VERZEKERINGSINSTEL.LINGF.N VAN DE ZLM De fiskale oudedags- [II] reserve voor zelfstandigen DINGEN VAN DE WEEK Goed fruit bleef gevraagd Gevolgen oliecrisis voor land- en tuinbouw m TN het vorige artikel over de fiscale oudedagsreser- A ve werd ingegaan op het „waarom" van de wet. Deze week willen we enkele hoofdlijnen die voor u van belang kunnen zijn bespreken. De grondgedachte van de wet is, dat de zelfstandige, die in zijn bedrijf spaart voor de oudedag, daarbij door de fiskus wordt „begeleid". Daarmede wordt een sociaal doel nagestreefd. Een dergelijke fiskale begeleiding vindt men ook bij deelneming aan verplichte bedrijfs- of andere pensioenregelingen. Echter moet tussen beide begeleidingen fiskaal wel onderscheid gemaakt worden. De verplichte deelneming aan een bedrijfs- of pensioen regeling, is het deelnemen aan het verkrijgen van een mogelijkheid tot het t.z.t. verkrijgen van een pensioen. De fiskale oudedagsreserve, m.a.w. de fiskale oudedags- verzorging is dit bepaald niet. Het is in wezen een reken- ,,Het was me het weekje wel" zouden we kunnen schrijven aan het eind van een week waarin velerlei ge beurtenissen onze aandacht vroegen. Er was in de eer ste plaats de dreigende olie-crisis die veel ernstiger bleek te zijn dan we een week geleden op grond van de geruststellende woorden van onze minister-president hadden vermoed. De gevolgen hebben we allemaal reeds op de een of andere manier ondervonden en we vragen ons af hoe dat allemaal af zal lopen. Er was verder het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid waarin het er eerst naar uitzag dat er geen cen traal akkoord voor 1974 bereikt zou worden, maar dat maandag toch in beginsel tot overeenstemming leidde en dinsdag echter weer door de werkgevers achterban werd afgewezen! Zeker is wel dat we weer voor aan zienlijke lastenverzwaring in de loonsector staan. Er was in de derde plaats de benoeming van een nieuwe minister van landbouw. De heer Van der Stee gaat binnen de regeringsploeg de landbouwbelangen be hartigen. We kunnen niet zeggen dat hij met gejuich is ontvangen. Het is duidelijk een benoeming ,,uit de nood" geworden en met meer dan gewone belangstelling zal de Nederlandse landbouw bekijken hoe zijn beleid zich gaat ontwikkelen. Het is te hopen dat het mee zal lopen en dat hij zich een krachtig bestuurder zal tonen die oog heeft voor de enorme problemen van vele ondernemers in de bedrijfstak waarvoor hij de verantwoordelijkheid draagt. Op de fruitveilingen was ook de vorige week het aanbod niet bijzonder groot. Hier tegenover stond een -goede vraag met als gevolg opnieuw wat steviger prij zen voor de betere kwaliteiten. De huidige gang van zaken geeft aanleiding om zich terdege bezig te houden met de vraag of men zal beginnen met de verkoop van het fruit uit het koelhuis. Dat staat nog niet lang op geslagen maar een geregelde marktvoorziening is van -groot belang. Vorige week zijn hierover in dit blad zeer behartenswaarddge opmerkingen gemaakt en we hopen van harte dat hieraan gevolg zal worden gegeven want het gaat om een belangrijke zaak. De bewaarders 'van Conference hebben dit begrepen en vorige week waren er bij de Zuidbevelandse veilin gen reeds behoorlijke aanvoeren van een goede kwali teit Vrijdag bij een voorverkoop in KapeÜe-Bdezelinge BIETENROOIDEMONSTRATIE OP ZWARE KLEIGROND (Vervolg ven pag. 9) Een trekker kan vrij gemakkelijk worden vrij gemaakt voor werkzaamheden die in een andere periode vallen. Met een zelfrijdende machine hoeft men alleen met de bieten- oogst te rekenen en kan men alles daarop afstemmen, zodat in principe de beste en gemakkelijkst hanteerbare machine kan worden gemaakt. De verschillen in kwaliteit van het geleverde werk waren op deze demonstratie behoudens een enkele uitzondering zeer klein. Zowel door een commissie van telers als door enkele medewerkers van de suikerindustrie werd het werk meestal als goed tot zeer goed beoordeeld. Ontbladeren en meerrijig rooien gaat niet altijd zonder problemen, maar die bietenoogst is zonder deze systemen bijna niet meer denkbaar. Een onderdeel dat duidelijk voor verbetering vatbaar is, is de nakopper van een ontblader- machine. Het is nodig dat de fabrikanten hieraan meer aan dacht gaan besteden. Aldus Ing. J. T. Andringa. grootheid zonder meer. De fiskale oudedagsreserve geeft het bedrag aan waarover de belastingheffing met het oog op de oudedagsverzorging is uitgesteld. Er staat een pensioen tegenover! In feite is er alleen sprake van een jaarlijkse aftrek, terwijl de wetgever spreekt van „een jaarlijkse toevoeging aan de oudedagsreserve". Werke lijke reservevorming vindt echter niet plaats; op de balans zal dan ook geen post „oudedagsreseve" voorkomen. De „stand" van de reserve zal buiten de boeken van de on dernemer om, door de belastingdienst worden bijgehou den. De naam „reserve" is dan ook een misleidende naam. Wij reserveren niet voor de magere jaren, terwijl we later wel met de fiskus moeten afrekenen. U zij daar voor nu reeds gewaarschuwd! UITGESTELDE BELASTING T^EELNEMING aan de regeling is niet verplicht, de belastinginspektie zal echter de aftrek ambtshalve d.w.z. automatisch, toepassen. Wenst u geen afrek dan moet u de wens daartoe kenbaar maken op het aangifte biljet voor het desbetreffende belastingjaar. Het niet deel nemen moet van uitgaan. Zo op het eerste gezicht voe len wij allen veel voor aftrek op het inkomen, wij zijn im mers gevoelig voor het minder betalen van belasting! Maar de konsekwentie is en blijft dat u later, hoe dan ook, over de reservering met de fiskus zal moeten af rekenen! De totale oudedagsreserve mag niet hoger worden dan het ondernemingsvermogen. Dat noemt men het plafond. Wordt deze grens bereikt, dan wordt de aftrekmogelijk heid zolang stopgezet. Wanneer omgekeerd het onder nemingsvermogen tussentijds daalt tot beneden de totale oudedagsreserve, moet deze reserve tot het bedrag van he ondernemingsvermogen worden afgebroken en over het verschil inkomstenbelasting worden betaald en wel volgens het normale dus progressieve tarief. We denken op het ogenblik met het oog op het vraag stuk waarmede we dit overzicht begonnen aan de gevol gen die een olie-tekort kan hebben voor de Nederlandse tuinbouw. Onze glastuinbouw is voor een groot deel af hankelijk van de olie-voorziening. Wanneer dat fout zou lopen zijn de economische gevolgen niet te overzien. Daar komt bovendien nog bij dat de prijsontwikkeling van de olie voor de tuinbouw eveneens een zaak is die de volle aandacht dient te hebben van onze nieuwe land bouwminister. Er heerst hierover bij vele tuinders een ernstige ongerustheid. Men weet op dit moment niet waar men aan toe is en vraagt zich in de eerste plaats of er genoeg olie zal zijn voor het komende stookseizoen maar niet minder bezorgd zijn vele over de prijs want deze heeft een zeer grote invloed op het financieel resultaat van de glastuinders. De olie is immers een zeer belang rijk onderdeel van het kostenpakket. Dat ook hierdoor onze exploitatiekosten zullen stijgen, staat vast. Steeds opnieuw worden we trouwens bepaald bij de stijgende kosten. Wat zich b.v. de laatste tijd vol trekt op het terrein van de stijging van papier en hout- prijzen is ook onvoorstelbaar. De prijzen zijn de laatste maanden omhoog gevlogen en er lijkt nog steeds geen eind aan te zijn gekomen. Er wordt meer en meer ge sproken over een dreigend tekort aan verpakkingsmate rialen. De voorziening van eenmalige kratten voor toma ten heeft het afgelopen seizoen reeds ernstige moeilijk heden opgeleverd. Er behoeft niet veel te gebeuren of dat gaat fout lopen dan wel dat de kratten onbetaalbaar worden. werden de navolgende prijken betaald: I 65-70 94 ct; I 60-65 92 ct; I 55-60 80 ct; II 60-65 89 ct; II 55-60 75 ct; H 50-55 69 ct en H 45-50 55 ct. De kleine maten worden speciaal geivraagld voor de Scandinavische landen. Voor idit doel bestond ook vraag naar de kleine maten van de Golden Delicious en dan liefst nog met een groene kleur. Hiervan was echter te weinig aanbod. Bij de grote maten worden de vruchten met een mooie kleur nog het beste betaald. Gele partijen Golden Delicious deden in de grote maten tussen 50 en 55 ct per kg en de groene partijen Ible'ven daar ruim 5 cent per kg beneden. De klasse II kwaliteit was 510 ct per kg goedkoper dan de klasse I. Voor export is er vraa'g naar gladde Golden Delicioub en dan in de kleine maten. Degenen die hierover de beschikking hebben doen er verstandig aan overleg te plegen met hun veilingorganisatie en misschien is het ook verstandig niet met ruime te wach ten tot ze helemaal geel zijn geworden. Dan zijn de af- zetkansen er voor verkeken. Goudreinette van gewone LIJFRENTE KOPEN OF FISCALE AFREKENING U"T bovenstaande blijkt dat de regekng fiskale oude dagsreserve automatisch belastingbesparing geeft en dus liquiditeitsvergroting tot gevolg heeft. Met de ver kregen belastingbesparing kan de ondernemer extra in vesteringen doen om zijn bedrijf en daarmede zijn oude- dagsinkomen te versterken; de zelfstandige krijgt dus de mogelijkheid eigen beheer te voeren. Tegenover de be lastingvrijstelling staat de verplichting om op 65-jarige leeftijd voor het „gereserveerde" bedrag een lijfrente te kopen of met de fiskus af te rekenen tegen het bijzon dere tarief van art. 57 d.w.z. fiskaal afreken tegen 25 50 van de gevormde reserve. Ook bij overlijden vóór 65 jaar zal afgerekend moeten worden tegen het bijzon dere tarief of met aankoop van een lijfrente door de weduwe, tenzij deze het bedrijf voortzet. Zet zij het be drijf voort dan kan zij de reserve „overnemen" en volgt de fiskale afrekening t.z.t. geheel op dezelfde wijze als voor de overleden man gegolden zou hebben. Wij moeten de zelfstandige die van de regeling fiskale oudedagsreserve gebruik maakt erop wijzen, dat hij een groot risico neemt indien hij wel van de fiskale facilitei ten gebruik maakt en geen voorzieningen treft om te zijner tijd het benodigde bedrag op tafel te leggen om een lijfrente te kopen dan wel met de fiskus af te reke nen. Is het gereserveerde bedrag niet beschikbaar dan moet toch aan de fiskale claim worden voldaan. Aange zien op dat tijdstip meestal ook nog overdrachtswinst belasting verschuldigd is, is er indien niet voldoende ge reserveerd is eerder sprake van een oudedagsstrop dan van een oudedagsreserve. Of hier de oplossing is een polis van levensverzekering te sluiten ter grootte van de geschatte reserve, welke uitkeert op 65-jarige leeftijd zullen wij in een volgend artikel behandelen. CEVAAL. Voor verpakking van onze tuinbouwprodukten hebben de laatste jaren ook kunststoffen in toenemende mate hun intrede gedaan. Aardbeienkratten, gedeeltelijk van plastic worden algemeen gebruikt. Basis grondstof voor de plastic-verpakking is echter weer de olie. Vandaar dat we echt niet moeten denken dat het een heel logische zaak is dat kunststof onder alle omstandigheden kan op reden als vervanger voor het te duur geworden hout in de verpakkingssektor. Ook in de papierhoek is de grondstoffenvoorziening schaarser geworden en rijzen de prijzen de pan uit. Een exporteur in groenten en fruit die zeer grote hoeveel heden dozen nodig heeft omdat op de buitenlandse mark ten alleen onze produkten in eenmalig fust nog verkocht kunnen worden, sprak van de ernstige zorgen die hij heeft in verband met de stijgende prijzen. De papier- prijzen zijn dit jaar met gemiddeld 30 gestegen. Ze zullen voor het nieuwe seizoen zonder twijfel invloed hebbjen op de prijzen die we moeten betalen op de vei lingen voor het papier en voor ons betekent het opnieuw: hogere lasten. Het is deze week een wat somber verhaal geworden. Het is echter helemaal gesitueerd op dit moment en de werkelijkheid is nu eenmaal niet anders. Toen ruim een jaar geleden de eerste berichten kwamen over dreigen de schaarste aan grondstoffen, liepen velen er met een grote boog omheen. Door een samenloop van omstan digheden zien we op dit moment dat er levensgrote pro blemen zijn en dat dratischer maatregelen nodig zijn om ze het hoofd te bieden. kwaliteit noteerde tussen 45 en 50 ct per kg voor de grote maten en tussen 35 en 40 ct per kg voor de kleine maat klasse I. Fraai rood gekleurde partijen Goudrei nette kwamen tot 75 ct per kg voor de grote maat en 45 cent voor de kleine maat. Spencer klasse I grote .maat noteerde tussen 50 en 60 cent per kg en de klasse I 65-70 mm werd verkocht voor 3540 ct. Groot bleef de vraag naar Zoete Ermgaard waarvoor steeds boven een gulden per kg werd betaald en voor de grote en middelmaten, die er weinig zijn, zelfs tussen 1,30 en 1,50. Een zelfde prijs werd betaald voor de Gieser Wildeman waarvan dit jaar wel een goede oogst is geweest. Saint Remy steeg tot 1,08 per kg. Doyenne du Comdtfe kon zich goed handhaven op een prijspeil van 1,15 tot 1,20 voor de grote en middel maten en rond en iets boven een gulden voor de maat 65-70 man. De klasse II kwaliteit van dit ras gaf slechts een gering prijsverschil te zien in vergelijking met de klasse L Industrie-appelen kwamen weer op 21 ct per kg. Als de energiecrisis lang duurt, kunnen de gevolgen ook voor de agrarische sektor ernstig zijn. Vooral de tuinbouw wordt direkt bedreigd. Het olieveibruik in Nederland kan als volgt naar aanwending worden ver deeld: grondstoffen 27%; verwarming 22%; wegver keer 19%; industrie 14%; elek. centrales 10%; tuin- bou*w 4 en binnenscheepvaart 4 Samen dus 100%. Het aandeel van de tuinbouw is dus naar verhouding bijzonder groot. De energievoorziening van ons land wordt voor ca 42 gedekt met aardgas. De tuinbouw voorziet voor 70 in zijn energievoorziening met aard gas. De agrarische sektoren verbruiken naar raming het volgende (verbruik 1973): verwarming tuinbouw, zware olie 750.000 ton per jaar; idem, lichte olie 400.000 ton per jaar; mechanische werkzaamheden land- en tuin bouw 400.000 ton per jaar; verwarming varkens (lichte olie) 17.000 ton per jaar; verwarming pluimvee (petro leum) 42.000 ton per jaar en huisbrandolie 28.000 ton per jaar. In totaal dus il.580.000 ton per jaar. Mogelijk zullen in de toekomst distributiemaatregelen nodig zijn. Verwacht wordt dat dan rekening zal wor den gehouden met de noodzaak van een regelmatige voorziening in de eerste levensbehoeften en tevens met een zo groot mogelijke continuïteit van de export. Deze overwegingen zullen dan zeker voor de agrarische sektor van veel betekenis zijn. Naast de schaarste dient zich nog een ander probleem speciaal voor de tuinder aan. Los van het huidige olie- conflikt zal er volgens ir U. Geling, secretaris van de hoofdafdeling tuinbouw van het Landbouwschap, binnen tien jaar een verdubbeling van de olie- en gasprijzen op treden. Nu reeds maken de energiekosten in de tuinbouw ongeveer 30 van de totale kosten uit, zodat de ver wachte prijsstijging hard kan aankomen. Tijdelijk is naar de mening van ir. Geling zelfs een grotere verhoging mogelijk. Dit geldt vooral voor bv. lichte olie, >die een milieu-vriendelijke brandstof is door het zeer lage zwavelgehalte. Wegens de strenger worden de overheidseisen is een enorme toeneming van de vraag naar deze brandstof te constateren. Overigens 'kan Nederland ten opzichte van omringende landen iets goedkoper blijven door zijn grote eigen gasproduktie en de grote raffinagecapaciteit. Over de onzekerheid over de aardgasprijs op lange termijn zei ir. Geling nog, jdat de gasprijs minder zal schommelen dan de olieprijs en dat gas op langere ter mijn absoluut goedkoper zal blijven dan olie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 11