Van Beveren B.V. Brouwershaven Aanzienlijke uitbreiding van aardappeiopslag- verwerkingscapaciteit '4, 'Cr 8 DE ONTVANGST OPSLAG Op dins Jng 16 oktober a.s. houdt Van Beveren B.V. aan de Spuiwekken te Brouwershaven van 14 tot 16 uur voor belangstellenden een „open" dag. Van 1415 uur zal het aardcppelopslag- en sortoerbedrijf in volle wer king zijn, waarna omstreeks 15 uur in de sorteerhal een uiteenzetting over de opzet en werking van het in dit bedrijf toegepaste modernste transport en opslagsysteem wordt gegeven. waarschuwd. Het afstorten van de aardappelen vindt plaats langs het natuurlijke talud. Ook in de rest van het systeem is zeer veel aandacht besteed aan een uiterst voorzichtige behandeling van de knollen. De bandsnelheid is overal min der dan V2 meter per sekonde bij een bandbreedte van 1 meter waardoor een ongekende kapaciteit gekombineerd wordt met een zorgvuldige behandeling. De bewaarhallen zijn voorzien van een beluchtingssysteem dat voor losgestorte bewaring tot dusver in Europa nog niet werd toegepast. Ventilatie en luchtrichting worden automa tisch gestuurd. Daarbij wordt een keuze gemaakt uit tem peraturen binnen en buiten. Tevens wordt aan de hand van bestaande en gewenste luchtvochtigheid bepaald in welke mate binnen, en buitenlucht wordt gemengd. Door handhaving van een hoge relatieve luchtvochtigheid en een konstante temperatuur wordt uitdroging voorkomen en de gaafheid van de knol bewaard. De kwaliteits-hand- having wordt door deze automatische besturing in hoge mate begunstigd. TOEKOMSTPLANNEN MET deze investering van meer dan 2 miljoen gulden is de tweede phase van Van Beveren B.V. voltooid. KjfU K* Gezicht op de nieuwe opslagloodsen waaraan de laatste hand wordt gelegd met rechts de reeds aanwezige hal, nu sorteerloods met kantoor. enkele miljoenen guldens vragen. In de afgelopen jaren is het de telers gelukt door een rationelere teelt de produktie- kosten van de aardappelen laag te houden. De verwerkings bedrijven zullen er echter ook voor moeten zorgen om tot een verlaging van de verwerkingskosten per kg te komen. Het ligt dan ook voor de hand dat men zich bij Van Beveren afvraagt waar de grens ligt tussen het geheel zelfstandig uitbreiden en in overleg die capaciteit vergroten. Bij de aanzienlijke investeringen die daarvoor nodig zijn is een eerste vereiste dat er zekerheid is dat men over vol doende aardappelen ter verwerking zal kunnen beschikken. Vandaar dat Van Beveren stelt dat in beider belang een nauwere binding tussen teler en verwerker een noodzaak wordt ten einde een verantwoord investeringsbeleidi, ook in de toekomst te kunnen voeren. Het is, naar Van Beveren B.V. meent, van belang dat beiden, meer dan tot nu toe het geval is, tot meerjarige leveringscontracten komen. De praktijk wijst uit dat de teelt zonder enige binding met een verwerkingsbedrijf grote risico's kan inhouden. Uitbreiding van de contractteelt lijkt voorshands de aangewezen weg om zowel voor teler als verwerker deze risico's te vermin deren. Zekerheid van een redelijke vergoeding voor de teler, bijv. op basis van een meerjarig contract, waarbij een deel van de oogst tegen een van te voren overeengekomen prijs wordt afgenomen en de rest tegen beursnotering is één van de mogelijkheden om een en ander te realiseren! Het lossen van de aardappelen op de transportband. yfAN BEVEREN B.V. is een werkmaatschappij van de Holding Zingstra B.V. die te Assen gevestigd is. Een aardappelverwerkingsbedrijf dat in 1969 het 50-jarig be staan vierde en te Assen over een modern opslag- en sor- teerbedrijf beschikt. Een bedrijf dat voortdurend bezig blijft om de kwaliteit van het produkt op een hoger peil te bren gen en de nieuwste ontwikkelingen op dit gebied op de voet volgt. Zingstra beschikt over een eigen landbouwbedrijf te Rolde waar o.m. pootgoed wordt geteeld. Van Beveren B.V. heeft in Zeeland een tweetal vestigin gen n.l. te Brouwershaven en te Dreischor. De aardappelen die daar verwerkt worden worden alle uit het Zuid-Weste lijk kleigebied betrokken. Dit jaar is de opslagcapaciteit van het bedrijf te Brouwershaven aanzienlijk uitgebreid. Door de bouw van twee modern ingerichte hallen van elk 4000 ton, dus te samen 8000 ton. Naast deze vergrote opslag capaciteit is ook een geheel nieuwe ontvangstinstallatie en transportsysteem in gebruik genomen, die een optimale en zorgvuldige verwerking van de aardappelen mogelijk maakt. Om oogstpieken, als gevolg van het gering aantal be schikbare rooidagen, en grote aanvoer op een beperkt aan tal dagen zo probleemloos mogelijk te laten verlopen is een ontvangstinstallatie ontworpen waarop drie wagens tegelijk kunnen lossen. Daar de afvoer naar het vulsysteem in de opslaghallen een capaciteit heeft van 150-200 ton per uur kan een opbrengst van 4 a 5 ha per uur worden verwerkt. Na grondreiniging en voorsortering neemt de 100 cm brede opvoerband het produkt over. Door automatisering en be veiliging werkt het geheel na een druk op de knop en in stelling van de route volledig zelfregelend en zonder enige bediening. SVAN BEVEREN BX Transportsysteem 150-200 ton psr uur in bewaarhallen voor 4000 ton elk. Het afstorten van de aardappelen, zonder valhoogte, met een natuurlijk talud. De plannen voor de naaste toekomst zijn gericht op het totstand brengen van een hyper-modern sorteerbedrijf. Hier in zullen ideeën worden verwerkt, die leiden tot aangenamer arbeidsomstandigheden en efficiënter werken. Plannen wor- yAN BEVEREN B.V. levert aardappelen aan grossiers, chips- en fritesfabrieken, waarmee ook leveringsaf spraken zijn gemaakt. Deze weten de specialistische kennis van bewaring en verwerking van de aardappelen op de juiste waarde te schatten. Door het vakmanschap van de teler, zijn voortdurende zorg tijdens de teelt en de oogst wordt aan Van Beveren een hoogwaardig produkt geleverd. Maar ook deze volgende schakel besteedt de grootste aan- Schematiijche voorstelling van ventilatiesysteem. Besturing electronisch afhankelijk van temperatuur en luchtvochtigheid. hallen zijn uitgerust met een transportsysteem, dat volautomatisch wordt bestuurd volgens een vaste programmering, zodat de hallen gevuld worden zonder dat er direkt toezicht nodig is. Als er bij het vullen iets mis zou gaan, wordt het bedienend personeel door een signaal ge- den op het ogenblik uitgewerkt met de bedoeling binnen enkele jaren tot uitvoering over te gaan. De jaarcapaciteit zal hiervoor op 100.000 ton netto produkt worden gebracht. Een en ander zal wederom zeer grote investeringen van daoht aan het kwaliteitsbehoud. Met het nu ingevoerde transport- en opslagsysteem wordt een nog zorgvuldiger behandeling van de aardappel bereikt! BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 8