VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE ZLM Risicoverzekering op het leven van de vrouw? f 72.- f 72,— 72.- Kommunikatie tussen coöperatieve 1M5> leden en top in Ierland besproken W1' maakten deel uit van een Engelstalige discussie groep (met veel leren en Engelsen, waaronder Schotten en Walesmen, zowel bestuursleden als leden van direkties van coöperaties), waarin vooral de taak van de direktie bij de kommunikatie druk werd besproken. Heel duidelijk werd gesteld, dat met name de hoofddirek- tie voor het lid „aanspreekbaar" (vergeef me dit lelijke germanisme) moet zijn. In de praktijk betekent dit het bij wonen van bijvoorbeeld leden-, kring- en afdelingsverga deringen en andere ledenbijeenkomsten met uiteraard de bestuursleden. Algemeen was de groep van mening, dat een goede kommunikatie niet alleen tot de verantwoorde lijkheid van het bestuur behoort maar eveneens van de direktie. Dit om te weten wat er bij de leden leeft. Een coöperatiedirekteur zal daarom goed moeten weten, wat een coöperatie is en het tot een van z'n hoofdtaken moe ten rekenen om goede verbindingen met de gewone leden te onderhouden. Een taakverzwaring, die er vooral bij gro te coöperaties niet om behoeft te liegen, maar die van wezenlijke betekenis geacht wordt voor een goed funktio neren van de coöperatie. Centrale Rabobank bestelt grootste computer systeem van Nederland Hoofdbestuur ZLM vergaderde §M ]3 een risicoverzekering (kapitaalsuitkering bij over lijden) voor de gehuwde vrouw wel zo overbodig als vaak gedacht wordt? We leven in een tijd waarin ook het overlijden van de vrouw vaak financiële zorgen met zich meebrengt. Een uitkering bij overlijden van de vrouw kan voor de overblijvende man extra steun bieden. Denkt daarbij in de eerste plaats aan een dure gezinshulp, maar ook andere motieven rechtvaardigen het sluiten van een uitkering bij overlijden t.w. a. Eventueel aanwezige jonge kinderen eisen een goede verzorging en goede scholing. Alleen met de nodige financiële inspanning zal hierin voorzien kunnen wor den. b. Meerderjarige kinderen kunnen het erfdeel opeisen dat hun rechtmatig toekomt. Voor minderjarige kinde ren dient genoemd erfdeel veilig gesteld te worden. Voor zelfstandigen met een eigen bedrijf is dat veelal een moeilijke zaak, aangezien de liquiditeit "van het bedrijf hiermee wellicht in het geding komt. c. Kan het salaris dat de vrouw in loondienst verdiende zomaar gemist worden? Wie betaalt de eventuele hulp in het bedrijf van de man als de meewerkende vrouw plotseling wegvalt? d. De belastingaanslagen terzake van inkomstenbelas ting en eventuele successierechten moeten betaald worden. PEN overlijdensverzekering kan het antwoord zijn op die problemen. De premie voor deze vorm van ver zekering is laag. Voor een vrouw van 25 jaar bedraagt de premie ƒ155,bij een dekking van ƒ50.000,Een uit te keren kapitaal bij overlijden van de vrouw geeft meer zekerheid voor het jonge gezin bij onverwachtse omstan digheden. Ons land telt zeker 40.000 gezinnen met kinde ren waarvan de moeder is overleden. Zegt u dat iets? De nabestaanden moeten dat verlies niet alleen emotioneel, maar ook financieel verwerken en dat is vaak een zware opgaaf. Immers het leven moet verder, maar ook het be drijf kan niet stil gaan staan. Juist daarom is vandaag aan de dag een uitkering bij overlijden van de vrouw niet overbodig maar zelfs noodzakelijk. DAS wanneer men op de bikkelharde feiten gedrukt wordt, staat men stil bij het feit wat een vrouw in het gezin en in bedrijf waard is. Zo vertelde een jonge weduwnaar die plotseling met drie jonge kinderen achter bleef: ,,lk kan wel hulp krijgen, maar dat breng ik finan cieel niet op. Zo een kracht kost 800 tot ƒ1000 per maand, inclusief de hoge sociale lasten welke daaraan verbonden zijn". Deze jonge ondernemer adviseerde mij in mijn lezingen en bij mijn adviezen dit probleem erbij te betrekken en iedere jonge ondernemer te wijzen op de belangrijkheid van een kapitaal uit te keren bij overlijden van de vrouw. Merkwaardig is ook het feit dat het wegvallen van de moeder in het gezin voor onze fiscale wetgeving praktisch geen verschil maakt. Een weduwe krijgt weduwepensioen, een man die achterblijft krijgt alleen maar een lastenver zwaring. Deze lastenverzwaring moet u verzekeren. Het betekent een beetje doordenken en eens praten met uw vertrouwensman uit uw eigen organisatie de ZLM. Laat u objektief voorlichten! CEVAAL OMZETTING POLISSEN VOOR 1 NOVEMBER A.S.! In het Land- en Tuinbouwblad van 28 september 1973 publiceerden wij de nieuwe voorschottarieven voor 1974. Helaas zijn de nieuwe tarieven voor motorrijwielen foutief afgedrukt. Er had moeten staan: Motorrijwielen: Katalogusprijs W.A. premie kaskopremie all risks tot 1000,— tot 2000,— tot 3.000,— i. i i S. o o 00 CM 00 156. 192, 252,— Vervolgens per 1000,een premieverhoging van 80,voor kasko. Excuus voor de onjuiste afdruk na mens zetter en corrector. Tevens beloofden wij u nog eenmaal terug te komen op het onderwerp omzetting polissen. Om u er op te atten deren, dat volgens de spelregels u nog tot 1 november a s. te kennen kunt geven of u de lopende all-risks ver zekering voor één uwer voertuigen per 1 januari a.s. om gezet wenst te zien in een W.A.-verzekering. U kunt deze beslissing niet uitstellen tot na ontvangst van de prolongatienota voor 1974, omdat de rekening b.v. teglenvalt (vallen altijd tegen) of omdat u er dan pas weer eens aan gaat denken. Wat ons betreft is dit de laatste herinneringl Om ieder misverstand te voorkomen: wanneer u de all- risksverzekering handhaaft vinden wij dat bijzonder pret tig. De omzetting is bepaald geen verplichting. De L. y/fx? Drs. J. DIJKGRAAF, L.C.C. - Goes. 11IET vreemde woord kommunikatie is in Nederland in enkele jaren tijds tot het dagelijkse jargon gaan be horen. In plaats van misverstand spreken we nu van kom- munikatiestoornis. We blijven een vreemd volkje, omdat we bij herhaling niet in staat blijken een begrip in goed Nederlands weer te geven. Zo ook het begrip kommuni katie. Het heefi veel te maken met verbindingen tussen mensen en groepen van mensen onderling. Voor een goe de kommunikatie zijn goede verbindingskanalen nodig. Die kanalen dienen dan om elkaar wederzijds informatie te verschaffen en om meningen, wensen en klachten ken baar te maken. Kommunikatie betekent twee-richtingsver- keer ter wille van een goed funktioneren van een gemeen schap, een bedrijf, een organisatie, kerkgenootschap, ge zin of vereniging. Uit deze geenszins volledige opsom ming blijkt al, dat kommunikatie op allerlei niveaus en in vele verbanden van betekenis is. Schaalvergroting nu schijnt een vijand van een goede kommunikatie te zijn. Dit komt bijvoorbeeld levensgroot naar voren bij herindeling van gemeenten, maar eveneens bij fusies van coöperaties. Zo komt men er al gauw toe om specfiale beroepskrachten aan te stellen om bij te dragen tot een goede kommunikatie tussen bestuurden en be stuurders. Schaalvergroting vergroot de afstand tussen leden en top, zowel in letterlijke zin omdat de verbindings lijnen langer worden, als gevoelsmatig omdat het lid zich onwennig en weinig betrokken voelt in een groter ver band. Het oude vertrouwde maakt plaats voor het grotere onbekende en dit veroorzaakt gevoelens van onzekerheid en van er niet meer bij te horen. ZELFDE PROBLEMEN "QIT was wat betreft de coöperaties voor twee EEG-or- ganisaties aanleiding in Dublin in Ierland enkele conferentiedagen te organiseren over kommunikatiepro- blemen. Wij behoorden met nog drie landgenoten tot de Nederlandse delegatie, die zich in dit gezelschap goed thuis voelden. Al spoedig bleek, dat de coöperaties in de EEG-landen praktisch allemaal met dezelfde problemen te maken hebben. Schaalvergroting en specialisatie in de landbouw en schaalvergroting van de coöperaties zijn ontwikkelingen die aan een goede kommunikatie hoge eisen stellen. Daarbij staan de leden centraal en vandaar, dat in de discussies door alle landen het lid boer en tuinder heel duidelijk als vertrekpunt werd genomen. En zo hoort het ook. Nu is het onmogelijk om in dit artikeltje volledig verslag te doen van deze conferentie. Niet alleen vanwege de gro te hoeveelheid punten, maar mede omdat het onderwerp wgens gebrek aan tijd niet verder uitgediept kon worden. Daarom zal er vermoedelijk een vervolg-conferentie aan de kommunikatieproblemen worden gewijd. Wij zullen ons hier beperken tot een enkel facet en in de komende tijd hopen we dan op andere punten nader terug te komen. TAAK DIREKTIE Wij menen, dat in ons land goede voorbeelden van een dergelijke kommunikatie aan te wijzen zijn, voorbeelden, die voor anderen een stimulans kunnen zijn en die om de nodige inventiviteit vragen de relaties met de leden opti maal te maken. Een goede kommunikatie is veel waard, vooral als er sprake is van een direkt persoonlijk kontakt van mens tot mens. De Centrale Rabobank heeft 3 oktober een overeenkomst getekend waardoor zij de beschikking krijgt over het groot ste computersysteem in ons land, een IBM Systeem 370 Model 168 multiprocessor met een werkgeheugen van vier miljoen tekens. Dit systeem zal worden geïnstalleerd in het nieuwe computercentrum van de Centrale Rabobank in Zeist. Dit maakt het mogelijk in de loop van 1975 de auto matiseringswerkzaamheden van de Rabobankorganisatie daar te concentreren. De Centrale Rabobank wil in de toekomst, bij een snel groeiend aantal bank- en spaarrekeningen en een nog snel lere toeneming van het aantal mutaties op dleze rekeningen het huidige dienstbetoon aan haar cliëntèle handhaven en zelfs nog verbeteren. In 1975 zullen iedere nacht anderhalf miljoen transacties op de bankrekeningen moeten worden verwerkt. Dagelijks worden dan bovendien nog de mutaties op de circa acht miljoen spaarrekeningen aangebracht. De dagafschriften en overzichtstaten worden 's morgens vóór negen uur met be hulp van vijftig bestelwagens van de interne postdienst van de Centrale Rabobank bij de aangesloten Rabobanken be zorgd Een geïntegreerd programmasysteem maakt het mogelijk voor alle aangesloten Rabobanken een groot deel van de administratie te verwerken. Er wordt hierbij gestreefd naar „bijlage-arm verkeer". De omschrijvingen van de mutaties worden op de dagafschriften vermeld, zodat alle informaties beschikbaar is op één afrekening. De nieuwe opzet biedt bovendien de mogelijkheid desgewenst beleidsinformatie uit één district toegankelijk gegevensbestand (databank) op te vragen. Van wezenlijk belang voor de totale automatisering is het feit dat het gehele etmaal een operationeel computersysteem ter beschikking staat. Immers de aangesloten communicatie stations bij plaatselijke Rabobanken en op de Effectenaf deling dienen overdag voortdurend toegang te hebben tot de computer; 's nachts moet worden gezorgd voor het tijdig gereedkomen van de dagafschriften. Het computersysteem wordt daarom zodanig uitgevoerd dat alle functies dubbel aanwezig zijn. Bij een storing van welk onderdeel dan ook, kunnen de werkzaamheden toch altijd voortgang blijven vinden. Aan die computer worden veertien afdrukmachines gekop peld, die elk tweeduizend regels per minuut kunnen afdruk ken. De inhoud van een boek van 1300 pagina's zou hiermee in één minuut op papier kunnen worden gezet. Alle gege vens van bank- en spaarrekeningen worden bewaard op schijfgeheugens met in totaal een opslagcapaciteit van 6,4 miljard letter, of cijfertekens. Dit komt overeen met de in houd van ruim vijfduizend boeken van vijfhonderd pagina's elk. De invoer van gegevens geschiedt voornamelijk via op tische lezers düe bladen met letters en cijfers in een speciaal schrijfmachineschrift, kunnen lezen. Dit nieuwe grote computersysteem biedt de Rabobank organisatie de mogelijkheid aansluiting te houden met toe komstige automatiseringsontwikkelingen, waarbij informa tieverwerking op afstand een belangrijke plaats zal innemen." In het verslag van de H.B. vergadering in ons nummer van de vorige week is de VEEHOUDERIJ op onverklaar bare wijze weggevallen, Hierbij alsnog dit gedeelte: VEEHOUDERIJ Door de heer Van Heijst werd de bijzonder moeilijke positie geschetst waarin de hele rundveehouderijsektor verkeert. Voor wat de melk betreft enerzijds door de druk op de melkprijs als gevolg van de revaluatie en het niet doorgaan van de hogere winterprijs en anderzijds doordat de kosten nadelig beïnvloed worden door de zeer matige ruwvoedervoorraden en de hoge krachtvoer- prijzen. Vooral de bedrijven op de droogtegevoelige gron den en die met een hoge veebezetting per ha hebben een zeer krappe ruwvoederpositie. Bijzonder teleurstellend zijn daarnaast de prijzen op de slachtveemarkt, die belangrijk onder de oriëntatieprijs zijn gedaald. Voor de vetweiderij, die vaak tegen hoge prijzen dit voorjaar heeft moeten inkopen, betekent dit dan ook vaak aanzienlijke verliezen. In feite profiteert de mester dus in het geheel niet van de hoge winkelprijzen. Door de heer Markusse werd een overzicht gegeven van de per 1 oktober in werking getreden omschake lingsregeling van melk op rundvleesproduktie. In de prak tijk blijkt voor deze regeling in het Zuidwesten grote be- langsteling te bestaan, vooral onder de wat oudere melk veehouders zonder opvolger. Knelpunt in sommige ge bieden is nog dat slechts bedrijven met meer dan 11 stuks melkvee voor de regeling in aanmerking komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4