LANDBOUWSCHAP VAN HET Gewestelijke Raad voor Noord Brabant vergaderde Sneile groei agrarisch bedrijfsleven in Noord-Brabant Algemene Handelsvoorwaarden landbouwwerktuigen Gunstige financiële resultaten Cebeco- Handelsraad boekjaar 1972/1975 12 In de begin oktober gehouden vergadering van de Gewes telijke Raad voor Noord-Brabant van 'het Landbouwschap, waarvan het kort verslag eerst de vorige week ons bereikte wordt melding gemaakt van het onthouden van goedkeu ring aan het bestemmingsplan van de gemeente Terheijden door de Kroon van een tweetal artikelen van dit plan. Een en andier naar aanleiding van een door de Raad ingediend beroepsschrift. Goedkeuring werd er aan onthouden: dat bij de hoogspanningsleiding de horizontaal gemeten afstand van de bebouwing tot het hart van de hoogspan ningsleiding ten minste 20 meter moet bedragen. Artikel 23 lid D. dat bij ondergrondse pijpleidingen de afstand van de be bouwing gemeten uit het hart van die leiding, tenminste 10 meter moet bedragen. De Kroon is van oordeel, dat bij deze voorschriften een vrijstellingsbevoegdheid van Burgemeester en Wethouders dient te worden opgenomen. De gemeente Breda heeft het ontwerp bestemmingsplan buitengebied ter visie gelegd. In afwijking op de algemene regel is in het onderhavige plan op een deel van het buiten gebied een positieve bestemming tuinbouw gelegd, waarop maximaal 250 m2 vloerenoppervlak gebouwd mag wordien voor het houden van varkens en pluimvee. Gelet op de uit zonderlijke sitpatie, kan met deze bestemmingsregeling wor den ingestemd, mits deze beperkt wordt tot het gebied, dat in het kader van de ruilverkaveling als zodanig wordt inge richt, de bestaande agrarische bedrijven alle ontwikkelings mogelijkheden worden gelaten en een wijzigingsbevoegdheid ex artikel 11 Wet Ruimtelijke Ordening wordt opgenomen, waardoor het mogelijk wordt andere agrarische bedrijven toe te laten als hieraan behoefte bestaat. STRUCTUURPLANNEN Bij bestudering van structuurplannen, zo is de Raad van mening, blijkt regelmatig dat onvoldoende onderzoek heeft plaatsgehad en de nodige deskundigheid) op het agrarische terrein ontbreekt. Dit heeft tot gevolg dat vaak verkeerde conclusies getrokken worden en aan de landbouw niet vol doende armslag wordt gelaten! Aan het Provinciaal Bestuur zal worden verzocht om te bevorderen dat bij het ontwer pen van structuurplannen de nodige landbouwkundige des kundigheid wordt ingeschakeld! AARDAPPELTEELTREGELING Door de Landbouworganisaties werd medegedeeld, dat de invoering van een volledige teeltregeling in Noord-Brabant in de huidige situatie niet gewenst is. Wel is aanvaardbaar en gewenst maatregelen die zich richten op de bestrijding en het voorkomen van Phoma. Daartoe zou nodig zijn, dat alle pootgoed, ook dus partijen voor eigen gebruik op Phoma onderzocht wordien. Om zulks te bereiken zou een verplichte aanmelding en registratie van de eigen pootgoedteelt bij de NA.K. moeten worden ingevoerd, waarna over alle partijen pootgoed en monsteronderzoek kan worden uitgevoerd. BESTRIJDING AKKERDISTELS De Raad is van oordeel dat de bestrijding van de akker distels deels een landelijke aangelegenheid is. Op Rijkster reinen bijv. langs rijkswegen heeft een onvoldoende bestrij ding plaats. In overleg met het Secretariaat van het Land bouwschap in Den Haag zal verzocht worden om van Rijks wege hierop toe te zien. ELECTRICITEITSVOORZIENING TEN PLATTELANDE Door de P.N.E.M. is bezo^dheid uitgesproken over de mogelijkheid om in de toekomst alle agrarische bedrijven van voldoende electriciteit te kunnen voorzien. Voor de in dustrie is verzwaring van netten noodzakelijk, hetgeen voor de landbouw ook gewenst c.q. noodzakelijk zal zijn. Om aan de gesignaleerde problematiek meer aandacht te besteden, zal in een van de volgende vergaderingen een bespreking plaats hebben met de Directie van de P.N.E.M, AANSLUITING PROVINCIALE GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN IN NOORD-BRABANT Door de vergadering werd besloten aan de Hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouwschap voor te stellen, om de verplichting tot aansluiting bij de Provinciale Gezondheid- dienst voor Dieren op te leggen aan die houders van beren voor de Algemene Dekdiensten, met ingang van 1 januari 1974. INZAMELINGSACTIE BESTRIJDINGSMIDDELEN IN NOORD-BRABANT De' inzameling van restante-bestrijdingsmiddelen zal plaats hebben van 19 t/m 23 november a.s. In alle gemeen ten zal een inzamelingspunt worden aangewezen. Alle agra riërs ontvangen hierover nader bericht. De Gewestelijke Raad verzoekt alle agrariërs van deze gelegenheid om zich op een verantwoorde manier te ontdoen van onderlinge be strijdingsmiddelen, gebruik te maken. De produktie in het agrarische bedrijfsleven in Ncford- Brabant groeit sneller dan elders in ons land. De teelt van snijmais maakt een snelle ontwikkeling door en de Brabantse mekveestapel zal binnen afzienbare tijd die van Friesland hebben voorbijgestreefd en na Gelderland de tweede plaats in ons land innemen. Kort samengevat zijn dit de resultaten van de telling die het landbouw- consulentschap in Noord-Brabant in mei van dit jaar heeft gehouden. In enkele jaren tijds heeft de teelt van snijmais in Noord-Brabant een grote vlucht genomen. Van de 86.500 ha akkerbouw worden er nu al 20.000 ha in beslag ge nomen. Deze groei is vooral ten koste gegaan van de teelt van rogge en in mindere mate van die van haver. Het aantal ha rogge nam sinds 1960 af van 45.000 tot iets meer t dan 7.000 ha. Gerst en tarwe weten zich nog redelijk te handhaven. Men verwacht dat snijmais in 1975 meer dan de helft van het Noordbrabantse akkerbouwareaal zal be slaan. De melkveeteelt in Brabant groeit ook> sterk. In 1973 nam het aantal melkkoeien met 10,3 procent toe bij een landelijke stijging van zeven procent. Er is een duidelijk streven om het aantal koeien per bedrijf sterk uit te brei den. Nu is het gemiddelde nog 21, maar men denkt aan zestig koeien per bedrijf over enkele jaren. Noord-Bra bant heeft vijftien procent van de nationale melkveesta pel. Het jongveepercentage bedraagt achttien. Daaruit kan worden afgeleid dat Brabant in één tot twee jaar Fries land als melkproducent voorbij zal streven. Het bestuur van het Landbouwschap heeft zich in de openbare vergadering van woensdag 7 november positief uit gesproken voor toepassing van Algemene Handelsvoor waarden Landbouwwerktuigen (A.H.L.) bij koop en ver koop van nieuwe landbouwwerktuigen en machines. De Algemene Handelsvoorwaarden Landbouwwerktuigen zijn het resultaat van overleg in de Stichting Mechanisatie Centrum, waarin samenwerken organisaties van de groot handel, importeurs, dealers en fabrikanten van landbouw werktuigen en machines en het Landbouwschap als ver tegenwoordiging van die gebruikers. Het is voor het eerst, dat leveranciers en gebruikers tot algemeen geldende en uniforme voorwaarden komen bij de levering van landbouwwerktuigen. Met deze voorwaarden wordt beoogd meer duidelijkheid te brengen in de weder- zijdse rechten en verplichtingen van leveranciers en gebrui kers. De belangrijkste aspecten van de A.H.L. betreffen: de voorwaarden die bij het afsluiten van die transactie in acht moeten worden genomen de garantie die het gehele werktuig omvat de aansprakelijkheid voor schade aan of veroorzaakt door het geleverde werktuig arbitrage bij geschillen door een commissie, bestaande uit deskundigen van gebruikers en leveranciers, geregeld in een arbitragereglement. •Het ligt in het voornemen dat de Algemene Handelsvoor waarden Landbouwwerktuigen ter gelegenheid van de ko mende werktuigententoonstelling Landbouw RAI 1974 door de deelnemende organisaties van werktuigenleveranciers, handel en gebruikers gepresenteerd worden. Ce'beco-Handelsraad heeft uit de failliete boedel de mengvoederfabriek van SOL gekocht en zet deze thans voort, al probeert zij wel een rechtsvorm te vinden om de exploitatie in handen te geven van de omliggende coöperaties.) TVsr handhaving van het effectieve vermogen van Cebeco-Handelsraad wordt voorgesteld ten laste van de resultatenrekening 2,8 miljoen aan de reserve toe De Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereni ging voor Land- en Tuinbouw GA ,,Cebeco-Handels- raad" in Rotterdam heeft in het per 30 juni 1973 afge sloten boekjaar 1972/'73 een omzet 'behaald van bijna 1,5 miljard. Ten opzichte van de vorige gezamenlijke omzet van Cebeco en de Handelsraad van de ABTB, die per 1 juli 1972 een fusie aangingen, betekent het ge noemde bedrag een stijging van circa 188 miljoen. Hieibij dient ook in aanmerking te worden genomen dat de Coöperatieve Centrale In- en Verkoop vereniging van de LTB GA in Haarlem zich per 1 januari 1973 bij Cebeco-Handelsraad heeft aangesloten (ABTB en LTB zijn katholieke aan- en verkooporganisaties voor resp. Noord-Oost- en West-Nederland). De omzet volgens de geconsolideerde resultatenrekening, omvattend de om zet van Cebeco-Handelsraad en die van haar meerder heidsdeelnemingen, bedroeg in het genoemde boekjaar 1,64 miljard. De omzet van de Cebeco-Handelsraad- groep, bestaande uit de ledencoöperaties, Cebeco-Han delsraad en deelnemingen, beliep circa 2,5 miljard. Volgens het jaarverslag waren de financiële resul taten gunstig. Wel heeft de déconfiture bij de Coöpera tieve Stichting Olie- en Lijnkoekenfabriek (SOL) in Utrecht er een bijzondere invloed op gehad. De totale nadelige gevolgen die Cebeco-Handelsraad van deze dé confiture heeft ondervonden belopen 8,5 miljoen. Zij zijn voornamelijk ontstaan doordat SOL als debiteur in gebreke bleef bij het betalen van door Cebeco-Handels raad geleverde mengvoergrondstoffen. Voorts is in het genoemde bedrag onder andere een dotatie begrepen ten behoeve van de gedupeerde SOL-deposanten (leden van de SOL die hun coöperatie min of meer als bank gebruikten). (Cebeco en Handelsraad waren als nog los van elkaar staande coöperaties, beide needs zoge naamd C-lid van de SOL en hadden er ieder een aan sprakelijkheid van een half miljoen. SOL was op zijn beurt lid van Cebeco, terwijl Cebeco voor de SOL de grootste leverancier van mengvoedergrondstoffen was. Hoofdkantoor van Cebeco-Handelsraad aan de rand van Rotterdams centrum. te voegen. Na deze voorziening en een toevoeging aan het fonds voor prijsverschillen van 0,5 miljoen en na afschrijvingen van 10,7 miljoen, resteert een batig saldo van 5,54 miljoen waarvan krachtens een statu taire verplichting 1,55 miljoen wordt gestort in het reservefonds. Het resterende bedrag van bijna 4 mil joen, tezamen met het onverdeeld saldo van het vorig jaar, maakt een uitkering mogelijk aan de leden- coÖperaties die neerkomt op drie promille van hun in het afgelopen boekjaar met Cebeco-Handelsraad ge dane zaken. Door een aantal mutaties in de deelnemin gen is aan reeds aanwezig vermogen een bedrag van 6,7 miljoen zichtbaar geworden en aan de reserves toegevoegd. De omzet in voergranen en andere veevoedergrond stoffen gaf in zijn totaliteit een stijging te zien van 7,5 procent ten opzichte van de omzet van Cebeco en Handelsraad in het vorige jaar. De voorziening van grondstoffen heeft door de abnormale prijsontwikke ling dit jaar overigens wel extra problemen opgeleverd. Ondanks de nadelige beïnvloeding door het niet ontvan gen van de SOL van de koopprijs voor de aan haar ge leverde mengvoedergrondstoffen zijn de resultaten van de mengvoedergrondstoffen positief geweest. Bij de handel in Westeuropese granen bleek volgens het jaarverslag duidelijk dat een eensgezind optreden met de led en-coöperaties van doorslaggevende betekenis kan zijn voor de prijsvorming van het Nederlands pro- dukt. In zaaizaden, zaden, peulvruchten en aardappelen werd een aanzienlijke stijging van de omzet geboekt. Het veredelingsbedrijf van landbouwgewassen, dat van Hoofddorp naar Lelystad verhuisde, behaalde we derom gunstige financiële resultaten. De geldomzet van de afdeling meststoffen steeg met ruim 16 miljoen tot meer dan ƒ200 miljoen. Door een grotere vraag naar hogere geconcentreerde meststoffen liep de omzet in tonnen echter iets terug. In de meststoffensector heeft de groeiende vraag op de wereldmarkt de produktie- overschotten van de laatste jaren opgevangen. De omzet in bestrijdingsmiddelen nam met ruim 20 procent toe, ondanks een duidelijke tendens om te ko men tot vermindering van het gebruik van deze mid delen. De afdeling land- en tuinbouwmechanisatie boek te tezamen met de dochterondernemingen in deze sector een stijging van de omzet van bijna 50 procent. De om zet in stallen, stalinrichtingen en bungalows steeg tot bijna 33 miljoen. Ook de omzet in bedrijfs- en win kelartikelen ging belangrijk vooruit en er zijn zelfs plannen tot uitbreiding van de centrale in Deventer. Bij de deelnemingen werden over het algemeen goede resultaten geboekt, in het bijzonder in de aardappel sector. Ook de groei van Groenhoven bv in de levens middelensector vooral bij de distributie aan grote verbruikers en op het terrein van de diepvriesproduk- ten wordt vermeld. De afdeling aardolieprodukten moest het boekjaar afsluiten met een nadelig saldo. Dit nadelig saldo en het feit dat de resultaten van enkele nieuwe activiteiten en enkele bedrijven niet positief waren, tasten het totale gunstige ibeeld nauwelijks aan, zo staat in het jaarverslag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 12