De 36e veetentoonstelling te Oostburg 2[OALS gezegd waren er veel dieren thuisgebleven. Toch was de kwaliteit" van de aangevoerde dieren van goed niveau. In het bijzonder boekte de stal van G. Ingels te Biervliet veel succes. 10 Ing. I. HAMMING Ing. J. J. ZONDERLAND C.A.R. - Goes Kampioene Dina 26, eig. G. Ingels, Biervliet. Melkvee. De rubrieken waarin de melkkoeien werden gekeurd hadden van de jury een goede waardering. De koeien die aan de kop geplaatst werden hadden meestal veel kwaliteit. In enkele rubrieken ontstond veel strijd over de goede volgorde. De prijs voor de koe met het mooiste uier ging voor de derde achtereenvolgende keer naar Froukje, van Iz. de Feijter, Zaamslag. De strijd om het kampioenschap van de jonge melkkoeien werd gewonnen door Trees 12, een Keimpe 1-dochter, eigenaar G. Willems, Eede. Een jeugdige koe, fraai typisch, met een vast aangehecht uier. Reserve werd de best ontwikkelde Celina 5 van G. Ingels. Het uier van deze Blitsaerd Sendy-dochter kon iets fraaier. Het kampioenschap van de oudere koeien (en algemeen Kampioen ram 21808, eig. L J. Risseeuw, Oostburg en C J. Zoeter, Ouwerkerk. Gezien de omvang en het niveau van het fokschapengebied Zeeuws-Vlaanderen is deze deelname toch wat teleurstel lend. Het kwam de publieke belangstelling in ieder geval niet ten goede. Die slechte belangstelling was mede een gevolg van de weersomstandigheden. Oorzaak van de matige deelname is ongetwijfeld het tijd stip van de keuring. Enkele weken tevoren had te Goes de provinciale fokschapendag plaatsgevonden. De meeste in Oostburg ingezonden schapen hadden daaraan reeds deel genomen. Voor de handel in fokmateriaal is het tijdstip ook wat aan de late kant. De kwaliteit van de aangevoerde schapen lag op hoog niveau. De rammen vormden 2 kleine rubrieken. Bij de 2-jarige en oudere rammen werd 2311 van Gebr. De Milliano. Gebr. Butijn en M. Jansen aan de kop geplaatst, een best ontwik- Kampioene ooi 394, eig. G. J. A. Ferket, Sluis. de jonge dieren maakten een goede indruk. Bij de 1-jarige geiten werd Anita van A. E. de Milliano eerste. In de rubriek 2-jarige geiten was slechts 1 inschrij ving, namelijk Mirriam van mevrouw Vanhulle, die een le prijs kreeg. De 3-jarige Cressida van mevrouw ZariRoell werd in haar rubriek eerste, evenals Lucretia van dezelfde eigenaresse bij de 4-jarige en oudere geiten. Cressida en Lucretia werden respectievelijk kampioene en reserve-kam pioene. Bij de lammeren ging de hoogste eer naar Miranda van P. J. Risseeuw. Tot slot de rubriek: Geiten met minstens 2 afstammelin gen, een volledige aangélegenheid voor mevrouw Vanhulle. Haar geit Margo met Mirriam en Martha werd eerste. (Zie verder pag. 11) (~\P 19 ceptember 1973 werd deze tentoonstelling voor d? 36e keer gehouden. Dat deze fokvfeedag als manifestatie minder goed slaagde dan andere jaren wel eens het geval geweest is, lag niet aan het terrein. Men had een noschi',.i terein gevonden achter de Technische School. Mar.r de weersomstandigheden waren niet gun stig voor een fokveedag. De temperatuur was een stuk lager vergeleken met de dagen ervoor, zo nu en dan regende het en er stond veel wind. Wellicht mede daardoor was er nauwelijks belangstel ling van publiek. Het was jammer dat enkele Belgische gasten het terrein niet konden vinden. Een bewegwijze ring naar het terrein zou nuttig geweest zijn. Bij de keu ring van het rundvee viel het op dat 44 van de 132 aan gegeven dieren afwezig waren (meer dan 30 Van die 44 waren er 27 van drie veehouders, die alle dieren thuis gelaten hadden. RUNDVEE Stieren. Er werd maar één stier aangevoerd: Jantje's Sendy, van R. Focke te Heille. Deze stier kreeg nog net een eerste prijs en was daardoor automatisch kampioen van de stieren. Jongvee. Vooral in de rubrieken jongvee waren veel ab senten. Kampioene werd Dina 40, een Pan 92-dochter, eigendom van G. Ingels. G. Willems, Eede J. A. Cauwels, Heille J. de Rijcke, Heille A. E. de Milliano, Oostburg Iz. de Feijter, Zaamslag G. Ingels, Biervliet F. Modde, Oostburg L. M. Vinke, Hengstdijk SCHAPEN 1 3 4 3 1 4 3 ^IEN fokkers hadden 7 rammen, 10 ramlammeren, 38 ooien en 19 ooilammeren opgegeven voor deze regio nale fokschapendag van Oost en West Zeeuws-Vlaanderen. Tot slot werden een 5-tal bedrijfscollecties in de ring ge bracht, alle beste uniforme collecties. Een groep van Gebr. Goethals ging aan de kop. GEITEN De afdeling geiten was ook weer met een behoorlijk aan tal vertegenwoordigd in Oostburg, alhoewel het gure weer niet erg aantrekkelijk was voor deze dieren die overwegend binnen gehouden worden. Een viertal inzenders voerde in totaal 21 geiten aan. Zoals gewoonlijk was mevrouw Van hulle met 16 geiten de grootste inzender. De kwaliteit van de aangevoerde geiten lag op goed niveau, met name wan neer we dit vergelijken met enkele jaren geleden. Vooral kampioen) was voor Dina 26 (V. Skyldumer Bouke) van G. ingels. Deze traaie melkkoe is reeds beKend ais kam pioene van de ZLM-tentoonstelling 1973. Reserve werd haar stalgenote Dina 33 (V. Pieterke's Anna's Adema); een oud kampioene jonge melkkoeien. Groepen. Het viertal veelbelovende melkvaarzen, doch ters van Keimpe 1, van G. Willems, kreeg vlot de eerste prijs. In de rubriek 3 stuks jongvee van één eigenaar wa ren eerste prijzen voor F. Modde, Oostburg en G. Ingels. In de rubriek 3 stuks melkvee van één eigenaar waren eerste prijzen voor G. Willems, A. E. de Milliano, Oost burg en A. J. Buijsse, Aardenburg. De zeer goede rubriek 5 stuks zelfgefokte melkkoeien werd aangevoerd door het beste 5-tal van G. Ingels; verder eerste prijzen voor F. Modde, Iz. de Feijter, J. A. Cauwels, Aardenburg en L. M. Vinke en zn, Hengstdijk. Over de volgorde van deze vijf eerste prijsgroepen werd nog even door de aan wezigen gediscussieerd. Bij de bedrijfsgroepen van 5 stuks melkvee werd de zeer uniforme groep van L. M. Vinke en zn vlot la. Tot slot een overzicht van de eerste en tweede prijzen van de individuele keuring, per eigenaar. Er werd één derde prijs gegeven. Prijzen Eigenaar la kelde sterke ram met weinig adel. Deze ram werd boven dien reserve-kampioen. De twee anderhalf jarige rammen kregen beide een le prijs. Z 1808 van I. J. Risseeuw en C. J. Zoeter werd la en kampioen. Een best ontwikkelde typi sche ram met zeer ruime voorhand. De individueel gekeurde ramlammeren vormden een beste klasse met veelbelovende kopnummers. Het mooi gelijnde ramlam 6949 X met best achterstel van Gebr. Goethals werd eerste. De ooilammeren zijn als tweetallen gekeurd. Ze maakten een beste indiruk. De stellen waren uniform en typisch. De eerste plaats was voor het fraai koppel met beste huiden van Gebr. Goethals. De ooien met lammeren waren weer slecht vertegen woordigd, slechts één stel, Z 9813 met ooilam van I. .1. Ris seeuw, een beste ooi en een best lam. Bij de keuring van de ooien werd weer veel fraais ge toond. De onderlinge verschillen waren dikwijls zeer klein, waardoor smaakverschillen nogal eens bepalend waren voor de plaatsing. De 1-jarige ooien imponeerden wel in het bijzonder, zowel de enkelingen als de tweetallen. De latere kampioene, 394 van G. J. A. Ferket ging bij de enke lingen voorop, gevolgd door nog enkele zeer mooie ooien. Het koppel van Gebr. Goethals behaalde bij de tweetallen die hoogste eer. Uit 'het le geplaatste hok kwam de reserve kampioene voort, namelijk 868, eveneens van Gebr. Goet hals. De 2-jarige ooien vormden een vrij regelmatige rubriek met goede kopnummers. la werd Z 9810 van I. J. Risseeuw, een ruime ooi van goed type. De 3-jarige en oudere ooien vertoonden iets meer varia tie. De la prijs werd toegekend aan Z 9553 van I. J. Ris seeuw. R. Focke, Heille A. D. Scheele, Oostburg C. N. den Hamer, Schoondijke A. J. Buijsse, Aardenburg A. P. de Dobbelaere, Biervliet 2 2 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 10