VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE ZLM Nogmaals één dag bij de schadeafdeling 3 m Ruim een maand geleden publiceerden wij een lijst met schadegevallen die op een bepaalde dag bij de schadeafdeling binnen dwarrelden. De reakties die wij hierop ontvingen waren zeer uiteenlopend van aard. Ve len vroegen zich af, of de nonchalance die in een groot aantal gevallen oorzaak van zelfs grote schade was, niet tot uitsluiting diende te leiden. Inderdaad houden wij deze zaken nauwlettend in het oog en indien een verzekerde enkele malen achteréén wat te nonchalant is, wordt hem in het gunstigste geval een verhoogd eigen risico opgelegd terwijl één en ander, indien deze maatregel niet helpt, onverbiddelijk tot roye ment leidt onder het motto: wel goed, maar niet gek! EEN KUNST APART Uit de reakties bleek verder dat velen van mening wa ren met een bloemlezing te doen te hebben, samenge steld uit schadegevallen die over een langere periode bij ons waren binnengekomen. Ware dat het geval ge weest dan hadden wij zeker voor speciale effecten ge- Ook omvallende thermosflessen leiden vaak tot reflex- 12. bewegingen waardoor de controle over de wagen wordt verloren en de schade die daardoor ontstaat bedraagt 13. vele malen de kosten van een thermosfles. ZO'N DOODGEWONE PARAPLU 14 Nog één speciaal geval willen wij u niet onthouden. 15. Het betrof hier een dame, die blijkens de omschrijving op het schadeformulier nogal gehecht was aan haar para- 16. plu; zo gehecht zelfs dat ze het regenscherm aan haar voeten plaatste, stijl tegen het dashboard van de wagen. 17. In een bocht ging het rotding natuurlijk aan het glijden en net als bij de reeds genoemde thermosfles kwam het 18. tot een reflexbeweging. Hierdoor ging de wagen aan het slippen en slingeren en de dame in kwestie, zeer koen 19. overigens, had de tegenwoordigheid van geest een po ging te wagen om uit de slip te komen. Doch helaas, 20. de paraplu had zich onder de pedalen gemanoeuvreerd en noch remmen noch ontkoppelen bleek mogelijk. De 21. rit eindigde tegen een forse boom, doch gelukkig bleven de dame en de paraplu ongedeerd! 22. U zult zich kunnen indenken dat bij het lezen van een dergelijke schade-aangifte de lippen van de schadecor- 23. respondent zich krullen! Maar evengoed was de wagen wel total loss! WEER ZO'N LIJST Hiermee zijn wij overigens een heel eind afgedwaald van ons oorspronkelijk doel, n.l. u nogmaals een opsom ming te geven van wat er zoal van schade binnen komt op één dag. Wij deden een greep en geven u hieronder het resul taat van dinsdag 25 september j.l. 1, 2 en 3. Voorruiten 1.250,niets aan te doen. Vol ledig betalen. Door links uit de bocht komende auto genoodzaakt de berm in te rijden. Schade 300,(is te verhalen). Bij parkeren langs de bumper van een stilstaande auto geschaafd. Schade 250, Bij oprit brug iets weggeschoven en over stoeprand gereden. Schade 500, Geen voorrang gekregen op kruispunt. Schade 375,is te verhalen. Bromfiets stond stil en werd van achter aangereden. Schade ƒ150,(is te verhalen). Achteruit tegen stilstaande auto gereden. Schade 450, Bij linksafslaan tegemoetkomende auto niet opge merkt. Schade 4.000, Bij rechtsafslaan achterop-komende fietser geen vrije doorgang verleend. Schade 250, Bij wegrijden van parkeerplaats andere geparkeerde auto geraakt. Schade ƒ300, Poging gewaagd om tussen twee auto's te parke ren. Schade ƒ500, Geen voorrang gekregen van een van links komen de auto. Schade 2500,-— (is te verhalen). Achteruit tegen geparkeerde wagen gereden. Scha de 200,—. Wat ik bij het wegrijden van een parkeer plaats niet begrijp is waarom er dan zo'n naar schurend geluid moet zijn. Een rechte weg, geen verkeer en toch I Ik kom U even een schade melden I zorgd! De wijze waarop sommigen hun schadeformulier weten in te vullen, kan op de schadeafdeling menigmaal voor de nodige hilariteit zorgen. Zinsneden als: ,,lk zag de kerk niet staan en daarom reed ik er achteruit tegen", of iets van een dergelijke strekking, komen regelmatig voor. Ook hebben wij eens meegemaakt dat een man met vakantie op een buitenlandse camping vertoevend, waar de wagen door grote hagelstenen werd beschadigd, ons meedeelde dat zijn eigendom door „hagelslag" was ge troffen. En wat te denken van de man die last had van een vliegje in zijn auto dat steeds op zijn gezicht kwam zit ten. Bij een poging om het beestje dood te slaan maakte hij blijkbaar nogal onbeheerste bewegingen zodat hij met zijn auto van de weg geraakte en in een kanaal terecht kwam. Over het vliegje lezen wij verder niets meer, maar de schade was aanzienlijk. 4. Met bromfiets geen voorrang aan auto verleend. Door regenval slecht uitzicht. Schade ƒ150, 5. Bij parkeren tegen andere auto gereden. Schade 400,—. 6. Aangereden in stilstaande file. Schade 700,(is te verhalen). 7. Verblind door laagstaande zon. Toch linksaf gesla gen en fietser aangereden. Schade ƒ400, 8. Over verhoogde vluchtheuvel gereden. Schade 400,—. 9. Auto gedurende enkele dagen op parkeerplaats ge staan. Overdekt met zwarte stippen door vloeistof? Schade 500,Dader onbekend. 10. Bij passeren van bromfiets sloeg deze plotseling linksaf. Niet meer te ontwijken. Schade ƒ900,(is te verhalen). 11. Hond stak plotseling vlak voor auto de weg over. Schade 350,(is te verhalen). 24. Met bromfiets tegen stilstaande auto gebotst. Scha de 450,—. 25. Bijvullen van brandstoftank van bromfiets werd brandstof gemorst. Vatte vlam door vlakbij staande kachel. Bromfiets verbrand. Schade 500, 26. Achteruit uit afgesloten straat gereden en tegen passerende auto gebotst. Schade ƒ1.000, 27. Door tegemoetkomende landbouwwagen geraakt. Schade 900,(is te verhalen). 28. Na achteruit van parkeerplaats te zijn gekomen van achter aangereden. Schade 750, 29. Door links rijdende tegemoetkomende fietsers in bocht aangereden. Schade ƒ350,(is te verhalen). 30. Te kort langs geparkeerde auto gereden. Schade 300,—. (Zie verder paf. 4) T?R wordt altijd nog gespaard in Nederland. De statis- tieken bewijzen het en de spaarbankenook onze agrarisch ingestelde Rabobank heeft in zijn maandelijkse verslagen dikunjls een spaaroverschot te rapporteren. Sparen gaat gepaard met belegging en beleggen is be halve een vraagstuk ook veelal uitgegroeid tot een waag stuk. De voortdurende en zich steeds in snellere gang ontwikkelende inflatie heeft belegging in guldens, vorde ringen op deposito- of spaarrekening, vooral op lange ter mijn bezien, weinig aantrekkelijks te bieden. De rente- opbrengst dekt nauwelijks de daling van de koopkracht van de gulden. Belegging in obligaties schrikt nog meer af. De sterke stijging van de rente-tarieven heeft een evenredige koersdaling tot gevolg van de laag rentende stukken. Men moet maar eens zien naar de 5 Nederland 1964. Deze noteert momenteel ongeveer 78 De 6 Nederland 1967 noteert ongeveer 82 De gehele opbrengst, verminderd met de daarover verschuldigde belasting, is misschien of nauwelijks voldoende om het dis-agio (10078) 22 en (10082) 18 op te vangen. Over de daling van de koopkracht sedert 1964 en 1967 hoeven we niet meer te spreken. Verschillende sectoren laten sedert 1964 een prijsstij ging zien van 100 Toen kon men twee auto's kopen voor de prijs van nu één. Ook de bouwkosten zijn meer dan verdubbeld! Zo zijn er meerdere voorbeelden aan te halen. yERDIENT dan belegging in aandelen de voorkeur? Ook op dit terrein is alles zeer onoverzichtelijk, maar de algemene tendens is zeker niet als gunstig aan te mer ken. Een vergelijking met een jaar geleden valt op vele punten uit in nadeel voor het heden. De werkelijk belangrijke Internationale ondernemin gen hebben een zeer teleurstellend koersverloop te zien gegeven. Zelfs de beleggingsondernemingen, die toch wat spreiding van bezit betreft de meest ideale vorm voor een rustige belegging in aandelen zou behoren te zijn, toont ten opzichte van vorig jaar globaal gezegd een koersda ling van 20 De oorzaak ligt veelal niet in de gang van zaken in de ondernemingen zelve. Verschillende ondernemingen doen gunstige uitspraken over het lopende jaar en zijn niet pessimistisch ten aanzien van de bedrijfsontwikke ling. De onrust betreft over het algemeen niet de interne bedrijfsomstandigheden, maar komen voort uit politieke en monetaire faktoren. Wat Hassan wil, Kaddaffi zegt, of Feisal doet vindt zijn weerslag in de koers van onze Koninklijke Petroleum, het voornaamste fonds ter beur ze van Amsterdam. a L deze ontwikkelingen voeren terug naar een oud boerengezegde „Beleg je duiten in kluiten"; wat moderner en algemener gezegd „de vlucht in goederen". Het is opvallend hoe sterk de prijzen van duurzame goederen gestegen zijn. Met onroerende goederen als een van de belangrijkste exponenten zijn ook prijzen van antiek, hout, wijn en wat niet al, geklommen tot ondenkbare hoogten. De prijs van vrije en onverpachte onroerende lande lijke goederen toch is wel ongeveer 50 hoger dan vorig jaar en staat in geen verhouding meer tot het te behalen rendement. Het ontbreken van aanbod van enige bete kenis voor de situatie. Praktisch ontbreekt ook aanbod van verpachte grond en dat is eveneens opmerkelijk. Hoe het verder zal gaan valt moeilijk te voorspellen. Zéker is wel, dat het oude gezegde „het is gemakkelijker geld te verdienen dan te bewaren" nog niets van zijn betekenis heeft verloren! PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 3