Eloembollen voor de huiskamer Zwakke appelmarkt DINGEN VAN DE WEEK 17 TUINTIPS Kr. GOUDZWAARD, GOES. Na het artikel de beplanting van bloembollen voor voorjaarsbloei in uw tuin, wil ik u nu een praatje ma ken over bloemlbollen, die u zelf in de kamer in bloei kunt krijgen. Wat de tijd van opplanten betreft is het iets aan de late kant. Maar het is voor eigen gebruik en dan geeft het niet of ze een weekvroeger of later in de kamer bloeien. U krijgt in de kamer praktisch toch geen bloembollen vóór of met Kerstmis in bloei zoals tulpen, hyacithen en narcissen. Deze teelt die voor een gedeelte in de huiskamer, moet geschieden, is een vorm van goed opletten en niet eigenwijs zijn! Hoe dikwijls heeft men al niet gelezen geen hyacinthen direkt in het licht plaatsen! Toch zie je steeds weer tientallen glazen gevuld met water voor het raam staan en daarop een hyacinth met een bloemknop die nog geen 2 cm lang is! Die bloemknop moet minstens 8-—40 cm lang zijn voordat ze in het licht en in de warmte geplaatst mag worden. Als het dan niet lukt met zo'n bol, dan heeft de kweker slechte bollen geleverd! Het is een steeds terugkerende eigenwijsheid en een teleurstelling dat men de mooie bloemtros van de dure bol niet in volle pracht ziet, want het wordt een misbaksel. U moet voor uw zelf uitmaken wanneer de bollen in bloei moe ten staan, hetzij februari hetzij maart.. De narcis Paperwhite zet u op een schotel met grind, vult de schaal met water tot net aan de bolfbodem en zet ze in het volle licht, maar niet voor een zonnig venster, vanaf half oktober kunt u deze narcis met Kerstmis in bloei hebben. Ze vraagt weinig zorg en alleen maar steeds water en zoals boven aangegeven niet te warm. Anders is het met de bollen die we na Kerstmis in bloei willen hebben, zij vragen een goede verzorging, vanaf het beigin van het opplanten, en goede kwaliteit bollen. U neemt een goede maat b.v. van tulpen waar van de huid nog niet geschonden is, geen schimmelplek- ken vertonen en allen van dezelfde grootte. U neemt een bloempot van binnenwerks 12 cm, het mag ook een plastiek pot zijn, en vult deze geheel met zandige aarde, dus tuingrond en drukt daarop de tulpenbol met de platte kant van de bloembol aan de buitenkant van de pot, maar zo dat de bol nog voor de helft boven de pot uitsteekt, vijf bollen is genoeg. Aan de platte kant van de tulpenbol ontstaat altijd het eerste en het groot ste blad/Men verkrijgt straks een mooie gevormde pot met tulpen. Goede soorten voor de kamer zijn: Generaal De Wet, Prins van Oostenrijk, oranje rood; Van der Neer, violet paar!sPreludium, rose met witte basis; Oranjewonder, brons scharlaken; Golden Apeldoorn, een hoge goudgeel met zwarte 'basis in de cup. De eerste twee lopen zeer ge makkelijk uit indien zij in de kamer komen, u heeft ze met drie weken in bloei. Voor de hyacinthen neemt u drie bollen per pot en wel de maat 1617. Deze drukt men op dezelfde manier op de pot als de tulp. Hier moet men opletten dat men de goede kant boven zet en niet de bolbodem waaruit natuurlijk geen bloem komt. De bollen zijn verder zui ver rond, dus geen platte kant aan de bol. Het kan na tuurlijk ook in grotere potten, maar dan 5 bollen per pot, altijd dezelfde soort en geen twee kleuren, want die hebben ieder hun eigen eisen en vorm en tijd van bloeien. Goede soorten zijn: Pink Pearl, karmijn rose; White Pearl, wit en Ostara, blauw. De derde groep is de Narcis. Beste bollen voor de pot- kultuur. is de Narcissus Cyclamineus Februari Gold, geel. Ze is zeer vroeg en men kan ze reeds begin februa ri in bloei hebben. Verder de Dutch Master, geel; Mag net, trompetgeel; Barret Browning, wit rode, kleine 'kroon; Geranium, wit met oranje rood kroontje. Van de eerste kan men wel 5 bollen in één pot zetten; van de anderen, met dubbele neuzen, slechts drie stuks in één pot, de bollen komen weer, voor de helft boven de pot uit, zonder voorkeur hoe, de wortels ziet u nog zitten en dus dit kan niet mis gaan. Of u de door mij genoemde soorten zult kunnen krij- Er was vorige week op de fruitveilingen een groot aanbod van appelen en hiertegenover stond een zwakke vraag. Het gaat op het ogenblik niet best met de export. Overal in Europa worden veel appelen geoogst die nu aan de markt komen. Dat werkt in sterke mate prijsdrukkend. Frankrijk brengt grote hoeveelheden Golden Delicious op de Euro pese markten. Engeland heeft zowel Cox's dat het ze naar het vasteland van Europa brengt. In Duitsland is het aanbod van Cox's van de eigen oogst zo groot dat er zeer weinig belangstelling is voor het Hollandse produkt. Zonder direkt pessimistisch te worden, moeten we op dit moment toch vaststellen dat er nog steeds teveel appelen in West Europa groeien om bij een oogst ♦an enige betekenis een gezond prijspeil te hebben. Een gelukkige omstandigheid is nog dat er een zeer grote vraag bestaat naar appelen voor verwer king, waardoor er op ongeveer 23 ct per kg een bodem in de markt ligt. Cox's Orange Pippin was de vorige week verreweg het belangrijkste ras. Vooral in Fijnaart was hiervan een zeer groot aanbod. De beste kwaliteiten liepen rond en iets boven 60 ct per kg voor de grote maten en tussen 45 en 50 ct per gen garandeer ik u niet. Ik gébruik een andere catalogus om uit te zoeken dan u, of uw leverancier heeft en na men wil ik niet noemen! Maar koop bij een vertrouwd, goed gesorteerd adres, en elke groep bollen van dezelfde maat en partij. Nu kunt u met uw opgepotte bollen twee kanten uit. Ten eerste op een schaduw plaats in uw tuin zo opkui- len dat er ongeveer 15 cm grond op de potten komt. Maar u moet ook zorgen dat het er regent en ze zó met stro afgedekt zijn, dat u ze er uit kunt halen, ook met vriezend weer. Ten tweede in een koele kelder of schuur. Daar doe ik het reeds een paar jaar in en met veel succes! U neemt een niet te diepe kist waar net al uw opgepotte potten in kunnen staan, vlak op el kaar. De bodem heeft u eerst met een vel plastiek be dekt met op staande kanten van een paar centimeters. Nu koopt u één of twee zakken met tuinturf, al naar gelang u nodig zult hebben. Tuinturf is altijd vochtig en zit in platiekzakken; neem beslist geen turfmolm, want die is veel te droog. Berst plaatst u in het midden van elke pot een stokje en verdeelt over de vlak op elkaar staande potten de vochtige tuinturf, ongev. 12 cm dik en voorzichtig aandrukken. De ruimten tussen de potten voor zover nodig met turf opvullen. De stokjes moeten net boven de turf uitkomen, dan ziet u het midden van de pot om daar straks water op te geven, want dat zal nodig zijn. De laag tuinturf belegd u met plank jes of kleine kistjes en verzwaard ze met een paar stenen. Indien de bollen wortels gaan maken zouden ze de bol naar boven drukken en dat mag beslist niet; de bol zou wel eens boven de pot uit kunnen komen. Ik wijs er nog eens bijzonder op, dat de schuur of kelder koel en vorstvrij moeten zijn, ongev. 8 graden C. In een vochtige omgeving wortelen de bollen het beste en groeit de bloemstengel uit de bol. U moet ze dus steeds water op de plaats waar de stokjes staan, dan 'bent u verzekerd dat het water bij de bollen komt en niet naast de bollen of pot. U weet immers nu precies waar u moeten gieten. Het is van zeer groot belang om beslist de tulpen niet te vergeten! Deze groeien mooi uit met een flinke neus, maar geeft u ze niet voldoende vocht, dan ziet u niets anders dan prachtig loof ver schijnen, de bloemstengel heeft zich wel verlengd, maar de bloemknop is verdroogd, vandaar ook die plastieke lap onder in de kist. Het water mag er gerust een poosje op blijven staan. Deze methode is veel gemakke lijker om van uw kamer-bloembollen te genieten, straks in een koele kamer dan wanneer u ze buiten opkuild, want de vorst zal u buiten meermalen leren dat u de potten buiten moet laten staan. In 1974 hoop ik u op te geven door middel van deze rubriek, hoe en wanneer u de potten in de huiskamer kan zetten en hoe te han delen om ze in bloei te krijgen op een tijd die u zelf wilt! kg voor de maat 65/70 mm. Klasse II kwaliteit was ruim 10 ct per kg goedkoper dan de klasse 'I. Goudreinette kwam er vooral op de Zuid-Bevelandse vei lingen veel. De gewone partijen klasse I kwaliteit kwamen op 4045 ct voor de maat 75/85 mm en 30 tot 35 ct voor de klasse 'I 65/75 mm. Klasse II was 6 tot 10 ct per kg goed koper voor wat de grote maat betreft en plm. 5 ct voor wat de kleine maat betreft. Rode mutanten met een goede kleur waren gevraagd en kwamen voor de meest gevraagde maat (75/85 mm) tot 65 ct per kg. Partijen rode mutrnten met mineer kleur waren ongeveer 10 ct per kg goedkoper. Van Golden Delicious nam het aanbod ook toe. Plaatselijk waren flinke hoeveelheden gebroeide appelen van dit ras, betreft de maat 70/80 mm. De klasse I 65/70 mm geel deed waarvoor tussen 40 en 50 ct per kg werd betaald voor wat tussen 35 en 40 ct. Partijen Golden 'Delicious met een groene kleur deden rond 35 ct per kg voor de grote maten en rond 30 ct voor de maat 65/70 mm. Het aanbod van peren liep sterk terug. Doyenné du Co rnice handhaafde zich op rond 1,10 per kg voor de meest gevraagde maten. De klasse I 65/70 noteerde tot 95 ct. Con ference in de grote en middelmaten deed tot 85 ct per kg en de maat 55/60 mm kwam vlot aan 70 ct. Het aanbod was klein. Vorige week schreven we in deze rubriek over be paalde regeringsmaatregelen en de bedreiging die deze voor de kleine zelfstandigen tot gevolg hebben. Door een zetfout in het begin van het laatste deel van het betref fende suk staat er iets geheel anders dan bedoeld werd. Een en ander had moeten luiden: „Door bepaalde rege ringsmaatregelen kan de toch al niet zo gunstige situatie nog verder worden verslechterd". Er was weer sprake van een goede stemming op de Europese uienmarkt. Dit blijkt duidelijk uit het marktover- zicht van het Produktschap voor Groenten en Fruit waar in opgemerkt wordt dat de groei van de vraag naar uien zich ook dit jaar weer verder heeft doorgezet. Er is over het algemeen- meer uitgezaaid en uitgeplant dan het vo rig jaar maar dat lag voor de hand na de recordprijzen van het afgelopen seizoen. Toch blijkt de produktie niet veel groter te zijn dan het vorig jaar. Daarvoor zijn twee oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats heeft men zich bij de areaaluitbreiding duidelijk gematigd en in de tweede plaats zijn de oogsten per ha door de droogte van de afgelopen zomer bijna overal onder de maat ge bleven. Echter is het prijsbeleid nog niet helemaal duidelijk. In ons land is het maar weinig minder hoog dan het vo rig jaar. Mogelijk vindt dat zijn verklaring in de betere kwaliteit. Bij de meeste concurrenten is het prijsverschil met vorig jaar wat groter, maar daar waren de prijzen toen dan ook nog uitzonderlijk dan hier te landel Duide lijk is, 'dat de prijzen aanmerkelijk beter zijn dan men bij een aanbod als thans plaats vindt, zou verwachten. Met andere woorden: het aanbod is groot, maar de vraag is nog groter en men krijgt de indruk aan de vooravond te staan van een voor teelt en handel goed uienseizoen in successie. Volgens de jongste meitelling van het CBS zou het areaal zaaiuien dit jaar bedragen: 9019 ha tegen het vo rig jaar 7361 ha en twee jaar geleden 9655 ha. De opper vlakte is dus 23 groter dan het vorig jaar. In de geo grafische spreiding van de teelt hebben zich geen in grijpende verschuivingen voorgedaan. Het aandeel van Zuid- ;en Noord-Holland is weer wat afgenomen en dat van Oostelijk Flevoland is weer wat groter geworden. Het aantal bedrijven waar zaaiuien geteeld worden is minder sterk toegenomen 9 dan het areaal 23 wat betekent dat de gemiddelde oppervlakte per bedrijf gro' ter is geworden. Deze bedraagt thans gemiddeld 1.67 ha tegen het vorig jaar 1.49 ha. Duidelijk blijkt hieruit ook dat de zaaiuienteelt een zaak van het grotere bedrijf is ge worden. Het belangrijkste produktiegebied van zaaiuien blijft Zeeland met dit jaar 3531 ha tegen het vorig jaar 2791 ha. Op de tweede plaats komt de Noord Oost Polder met 2194 ha tegen het vorig jaar 1796 ha en Zuid-Holland komt hierbij nogal wat achteraan met 1255 ha tegen in 1972 1120 ha. In Oost Flevoland groeiden dit jaar 745 ha zaaiuien, dat is 40 meer dan in het voorgaande jaar. In Oost Flevoland vindt men ook gemiddeld de groot ste oppervlakte per bedrijf, namelijk 3.31 ha gevolgd door de Noord Oost Polder met 3.08 ha. In Zeeland zijn er dit jaar gemiddeld 1.69 ha zaaiuien per bedrijf. Noord-Hol land heeft de kleinste oppervlakte per bedrijf, namelijk 0.74 ha. 13% van het totale areaal blijkt te bestaan uit op contract gezaaide uien. In Zeeland is ze het meest van betekenis, namelijk 633 ha tegen het vorig jaar 400 ha. De contracten worden overwegend afgesloten door teeltcommissionairs. Nu de oogst vrijwel binnen is blijkt het beschot niet mee te vallen. Volgens de jongste oogstraming van het Centraal Bureau van de Statistiek komt men dooreen- genomen aan 36.5 ton per ha tegen het vorig jaar 41.5 ton en twee jaar geleden 39.5 ton. Dat is 12% minder opbrengst dan het vorig jaar. Vooral Zeeland zit' slecht met een 23% kleinere opbrengst per ha. Noord-Holland is het enige gebied waar men een hogere produktie ver wacht 2 y2 De oorzaken zijn slechte opkomst, droogte en hagel- schade. Aangezien het areaal 23 groter is en het be schot 12 kleiner, zal de oogst slechts 8 groter wor den dan het vorig jaar en rond 329 miljoen kg bedragen. Het beneden de maat blijven van de produktie per ha heeft een oogstreduktie veroorzaakt van ongeveer 45 miljoen kg. De export van uien vanuit ons land was tot en met de eerste week van oktober aanzienlijk groter dan vorig jaar om dezelfde tijd. Vanaf het begin van het sei zoen werd ruim 99 miljoen kg zaaiuien geëxporteerd te gen het vorig jaar 75 miljoen kg. Vooral West-Duitsland was met 54.6 miljoen kg een zeer belangrijke afnemer. Zaaiuien zijn er nu reeds 24 miljoen kg meer naar het bui tenland verladen dan het vorig jaar en omdat dit kwan tum vrijwel gelijk is aan de grotere produktie van zaai uien, betekent dit dat de hoeveelheid zaaiuien die thans nog beschikbaar is praktisch even groot is als vorig jaar omstreeks deze tijd. Toen werden er na begin oktober nog ongeveer 190 miljoen kg uien geëxporteerd en als dit nu ook weer zou gaan gebeuren en ook de prijzen overeenkomst zouden vertonen met het vorig jaar, zul len de uientelers opnieuw reden tot tevredenheid hebben. Of het allemaal zo zal gaan is afhankelijk van bewaar- verliezen en van het concurrerende aanbod. Gegeven de hoge prijzen van het voorgaande seizoen zal de uienteelt elders ook wel zijn uitgebreid, maar door de droogte van de afgelopen zomer zullen ook daar de beschotten wel tegenvallen en waarschijnlijk nog meer dan in hpt water rijke Nederland. We hebben het in deze rubriek echter reeds eerder geschreven en we moeten het herhalen: de uienprijzen kunnen zich bijzonder wisselvallig gedragen. Goede en slechte prijzen liggen soms heel dicht bij el kaar en meestal is niet vooraf te bekijken hoe een sei zoen zal verlopen. Vooral het weer is een zeer belang rijke faktor in dezenl

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 17