LANDBOUWSCHAP Geen waardering voor opwaardering VAN HET Dagboeknotities als gevolg van de revaluatie 6 K. N. L C. HOOFDBESTUURSVERGADERING LANDBOU W-COMITÉ Het liet geen twijfel welk agendapunt in de op 2 oktober j.l. gehouden vergadering van het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité de meeste aan dacht zou vragen. Eerst werd de ontwerp-begroting voor 1974, waarin nog een kleine wijziging was aangebracht, definitief vastgesteld. Het voorstel was ook gedaan om wijziging 'e brengen in het stelsel van contributie, maar men vond het verstandiger om deze ingewikkelde zaak eerst nog eens in het komende jaar grondig te doen be studeren. Toen kwam de opwaardering van de gulden aan bod en met name de mate en wijze van schadeloos stelling van de Nederlandse land- en tuinbouw. REVALUATIE EN COMPENSATIE Voorzitter ir. Knottnerus schetste de gang van zaken in de voorgaande twee weken. In eerste aanleg was er na de bekendmaking van de revaluatie en de 2 B.T.W.- compensatie nog niet zoveel reden tot ongerustheid..Dat veranderde echter wel toen de draagwijdte bekend werd van het onverkort doen doorwerken in het binnenlandse prijspeil, o.a. door middel van een verscherpte prijsbe- waking. Het Landbouwschap heeft zich toen, mede naar aan leiding van het concrete geval van de consumptiemelk prijs, tot de regering gewend. Dit beleid had de toestem ming van het hoofdbestuur. Het zou voor de hand heb ben gelegen de met name in Duitsland ook gebruikelijk geworden weg van de grenscompensatie te kiezen. Er wordt voor de landbouw een inkomensbeleid gevoerd via vastgestelde E.E.G.-prijzen. Grenscompensatie had direct de 5 daling van deze prijzen in guldens, en daarmee de aantasting van het na gestreefde landbouwinkomensniveau, kunnen voorkomen. Voor het overige had de land- en tuinbouw dan dezelfde effecten ondergaan als andere bedrijfstakken. Nu heeft de regering het officiële prijsniveau automatisch willen laten dalen en de compensatie een toeslag van 2 ge geven. Voor de verwezenlijking van deze toeslag is het grove instrument van de B.T.W. gekozen. Dit zo zijnde, had echter naar de mening van het hoofdbestuur min stens een volledige globale compensatie moeten worden gegeven. Als zodanig schiet de 2 in het kader van de B.T.W.- teruggave te kort. Daardoor wordt de inkomenslading en de discriminatie ten opzichte van E.E.G.-collega's bij de E.E.G.-richtprijsprodukten, vooral melk, granen, aard appelmeel, suiker, des te schrijnender. Het hoofdbestuur meende, dat de Nederlandse georganiseerde landbouw ter gelegenheid van de komende algemene financiële be schouwingen en de behandeling van het wetsontwerp wijziging B.T.W.-regeling moet verlangen dat de 2 glo bale compensatie wordt verhoogd tot het volledige, nog nader te bepalen, percentage. Waar mogelijk moet voor marktordeningsprodukten daarnaast nog de nodige com pensatie worden verleend (zuivel-opslag vergoeding, voorraadwaardering). Ernstig bezwaar had het hoofdbestuur ook nog in het bijzonder tegen de korte duur van de compensatierege ling. De suggestie is gewekt dat op 1 april a.s. verreke ning of afbraak zou kunnen plaatshebben, maar dat zou de zaak nog extra onbillijk maken. In het kader van het revaluatie- en compensatieprobleem besprak het hoofd bestuur ook het prijsbeleid van de regering ten aanzien van de consumptiemelk. Terwijl de ontwikkeling van di verse kosten-elementen op verhoging van de consumptie melkprijs duiden, is op grond van revaluatie-doorwerking een onverantwoorde verlaging afgedwongen. Het hoofd bestuur vond het gewenst de redelijke verlangens van de landbouw demonstratief te onderstrepen, b.v. 'door mid del van een aantal regionale bijeenkomsten van land bouworganisaties. De daartoe te nemen stappen werden besproken. CENTRAAL AKKOORD Het hoofdbestuur heeft zich gerealiseerd dat het terug dringen van de inflatie een belangrijke zaak is voor zelf standige ondernemers als die in land- en tuinbouw, die de gevolgen niet kunnen afwentelen. De revaluatie van de gulden is uitdrukkelijk toegepast als onderdeel van een pakket anti-inflatie-maatregelen. Evenwichtige verde ling van de lasten daarvan is noodzakelijk. In dat opzicht is dan ook de aantasting van het landbouwinkomen als direct en eerste gevolg onaanvaardbaar, als nog niet dui delijk is of een evenwichtige inflatiebestrijding mogelijk zal blijken. In het komende overleg in de Stichting van de Arbeid over een nieuw centraal akkoord, waarin in eerste instantie het „klimaat" (beleidsvoornemens van de regering) ter sprake zal komen, zal van landbouwzijde met nadruk dit punt naar voren moeten worden gebracht. Ook daar zal moeten worden gewezen op de eis van een betere compensatieregeling. In elk geval zal de landbouw moeten vragen nog tijdig het zijne tot de regering te kunnen zeggen over dit en andere onderdelen van het regeringsbeleid, zoals wijziging onteigeningswet, belas tingplannen, e.d. De landbouworganisaties zijn in principe bereid hun medewerking te verlenen aan de totstandkoming van een centraal akkoord, gezien de betekenis die zulke afspra ken kunnen hebben voor een doelmatig terugdringen van de inflatie. E.E.G.-LANDBOUWBELEID Het hoofdbestuur heeft ook vrij uitvoerig stilgestaan bij suggesties, die naar verluidt de E.E.G.-landbouwcom missaris ir. Lardinois zou willen doen tot aanpassing van het E.E.G.-Landbouwbeleid. Met instemming nam het hoofdbestuur kennis van diens opvatting dat geen wijzi ging in het stelsel van E.E.G.-prijspolitiek ter sprake be hoeft te komen. De Commissie is voornemens om eind van dezé maand een memorandum, een discussienota, hierover aan de Raad voor te leggen. De Commissie is verder van plan om tegen het eind van het jaar met haar prijsvoorstellen voor 1974/75 te komen. De bedoelde aanpassing zou vooral betrekking hebben op onderdelen van het markt- en prijsbeleid voor „pro- bleemprodukten", dat zijn produkten als tarwe en boter, die te veel geld zouden kosten aan het Brusselse land bouwfonds. Wat de boter betreft wordt gedacht aan een heffing bij zuivelfabrieken als de botervoorraad het nor male peil overschrijdt en aan een prijsverschuiving tus sen boter en mager melkpoeder, die de boter in een betere concurrentiepositie zou brengen. Het hoofdbestuur heeft met het COPA ernstig bezwaar tegen zo'n ondermijnen van de vastgestelde melkricht- prijs. Medefinanciering door het bedrijfsleven t.b.v. boter- verbruiksbevordering, los van de marktsituatie, is nog te overwegen. Het bedrijfsleven is ook voorstander van een veranderende waardeverhouding veteiwit, maar dan een hele geleidelijke, zonder boterprijsverlaging. Ernstige be zwaren had het hoofdbestuur tegen suggesties, die be ogen de tarweteelt duidelijk terug te dringen. Een iets verder ten gunste van andere granen te wijzigen prijsver houding is acceptabel. Maar geprotesteerd moet worden tegen het verminderen of afschaffen van een tevoren vastgestelde denaturatievergoeding voor tarwe. Er bestaat al een exportheffing op tarwe, die niet te rij men is met de behoefte aan tarwe, die in de wereld blijkt te bestaan en die een prijsbeweging in de richting van de richtprijs verhindert. De tarwetelers in het noorden van de E.E.G. dreigen zodoende met hun opbrengstprijzen ten onrechte tot de interventieprijs teruggedrukt te worden. De suikerregeling passeerde uiteraard ook de revue. Het hoofdbestuur onderstreepte de twee grote principiële bezwaren die geuit zijn tegen de denkbeelden van Com missie: een importverplichting met produktiebeperking waar nog niet duidelijk is hoe elders in de wereldbehoefte wordt voorzien en het niet rechtstreeks kunnen benutten door E.E.G.-telers van door groeiende vraag op de we reldmarkt ontstane mogelijkheden. ONDERWIJS Het hoofdbestuur nam kennis van een rapport „Sprei ding en organisatie van het agrarisch onderwijs" van een werkgroep uit de Onderwijscommissie van het Landbouw schap. Het onderschrijft de opvatting dat het agrarisch onderwijs zich slechts kan handhaven als een goed ge spreid net van onderwijs-instellingen tot stand komt met eenheden van voldoende omvang. Het zou een beduiden de vermindering van het huidige aantal scholen beteke nen. Het hoofdbestuur onderschrijft graag het advies van de werkgroep dat er overal provinciaal overleg tot stand komt tussen alle agrarische onderwijs-instellingen, zoals daar hier en daar al mee begonnen is. Afhankelijk van de ontwikkeling van de concentratie in het gehele lagere be roepsonderwijs zou gestreefd kunnen worden naar agra rische onderwijscentra, waarin de verschillende onder wijsvormen verticaal samengaan. B. A. BOKMA afdeling Voorlichting Landbouwschap Op 'het gevaar af dat u aan het einde van deze afleve ring denkt: „Er stond voor mij ditmaal weinig nieuws in", willen wij toch de Landbouwschapsaktiviteiten vanaf 15 september tot en met 4 oktober op een rijtje zetten. Het begon met de aankondiging van de revaluatie van de gulden op zaterdagmorgen. De volgende dinsdag luisterden wij gespannen naar het nieuws van het Haag se Binnenhof, waar de regering haar plannen voor de toekomst bekend maakte. Op dezelfde dag vergaderde het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. (Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de voorzitters van de centrale landbouworganisaties en de agrarische vakbondorganisaties). Gewoonlijk komt men 's woens dags bijeen. Onderwerp van gesprek waren die dinsdag de troonrede, landbouwbegroting en revaluatie Er konden toen nog geen nauwkeurige berekeningen gemaakt worden over de gevolgen van de revaluatie voor het inkomen van boer en tuinder. Ook het effekt van de tijdelijke schadeloosstelling door de overheid was nog niet te overzien. Toch stelde het dagelijks be stuur van het Landbouwschap die dag 18 september vast, dat bepaalde takken van de land- en tuinbouw tekort gedaan werd. SPOEDBERAAD EN TELEGRAMMEN Bleef het Prinsjesdag nog bij haastig rekenwerk en een constateren van de feiten, een dag later voerde een delegatie van het Landbouwschap een spoedbespreking met de minister van Landbouw, 's Ochtends meldde de kranten dat de regering de prijzen van diverse land- bouwprodukten wilde verlagen. De prijs van consump tiemelk bijvoorbeeld zou met 2 cent omlaag moeten, zowel op 1 oktober als op 1 april van het volgend jaar. De landbouwschapsmensen waren om het maar eens onparlementair te zeggen des duivels. Dezelfde dag wordt dan ook aan minister Lubbers van Economische Zaken een telegram gezonden. Geprotesteerd wordt te gen de prijsverlagingen en tegen de wijze waarop deze doorgevoerd worden. Met klem wordt aangedrongen op een onderhoud. Ondertussen is ook het bedrijfsleven op de ketting gesprongen. Met name vanuit de zuivel sector wordt stelling genomen tegen de voornemens van de regering. Over het samenspel tussen Landbouwschap en bedrijfsleven, zei bestuurslid en CMC-voorzitter Van Leeuwen later in de openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap op 3 oktober, dat het Landbouw schap voortreffelijk werk had verricht met het terzijde staan van degenen, die in de frontlinie streden. Vrijdag 21 september kwam het dagelijks bestuur van het Landbouwschap weer in spoedvergadering bijeen. Het resultaat daarvan was, dat bij het kabinet aangedron gen werd geen besluit tot prijsverlaging van de con sumptiemelk te nemen. Ook drong men erop aan, dat het kabinet de regeling van de compensatie nogmaals onder ogen ziet. Het Landbouwschap verzocht op de kortst mogelijke termijn een onderhoud met een dele gatie uit het kabinet. Dit gesprek had maandagmiddag 24 september plaats. Van regeringszijde waren aanwe zig premier Den Uyl, de ministers Lubbers en Brouwer en staatsecretaris Van der Stee (Financiën). TUINBOUW ONGERUST NAAR AANLEIDING VAN MILJOENENNOTA Dezelfde middag kwamen in Den Haag de hoofd afdelingen Tuinbouw en Siergewassen van (het Land bouwschap in een gezamenlijke vergadering bijeen. Daar vormden de dreigende verhogingen van de energieprij zen en de gevolgen varr de revaluatie het onderwerp van gesprek. Met name de sierteelt moet een aanzienlijk verlies incasseren. Na afloop van deze vergadering, werd ten kantore van het Landbouwschap de pers ingelicht over de gevolgen van de stijgende energieprijzen voor de tuinbouw. Woensdag 26 september kwam het dagelijks bestuur van het Landbouwschap weer bijeen. Weer stonden re valuatie en landbouwbegroting op de agenda, voorzien van uitvoerig commentaar van de sociaal-economische afdeling en de verscheidene produktiesectoren binnen het Landbouwschap. Deze vergadering diende ook als voorbereiding voor de openbare bestuursvergadering op 3 oktober. In de loop van de middag werd bekend, dat de consumptiemelkindustrie onder protest een prijsver laging van 1 cent heeft moeten accepteren. PARLEMENT WERD INGELICHT Vrijdag 28 september boog de commissie Melkveehou derij zich over de problematiek van de revaluatie. In een extra vergadering beraadslaagde ook de de 'hoofd afdeling Akkerbouw. In deze vergaderingen kwam dui delijk de ontevredenheid naar voren ten aanzien van de schadeloosstelling voor de revaluatie. Er werden advie zen opgesteld voor de bestuursvergadering van het Landbouwschap. Deze opefibaxe bestuursvergadering werd 3 oktober gehouden. Daags na de bestuursvergadering werd door het Land bouwschap aan de voorzitters van de fracties in de Tweede Kamer en aan de leden van de vaste Kamercom missie voor Landbouw een brief waarin de bezwaren tegen de gevolgen van de revaluatie voor de land- en tuinbouw worden uiteengezet. Met het weinige echte nieuws dat wij u ditmaal heb ben aangeboden, hopen wij u wel een indruk te hebben gegeven van de manier waarop de belangen van boe ren, tuinders en hun medewerkers door het Landbouw schap tot in het parlement worden verdedigd. Er wordt niet met de vuist op tafel geslagen of met deuren ge gooid. Via een zo breed moigelijk overleg, waaraan alle groeperingen in land- en tuinbouw meedoen, probeert het Landbouwschap door overtuiging met harde argu mentatie het pleit te winnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6