Suikerbietenkoppen en -blad weer meer in trek De laatste (aardappel)loodjes wegen het zwaarst Mestveehouderij in de misère Te regenachtig en dus te nat! Nog weinig wintertarwe ingezaaid Rond de Schelde 5 IN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN worden er dit najaar belangrijk minder percelen met bietenkoppen en -blad ondergeploegd dan in het vorige jaar. Het is be kend dat op de meeste bedrijven de ruwvoederpositie niet erg gunstig is. Bovendien worden veelal de rundvee- eenheden per bedrijf steeds maar groter en ziet men op tegen de hogere krachtvoerprijzen. Daarbij komt nog dat ook de rundvleesprijzen ons tot weinig optimisme stemmen. Zelfs Van veel percelen waar d.m.v. ht zes- rij ige Franse rooisysteem alleen het blad wordt verwij derd, waaribij echter wel rechtstreeks op meerijdende wa gens 'kan worden gedeponeerd, wordt veel ingekuild. In ons gewest werden in voorgaande jaren zeer veel bieten per as door de boeren zelf of loonwerkers naar de haven in Breskens vervoerd. Dit gaf veel ongemak op de wegen. Dit jaar is daar voorgoed een einde aan gekomen. De bieten worden nu voor het overgrote deel door transportbedrijven naar Sas van Gent gébracht. Zo'n 25 vrachtwagencombinaties kunnen elk per keer 2530 ton bieten grond) vervoeren. Het is moge lijk 5 a 8 ritten per dag te doen. De transporttij d over de gemiddelde afstand van 25 km is kort, evenals het laden, wat met de huidige kranen in 10 minuten per combinatie mogelijk is. Wachttijden aan de fabriek zijn In een week tijds hebben we op ZUID-BEVELAND nu zo'n 85 a90 mm neerslag gehad. De problemen en het klagen over de droogte zijn nu wel radicaal weggere- gend. Het beetje aardappelen dat nog in de grond zit wordt geschat op 3 a 5 van de aardappeloppervlakte. Wel is dat nog altijd zo'n 100 a 140 ha. Dit kan, nu na de vele regen wel eens eengroot probleem werden om deze laatste nu gerooid te krijgen. Het rooien van de suikerbieten vorderde tot voor de regen vrij goed. Bij het rooien zullen de gevolgen van de vele regen nu wel te constateren zijn.. Lang niet overal en bij iedereen zal het rooien nu probleemloos gaan. Verder lijkt het er op dat met de vele regen ook de suiker is weggespoeld. Men hoort niet veel optimis tische geluiden over de suikergehaltes. Vorige week is een begin gemaakt met de oogst van de korrelmais. De oppervlakte is nog wat kleiner ge worden doordat enkele percelen korrelmais nog voor veevoederdoeleinden zijn gehakseld. De vochtgehaltes van de korrelmais liggen nu beneden de 40 Dit is duidelijk lager dan in 1072, terwijl we toen nog een week later zijn begonnen. De opbrengst lijkt goed te zijn. Naar het zich op het moment, dat we dit artikel schrijven, laat aanzien, zullen de werkzaamheden op onze bedrijven de eerstvolgende dagen stagneren ten gevolge van de overvloedige regenval. Paatselijk was dit op THOLEN en ST. PHILIPSLAND zelfs meer dan 60 mm. Een streek door de rekening van vele akker bouwers, die net dachten aan tarwe zaaien en dit nood gedwongen nog even uit moeten stellen. Als zaaitarwe is het ras Clement veel gevraagd. Hoewel we de mening delen, dat de perspectieven met dit ras gunstig lijken, menen we toch dat we beter niet alles op éen kaart moeten zetten. Ook in het verleden is het meerdere ma len voorgekomen, dat na goede proefveld- en praktijk ervaringen een bepaald ras het in een bepaald jaar plotseling liet zitten. Dit pleit voor een risicoverdeling met meerdere rassen, te meer omdat het laatst jaar is gebleken, dat, zij het dan met diverse bespuitingen, ook met andere rassen hoge kg-opbrengsten te bereiken zijn. Zover we weten zijn de aardappelen op enkele ha's na gerooid. Voor wat de bieten betreft hébben we het idee dat er nog enige achterstand is bij het rooien. De eerste vier termijnen zijn er naar wij hoorden te weinig bieten voor afhaling aangemeld. Voor een gedeelte is dit te wijten aan de latere aardappeloogst, maar voor een ander deel toch zeker ook aan de op grote schaal tegenvallende suikergehaltes. Of wachten met rooien dan de aangewezen weg is, betwijfelen we zeer. Uit ge sprekken met collega's bleek ons, dat het suikergehalte van bepaalde rassen er dit jaar flink uitspringt. Op de beurs vernamen we, dat er al weer over zaai- blaar land verhuren voor 1974 wordt gepraat. Men komt echter momenteel nog niet tot accoord, omdat de boer, en ons inziens terecht, hier ook een kleine ver hoging wil bedingen ter compensatie van de steeds nog stijgende kosten. Omi dit te bereiken wondt van de adspirant-verhuurders een eensgezindheid gevriaagd, zo- Verder blijkt het dat deze week nog enkele perceel tjes snijmais gehakseld moesten worden. Dit is, nu het gewas al zo ver is afgerijpt, toch wel erg laat. Aangeno men kan worden dat de voederwaarde van het versleten en verdroogde blad er niet op vooruit is gegaan! Tot nog toe zijn er nog weinig percelen op zaaivoor of op win- tervoor geploegd. Wat er al aan wintertarwe is gezaaid, is nog zeer gering. Op sommige bedrijven is al heel wat bietenkop en -blad ingekuild. Dit doen onder gunstige omstandighe den is heel wat waard, zowel voor de kwaliteit van het loof als ook om bij het verzamelen het struktuurbederf door het kapot rijden zo beperkt mogelijk te houden. Er is al heel wat geconfereerd en gediscussieerd over de gevolgen van de revaluatie voor de landbouw, vee houderij en tuinbouw, 'tls toch te hopen dat met de ge gevens van het landbouwschap er toch een redelijke compensatieregeling voor de dag komt. De landbouw voelt er toch niet veel voor o mals eerste groep met een lagere beloning voor zijn werk genoegen te moeten nemen! als in ons gebied al eerder 'aan de dag is gelegd met betrekking tot de conservenpeul vrucht en. Hoewel we doorgaans niet zoveel aandacht schenken in deze rubriek aan de mestveehouderij, willen we dit nu wel eens doen. De misère waarin deze bedrijfstak zit, is niet te onderschatten. Hoge inkoopprijzen dit voor jaar, minder groei door slechte grasgroei vanwege de droogte deze zomer en de lage slachtveenoteringen van dit moment, hebben met elkaar geleid tot een verlies gevend weideseizoen. Voor de mesters met een stal achter de hand kan dit misschien nog gedeelfclijk ten goede keren door eventueel herstel van de prijzen. De weidemesters daarentegen kunnen zo langzamerhand hun verlies wel gaan becijferen. Deze situatie is in een tijd waarin men al jarop krantenartikels wijdt aan een rundvleestekort en uitbreiding van de rundvleesproduk- tie propageert, bij ons maar moeilijk te verteren! In enkele dagen tijds viel er in de WESTHOEK zo'n 55 mm water. Dat is niet weinig en 't zit wat je noemt dan ook wel echt aan de wortel. Dat het ons nu zo goed uitkwam of dat we om regen zaten te springen, kunnen we echt niet zeggen. Neen, het tegendeel is waar. De regen kwam ons helemaal niet van pas en we hopen dan ook op en spoedige blijvende weersverbetering. Op dit moment zijn alle aardappelen nog niet gerooid. Er zit altijd nog wel 6 a 8 in de grond. En vooral voor de zware grond moet het heel hard drogen, wil het rooien weer gaan. Met de doorwas in de schuur valt het wat je noemt ook niet allemaal mee. Vooral de aard appelen, die niet gekoeld worden en waar toch „glas" inzit, vertonen natte knollen. We hopen dat het alle maal maar goed mag aflopen. Het suikergehalte in de bieten is de laatste weken wel wat gestegen. Het rooien vlot onder deze natte om- er ook al bijna niet meer. Rekening houdend met het feit dat er nog enkele bietentelers zijn die meestal kor ter bij de fabriek wonen, en een paar loonwerkers dié eveneens over groot transportmatreiaal beschikken, is het mogelijk het vervoer van bieten in zo'n 40 dagen wanneer op volle capaciteit gewerkt zou worden rond te zetten. De aardappeloogst is achter de rug. Over de opbrengst kunnen we uiteindelijk toch nog redelijk tevreden zijn. zij het dat er meestal maar weinig in de maat boven 50 of 55 zitten. Het is „ontstellend" hoeveel aardappelen- kriel er op het land is achtergebleven. Als je zo hier en daar een telling uitvoerde, dan bleken aantallen van 200.000 tot 400,000 knollen per ha heel normaal. Als daarvan volgend jaar slechts 10 zou kiemen, dan is het begrijpelijk dat dit een groot probleem zal worden. Cultivatoren inplaats van ploegen heeft bewezen een gunstig effekt te geven. iMaar als er zoals in de voorbije winter, helemaal geen vorst van betekenis komt, is ook hiervan het effekt niet zo groot als het zou moeten Overigens is het wel opvallend dat er collega-aardappel telers zijn die overgaan op cultivatoren en dat er ook zijn, die van het cultivatoren weer terugkomen! W willen het maar even signaleren Tijdens een tweetal weken met weinig neerslag kon op WALCHEREN flink doorgewerkt worden aan de oogst van diverse gewassen. Het laatste weekend viel er echter zoveel neerslag dat het werk voorlopig weer is stilgelegd. Er moet nog een aanzienlijke oppervlakte aardappelen worden gerooid. Het rooien van de suiker bieten is ook goed gevorderd. Op veel bedrijven is al een groot deel van de oppervlakte gerooid. De aan voer in Middelburg was soms zo groot dat de beschik bare scheepsruimte onvoldoende bleek. Dit oogstseizoen is er voor het eerst een drie-rijige zelf rijdende bietenrooier in ons gebied in gebruik ge nomen door een loonwerker. We zijn benieuwd hoe de ervaringen dit najaar met deze machine zullen zijn. Van de zgn. Franse systemen, de zesrijige, is er in ons gebied nog geen gebruik gemaakt. Hiervoor zijn wel enkele motieven aan te voeren: De perceel-vorm en -grootte is van veel percelen in ons gèbied nu niet dirèkt ideaal voor toepassing van bovengenoemd systeem. Een groot gedeelte, 90 van het bietenloof -kop pen, worden voor veevoer aangewend. Met het Fran se systeem gaat hiervan veel verloren. Op de kleinere bedrijven geeft men de voorkeur aan het rooien in gedeelten met een bunkerrooier, zodat men 'zelf niet bij de oogst behoeft te worden inge schakeld. Vooral het laatste is voor de loonwerker minder aan trekkelijk. Het lijkt dat er nog weinig wintertarwe in gezaaid is. We hopen dat de weersomstandigheden wat gunstiger worden zodat in de laatste week van deze maand er flink wat ingezaaid kan worden. Veel tarwe- telers gaan een gedeelte met het nieuwe ras Clement inzaaien. Toch ziet het er naar uit, dat ook van de an dere rassen er nog voldoende aan hun trekken zullen komen. Enige spreiding bij de rassenkeuze is zeker toe te juichen. Bij minder gunstig weer zal ook het vee weer op stal gebaald worden. Bij koude en natte omstandigheden stagneert de melk- of vleesproduktie en eventuele groei. Verder kan door stuktrappen ook ernstige schade aan de graszode worden toegebracht. Reden waarom tijdig opstallen van groot belang is! standigbeden niet al te best en voorraden zijn er ner gens te vinden. Wanneer er nu weersverbetering op treedt, zal iedereen wel eens flink door willen met het bietenrooien. Met het ploegen is het ook maar matig gesteld in onze hoek. Er ligt nog weinig op zaai- en wintervoor. Ik dacht dat we geen groot profeet waren, wanneer we voorspelden, dat de werkzaamheden dit jaar wel eens laat afgelopen zouden zijn. Wanneer we de polders zo rondrijden, dan ontdekken we dat er nog heel wat graszaad is gezaaid.. De prijzen beloven trouwens ook wel wat en in ons zaaiplan is verandering altijd een goede zaak. Tarwe is er dachten wij nog niet gezaaid. De tijd is er nu wel voor aangebroken en laten we hopen, dat het er ook van komt. Nog enkele maanden in 1973 is weer voorbij! Maar de boer moet voort en hij treft de voorbereidingen voor 1974 dan ook al weer! Twee prijswinnaars van de provinciale Zeeuwse ploeg- wedstrijd hebben vorige wede op de nationale ploegwed- strijd in Oostelij-k-Flevoland de hoogste titel in de wacht gesleept. Ze werden respectievelijk landskampioen in de categorie één- en tweeschaarwentelploegen. Dit is waarlijk een felicitatie waard Zulke grote successen zullen ook on getwijfeld de animo voor het deelnemen aan ploeg wedstrij den in onze gewesten weer doen toenemen. Thans was de deelname aan de voorselectie van de nationale wedstrijd iets geringer als gewoonlijk. De achterstand in de werk zaamheden op het ouderlijk bedrijf zal ook hier beslist debet aan zijn. Verder speelde 'het slechte weer de ploegers en de organisatoren wel erg parten Gestoppeld land geeft onder natte omstandigheden heel was niet te voorziene moeilijk heden en daardoor werd er wel extra veel van het presta tievermogen van de ploegers gevergd. Dat jaar werd op het wedstrijdterrein ook weer een de monstratie gehouden. 'Ditmaal was het onderwerp „presta- tieploegen met trekkers" wat in wezen een geheel nieuw gebeuren was. Bij de traditionele ploegwedstrijden gaat het louter om de kwaliteit van het ploegwerk waarvoor de deel nemers volop tijd krijgen toegewezen, maar bij het presta- tieploegen gaat het er in hoofdzaak om welke oppervlakte per uur goed kan worden geploegd met de verschillende combinaties van trekkers en ploegen en tevens welke het goedkoopste uit de bus komt met het ploegen van een voor allen gelijke oppervlakte. De prestaties van zowel zware als lichte oombinaties zijn natuurlijk verschillend, maar deze kunnen worden omgerekend in een verhouding tot de ver koopprijs van de combinatie en geven daardoor uiteindelijk een juist beeld van de kosten welke met het ploegen van één ha gemoeid zijn. Deze gedachte sluit dus goed aan op de praktijk en geeft ons ook een vergelijkend inzicht aan gaande het systeem van ploegen op ons eigen bedrijf. Ploe gen moet mooi en goed gebeuren, het moet opschieten en op tijd klaar zijn en daarbij is één flinke prestatie onont beerlijk. We zijn door de jaren heen geleidelijk overgegaan tot de aanschaf van zwaardere trekkers welke in eerste in stantie niet alleen bedoeld zijn om er mee te ploegen, maar vooral om de steeds groter wordende oogstmachines van trekkracht en van aandrijfkracht te voorzien en zo zien we nog maar al te vaak, dat in de praktijk bij het ploegen niet alles uit een trekker wordt gehaald wat er in zit. Als er dus iets niet klopt in de combinatie van trekker en ploeg, dan is het van belang hieraan de nodige aandacht te schenken. Steeds meer zien we in de herfst de trekkers tot heel laat in de avond bezig met het ploegen van het land. Ook dit is ongetwijfeld een verhoging van de ploegcapaciteit, maar wie weet kunnen we ook op andere wijze de dagcapaciteit verhogen. Dat de natuur niet stil staat en ook geregeld naar nieuwe wegen zoekt hebben we deze week ook weer eens ervaren. Onderweg van St. Philipsland naar het eiland Tho'en ont dekten we in het avondschemer een Fliplandse haas op weg naar betere oorden in de Thoolse-Weihoek. Bloedverversing is een ware wens van menig goede jager, maar met de ope ning van het nieuwe jachtseizoen op handen loopt deze langoor toch wel grote risico's om de een of andere n'mrod op zijn pad te ontmoeten. Uit buurmans jagerslatijn blijkt echter veelal tussen de regels door, dat er ondanks veel snoeverij toch behoorlijk wat wordt misgeschoten. Dus is de kans wel één op vijf, dat ons haasje aan de dans ontspringt. Gelukkig maar, want zo'n grote hebben we op het eiland nog nooit gehad!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 5