen dat het pootgoed steeds nauwkeurig én oplettend behandeld moet worden. Zo is het dan ook mogelijk om op vroege Lichte grond, een gewas vóór 28 juni te rooien. Juist bij de Thoolse vroege aardappeltelers speelt dit een grote rol om dat dan op dat perceel twee jaar later wéér aardappelen geteeld kunnen worden. In het afgelopen jaar zijn met de AM-rassen, Bellona en Alcmaria, door verschillende telers proeven genomen. Het beschot was meestal goed te noemen, maar de prijs viel dikwijls tegen, in tegenstelling met het heid moet heersen over de energievoorziening voor de komende winter. Voor de toekomstige ontwikkeling in de tuinbouw zijn ook van belang de nieuwe mogelijkheden ontstaan uit de Britse toetreding tot de EE.G. Dit niet alleen ten aanzien van de afbouw van de invoerrechten maar ook en dit wordt wel eens vergeten dat de op bouw van invoerrechten ten opzichte van derde landen aan de Engelse markt voor de E.E.G.-partners waarbor gen verschaft. Zo wordt bijv. het huidige nultarief voor tuinbouwprodukten uit Zuid-Afrika, afhankelijk van het produkt, opgebouwd tot 5 a 20 De concur rentiekracht van de Middellandse Zeelanden en de Afrikaanse ontwikkelingslanden zal daarentegen groter worden door speciale preferenties en verlaging van de invoerrechten, zij het dat hierbij in overleg met o.m. het bedrijfsleven zal worden bepaald voor welke pro- dukten en in welke mate dit zal geschieden. Internatio naal bezien, zijn er positieve zowel als negatieve invloe den ten aanzien van afzet en concurrentie. Ir. De Zeeuw zei er echter van overtuigd te zijn dat onze tuinbouw evenals in het verleden in staat zal zijn de concurrentie het hoofd te bieden en de toe komst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Aan het vakmanschap zal ook in de toekomst hoge eisen worden gesteld. Daarbij is het onderwijs een krachtig middel tot vorming van een breed ontwikkeld kader, zowel in technisch als in economisch opzicht. Juist de Wetenschap, dat de tuinbouw ook in de komende jaren aan vele veranderingen zal blootstaan, bevestigt de theorie die de school hanteert, n.l. „elke afgestudeerde moet een zodanig brede basis meekrijgen dat hij zich gemakkelijk aan de steeds veranderende omstandighe den zal kunnen aanpassen". Het studieprogramma van de school is daarop steeds ingesteld. Tegen deze achtergronden uitte ir De Zeeuw dan ook de wenselijkheid dat het schoolbestuur het „schootsveld breed moge houden" en niet zou vervallen in de be perking van specialisatie. vroege ras Doré. En ook het middelvroege ras Bintje gaf meestal een beter roegeld. Niettemin zullen er ook in 1974 weer telers zijn die gebruik zullen maken van deze rassen, om van de daardoor mogelijke vluggere teeltopvolging te kunnen profiteren. Men weet hier óók wel, dat dit niet de goedkoopste manier van aardappeltelen is, maar het feit dat de handel graag een goede prijs betaalt voor een goed verzorgd produkt, en wat leverbaar is vanaf half juni, spreekt voor zich zelf. Zo zullen er altijd voor het Thoolse vollegrondstuinbouwbedrijf, teelten zijn en blijven, die door de wat extra zorg, en de soms nog niet vervangbare handen arbeid, nog goed betaald worden. Voor de oplettende teler is er toch altijd nog wat te verdienen met gewassen, waar de consument toch nog wel een paar dubbeltjes méér voor over heeft, mits het goed verzorgd, en ten alle tijde vers verkrijgbaar is. In samenwerking met de bedrijfsvoorlich- ters zullen er óók in het a.s. winterseizoen, weer naar nieu we perspectieven gezocht worden, om te komen tot levens vatbare bedrijven. VERTROUWEN IN ONGESTAGNEERDE ENERGIEVOORZIENING GLASTUINBOUW STOOKSEIZOEN '73/'74 De vaste commissie door landbouw uit de Tweede Kamer heeft op 8 november j.l. overlegd met de minister van land bouw over de gevolgen van de olieboycot voor de tuinbouw. Naar aanleiding van hiervan is bij de commissie het stellige vertrouwen aanwezig dat de energievoorziening voor het komende stookseizoen geen stagnatie zal ondervinden. De commissie is van mening dat het in het belane van de tuin bouw is dat het normale teeltschema wordt aangehouden. ("\OK deze week heeft uw overzicht-schrijver weer stof genoeg om bij aan te haken aan de hand van aktuele gebeurtenissen die de aandacht vroegen! Vorige week schreven we over de ernstige zorgen van de glas tuinders. Ook het Landbouwschap heeft hiervoor in de afgelopen week de aandacht van de regering gevraagd. Twee weken gelecien schreven wij over de opening van de nieuwe bedrijfsgebouwen van de Van Dijk-groep in Delft. Deze Van Dijk-groep, waarin het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen participeert, was in de afgelopen periode opnieuw in het nieuws en wel met de mededeling dat men een belang van 50 heeft verwor ven in het bedrijf Dam te Hoofddorp, een fabrikant van chips, voorgebakken en diepgevroren frites en boven dien handelmaatschappij in eigen verpakte groenten. We schreven toen reeds over de enorme omvang die de za ken van de Van Dijk-groep hebben genomen. Niet min der dan 600 mpnsen vinden hierbij werk. Dam chips heeft fabrieken in Hoofddorp en Etten-Leur en hierbij werken 300 mensen. Als reden tot het verwerven van het belang in Dam-chips door Van Dijk B.V. is genoemd het feit dat Van Dijk streeft naar een verdere diversificatie van haar aktiviteiten terwijl Dam-chips kan profiteren van de exportfaciliteiten van de Van Dijk-groep. Dit bericht toont weer dat de toonaangevende bedrijven die werk zaam zijn in onze tuinbouwsektor, de eisen van deze tijd verstaan. We leven immers in een wereld waarin veel in beweging is, waarin men de zaken groot moet zien en duidelijk moet stellen. Ook veel tuinders en vooral de genen die tuinder willen blijven, bepalen op die manier hun bedrijfsbeleid en dat zijn ook degenen die het uit eindelijk zullen redden. Dat veel handelaren met hun tijd mee gaan, valt ook met voorbeelden te bewijzen en bij herhaling bent u hierop in dit blad gewezen. Onbegrij^ pelijk is het, dat er dan toch daar tussen nog een scha kel zit waar men min of meer alles bij het oude laat en dat is de afzetkant in de fruitsektor en nog meer spe ciaal die In Zuid-West Nederland. Maar hierop gaan we deze week niet verder in. ONZE aandacht werd in de afgelopen periode verder bepaald bij een bericht uit Frankrijk waar de re gering een aantal maatregelen heeft genomen om de inflatie een halt toe te roepen. De prijzen in Frankrijk zullen dit jaar met meer dan 10% stijgen en hiermede heeft dit land de twijfelachtige eer om in 1973 na Japan het land te zijn waar de inflatie het sterkst is. De Franse regering heeft besloten de prijzen van belangrijke levens middelen en verbruiksgoederen onder toezicht te stellen. Onder de levensmiddelen vallen o.m. fruit en groenten. Volgens de Franse minister van Financiën maakt de han del in Frankrijk op deze prdoukten teveel winst en is er een veel te groot verschil tussen hetgeen de produ cent ontvangt en de consument moet betalen! De maat regelen die zijn afgekondigd, zijn daar bepaald niet bij de handel in goede aarde gevallen en een direct gevolg is geweest een staking voor onbepaalde duur van de handelaren in groenten en fruit. In de nacht van woens dag op donderdag ging deze staking in. Ze richtte zich tegen het genoemde besluit van de Franse regering dat o.m. inhoudt een speciale belasting op de te hoge winst marges van deze handelaren. Verwacht wordt dat de Franse huisvrouwen vrij spoe dig de moeilijkheden in verband met deze handelaars staking zullen ondervinden, al is het volgens de berich ten uit Frankrijk ook weer zo dat deze staking de huis vrouwen minder ernstig zal treffen dan tot voor enkele jaren nog wel het geval was. De supermarkten valler namelijk buiten de staking van de handelaren in groen ten en fruit en de laatste jaren zijn ook in Frankrijk de supermarkten een steeds belangrijker plaats gaan In nemen bij de voorziening met groenten en fruit. TA7"AT de gevolgen zullen zijn van deze Franse staking op de Europese groenten- en fruitmarkt is moei lijk te zeggen. De kans is niet denkbeeldig dat de pro ducenten, als ze het niet kwijt kunnen op de eigen markt door de staking der handelaren, in toenemende mate hun produkten naar het buitenland zullen zenden. Dat zou een ernstige verstoring van het toch al niet zo sterke afzetfront kunnen betekenen. Daarom is te hopen dat er ook wat dat betreft spoedig weer sprake zal zijn van nor male verhouding bij de Franse afzet van groenten en fruit. Vooral in de appelsektor is dat heel hard nodig want eind vorige week kwamen weer nieuwe oogstramingen uit voor de appeloogst in Frankrijk en daarbij bleek dat de oorspronkelijke ramingen opnieuw in opwaartse rich ting zijn herzien en dat de appeloogst in dit land bedui dend hoger wordt dan ze het vorig j3ar was. Er is dus een zeer grote concurrentie van Franse appelen te ver wachten op de Europese markten! Daarbij moet dan nog worden bedacht dat wij hier het nadeel van de revaluatie van de gulden hebben. Hiervoor is wel een compensatie gegeven die theoretisch aardig klopt maar die toch tot gevolg heeft dat wij de appelen, om maar een voorbeeld te noemen, moeilijker kwijt kunnen dan de Fransen. En dan helpt enkele procenten revaluatiecompensatie ge durende een bepaalde periode, erg weinig!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 13