Kontraktproduktie in de intensieve veehouderij UIT HET BEDRIJFSLEVEN 13 Tijdens de vakbeurs voor Veredelingsland- bouw (Varuva), die van 3 t/m 6 oktober in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht werd ge houden, organiseerde Mengvoeder UTDel- fia b.v. te Maarssen een voorlichtingsniiddag over de kontraktproduktie in de intensieve veehouderij. Vooral de laatste jaren neemt het produceren op kontrakt een eigen plaats in. Er wordt op verschillende wijze over ge sproken en geschreven, als gevolg van ver schillende uitgangspunten. Op deze voorlichtingsmiddag gaven zowel ir. G. A. Meijer, voorzitter van het Produkt- schap Vee en Vlees, als ir. J. J. M. Hen- drickx, inspekteur van de Pluimveeteelt, hun visie weer over de kontraktproduktie. Aan beide inleidingen ontlenen wij de vol gende samenvattingen. In zo'n situatie heeft een beleidsmatig ingrijpen van een landbouwpolitieke autoriteit ook geen zin. Vandaar wellicht de terughoudendheid. Wat kan er dan wel? kontrakten kunnen de individuele producent afzet- risiko's beperken; kontrakten kunnen gedeeltelijk voorzien in financie ringsproblemen; kontrakten verschaffen afnemers continuïteit van leveranties; zulke kontrakten zijn hoogst belangrijk voor de afnemer, die zijn eigen afzet heeft vastge legd in leveringskontrakten naar verder gelegen schakels; kontrakten betekenen een soort verzekering in geval de afnemer of leverancier grote investeringen heeft te doen. KONTRAKTPRODUKTIE EN HET LANDBOUWBELEID Ir.. G. A. Meijer, voorzitter van Produktschap voor Vee en Vlees. Het gemeenschappelijk landbouwbeleid heeft mede als leidraad de inkomenslbescherming van de onder nemer in de landbouw. Dat wordt nagestreefd met be hulp van het in Ihet vooruitzicht stellen van prijzen, die zo goed mogelijk worden waargemaakt doof interven tiemaatregelen en/of maatregelén aan de grens van de gemeenschap. De pluimveesektor moet het overigens doen met uit sluitend de tweede categorie. Rijst de vraag of in struk- turele zin (welzijn van de onderneming) dan wel in konjunkturele zin (welvaart van de onderneming, kos ten van het prijs- en marktbeleid) nog aanvullende maatregelen nodig zijn? Of, dat men overigens alle ont wikkelingen vrij baan moeten laten? Aangezien het probleem van de kosten van het Europese beleid in onze sektoren niet speelt, nemen we aan dat de vraag of verdere maatregelen gerechtvaardigd zijn, getoetst moet worden aan kriteria als: kan produktie op de afzetmogelijkheden worden af gestemd om tijdelijke inzinkingen in de markt te voorkomen, zodat de welvaart van de onderneming veilig gestel'd wordt; als de ondernemingsgewijze produktie basis van het denken blijft, moeten dan ongewenste tendenzen wor den afgeremd? Beide kriteria hebben de problematiek van het afzet- risiko als basis, maar dieper daaronder vinden we fi nancieringsvraagstukken. Bij de groei van de bedrijven worden deze steeds zwaarder. Wegens dit verschijnsel heeft het Europese beleid gekozen voor financierings- steun aan ontwikkelingsbedrijven met een systeem van rentesubsidies. Het valt wéér op, dat de pluimveehou derij niet meedoet. Voor het overige heeft Brussel slechts enige resoluties gewijd aan de rol van produ- centengroeperingen, waarvoor in enige lidstaten al een aantal jaren steun mogelijk is. Tot gemeenschappelijk beleid zijn we hier echter niet gekomen. Wel komt in de voorstellen, die de Europese Commissie heeft gedaan, de mogelijkheid voor van afsluiting van kontrakten door deze groeperingen met verder liggende schakels. En dat is dan het enige, dat in het landbouwbeleid over kon trakten te zeggen valt. De analyse, waarom zo weinig, levert het volgende op: a. kontrakten geven noch de individuele ondernemer noch de gezamelijke bedrijfstak werkelijk inkomens zekerheid. Een uitzondering geldt misschien voor het loonkontrakt; b. kontrakten geven geen garantie voor een goede af stemming van de produktie op de afzetmogelijkheid, immers de afzet vindt plaats in een internationale markt, waar ook vele andere aanbieders werkzaam zijn. Kontrakten kunnen voor de individuele producent de afzetrisico's beperken. Het zou wenselijk zijn, dat met behulp van kontrakt - vormen wordt bereikt, dat de ondernemerproducent een basis voor continuïteit vindt om voor zijn gezin en één a twee volwaardige arbeidskrachten een inkomen te halen. Dan kan de verdere ontwikkeling ook rustig worden afgewacht zonder werkelijk beleidsingrijpen. Dat neemt niet weg, dat er een reden kan zijn tussen organisaties van belanghebbenden gezamenlijk oplossin gen te zoeken voor een aantal per kontrakt te regelen voorwaarden. Slechts indien gevreesd zou moeten wor den voor eenzijdige bevoordeling van een der partijen door de te sterke positie van de andere zodat het onaf hankelijk bestaan zelf in het gedrang komt, gelooft ir. Meijer, dat beroep op de rechtsbeschermende taak van de Centrale Overheid noodzakelijk zou zijn. KONTRAKTPRODUKTIE EN DE BOER Ir. J. J. M. Hendrickx, inspecteur van de Pluimveeteelt te Zeist. In het bedrijfsleven is de kontraktproduktie al vele jaren geleden ingevoerd. Aanvankelijk waren er nogal wat weerstanden te overwinnen, mafcr al spoedig werd de produktie onder kontrakt als een normale zaak beschouwd. De behoefte aan kontraktproduktie bestaat zowel bij vele boeren als bij toeleveringsbedrijven, veel al de voderfabrikant, en bij de afnzmers, het slachte rijen. De boeren sluiten mede afhankelijk van het produkt dat zij produceren om verschillende redenen kontrakten af. Door een kontrakt kunnen ze de afzet op het juiste moment verzekeren (sladhtkuikens) en dikwijls ont staat de behoefte aan een kontrakt vanwege grote prijs- schommelingen die grote financiële risico's op korte ter mijn betekenen, vooral voor sterk gespecialiseerde pro ducenten. Een minimumprijskontrakt of een garantie- prijskontrakt geeft dan meer zekerheid. ONKRUIDBESTRIJDING IN WINTERKOOLZAAD Unitas Service B.V. - Etten Leur bericht ons dat sinds verleden jaar ook Legurame-spuitpoeder toegelaten is in winterkoolzaad. Het middel heeft enkele voordelen bo ven het gebruikelijke TCA. Legurame-spuitpoeder be strijdt uitstekend duist, straat- en raaigrassen, terwijl ook muur in de regel vrij goed wordt bestreden. Het mid del is echter selectiever voor koolzaad, de waslaag op het blad wordt niet aangetast en bij correcte toepassing treedt geen gewasschade op. Om geen schade aan het koozaad te veroorzaken moet het produkt echter wel worden toege past tijdens de periode van vegetatieve rust van het kool zaad: in principe zou een toepassing mogelijk zijn van no vember tot februari. In de praktijk wordt geadviseerd Le- gurame te spuiten zo spoedig mogelijk na eind oktober, als de maximum temperatuur reeds enkele dagen be neden 12 graden C is. Het middel wordt hoofdzakelijk via de bodem opgeno men, waarna het de celdeling in de jonge wortelweefs'els blokkeert. Legurame werkt, vooral gezien zijn toepas singstijdstip, erg traag. De volledige afsterving van het onkruid kan enkele maanden in beslag nemen (bij na- j aaröbespuiting) Aangezien Legurame bij lage temperaturen nogal lang aktief blijft in de bodem, kunnen onder normale omstan digheden geen zomergranen, graszaad of vlas worden in gezaaid na eventueel uitwinteren van het gewas. Wel kunnen in dat geval zonder risico bieten, aardappels of erwten worden verbonwd. Legurame-spuitpoeder wordt steeds aangewend in een dosering van 3 kg/lha in 400 600 1 water per ha. Philips-Duphar Nederland B.V. te Amsterdam heeft voor onkruidbestrijding in winterkoolzaad het middel „Kerb", werkzaam op basis van propyzamide. Duist, straatgras, muur en ook graanopslag worden hiermede op afdoende wijze bestreden, kweekgras wordt ermee sterk in de ontwikkeling geremd. Het toepassingstijdstip is na opkomst van het gewas, zo spoedig mogelijk na eind ok tober, als de maximum temperatuur reeds enige dagen beneden 12 graden C is. Indien de bespuiting door om standigheden niet in het najaar kan plaatsvinden, kan de ze nog worden uitgevoerd gedurende de tweede helft van februari tot 'begin maart, vóórdat het gewas de hergroei heeft hervat. Kerb kan dan alleen worden toegepast op gewas dat de winter goed ontwikkeld is doorgekomen. De dosering is 1,5 kg per ha. Op lichte klei- en zavelgronden met minder dan 25 slib is 1 kg per ha voldoende. Op zeer zware en humusrijke gronden is 2 kg per ha nodig. n,> W-V: Mïs %'m '"W&mè wBSSfimvm Grote schommelingen van de marktprijzen worden vaak slechts voor een deel in het kontrakt opgevangen Alleen kapitaalkrachtige producenten kunnen moeilij ke perioden met eigen middelen overbruggen. De kon- traktgever, dus de voederindustrie of slachterij heeft er baat bij, dat hij op enige termijn zekerheid heeft van veederafzet en optimale benutting van de slachtkapaci- teit. Daardoor kan de produktieplanning tussen de ver schillende deelnemende en elkaar opvolgende schakels van de integratiekolom goed georganiseerd worden en dus beter op elkaar worden afgestemd. Dit leidt tot be sparingen. Daarnaast speelt natuurlijk ook de commer ciële binding die eigen is aan een kontrakt onmisken baar een rol. Ook kan gesteld worden dat de produktie onder kontrakt wellidht wat rustiger verloopt, in die zin dat niet meer bij elke aankoop een aflevering moei lijke en tijdrovende commerciële beslissingen moeten worden genomen. Voorzover kontrakten een prijsgarantie inhouden, dient rekening te worden gehouden met het feit dat eventuele grote schommelingen van de marktprijzen vaak slechts voor een deel in het kontrakt worden op gevangen. Dat is dan ook de reden dat bij ongunstige marktverhoudingen die zidh relatief in de kontrakten weerspiegelen, de kontraktteelt als zodanig weieens in een kwaad daglicht komt te staan. Excessen op het gebied van de konti aktteelt krijgen vaak een overtrokken publiciteit, waardoor de bonafide integratie ten onrechte tekort wordt gedaan. Het kan worden gesteld dat de overgrote meerderheid van de iiontrakten moreel 'verantwoord is. De commerciële inhoud van de kontrakten variëert echter min of meer. De ondernemingskapaciteiten van de boer en de mate waarin hij zich onafhankelijk kan opstellen, bepalen daarbij vaak de uiteindelijke inhoud en het rendement van zo'n kontrakt. Afgezien van relatief kleine en moeilijk te kwanti ficeren verschillen tussen de winstmogelijkheden van de verschillende kontrakten die worden aangeboden, zal de onderlinge konkurrentie tussen de verschillende integraties geen grote verschillen toelaten en tot een globale evenwichtigheid leiden. Een integratie die tegenover andere integraties bij voortduring ongunstig afsteekt, prijst zichzelf uit de markt. De kontraktproducenten zullen dan proberen zo snel mogelijk een andere ihtegratie te kiezen. De indruk bestaat, dat hoe gedetailleerd men ook probeert te zijn in de omschrijving van de kontrakten, men niet alles kan voorzien en alle risico's kan dekken. Bepaalde, soms belangrijke aspekten zoals kwaliteit van het pro dukt kunnen vaak moeilijk worden omschreven in for muleringen die öbjektief houvast bieden. Zeer belang rijk is daarom dat men vertrouwen kan stellen in de kontraktpartner. Een goede arbitrageregeling zoals die middels de algemene leveringsvoorwaarden in de pluim veesektor-zijn vastgelegd, verdient ons inziens meer aan dacht. HOE HERGROEI VAN ITALIAANS RAAIGRAS TE VOORKOMEN? Vrijwel ieder voorjaar blijkt op vele percelen hergroei op te treden van Italiaans raaigras. Deze hergroei is dan echter zeer moeilijk te bestrijden, terwijl veel mechani sche bewerkingen ongunstig zijn voor de structuur. Men kan dit probleem voorkomen door het Italiaans raaigras in oktober/november dood te spuiten met 3 liter „Gra- moxone". Aldus schrijft ons I.C.I. Holland BV te Rotter dam. Het gewas kan dan gemakkelijker worden onderge bracht en in het voorjaar zal geen hergroei optreden. Te vens behoeft er minder diep geploegd ie worden, terwijl de dorre massa beter zal verteren. Met de betrekkelijk la ge dosering van 3 liter „Gramoxone" in 500700 1 water per ha zal het Italiaans raaigras uitstekend worden ge dood. Tot enkele dagen vóór het ploegen kan nog gespo ten worden en er behoeft niet gewacht te worden tot het gewas is afgestorven. ONKRUIDBESTRIJDING IN WINTERTARWE IN HET NAJAAR Voor onkruidbestrijding in wintertarwe, zo spoedig mogelijk na het zaaien en in ieder geval vóór de opkomst van gewas en onkruiden brengt Philips Duphar Tok-Ul- tra vloeibaar. Het bestrijdt kamille, kleefkruid, ereprijs, muur, duist, windhalm -en straatgras. De dosering is voor zeeklei en zavel met minder dan 30 slib, rivierklei en löss: 8 1 per ha; voor zeeklei met meer dan 30 slib: 10 1 per ha en voor gronden met meer dan 6 c/c humus: 10 1 per ha. Tok Ultra kan zonder risico op alle tarioerassen worden toegepast. Als de onkruidbestrijding in het najaar hoofdzakelijk op duist is gericht, dan kan deze 'bestrijding ook plaatsvinden met Tok E-25.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15