HET 96zlm BUDGET LEDENRAADSVERGADERING TE GOES officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant r\E gestegen ontvangsten enerzijds en de straffe kos tenbewaking anderzijds hebben het mogelijk ge maakt voor 1974 dezelfde contributieregeling als voor 1973 te handhaven. Dat betekent dus voor leden met grond een vast bedrag van f 22,50 plus een toeslag van f 5,50 per ha en voor leden zonder grond een vast be drag van f 30, In dit nummer o.m.: O.V.M.-verzekeringen - De fiscale oudedagsreserve Pagina 4 Voorwaarden» vlascontrakten oogst 1974 Pagina 5 De graanmarkt en de verlaging van de denaturatie-premie Pagina 6/7 Vee en vlees, prijsvergelijking rundveevoeders Pagina 8 Kwaliteit roostervloerbalken belangrijk Pagina 9 De maand november op het Z.W. landbouwbedrijf Pagina 10-11 Vogelaar - Vredehof te Krabbendijke breidt uit I Pagina 12-13 Opening mengvoederfabriek Cabio Pagina 16 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1973 61e Jaargang No. 3204 land en tuinbouwblad zlm Steeds meer komen er kleine samenwerkingsvormen, bijv. bietenrooicombinaties, van de grond. De grote capaci teit van de machines vereist o.m. aanpassing bij het transport. Om van de huidige technische ontwikkelingen te 'profiteren en ook economisch haalbaar te maken is samenwerking van bedrijven in vele gevallen in feite een noodzaak. Naar valt te verwachten zal binnenkort een subsidieregeling van kracht worden voor verschillende vor men van samenwerking die voor vele bedrijven perspectieven kan bieden TN de hoofdbestuurs- en ledenraadsvergadering van afgelopen maandag is weer de ZLM-begroting voor 1974, zoals die aan de algemene vergadering van 3 de cember zal worden voorgelegd, besproken. Dat ook de inflatie aan deze begroting niet voorbij gaat blijkt wel uit de aanzienlijke stijging van de totale uitgaven. Bedroegen de totale uitgaven 10 jaar geleden ruim 400.000 gulden, voor 1974 worden de uitgaven op het 4-voudige, n.l. bijna 1,7 miljoen gulden geraamd. Deze stijging is natuurlijk niet alleen een gevolg van de geld ontwaarding, maar ook van de uitbreiding der aktivitei- ten, vooral met betrekking tot voorliching en secretariaat. Ook de fusie met de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw speelt hierbij een rol. Tegenover deze uitgaven staan in feite drie inkomsten bronnen, te weten de contributies der leden, de begun- stigersbijdragen en de overheidssubsidie voor met name de afdelingen voorlichting en onderwijs. Globaal geno men nemen deze 3 bronnen elk 1/3 der totale inkomsten voor hun rekening. Wat het ledenbestand betreft is het verheugend te kun nen konstateren dat het afgelopen jaar het aantal leden konstant is gebleven, terwijl het aantal ingebrachte hec tares nog voortdurend een stijging te zien geeft en nu ruim 87.000 ha betreft. Per 1 oktober 1973 bedroeg het aantal leden bijna 7700, waarvan 4700 leden met meer dan 2 ha grond. Het aantal begunstigers blijft voortdu rend stijgen en bedroeg per 1 oktober j.l. ruim 11.500, waarvan 9500 in Zeeland en 2000 in Noord-Brabant. KOSTENBEWAKING WERREWEG de belangrijkste kostenpost bij een or ganisatie als de ZLM wordt gevormd door de sa larissen van het personeel en de vergoedingen voor be stuurders. Ongeveer 2/3 van alle kosten betreffen dan ook arbeidskosten. In dat kader is het van groot belang de werkzaamhe den zo efficiënt mogelijk te organiseren. Dat betekent in de hedendaagse praktijk werken met een minimale personeelsbezetting. Zo wordt de hele interne admini stratie, inclusief ledenadministratie en contributieinning door slechts 3 personen verzorgd, terwijl eindredakteur Blanksma iedere week weer kans ziet een landbouwblad te laten verschijnen met medewerking van slechts 1 assi stente. In totaal zijn bij de ZLM, verzekeringen en boekhoud- bureau niet meegerekend, dan ook slechts 23 personen werkzaam. Waarvan dan 6 bij de afdeling voorlichting en 7 bij de afdeling onderwijs. Waar in onze steeds in gewikkelder wordende maatschappij door steeds meer ledïen een beroep op de organisatie wordt gedaan, ter wijl ook in toenemende mate voor vele zaken op het ge bied van planologie, landschap en milieu gespecialiseer de kennis noodzakelijk is, lijkt in de toekomst een ver sterking van de personeelsbezetting overigens onont koombaar. Een belangrijke kostenbesparing is ook verkregjen door het aantal commissievergaderingen te beperken door de instelling van kleine kerncommissies. In dat kader wordt ook binnen het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, waaraan de ZLM een aanzienlijke contributie moet af dragen, naar beperking van vergader- en personeelskos ten gestreefd. Een belangrijke uitgavepost betreft ook het land bouwblad. Vooral door de recente stijging van portikos- ten, zet- en drukkosten zijn de jaarkosten per exemplaar aanmerkelijk gestegen. Zo bedraagt de kostprijs nu ruim 30 cent per nummer. Daarnaast worden de uitgaven na tuurlijk aanmerkelijk hoger door de oplagestijging. Niet temin heeft het Hoofdbestuur zich steeds op het stand punt gesteld dat de uitgave van het ZLM Land- en Tuin bouwblad zonder meer in zijn huidige omvang voortgezet dient te worden. CONTRIBUTIE ONGEWIJZIGD GEVOLGEN REVALUATIE E.G.-LANDBOUWBELEID m NIEUWE SUBSIDIEREGELINGEN VRAAGPUNT „LANDBOUW EN MILIEU" Tijdens de maandag 29 oktober gehouden ledenraads vergadering der ZLM te Goes werd- door voorzitter J. B. Becu uitvoerig stilgestaan bij de gevolgen van de reva luatie voor de Nederlandse land- en tuinbouw en de be sprekingen, die tot dusver tussen het landbouwbedrijfs leven en de overheid hierover zijn gevoerd. Na de genoemde akties en'de algemene beschouwin gen in de 2e kamer heeft er een nieuwe bespreking tus sen Landbouwschap en regering plaats gehad. Helaas zijn hieruit voor de landbouw nauwelijks concrete resul taten te voorschijn gekomen. Slechts een tegemoetko ming in de bij boteropslag geleden verliezen was het ONS COMMENTAAR In 1974 zal daarbij voor praktisch alle afdelingen de contributie centraal geïnd worden. In verband met deze centrale inning is vorig jaar gestart met een systeem waarbij de bedrijfsgegevens, die als grondslag voor de contributieberekening dienen, rechtstreeks op de ge geven van de meitelling worden gebaseerd. Dat houdt evenwel in dat ieder ZLM-lid/grondgebruiker machtiging aan de Stichting Uitvoering Landbouw Maatregelen (St. U.L.M.) moet verlenen om deze meitelling gegevens aan het ZLM-secretariaat ter beschikking te stellen. Afgelo pen winter zijn daartoe machtigingskaarten uitgereikt. Op dit moment hebben ca. 40 van de grondgebruikers deze machtigingskaarten ingevuld en ondertekend terug gezonden. Vooral uit de kringen Walcheren en Noord- Beveland is het overgrote deel der machtigingen binnen! Het zal evenwel duidelijk zijn dat er naar gestreefd dient te worden op zo kort mogelijke termijn over de meitel- ling-gegevens van alle grondgebruikers te kunnen be schikken. Daartoe zal dit najaar aan alle grondgebruikers die nog geen machtigingskaart hebben ingestuurd, nog maals een kaart worden toegezonden met het verzoek deze ingevuld en ondertekend aan het ZLM-secretariaat te retourneren. Wij vertrouwen erop dan in de loop van 1974 het overgrote deel der machtigingen binnen te heb ben! LUTE1JM. I—II—I IHIBIIIIIH resultaat. De regering houdt vast aan de 2 B.T.W. Compensatie, waarna per 1 april de zaak opnieuw be keken zal worden. Dat betekent dus dat de landbouw met een verliespost van 133 miljoen gulden blijft zitten, zoals door het Landbouwschap berekend. Eep berekening overi gens waarmee de vergadering zich volledig kan vereni gen. Minstens zo belangrijk evenwel is het feit dat er on zekerheid blijft bestaan ten aanzien van een eventuele voortzetting der compensatie na 1 april. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 1