Rond de Schelde Aardappel- en bietenoogst verloopt vlot! Keiharde protesten tegen regeringsrevaluatiebeleid nodig Ook oogstmachines worden steeds duurder Te rustig op het Walcherse bedrij'sfront? Door de regenperiode in de laatste dagen van Septem ber is ook op ZUID-BEVELAND de grond een keer voldoende nat geworden en daardoor voor het aardap- pelrooien beter bewerkbaar geworden. De oogst van de aardappelen is dan ook in volle gang. Naar ruwe schatting zat bij het beigin van deze week nog ongeveer 40 procent van de oppervlakte in de grond. De ge middelde opbrengst is duidelijker lager dan het vorige jaar. Van perceel tot perceel varieert de opbrengst vrij sterk. Over het algemeen zijn de partijen wat aan de fijne kant. Het percentage van knollen boven de 55 mm zal beperkt zijn. Ook de oogst van de suikerbieten komt goed op gang. Steeds duidelijker gaat het merkbaar worden dat door het toenemende gebruik van zesryiige rooimachines de bietenoogst weinig meer afhankelijk is van het verloop bij de aardappeloogst. Op dit moment gaan nl. beide werkzaamheden vrijwel onafhankelijk van elkaar door, ondanks het nog steeds afnemende aantal arbeidskrach ten in de landbouw. Ook bij de suikerbieten zijn er grote variaties in op brengst. Het suikergehalte varieert eveneens vrij sterk, gemiddeld is het vrij laag. We zullen verder af moeten Schreven wij in ons vorige overzicht van THOLEN en ST. PHILEPSLAND dat nog 80 a 90 van de aard appelen in de grond zaten, thans kunnen wij melden dat dank zij de gunstige weersomstandigheden zeker 80 a 90 van de aardappelen zijn gerooid. Zo zien we maar eens weer dat ook al werd het al wat later op het jaar dan normaal, er toch wel heel goed en snel gerooid kan worden. De opbrengsten in het westelijk deel van Tholen en op St. Philipsland vallen niet tegen, doch in de oostelijke helft van Tholen, waaraanzien lijk minder neerslag is gevallen, is de opbrengst be paald niet meegevallen. Om hier aan een redelijke geld- opbrengst per ha te komen, zal de prijs het moeten doen en daar ziet het gelukkig wel naar uit. Daarmee kunnen dan voor dit jaar de nadelige gevolgen van de revaluatie iets opgevangen worden! Overigens natuur lijk geen gezonde zaak als wij op deze wijze een in komensachteruitgang moeten verdisconteren, want vol gend jaar zouden de aardappelprijzen wel eens heel anders kunnen komen te liggen. En waar moeten wij dan onze compensatie vinden? Het is dan ook een heel juiste zaak dat onze stands organisaties dit niet nemen en gelukkig spoedig tot akties zijn overgegaan, o.a. via een protestvergadering op maandag 8 oktober. 't Is zo langzamerhand blijkbaar niet meer mogelijk om op een andere wijze tot een redelijke belangenbe hartiging te komen! Wel een ernstige zaak voor onze democratie dat aktiegroepen blijkbaar steeds meer in vloed krijgen op het regeringsbeleid. Altijd, en o.i. volkomen tereoht, hebben onze Land bouw voormannen via een goed overleg en met fatsoen lijke strijdmiddelen getracht onze belangen te beplei ten en te verdedigen. Helaas moeten we vaststellen dat deze manier van belangenbehartiging steeds minder oplevert! Deze regering luistert blijkbaar liever naar aktiegroepen, bij wie een harmonieuze samenleving min der belangrijk is. Met hen valt niet te praten. Discussie of overleg wensen zij niet. Zij stellen de zaak zwart-wit en tussenoplossingen zijn onmogelijk! De_e msn van optreden ligt ons boeren niet, maar wij worden wel in deze richting gedreven en als het dan toch werkelijk moet, welnu dan ook maar keihard! Dat zal nodig zijn voor het behouden van een redelijke be- staanibasis. Dat zal evenzeer nodig zijn om straks niet door een onverwachte stormvloed overspoeld te worden vanuit een open Oostersehelde. Zondagavond zagen wij op de TV de documentaire „Oostersehelde gouden rand van de zee". Een mooie documentaire! Wij werden o.m. ge boeid door de mooie beelden van het onderwaterleven, waarvan wij nu via de TV kennis konden nemen, doch die wellicht 99 van de Zeeuwse bevolking die rond de boorden van de Oostersehelde wonen nimmer hebben gezien en die zij ook in de toekomst in de praktijk niet zullen waarnemen. Deze documentaire toonde ons ech ter weer vooral wat we misschien in de Oostersehelde zullen kunnen verliezen, maar schonk slechts beperkt aandacht aan de gevaren die ons dagelijks vanuit deze ongetwijfeld prachtige zee-arm bedreigen. Ook hier weer de deels eenzijdige reclame voor een open Ooster sehelde. Voornamelijk de gouden rand werd getoond en onvoldoende de helaas ook levensgroot aanwezige zwarte rand! Het is als u dit leest alweer bijna half oktober, waar bij we in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN kunnen kon stateren dat er nog veel veldwerk dient te geschieden alvorens we aan onze welverdiende, over het algemeen genomen, rustige winterperiode kunnen beginnen. We hebben de laatste weken nogal wat regen moeten ver werken, met als gevolg oponthoud bij vooral de aard appel- en bietenoogst. Zelfs de aardappeloogst is dan ook nog niet helemaal geborgen. Maar ook de meeste bietenrooiers staan nogal eens één of meerdere dagen stil. Echter is de dagcapaciteit van alle beschikbare rooi ers intussen zo groot geworden, dat we wat dit betreft ons nog niet zo veel zorgen maken. Naar schatting wordt ongeveer 40 procent met zesrijige rooisystemen geoogst. We zagen zelfs een zelfrijdende-zesrijige bietenrooier, waarbij alles in één werkgang geschiedt met ernaast rijdende wagens. Kosten ongeveer 140.000 (incl. BTW)! Je vraagt je dan wel af hoe lang het nog duurt totdat er landbouwmachines zijn die 2 ton kosten. We gaan al aardig in die richting! Het is opvallend hoeveel er de laatste jaren by de oogst van hak vruchten onderling wordt samengewerkt, veelal tussen 2 a 3 bedrijven, die op deze onderdelen zelf gemechaniseerd hebben. Dit geldt eveneens voor de snijmaisoogst. Dat de voederpositie op veel bedrijven maar matig is, getuige o.a. de weer toenemende belangstelling voor suikeribietenkoppen en -.blad, mede vanuit België. Een aantal telers van bruine bonen rond Biervliet hebben een groepering gevormd die gezamenlijk een bepaald kwantum bonen zullen aanbieden aan een con- servenfabriek elders in den lande. Zij hebben doelbe wust gestreeft naar een betere kwaliteit dan gemiddeld genomen aangeboden wordt. Daarvoor zijn onder des kundige leiding de te gebruiken maaiafstelling nage gaan. Het dorsen is met gunstig resultaat verlopen. Er werd tevens een proef genomen met de Mobil-Viner; een dorsmachine voor conservenerwten. Daarvan wordt verwacht dat deze ook bij de oogst van stambonen een toekomst hebben. In ons gewest zijn de bouwaktiviteiten op het gebied van bewaarruimten voor aardappelen en uien de laatste tijd weer groot geweest. Anderzijds merken we dat be staande bewaarruimten door de lagere kg-opbrengsten veelal onvoldoende kunnen worden benut! Alhoewel er een paar vrijwillige kavelruil-projecten in voorbereiding of uitvoering zijn, moeten wij konsta teren dat er in onze streek hiervoor onvoldoende be langstelling bestaat. Dit terwijl er hiervoor gunstige subsidiemogelijkheden zijn vastgesteld. Het verbaast ons daarom dat zo bijzonder weinig boeren inzien dat door kavelruil onderling hun verkaveling een stuk beter kan zijn! Wij vernamen nog, dat over een paar jaar de droog- capaciteit van de „Groenvoederdrogerij bv" te Sluis kil zal worden verdubbeld, met als gevolg dat ook het areaal lucerne een behoorlijke uitbreiding zal kunnen ondergaan. Daar dit gewas in een financiële vergelijking met diverse andere gewassen goed kan meekomen, ter wijl het grondverbeterend effekt van grote betekenis is, gunstig voor onze akkerbouwers! wachten of door de hernieuwde groei het gehalte nog verder zal dalen, of dat we geleidelijk aan, wanneer de groei wat ten einde is, op een verbetering van het suikergehalte mogen rekenen. Tot nog toe zijn de voor raden nog niet groot geweest. Met dit warme weer is het ook niet gewenst dat de bieten lang aan de hoop liggen. Door broei kunnen de verliezen aan suiker dan vrij groot worden. Met dit gunstige weer kan nu ook vrij spoedig de oogst van de korrelmais beginnen. Vorig jaar toen we de 4de oktober de eerste nachtvorst hadden, waren de maispercelen nog groen. Nu zijn ze veel verder in ont wikkeling en veel verder afgerijpt. De kansen dat nacht vorst schade zou kunnen doen worden daarbij dan ook veel kleiner. De oogst van de snijmais is ongeveer klaar. Het hak- selen en inkuilen heeft onder vry gunstige omstandighe den plaats gevonden. Voor het uitstippelen van een goed voederrantsoen voor de aanstaande winter en voor het zo effektief mogelijk gebruik maken van het duur der geworden krachtvoer is ihet wel gewenst, eigenlijk wel noodzakelijk, om een monster voor onderzoek op voederwaarde te laten nemen. Door het gunstige weer blijkt er van handelszijde nog al wat interesse te zyn voor het hakselen en drogen van bietenkop en blad. Wanneer het toch op stroken ligt, kan dit gemakkelijk bijeen gebracht worden, zeker wan neer bij het afrijden hiervan geen extra struktuurbederf meer wordt aangebracht. Bovendien is Ihet dan nog een welkome opbrengstverhoging van het bietengewas. Met 49 mm regen in de laatste dagen van de maand september is er nu ook op WALCHEREN voldoende neerslag gevallen. De vochtvoorziening van de bouw- voor is nu geen beperkende faktor meer wat betreft de diverse werkzaamheden. Er is ondertussen ook al aardig wat werk verzet. Wat betreft de oogst van bruine bo nen, uien en snijmais gaat het nog over wat restanten. Op vele bedrijven is al een flinke oppervlakte suiker bieten gerooid. Van de aardappelen moet nog een groot kwantum worden gerooid. Eerst was het te droog, latei- te vochtig en thans gaat bet Igoed. Bij aanhoudend gun stig weer wordt ook dit karwij wel weer geklaard. Het suikergehalte van de suikerbieten blijkt toch nog al wat uiteen te lopen. Op verschillende bedrijven is men over het gemiddelde gehalte niet geheel tevreden. Het blijkt dat de vferwachtingen wat te hoog zijn ge weest. Zo hier en daar is een begin gemaakt met het ploe gen op wintervoor. We zagen al wat percelen klaar lig gen, waarvan bekend is dat later ploegen onder min der gunstige omstandigheden een volgend jaar tot on gunstige resultaten kan leiden. De basis voor een goed rooi bed volgend voorjaar wordt al gelegd bij het ploe gen op wintervoor. Dit geldt speciaal voor ons gebied waarvan een groot gedeelte van het bouwland een struktuur heeft, die erg gevoelig is voor bewerking onder ongunstige omstandigheden. In de economisdh-sociale sector van de landbouw is het in ons gebied erg rustig. Deze mening baseren we op de volgende waarnemingen: Er vinden weinig bedrijfsbeëindigingen (al of niet via het O.- en S.-fonds) nlaats; Voor bedrijfsaanpassing door middel van de rente subsidie is er weinig belangstelling. De belangstel ling die er is, komt uit de veehouderijsector. We heb ben de indruk dat er nog een aanzienlijk aantal col lega's zijn die het gek vinden om via de rentesubsi die geld lenen, terwijl ze zelf over vlottende midde len beschikken! Ook voor de O.- en S.-regeling voor vrijwillige ka velruil blijkt er weinig belangstelling te bestaan. Ons is slechts één geval van betekenis bekend waar bij een aanvraag in ons gebied tot een gunstig resul taat heeft geleid. Voor de omschakelingsregeling van melkkoe naar mestvee, blijkt er van de zyde van enkele bedrijven belangstelling te zijn. We dachten .hiermee wel het belangrijkste te hebben vermeld. Bovengenoemde punten kunnen er toe leiden, dat er belangrijke beslissingen moeten worden genomen t.a.v. de toekomstige bedrijfsvoering. Stelt men deze beslissingen uit, of ziet men de noodzaak er niet van in? De komende winterperiode zou men zich hierop nog eens nader kunnen beraden. (Zte verder pag. 15). De demonstratie met oogstmachines voor suikerbie ten welke op 2 oktober j.l. op de zware Betuwse klei grond werd gehouden was buitengewoon interessant. Overwegend waren de zesryige systemen met ontbla- dermachines in het programma opgenomen, zodat als zodanig aan de loofwinning geen aandacht werd be steed. Met het toenemen van de capaciteit van de oogst machines en het transportmateriaal stygen ook de be dragen die geïnvesteerd moeten worden. In de prak tijk blykt evenwel, dat kostbare machines bij een goed organisatie van het werk tot een hoge prestatie en aan vaardbare kosten kunnen leiden. Een doelmatige keuze is eohter van groot belang, want de financiering moet in de eerste plaats resultaten in een redelijke rooiprijs per ha. Percelen met een grootte van minstens 5 ha, welke geheel achter elkaar gerooid worden, passen in deze opzet. In de praktijk blijkt dat driekwart van het areaal bieten op kleinere percelen groeit en deze moe ten tevens nog in termijnen geleverd worden! Dit alles werkt in het nadeel van een gezonde financiering van de grote zelf rijdende rooimachines welke een rooicapaci- teit van Vz1 ha per uur hébben en bij deze capaciteit veelvuldig van het ene perceel naar het andere zullen moeten verhuizen. Als minium eis zal dan ook gesteld moeten worden, dat deze machines 200 rooiuren per seizoen moeten maken willen ze uitkomen op een streef getal van 5 per ton gerooide bieten inclusief de bedie ning wel te verstaan. Dit laatst genoemde bedrag is natuurlijk aanvechtbaar, zoals elke begroting aanvecht baar is, maar bij alle nieuwe ontwikkelingen zal het in de toekomst niet alleen afhangen van de technische mogelijkheden, maar bovenal van de kosten per ha en met hoeveel mensen men het werk rond kan zetten. Bij een kleine arbeidsbezetting kunnen we het ontbla deren en het rooien in één werkgang combineren, maar dit vraagt dan aan trekkracht 70 50 120 pk en zulke tractoren zijn nog niet op alle bedrijven te vinden. Rooischijven zijn goed geschikt op lichte vuile grond en rooischaren op zware schone grond. Maar hoe men ook bezig was, bij alle gedemonstreerde machines bleek, dat de strijd tegen de hoeveelheid grondtarra op deze stugge klei geen gemakkelijke taak was. Som mige constructeurs hadden hiervoor een oplossing ge vonden door het monteren van extra zeefraderen in de rooimaohine en weer anderen hebben de voorste op- neem'ketting Van de bietenlader door meerdere zeef raderen vervangen. Het bleken alle goede oplossingen te zijn onder deze omstandigheden, maar onder betere omstandigheden zal de rooibeschadiging wel groter zijn In gunstige zin heeft de nieuwe Amac getrokken drie- rijige rooimachine veel indruk gemaakt. Steeds wa? veel publiek op en om de machine aanwezig. De voorop aangebouwde ontbladermachine -was een doodgewone frees welke goed werk leverde. Het deponeren van het bietenblad zou eigenlijk iets meer buiten het wielspoor dienen te geschieden en nog liever zagen we het direct over het land gespreid. De nakoppers waren van een geheel aparte constructie en hierdoor werden speciaal de kleinere bieten heel goed gekopt. Slecht kopwerk is een ergernis voor de suikerfabricage en te diep koppen kost de boer tonnen verlies. Verder zou om het afzak ken van de machine te voorkomen ..elektrisch oog" tot de standaarduitrusting moeten gaan behoren, want dan kan ook bij meerrijige machines een meervoudige fout vermeden wérden. Resumerend kunnen we stellen, dat deze demonstratie zowel de fabrikanten als de gebruikers aan het denken heeft gezet en dat we door de vele nieuwe snufjes welke thans in diverse macines zijn aangebracht, be slist over enkele jaren de grote oplossing van onze bietenrooiproblemen tegemoet kunnen zien!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 5