HYPERMODERNE SORTEER- EN PAKMACHINE In het pakstation staat een gloednieuwe machine voor het sorteren en inpakken, die enorm veel mogelijkheden heeft, maar ook enorm ingewikkeld is. Op het ontwerp is jaren gestudeerd. De machine is 32 m lang. Hij begint met twee „stapelkistenlossers", die automatisch bediend De appels komen van de sorteermachine op een band en worden idaar op schaaltjes gelegd. worden. Op de stapelkist komt een deksel, daarna wordt de kist op zijn kant gezet en naar boven geschoven, om vervolgens met wegtrekken van het deksel langzaam leeg te lopen. Er is een dulb'bel stel kistenlossers om een doorlopende aanvoer te verzekeren. De vruchten worden verderop op kwaliteit gesorteerd. Daarna komen ze op een brede band, die uit bakjes be staat. Hierop worden de vruchten gewogen en als een bepaalde gewichtsgrens is bereikt kapt het bakje om. Er wordt dus niet o^ maat, doch op gewicht gesorteerd, een methode die in het buitenland zeer veel wordt toegepast. De machine heeft 9 uitgangen voor het gesorteerde fruit. Via een elektronisch bestuurd mechanisme kan men het fruit van de band op zeer veel manieren naar de uitgang leiden. Men kan b.v. een benaalde sortering over drie of meer uitgangen verdelen en dat verdelen ook nog in uiteenlopende percentages doen, b.v. 40-40- 20, 40-30-30, 50-25-25 en noem maar op. Er zijn honder den mogelijkheden. De kunst is wel om ze te benutten, want het is niet eenvoudig om er uit te halen wat er in zit! Daar is ervaring voor nodig. Het gesorteerde fruit gaat via bandjes naar inpakma- chines, waar het op schaaltjes wordt gelegd en daarna met krimpfolie wordt afgedekt of in plastic zakken wordt gepakt. Verder op deze machine wordt het auto matisch gewogen, waarna de machine er bliksemsnel een etiketje op plakt met het gewicht in grammen en de prijs. Dat is computerwerk. VEEL PERSONEEL NODIG UOORNOEMDE grote machine wordt gebruikt voor appels. Tevens staat er in het pakstation nog een andere grote sorteermachine voor peren, volgens het principe van de wijkende band. Ook hierbij wordt be gonnen met automatisch lossen van voorraadkisten met dezelfde apparatuur als bij de appels. Als het pakstation volop draait is er 4050 man werk zaam. De uitdrukking „man" is eigenlijk onjuist, want er werken ook veel vrouwen en meisjes, veelal in part time. De vraag naar verpakt fruit is vanzelfsprekend niet constant. Vaak moet er worden overgewerkt, maar het komt ook voor dat het wat slapper is en een aantal vrouwen thuis mogen blijven. Het aantrekken van het benodigde personeel heeft tot nu toe geen grote proble men gegeven, wellicht mede omdat de losse werkkrach ten een zekere mate van vrijheid hebben om te komen en te gaan. Het aantal personeelsleden in vaste dienst bedraagt, met inbegrip van de boomgaarden, enz. ca 40. De loon som is op dit bedrijf niet gering. TOEKOMST VOOR de toekomst zijn er al wel weer verdere plan- nen voor verdere uitbouw, maar deze zijn nog niet concreet. Alleen de uitbreiding van de koelruimte vol gend jaar ('500 ton) staat praktisch vast. Verder zal veel afhangen van de gang van zaken en andere omstandig heden. Zal b.v. de vraag naar fruit in kleinverpakking sterk toenemen? Komen er mogelijkheden voor een zo danige samenwerking dat een kompleet pakket van aardappelen, groenten en fruit in kleinverpakking aan geboden kan worden? Het is allemaal moeilijk te voor spellen. Mogelijk wordt het sortiment nog wel eens uit gebreid met b.v. citrusfruit of andere produkten. Maar voorlopig wil men het houden bij appels en peren, doch dan wel zoveel mogelijk het „jaar rond", mede door aan vulling van buiten de grenzen. We hopen dat het bedrijf zich verder voorspoedig zal ontwikkelen en dat het een waardevolle bijdrage zal leveren bij de afzet van het Nederlandse fruit. A. v. O. eventuele winst. Het risico voor de teler wordt beperkt, door geen aandeel in een eventueel verlies te vragen. Opmerkelijk is dat de meesten kozen voor kans op winst. Hoe wordt het eindresultaat 'bepaald? De partijen worden apart gehouden. De kosten worden bij de aan koopprijs geteld, b.v. 9 ct koelloon, 4 ct sorteren, fust- huur, transportkosten (kosten ophalen van de fruit- bedrijven), rente vanaf betaling na aankoop tot leve ring bij verkoop aan het grootwinkelbedrijf en tenslotte 2 administratiekosten. Stel dat er voor 38 ct per kg is ingekocht en dat de bijkomende kosten 18 ct per kg bedragen, inclusief uit val en gewichtsverlies. Samen 56 ct. Brengt 'het fruit dan gemiddeld 60 ct per kg op, dan wordt de winst van 4 ct gelijk verdeeld; dus beide partijen ieder 2 ct. De winstberekening gebeurt meestal niet per ras, doch over al het fruit dat van een bepaalde teler wordt ge kocht. Dit mede omdat overwegend al het fruit in een bepaalde boomgaard wordt gekocht voor een bepaalde prijs per kg, zonder specificatie van b.v. Benoni voor 45 ct, Golden voor 36 ct, enz. In totaal werd dit seizoen ca 3 miljoen kg op 't hout gekocht, waarvan ca 600 ton in Zuid-Frankrijk. Neder lands fruit heeft de voorkeur, maar de klanten willen beslist ook Franse Golden en dus worden die op verzoek ook geleverd. Het is bij dit alles niet de bedoeling de veilingen te dwarsbomen. Als een teler, die op 't hout verkoopt, lid is van een veiling dan zal die bij de afrekening er in be trokken worden. Met sommige veilingen worden op een prettige wijze zaken gedaan, o-a. door aankoop van fruit buitenom de veilingklok. VEEL EIGEN KOELRUIMTE |>IJ de grote „werkVoorraad" aan fruit hoort een hele- 'boel koelruimte om het op te slaan en in goede con ditie te houden. Te Krabbendijke beschikt het bedrijf over koelhuizen met een totale kapaciteit van 2 Vz mil joen kg, alles CA bewaring, oftewel „gascellen". Er zijn plannen om het oude pakstation tot koelhuis om te bou wen, waardoor er nog eens 500 ton aan bewaarruimte by komt. Etiketteermachine, die de (met krimpfolie afgedekte schaaltjes automatisch weegt en van een etiket met gewicht en prijs voorziet. De koelhuizen zijn en worden zelf gebouwd; voor een belangrijk deel betreft het verbouwing van bestaande bedrijfsgebouwen tot een nuttiger functie. Alle bewaar ruimte is dicht by het nieuwe pakstation. Vóór en naast het nieuwe pakstation is een indruk wekkende oppervlakte met beton verhard. Op 't eerste gezicht overdreven groot, maar als er enkele grote vrachtwagens met opleggers op staan is die lap beton hard nodig en zeker niet te ruim. Met zo'n bedrijf is dan ook heel wat grond gemoeid. Het vloeroppervlak van de gebouwen samen bedraagt ca 6.000 m2, dat is anderhalf gemet. Daarbij komen dan nog de aanvoer- en afvoerwegen, de ruimte om te laden en te lossen, enz. Vandaar dat er geen overzichtsfoto van het bedrijf gemaakt kon worden. Daar is een vliegtuig voor nodig! omdat het gaat om zebr belangrijke zaken, waar elke fruitteler mee te maken heeft. pEN andere gelegenheid waarvoor we deze week, al is het in het kort, de aandacht willen vragen is die van de ingebruikneming van de nieuwe bedrijfsgebou- Acht telexien en 22 telefoontoestellen: staan er in de verkoopafdeling van het kantoor. Op een groot scherm worden de veilingprijzen van de grootste groente- en fruitveilingen ge projecteerd. wen door de B.V. im- en exporthandel H. van Dijk en Zonen te Delft. Van Dijk en Zonen met het bekende VDD embleem is ook in de Zeeuwse tuinbouw geen onbekende. Het is een belangrijke afnemer van fruit en niet minder van uien. Op Schouwen en Duiveland kent men deze zaak mede van de radijsteelt. Honderden relaties van het be drijf waren vorige week donderdag in Delft bijeen om daar bij te wonen dat drs C. P. Driesprong, direkteur van het direktoraat generaal bijzondere teelten en marktorde ning van de E.E.G. te Brussel, de officiële openirtg ver richtte. Tevoren had president-direkteur B. van Dijk, zoon van de oprichter van het bedrijf, iets verteld over de grote ontwikkeling van deze particuliere handelsonder neming in de groente en fruitsektor, één der grootste van Europa. Wij hoorden van hem dat er bij dit bedrijf 600 mensen in dienst zijn die samen de beschikking heb ben over 35.000 m2 voor verpakkingsruimten en opslag plaatsen. De omzet aan groenten en fruit zal dit jaar 200 miljoen gulden bedragen. De nieuwe bedrijfsgebouwen die in gebruik werden genomen, staan op het terrein van de Delftse groenteveiling en zijn ook door deze veiling ge bouwd en vervolgens verhuurd aan de N.V. van Dijk. De bouwkosten hebben 6,5 miljoen gulden bedragen. \7OORZITTER Van Leeuwen van de Delftse groente- veiling vertelde dat de Westlandse tuinders over tuigd zijn van de noodzaak om zo nauw mogelijk samen te werken met de handel in land- en tuinböuwprodukten. Daarom heeft men ook graag deze bedrijfsgebouwen voor Van Dijk N.V. gesticht. Op de meest moderne wijze is alles ingericht. Het zou te ver voeren hier een beschrij ving te geven. Diep onder de indruk waren wij van de geweldige verpakkingslijnen voor groenten en fruit die er zijn geïnstalleerd en die de mogelijkheid hebben ge opend te voldoen aan de wensen van de afnemers in binnen- en buitenland. De heer Van Leeuwen van de Delftse groenteveiling bleek bijzonder gelukkig te zijn met dit bedrijf op zijn terrein en de heer Van Dijk sprak in zijn welkomstwoord de hoop uit dat de Nederlandse tuinbouw in de toekomst zal blijven verstaan welke ontwikkelingen er aan de gang zijn binnen de handelskanalen. V.D.D. is een handelsbedrijf waarin het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen is geparticipeerd. Presi dent-direkteur Van Dijk zei bijzonder gelukkig te zijn met deze samenwerking met de landelijke tuinders afzetorga nisatie. Op haar beurt is het deze firma geweest die een stempel heeft gedrukt op menige ontwikkeling in de Ne derlandse exporthandel in groenten en fruit. Zo was zij de eerste die haar produkten in voorverpakking op de markt bracht. Men begon met zelf gebouwde verpak kingslijnen. Vorige week donderdag nam men een ge heel geautomatiseerde verpakkingslijn in gebruik waar op het bedrijf terecht trots mag zijn en veel kan ver wachten gezien de toenemende belangstelling naar voor verpakte groenten en fruit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 13