<*Üoor de <^Orouw Ploeg zoveel mogelijk als het droog weer is Ruim aanbod van fruit DINGEN VAN DE WEEK WE kwamen op deze gedachten naar aanleiding van de grote Golden Delicious-oogst in West-Europa. Peren zijn er veel minder geoogst geworden maar ook hiervoor zal een aktieve afzetpolitiek gevolgd moeten worden in de komende maanden. Er zit toch nog al wat opgeslagen in de koelhuizen en we zullen er gezamen lijk voor moeten zorgen dat ook de peren worden afge zet. Wanneer er straks van buiten het koelhuis geen pe ren meer worden aangeboden dan zullen we een begin moeten maken met de verkoop uit het koelhuis. Vanzelf sprekend is te hopen dat de prijs dan ook goed zal zijn, maar het is een kwalijke zaak wanneer men nee gaat verkopen op een moment dat er een goede vraag is tegen een redelijke prijs. De laatste jaren gaan we naar een situatie toe waarin veel aan het toeval wordt overgelaten voor wat de fruitafzet betreft. Dat is een ongezonde toe stand. Planning is onmisbaar in dezen en daarmee zullen we ook als fruittelers moeten leren leven. Meedoen om mee te doen Er begint nu toch wel tekening in de werkzaamheden op de boerderij in de WESTHOEK te komen. Als we dit schrij ven hebben we een beste week achter de rug waarin enorm veel werk verzet is. Begin van deze week stond zo ongeveer nog van de aardappelen in de grond, 't Is met de aard appelen overigens heel anders gegaan dan we verwacht hadden. Vooral het ras Bintje heeft zich enorm hersteld en de opbrengsten hiervan overtreffen onze verwachtingen. Met de Eigenheimers is het minder goed afgelopen; op vele plaatsen zijn er vele knollen misvormd en ook het „glas" is aanwezig. Er zijn zelfs al partijen opgeruimd voor vee voeder. Wat de bietenoogst betreft dachten we, dat er niet zoveel bieten weg zijn als er behoorden weg te zijn. Precies te overzien is het niet, maar vooral zij, die noodgedwongen veel tijd aan de aardappeloogst moesten besteden, hebben niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen! Het suiker gehalte van de bieten wil nog maar niet en we zijn toch bang, dat dit een beetje aan de te lage kant zal blijven. Als het goed is om bieten en aardappelen te rooien is het zeker goed om te ploegen. We zouden het haast willen brullen: „Collega's ploeg toch zoveel mogelijk met droog weer!" Het loont zeker de moeite om 's avonds eens wat langer door te gaan, want volgend jaar vinden we de resul taten dubbel en dwars terug. Alhoewel er nog veel te doen is benut de kansen die er zijn! Op de fruitveilingen in ons gebied waren vorige week de aanvoeren bijzonder groot. Dat kwam in hoofdzaak door de concentratie op enkele dagen per week. In Goes en Krabbendijke wordt n.l. op dinsdag-en donderdag fruit ge veild en in Kapelle-Biezelinge op woensdag en vrijdag. Op deze dagen waren aanvoeren tussen 15.000 en 25.000 kisten hierdoor geen zeldzaamheid. De afzet hadi over het algemeen een zeer vlot verloop, waarbij voor de peren het vrij hoge prijsniveau goed: gehand, haafd bleef of zelfs nog kon verbeteren, terwijl bij de appe len de Cox's Orange Pippin iets duurder werd. Bij de peren ging het op de Zeeuwse veilingen vooral om Doyenné du Cornice en Beurré Alexander Lucas. De grote en middelmaten van de Doyenné du Cornice noteerden rond 1,15 per kg, terwijl de kleine maat rondi ƒ1,per kg op bracht. Beurré Alexander Lucas lag vrij stabiel in prijs vam 62 tot 70 cent per kg voor de grote en middelmaat. De grootste maat van de Conference kwam vlot boven 80 ct per kg. De middel- en kleine maat deed resp. rond 75 en 65 ct, terwijl de klasse II maat 50/55 mm van 52 tot 54 ct per kg noteerde. De grootste aanvoer van de Conference in dit gebied is overigens al weer voorbij. Het wachten is nu op dat wat er uit de koelhuizen gaat komen. Over het alge meen is er minder weggezet dan de laatste jaren normaal was, maar de oogst is dan ook heel wat kleiner. Bonne Louise d'Avranches is nu ook vrijwel uit het Zeeuwse veilingbeeld verdwenen. De laatste partijen in de grote en middelmaat deden tussen 80 en 90 ct per kg. Klas se I 55/60 werd verkocht voor 65 tot 70 ct. Beurré Hardy is er ook niet veel meer te koop. Ook voor dit ras werden hogere prijzen betaald, terwijl tijdens de drukste aanvoer- dagen de grootste maten rond en iets beneden 1,per kg deden en de middelmaat rond 90 ct per kg. Vorige week deden de grote maten tot 1,20 per kg en de middelmaat tot 1,15 per kg. Toen. konden échter niet veel telers meer leveren omdat ze geruimd waren. In de appelhoek kwamen nog steeds veel Cox's Orange Pippin, waarvan de prijs erg meeviel, waarschijnlijk omdat de slechte partijen nu wel geruimd zijn en men nu ook een eetrijpe appel kan gaan aanbieden. Klasse I boven 70 mm werd meestal verkocht tussen 60 en 70 ct per kg, terwijl de gele eetrijpe partijen 10 tot 20 ct per kg duurder waren. I 65/70 deed rond 45 ct voor de gewone kwaliteit en rond 65 ct voor de fraai gekleurde eetrijpe appelen. Goudreinette begint een belangrijke plaats in te nemen. De meest aange boden maat (75/85 mm) noteerde rond 55 ct per kg voor de gewone partijen en rond 65 ct voor de rode mutanten van de Goudreinette. De klasse I 65/75 werd verkocht voor 4045 ct per kg. Hier en daar waren ook wat partijen Golden Delicious te koop. Soms waren deze nog groen en dan kreeg de teler rond 35 ct per kg. Het is duidelijk nog te vroeg voor dieze appel, waarvan er overigens hier en daar al wat weggezet zijn om in een vroeg stadium geel en eet- rijp te veilen. Industrie-appelen handhaafden zich tussen 21 en 23 ct per kg. TN een snel tempo worden in deze weken de laatste fruitrassen geplukt. Wanneer het nog even zulk weer blijft zal het vroeg gebeurd zijn met de oogst. Op de veilingen zijn op het ogenblik 'grote aanvoeren van overwegend goed fruit. De prijzen van de appels zijn niet geweldig hoog, maar toch redelijker dan we de laat ste jaren bij een grote oogst gewoon waren. Er is een grote appeloogst, niet alleen in ons land, maar in heel West-Europa. Er zal veel moeten gebeuren alvorens deze haar bestemming heeft gevonden. Daarom zal er in de komende tijd bijzonder veel aandacht besteed moeten worden aan een geregelde martkvoorziening. Wij zijn er wel eens bang voor dat we straks weer een periode krij gen waarop er te weinig fruit te koop zal zijn en dat ter wijl er toch meer dan voldoende beschikbaar is in de koelhuizen en bewaarplaatsen. We dachten dat het een zeer kwalijke zaak zou zijn wanneer we hiermede te ma ken zouden krijgen. Daarom gaan we er deze week wat uitvoerig op in want het is voor de fruitafzet in het algemeen van bijzonder groot belang dat we zorgen voor een geregelde aanvoer. Nu is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan maar toch zal aan deze voorwaarde voldaan moeten worden. We weten niet precies hoe het verwezenlijkt kan worden maar dachten dat elke teler zich hierop dient te bezinnen en in overleg met de veilingdirectie een afzetplan dient op te stellen. Op het ogenblik komen er veel Franse Golden Delicious binnen, ook in ons land. Deze kosten franco Nederland ongeveer 45 cent per kg. Op dit prijspeil wordt er in Frankrijk veel geruimd. We kunnen ons voorstellen dat bij ons de animo om Golden Delicious te verkopen op een prijs van plm. 40 cent, nog niet groot is. Toch zullen we moeten voorkomen dat er straks geen fruit te koop is want wanneer wij niet voor een marktvoor- ziening zorgen dan zullen anderen het doen en blijven wij zitten met ons produkt. T"\E poolvorming is wat op haar retour geraakt, ook in ons gebied, maar toch zullen we met z'n allen als fruittelers moeen beseffen dat het om grote belangen gaat. Daarom zullen we er ook voor moeten zorgen dat er fruit beschikbaar is wanneer hiervoor bijzondere afzet kanalen gevonden kunen worden. Wanneer een groot winkelbedrijf, om maar een voorbeeld te noemen, een beroep doet op de Nederlandse fruittelers om tegen een redelijke prijs fruit te kunnen kopen voor bepaalde ak- ties, dan mogen we geen nee verkopen. We zijn niet zo gerust op de afzet van ons belangrijk ste bewaarprodukt, de Golden Delicious. Iedere kans om hiervan tegen redelijke prijzen te verkopen zal aangegre pen moeten worden, ook in de komende maanden. We zijn niet pessimistisch over de afzetkansen van rassen als Goudreinette en Cox's Orange Pippin, maar deze nemen een zeer ondergeschikte plaats in, in verge lijking met ons hoofdras. We zullen ons met z'n allen moeten bezinnen op de afzet van ons fruit. Dat is geen nieuw geluid maar het moet worden herhaald bij het be gin van een seizoen waarin er zoveel verkocht moet wor den. Er wordt dikwijls gesproken over een aktieve afzet- politiek van de veilingen. Dat kan echter alleen slagen wanneer de teler er achter staat en zijn produkt in han den geeft van zijn afzetorganisatie. We hopen dat de Zeeuwse veilingen zich hierover gezamenlijk zullen kun nen beraden want het is een probleem dat elke teler raakt. Hopelijk vindt u dit alles geen al te theoretische bena dering. We weten heus wel dat het gemakkelijker neer geschreven kan worden dan in de praktijk toegepast. Toch zal er aandacht aan besteed moeten worden want ook de buitenlandse teler slaapt niet en is in staat een goed produkt te leveren onder dikwijls aantrekkelijke voorwaarden voor de handel. We hopen van harte dat we in de maand november niet in de situatie verzeild geraken dat we versleten appeltjes moeten aanbieden en dat er geen peren te koop zijn. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen zal weer op grote schaal reclame gaan maken voor het eten van appels. De consument kan in deze weken goed fruit kopen tegen een redelijke prijs. Laat dat zo blijven gedurende het gehele seizoen! Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: Mevr. C. v. d. Bosse-Meijers Kanaalkade 4 Axel Voor Brabant: A. den Engelseden Bakker Noordschans 1 Klundert Tel. 01682—984 Het begon in 1971 met een telegram van het Neder lands Vrouwen Comité, het orgaan waarin de presiden tes van een twintigtal vrouwenorganisaties tesamen meer dan een miljoen vrouwen vertegenwoordigend - met elkaar overleg plegen, aan de voorzitter van de Tweede Kamer. In dit telegram werd de politieke partijen ver zocht groter invloed van de vrouw in hun besturen en vertegenwoordigingen te bevorderen. Niet dat er toen iets merkbaar gebeurde in die partijen! Maar de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelan gen nam het initiatief om de vrouwen meer te betrekken bij de politiek door het geven van een cursus Politieke Scholing. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen haakte onmiddellijk in. 3000 vrouwen meldden zich in 1972 voor de cursus, een aantal dat uitgroeide tot 5000. Zij kwamen niet alleen uit deze twee verenigingen, maar ook van andere organisaties. Nu, in 1973, is het initiatief verdiept en uitgebreid. De Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, Nederlandse Christen Vrou wen Bond, de Stichting Katholieke plattelandsvrouwen van Nederland en het Katholiek Vrouwengilde, tesamen 300.000 leden tellend, hebben nu twee cursussen geor ganiseerd; namelijk Meedoen-burgerschapskunde en Po litieke Scholing. In Zeeland worden de cursussen georganiseerd door een provinciale werkgroep bestaande uit de volgende - dames: Vrouwenbelangen: mevr. C. C. van ZantenLeysen - Vlissingen. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen: mej. A. v. d. Leeden - Goes. N.V.v.H.: mevr. G. C. J. Houwelingvan Gendt - Middelburg. N.C.V.B.: mevr. Th. J. BalkenendeSandee - Kapelle-Biezelinge. Kath. Plattelandsvrouwen: mevr. M. Smitsde Winter - 's-Heer Arendskerke. Kath. Vrouwengilde: mevr. P. M. FrankenDaniels - Goes. Er komen overeenkomstig de landelijke opzet twee soorten cursussen: A. Burgerschapskunde - een cursus van 3 lessen, waar bij de nadruk ligt op het overdragen van informatie. Onderwerpen: les 1: Wat is politiek - Ons parlement les 2: Provincie en Gewest - Gemeente les 3: Inspraak en actie - Afsluiting van de cursus. De lessen worden voornamelijk gegeven door leer krachten van de Bestuursschool Zeeland. De cursus wordt gehouden in de volgende plaatsen: Zierikzee Restaurant Mondragon. Goes De Prins van Oranje. Middelburg Restaurant de Brasserie. Axel/Oostburg resp. De Halle (Axel) - Du Com merce (Oostburg) en De Halle (Axel). Data van de bijeenkomsten: 18 oktober, 25 oktober en 1 november. Aanvang: 20.00 uur. Kosten: f 10,-de cursisten ontvangen hiervoor van te voren de lesstof betrekking hebbend op de ver schillende onderwerpen. B. Politieke Scholing - een cursus van 4 forumavonden in de maanden november, januari, februari en maart. Deze cursussen worden in dezelfde plaatsen gehou den, als de cursussen burgerschapskunde. Op deze forumavonden zullen 3 inleiders van verschillende politieke partijen hun mening geven over discussie vragen, die vooraf aan alle deelneemsters zullen wor den toegestuurd. Het ligt in de bedoeling steeds andere politieke par tijen aan bod te laten komen en alle partijen, die in de Provinciale Staten vertegenwoordigd zijn uit te nodigen mee te doen. Kosten: f 10,waarvoor het cursusmateriaal weer beschikbaar wordt gesteld. Het secretariaat voor de Zeeuwse cursussen wordt verzorgd door de Bond van Plattelandsvrouwen - Grote Markt 28 - Goes. Men kan zich aanmelden bij de provinciale secretares se: mej. A. v. d. Leeden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 17