TUINBOUW- KLANKEN Door vele neerslag vertraging in gladiolenverwerking Olieproblemen staan voor de deur Met het korten van de dagen Toegenomen vraag naar appelen Cursus bijenteelt 15 Als we deze bijdrage samenstellen, wijst de kalender de 27e oktober. Het weer is bijzonder gunstig voor» deze tijd van het jaar. Een schrille tegenstelling met vorige week, toen in enkele dagen vele tientallen mm neerslag viel. oals ook elders in onze provincie kon men begin van deze week veel glasvorming konstateren op de struk- tuurgevoelige percelen op SCHOUWEN en DUIVE- LAND. Uiteraard heeft de grote hoeveelheid neerslag de oogstwerkzaamheden danig belemmerd. Nu de uien van het veld zijn geruimd en de prijs zich gunstig blijft ontwikkelen wordt hier en daar al uit de opslag verkocht. Hier en daar heeft de handel ook al per cel gekocht, tegen een prijs waar de bewuste telers nooit geen spijt meer van kunnen krijgen. We spraken één dezer dagen een collega die in de roes heeft verkocht en kwam daarbij op ruim 12000 per ha. Dit betrof dan wel een goed perceel. Op de lichte gronden in Duiveland is een begin ge maakt met de oogst van de wijnpeen. Het produkt blijkt in opbrengst niet tegen te vallen. Mocht de prijs zidh even gunstig ontwikkelen als bij de uien, dan zit er voor die weinige telers van wijnpeen een goed ar beidsloon aan vast. We willen ditmaal uit WALCHEREN beginnen met enkele beschouwingen over onze veiling. Ieder is wel voldoende bewust van de bélangrijkheid van deze in stelling en nu we het laatste kwartaal ingaan ook wel benieuwd naar de resultaten. Dit klemt te meer daar het ons ook financieel direkt aangaat. Naar we van bevoegde zijde vernemen is onze omzet met Vz mil joen gestegen en zal de exploitatie-rekening ongeveer sluitend kunnen zijn. We maken natuurlijk het voorbe houd dat de omzet het 4de kwartaal niet drastisch zal zakken. Maar dat zit er o.i. niet in. Wel is het aantal veildagen van 3 op 2 per week gekomen, maar dat is elk jaar het geval. Door ons aktief bestuur worden ook veel kontakten onderhouden en voorlichting gege ven hetgeen ongetwijfeld animerend werkt en erg toé te juichen! Wat ons wel eens verontrust is de enorme expansie van de bloementeelt. Waar men ook komt in Nederland, letterlijk overal is een meer of mindere omschakeling op de bloementeelt te constateren. Nu is het ook een feit dat luxe produkten „in" zijn en dat een anjer grif- fer van de hand gaat dan een koolraap! We zullen maar hopen dat de gang er in blijft en niet door een over- produktie wordt overtroffen. De goede glassla zit momenteel in de lift met prijzen rond de halve gulden en witlof heeft een bijzonder goéde start. Moesten wij in ons vorig artikel melding maken van de grote crisis in 't Midden-Oosten met alle gevaren voor letterlijk iedereen er aan verbonden. Momenteel schijnt het dat een wereldoorlog wel voorkomen zal worden. Wel kan thans enigszins de balans opgemaakt worden van de onvermijdelijke nasleep. Voor elke branche en ook de onze, zullen we de rekening, in dit geval de olierekening, gepresenteerd krijgen! Onze regering heeft partij gekozen in deze fatale botsing en vergeet niet onze regering zijn wij! Of men het eens is of niet, wordt niet gevraagd en doet niet ter zake. Het feit is dat wij een extra tik krijgjen en dus nog moeilijker komen te zitten dan andere landen. Internationaal staan de Hollanders momenteel be kend als de kleine breistertjes van Europa! Aannemend dat we 't grootste gelijk zouden hebben met de koffie en sinaasappelen-boycot, het negeren van vlootbezoe- ken, het besmetverklaren van goederen en/of diensten van stelsels die niet precies de onze zijn, het schelden op kapitalistische Uncle Sam of Rode broeders in 't Oosterburen, wil dat nog niet zeggen dat betrokkenen en anderen het met onze zienswijzen eens zijn. We schijnen er van overtuigd te zijn dat alleen wij het goed doen! Maar als anderen denken dat dit niet het geval is, waar blijven we dan? Verbeter de wereld, maar begin bij u zelf, zouden vele aktiegroepen in de praktijk moeten toepassen! Als er een benzineloze zondag komt, zal er een ge klier en gemies komen dat 't ergste is dat ons kan over komen! Niemand wil iets offeren of laten en zeker niet de protesterenden die 't zo goed weten!! Laten we dus konsekwent zijn en niet mopperen over financiële of fers en ongemak die w'e persoonlijk en in landsverband zullen moeten brengen. We hopen te pessimistisch te zijn, maar zien het niet zo erg zitten en ook onze stook- en andere olieverbruikende sectoren in de land- en tuin bouw (en dat zijn er zoveel dat we er allen direkt bij betrokken zijn) zullen via prijsverhogingen en mogelijk rantsoenering dure tijden tegemoet gaan! En die hebben we juist niet nodig, daar alles toch al duur en moeilijk genoeg is! Ook in het THOOLSE LAND is het met de intrede van de maande november merkbaar, dat het per etmaal langer donker, dan licht is. De laatste teelten van de volle grond worden nu niet met haast gerooid, omdat men uit ervaring weet, dat met een vroeg invallende vorstperiode veel schade en last kan ontstaan. Geluk kig dat met de vorige week begonnen betere weertype het machinaal-rooien van de gladiolen ook weer op gang kon komen. Dit produkt is in de maand oktober toch nog aardig gegroeid, ofschoon er dit jaar op ons eiland in de dikke maten, stukken minder afgeleverd zullen worden dan vorige jaren. Nu het oogsten en afleveren van de knolselderij ook begonnen is, valt 'het op, dat ondanks de gevallen regen, de knollen toch een teleur stellend resultaat zullen geven. Ook de weinige perce len die een gezond groen gewas vertoonden, leveren ook nog een te lage kg-opbrengst. Zou het kunnen zijn dat de groei in de nog groene percelen heeft geresulteerd in het vormen van nog meer blad en minder in de knol? Misschien dat het ook waar is dat een knolselderijge- was het hardst van onder groeit, wanneer een paar stevige nachtvorsten de bladgroei wat hebben afgeremd. In ieder geval zal de buitenoogst rond half november klaar moeten zijn, zodat men van de laatste groeikansen niet meer kan profiteren. Het is nu ook tijd dat men zijn laatste percelen witlof oogst, om ze zo nodig, vorst- Het afdorsen van de aan de ruiter staande bloemzaad soorten loopt beslist niet op rolletjes. De laatste drie weken is daartoe praktisch geen kans geweest, terw'ü de kwaliteit van sommige soorten er bepaald niet op is Vooruit gegaan. Mocht het goede weer aanhouden, is er mogelijk volgende week een kans. Hoewel een prachtige bloeitijd, kan vandaag aan de dag dus nog weinig con creets gezegd worden over een al of niet geslaagde teelt. Voorzover wij het kunnen nagaan, zijn de verwachtin gen na al het slechte weer beslist niet zo hoog gespan nen. Vanwege de weersomstandigheden is dit najaar een wat uiteenlopende planttijd ontstaan voor de tulpen in ons gebied. Begin oktober zijn er nogal geplant en het laat zich aanzien dat bij goede weer volgende week de telers die geen gelegenheid meer kregen, zullen planten. Op zichzelf is begin november beslist niet te laat. De toekomst zal uitwijzen wat de meest geschikte planttijd zal zijn geweest. Bij vroege opkomst is meer vorstbe- schadiging te duchten bij strenge vorst. De vóórverkoop van de tulpen verloopt moeizaam. Mogelijk dat de re valuatie en politieke toestanden hier debet aan zijn. De handel stelt zich voorzichtig op. Het verwerkingsschema van de gladiolen is wat in?, de war geraakt door de weersomstandigheden.. Ener zijds zijn de meeste telers wat later gestart voor de bollen nog wat groeikansen té geven, anderzijds zorgde de vele neerslag voor een rem bij de machinale oogst- metho'den. Bij goed weer kan echter in korte tijd veel op de kant gébracht worden. Toch zou het wel eens kun nen zijn dat alle te leveren partijen vóór 1 december a.s. niet op tijd gereed zijn. Hier en daar blijkt een tekort aan pelsters, en het pellen blijft nog steeds* het meest tijdrovende werk bij de gladiolen. De oogst loopt bijzonder veel uiteen. Toch blijkt over het algemeen genomen de opbrengst niet tegen te val len. In aanmerking nemende hoe lange droge periode ze helbben meegemaakt. Ziekteaantasting in het loof valt nog mee en als zwa re nachtvorst op korte termijn uitblijf, kunnen de late soorten nog wat aantrekken. Van de prijsontwikkeling op de veilingen valt nog geen zinnig woord te schrijven. Als telers zullen we dat nog even af moeten wachten. De veilingen zijn gaan draaien en we hopen nu maar dat de handel een goede afzet weet te bewerkstelligen. Dat zou voor velen in de bollensektor „brood op de plank" beteken! vrij te kunnen bewaren. Het werk voor de trekkerij gebeurt ook hier overwegend binnen, zodat men dan niet afhankelijk van het weer is. Met het korten van de dagen zullen er door de studieclubs, en standsorganisa ties weer plannen gemaakt moeten worden, in welke sektor men zijn leden theoretisch deze winter, weer mee van dienst kan zijn. Deze keus kan soms voor de betreffende besturen dikwijls wel moeilijkheden geven, maar vooral op het gebied van bedrijfsorganisatie is er nog wel het één en ander te leren. Gezien de ieder jaar göbleken belangstelling voor deze avonden, ziet men toch dat men de noodzaak erkent dat men nooit te oud is om te leren! Dit bestaat dan meestal wel uit een zich regelmatig opnieuw her-oriënteren en aanpas sen aan de zich steeds wijzigende omstandigheden. Juist in deze groepen vindt men de blij vers in het vak, omdat het bij hen dikwijls méér is dan een middel om aan de kost te komen. Het is te hopen dat ook deze winter de nodige kennis aan deze bedrijfsgenoten kan verstrekt worden. Daartoe hoort ook het uitwisselen van eigen praktijkervaringen. Het mag nu eenmaal niet zo zijn, dat men zijn eigen licht onder een korenmaat zet, en zijn naaste maar in het donker laat voorttobben! Want juist door het uitwisselen van gedachten kan men tot voordeel van zichzelf en zijn naaste komen. Met ge zamenlijk te zoeken, zal men steeds méér bereiken dan dat men denkt, het alleen wel te kunnen klaren! Op de veilingen in ons gebied waren vorige week de aanvoeren niet bijzonder groot. Op zichzelf was dat wel een merkwaardige ontwikkeling, warit aangenomen mag worden dat er heel wat staat opgeslagen op de bedrij ven van de telers dat in de komende weken geruimd zal moeten worden. Verder is het verstandig om ook het fruit in het ge wone koelhuis goed in de gaten te houden en met de verkoop hiervan te beginnen. Dat is niet alleen van be lang vanwege een geregelde marktvoorziening, maar ook vanwege de kwaliteit. De Zuid-Bevelandise veilingen hebben hun leden er op gewezen dat dit jaar bijzondere groeifaktoren een rol hebben gespeeld, die extra risico met zich meebrengen tijdens de bewaring. Daarom is ht een goede zaak dat bijvoorbeeld Cox's Oranje Pippin en Conference uit het koelhuis reeds worden geruimd. Dit behoeft niet overhaast te gebeuren, maar geleide lijk aanvoeren is van grote betekenis. Hierbij komt als gelukkige omstandigheid dat de prijzen vorige week over de hele lijn wat konden aantrekken. Conference uit het koelhuis werd zelfs duur betaald. Het aanbod hiervan is nog niet groot, maar prijzen van dicht tegen 1 per kg voor de grote en middelmaten, 85 ct voor de kleine maat, klasse I en 65 ct per kg voor de IID maat (50/55) zijn interessant om te gaan verkopen. Doyenné du Cornice werd ook wat duurder en kwam voor de meest gevraagde maten op rond ƒ1,20 per kg, terwijl de maat 65/70 mm voor 1 werd verkocht. Het prijsverschil tussen klasse I en II bij deze peer is bij zonder klein. Zoals gezegd viel ook het appelaanbod tegen. Hier tegenover staat een levendige vraag naar Coxs Oranje Pippin en Rode Goudreinette. Goede par tijen Cox's, eetrijp, deden voor de grote maat eind vorige week zelfs tot 80 ct. Klasse I 65/70 mm noteerde tot 60 ct en I 60/65 tot 45 ct. Klasse II zonder stip en met een goede kleur was 5 totlOctgoedkoper. Partijen met minder kleur en eventueel met nog wat stipverschijnselen lagen voor de grote maat 20 tot 30 ct beneden de prijs van de gele partijen. Rode Goudreinette kwam voor de meest gevraagde maten ook weer tot 60 ct per kg en de kleine maat deed iets boven 40 ct. Klasse II was gemiddeld ruim 10 ct per kg goedkoper. Het aanbod in Golden Delicious nam verder toe. Gele en direkt eetrijpe partijen deden in de meest gevraagde maten rond 50 ct per kg, terwijl de maat 65/70 tot 40 ct per kg deed. Groene partijen noteerden voor de meest gevraagde maat klasse I kwaliteit tussen 40 en 45 ct per kg. De 65/70 deed rond 30 ct.. Klasse II grote maat werd ver kocht voor 30 tot 35 ct, klasse II 65/70 voor 25 tot 29 ct. De gewone Goudreinette die nu wat geel doorgeslagen wordt aangevoerd, werd ook iets duurder en deed'rond 50 ct voor de klasse I kwaliteit en 35 ct voor de klasse H kwaliteit. De maat 65/70 mm klasse I deed tussen 35 en 38 ct en klasse II tussen 30en 35 ct. Bij de veiling in Goes werd een partij van 150 kis ten van het ras Karmijn geveild. Deze kruising van Cox's Oranje Pippin en Jonathan zag er goed uit en de prijzen waren II 85-90 88; II 80-85 101; H 70-80 107; II 65-70 77 en II 60-65 34. Industrieappelen werden iets goedkoper en kwamen op iets beneden 20 ct per kg. Het aahbod was bijzonder groot. Op zaterdag 27 okt. j.l. werd in de Tuinbouwschool te Kapelle de eindles gehouden van de cursus „Bijenteelt voor beginners". De leider van de cursus was de heer A. J. van Willegen te Goes. De heer A. Krijger te Drie wegen, voorzitter van de afd. Noord en Zuid-Beveland van de Vereniging tot bevordering der bijenteelt in Ne derland dankte de heer A. J. van Willegen voor het vele werk dat hij aan de cursus had besteed en feliciteerde de cursisten met het behaalde diploma, terwijl de heer J. Nooteboom, secretaris-penningmeester van de vereni ging, de cursisten opwekte tot een enthousiaste deel name aan de vereniging. De heer J. de Baar te Goes, als vertegenwoordiger van de Inspectie Landbouwonderwijs, reikte na een toespraak, waarin hij o.m. de verwachting uitsprak dat door een mentaliteitsverandering er meer interesse zou ontstaan voor deze vereniging, de diploma's uit aan: C. Smits en J. M. Smits, te Schore; mej. E. P. C. Mol, C. A. J. van Beek en C. H. M. van Beek, te Kapelle; N. J. Breure en J. Breure, te Colijnsplaat; Ir. M. C. Verboon te Goes; J. B. Zuydwegt en A. W. Danker, te Yerseke; P. F. v. d. Beek te Souburg; P. Huige en L. C. de Winter te Kwadendamme; S. K. J. Vroonland en M. L. Vroon land, te Hoedekenskerke; W. Krijger te Oudelande en C. M. Zuydwegt te Yerseke. De heer Van Willegen wees er in zijn slotwoord op, dat door voldoende deelname de cursus voor gevorder den zal starten en wel op 10 növ. a.s. in de Tuinbouw school te Kapelle. DOWPON GRANULAAT Schering-Nederland B.V. - afd. Agro Boxtel - brengt een nieuw en veilig strooimiddel tegen grassen in de han del werkend oP basis van Dalapon. De korrels zijn licht grijs gekleurd en zeer homogeen in grootte hetgeen een gelijkmatig uitstrooien vergemakkelijkt. Werkingsspektrum Dowpon Granulaat werkt vrijwel uitsluitend op gras sen en breedbladige onkruiden worden niet bestreden. _£et middel werkt uitsluitend via de grond. De aktieve stof dient door de wortel te worden opgenomen. Enige regen kort na de toepassing is dus gewenst. Tijdstip van toepassing is in het vroege voorjaar, voordat hergroei van de gras sen optreedt. vanaf half september tot begin november op een be staande grasvegetatie. in de loop van het groeiseizoen, nadat de grasvegetatie eerst bovengronds is bestreden met paraquat. Van april tot half september Dowpon Granulaat bij voorkeur toepassen nadat de aanwezige grasvegetatie eerst met een kontaktmiddel bovengronds is bestreden. Indien gedurende deze periode Dowpon Granulaat zon der kontaktmiddel (paraquat) zou worden toegepast, zou een aanzienlijk hogere dosering nodig zijn om het gewen ste effekt te verkrijgen. De toepassingsmogelijkheden liggen in houtachtige be planting, windsingels en bosplantsoen (mits goed groei end), op akkerranden en bij afrasteringen. De aanbevo len doseringen zijn: pinus- en overige naaldhoutsoorten 0,75—0,85 kg; loofhoutaanplanten 1,00<1,15 kg en akker randen, afrasteringen en grienden 1,502,00 kg/m2.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15