Vogelaar Vredehof te Krabbendijke breidt uit DINGEN VAN DE WEEK 12 Aan de perensort eermachine worden hier de vruchten in mandjes gepakt Bij de firma Vogelaar te Krabben dijke is er de laatste jaren opmerke lijk veel veranderd. De belangrijkste wijziging heeft betrekking op de aard van het bedrijf. In het verleden leg de men zich vrijwel uitsluitend toe op het gebruik van grond voor ak kerbouwgewassen en fruitteelt. Nu is er eert afdeling handel bijgeko men, die zeer snel uitbreidt en daar door een belangrijke rol gaat spe len. Met de nieuwe tak van het be drijf zijn enorme bedragen gemoeid, terwijl er werkgelegenheid is ge schapen voor enkele tientallen me dewerkers. We hadden over dit al les een gesprek met de directeuren J. A. Vogelaar en P. de Graag. De directeuren J. A. Vogelaar en P. de Graag keuren een schaaltje met Golden Delicious. Naast het nieuwe pakstation is een zeer ruime, met beton verharde ruimte voor laden en lossen. bedroeg in 1971 17,3 miljoen kg en in 1972 bijna 11% miljoen kg. VOORRAAD VORMING IIOE komt men aan dat fruit? In de eerste plaats wordt de produktie van het eigen bedijf verwerkt. Deze bedraagt thans tussen de 1% en 2 miljoen kg. En de produktie zal binnen enkele jaren toenemen tot 2% miljoen kg of meer, als de vele jonge bomen in volle op brengst komen. Daarnaast wordt een flinke hoeveelheid voorgekocht „op 't hout", om verzekerd te zijn van voldoende „werk- voorraad". Er moet namelijk dikwijls tevoren offerte worden gedaan aan de grootwinkelbedrijven en daarbij RUIM 100 HA FRUIT FR verduidelijking geven we eerst een beknopt, on volledig overzicht van de ontwikkelingen in de ach ter ons liggende periode. Het huidige fruitteeltbedrijf te Kraibbendijke werd in het verleden gesticht door L. en Th. Vogelaar, die inmiddels beiden overleden zijn. Drie zoons van Th. Vogelaar kozen later ook voor de fruitteelt. De oudste (Jan) kreeg de leiding over het erf deel te Krabbendijke. De tweede (Theo) stichtte een fruitbedrijf in de Betuwe. De derde (Kees) kocht een 80 ha grote farm in Ierland en beplantte deze ook groten deels met fruitbomen. De exploitatie van de drie bedrij ven vond plaats voor gezamenlijke rekening. Het bedieningspaneel van de gewichtsorteermachine ziet er omvangrijk en ingewikkeld uit. stand nu zo ver verjongd, dat de jeugd ook hier domi neert. Een moeilijke fase is hiermee grotendeels achter de rug, want rooien en herplanten is financieel altijd een zware opgave. FRUITHANDEL ALS NIEUWE BEDRIJFSTAK IVE heer J. A. Vogelaar heeft zich uit de teelt terug- getrokken en zich gespecialiseerd op de afzet in de ruimste zin van het woord. Doel: een toeleveringsbedrijf voor de grootwinkelbedrijven. Het leveren van appels en peren naar behoefte, in elk gewenst kwantum, in elke gewenste verpakking en in elk deel van het jaar. Dit is een omvangrijke taak. Vandaar dat de firma Vogelaar thans drie directeuren heeft. De heer J. A. Vo gelaar is algemeen directeur met tevens speciaal het handelsgedeelte. De heer P. de Graag heeft de leiding van het pakstation. De heer Th. Vogelaar neemt, zoals reeds opgemerkt, de boomgaarden voor zijn rekening. De betekenis van handel en afzet wordt dus weerspie geld in de samenstelling van de directie. Met nadruk stelt de heer J. A. Vogelaar dat met de nieuwe bedrijfs tak niet wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke winst. Hij wil de klanten zo goed bedienen dat ze ner gens beter terecht kunnen. Een prima service staat op de voorgrond, ook als voorwaarde om zelf prettig en met voldoening te werken. Het bedrijf krijgt door die klan tenbinding dan vanzelf een hechte basis. Ook voor het personeel is de continuïteit van het grootste belang. Algemeen is bekend dat er zeer veel fruit wordt ver pakt voor Albert Heyn. Sommige buitenstaanders menen zelfs dat het bedrijf eigenlijk van A. H. is, althans hier door wordt gefinancierd. Dit is volgens de heer Voge laar evenwel niet het geval. Het bedrijf is onafhankelijk en verpakt ook voor andere zaken dan A. H. Het stre ven is dit aantal in de toekomst nog uit te breiden. TIEN MILJOEN KG IN KLEINVERPAKKING AVERilGEiNS is er met het huidige aantal klanten ook al heel wat te doen. Een paar jaar geleden werd op nog vrij bescheiden schaal een begin gemaakt in het pakstation dat voor het sorteren van 'het fruit van eigen - - "T Nu is de situatie als volgt. Het Ierse deel is afgesplitst, zodat dit thans een aparte positie inneemt met de heer C. Vogelaar als directeur. De zaken gaan 'hier naar wens; men kan spreken van een goed florerend bedrijf. Het bedrijf in de Betuwe werd verkocht en te Anna Ja- coba werd een fruitbedrijf aangekocht. De heer Th. Vo gelaar kwam terug uit de Betuwe en heeft nu de leiding over de boomgaarden te Krabbendijke en Anna Jacoba. Het bedrijf omvat momenteel 9 ha te Krabbendijke en 16 ha op St Philipsland. Bijna al deze grond is met fruit bomen beplant. Enkele jaren geleden is (met rooipre- mie) zeer veel gerooid, namelijk ca 35 ha, doch geleide lijk is zoveel teruggeplant dat aanstaande winter op 5 ha na alles weer „vol" zal zijn. Het bedrijf te Anna Ja coba is nog jong (6 jaar) en te Krabbendijke is de op- \7AN de heer A. L. Schrier, fruitkweker te Kapelle, kregen wij via de redaktie een brief waarin deze wijst op het grote belang van een gespreide aanvoer van appelen. De heer Schrier schrijft er bij, dat we voor peren ons geen zorgen hebben te maken. Met het eer ste wat hij noemt zijn wij het helemaal eens. Naar onze mening geldt dit in even sterke mate voor de peren! De heer Schrier wijst er op dat, wanneer de pluk is afgelopen en alles in de koelhuizen staat of op de be drijven van de telers, de aanvoer voor een belangrijk deel wordt bepaald door regenweer, wanneer men op binnenwerk is aangewezen, of door prijsstijging. Hij zegt dat wat in de koelcellen staat, te overzien is, maar hij zou ook graag weten wat er bij de telers thuis is en hiervoor vraagt hij de veilingen een circulaire te sturen aan de leden, welke dan op kunnen geven de voorraden die ze thuis hebben. Voor een goede spreiding moeten we in de eerste plaats de voorraden weten, aldus de heer Schrier die vervolgt met de opmerking dat ook op dit punt een fusie van de veilingen dringend noodza kelijk is. Fusie is volgens hem ook een vorm van verka veling en hij besluit met de opmerking dat men hier be slist niet onderuit zal kunnen komen. Tot zover onze briefschrijver. bedrijf werd gebruikt. Nu is er een groot nieuw pak station gebouwd, met een vloeroppervlak van 60 x 30 meter. En het is al weer bijna te klein, hoewel men in feite nog niet klaar is met de bouw, want de timmerlui, stukadoors, elektriciëns, enz. zijn nog volop bezig. Maar men had zo dringend gebrek aan de grotere ruimte dat niet langer gewacht kon worden met de in gebruikne ming! Bovendien is men niet alleen in Krabbendijke aan het inpakken, er is ook een kleiner pakstation in Kraggenburg (Noordoostpolder). Daar draait men thans voor het eerste jaar, met een bezetting van 10 man. Verwacht wordt dat in het thans lopende seizoen 1973/ 74 een omzet van 8 a 10 miljoen kg zal worden bereikt. Geen geringe hoeveelheid. Tfer vergelijking: de aanvoer van appels en peren klasse I en II bij de veiling Kapelle I-IET zal de lezers van deze rubriek niet onbekend zijn, dat wij een grote voorstander zijn van sprei ding bij de aanvoer van fruit om een geregelde markt- voorziening mogelijk te maken. Dat ook wij er v^n over tuigd zijn dat het dringend noodzakelijk is dat de Zeeuw se tuinders elkaar vinden in één afzetorganisatie, is ook geen nieuws. De vraag om een inventarisatie door de veilingen van de voorraden fruit op de bedrijven op dit moment, hebben wij voorgelegd aan de Zeeuwse veiling- direkteuren. Deze vertelden ons, niet al teveel verwach tingen te hebben van de bereidheid bij de telers om mee te werken aan een dergelijke inventarisatie. In de praktijk blijkt men bij de veilingen aldus onze zegslieden, vrij goed op de hoogte te zijn van de fruitvoorraden van be tekenis op de bedrijven der leden. Een andere zaak is, dat men bij de veilingen vindt, te weinig invloed te heb ben op het tempo en de wijze waarop het fruit wordt ver kocht. Wij vernamen dat juist in de voorgaande week de leden van de veiling in Kapelle-Biezelinge een circulaire hadden ontvangen om overleg te plegen over de ver koop van Conference uit het koelhuis èn de leden van de veiling in Krabbendijke konden in de mededelingen van hun direktie lezen over de noodzaak om een geregel de controle uit te oefenen op het bewaarfruit en hierover ook overleg te plegen met de veiling. Wij hoorden dat er in toenemende mate bij de Zeeuwse fruittelers de wil aanwezig is om me hun veilingdirekteur overleg te plegen over de afzet en dat men heus niet meer zo willekeurig te werk gaat als de heer Schrier het is het gewenst dat men Tiet fruit reeds heeft. Vandaar dat men bij een geplande omzet van 8 a 10 miljoen kg over een voorraad van 45 miljoen kg wil beschikken, dus over de helft. In de andere 'helft wordt voorzien door regelmatig bij kopen, dlat ten dele zelf gebeurt en ten dele door derden. Zo heeft 'b.v. A. H. ook zijn eigen com missionairs, terwijl ook de Granny Smith niet zelf wordt ingekocht, maar wel wordt verwerkt in kleinVerpak- king. AANKOOP OP T HOUT DIJ de aankoop van 't fruit op 't hout konden de fruit- telers kiezen tussen een vaste prijs van b.v. 40 ct per kg en een iets lagere prijs, doch met aandeel in de in zijn brief stelt. Wij achten dit een goede zaak, want planning is in deze onmisbaar! Wat dat betreft is de afzet van het bewaarfruit door middel van poolvorming een ideale afzetmethode. De teler krijgt de gemiddelde prijs over een bepaalde periode en het aanbod kan wor den afgestemd op de vraag. Ook hierover hebben we in deze rubriek reeds eerder geschreven en we zijn blij in de gesprekken met telers en afzetdeskundigen te beluis teren dat men meer en meer overtuigd raakt van deze noodzaak. We zijn nog al uitvoerig ingegaan op de brief van de heer Schrier maar we meenden dit te moeten doen Het fraaie gebouwen-complex van V.D.D. Delft dat donderdag 25 oktober in gebruik werd genomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 12