cï' ^Luid - geluid PLOEG KAMPIOENSCHAP NOORD-BRABANT 1973 <~Door de ^Orouw Veilig thuis en uit met geneesmiddelen 01 r A nelemans 4-WEEKSE Jongerenaktiviteiten 15 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK Het ploegkomité „Noord-Brabant" de gezamenlijke plattelandsjongerenorganisaties in de provincie Noord- Brabant organiseert op zaterdag 13 oktober (de wed strijd was eerst op 6 oktober gepland, maar moest van wege oogstwerkzaamheden worden verzet!) haar pro vinciaal kampioenschap 1973. Aan deze grote ploegmanifestatie nemen 3035 ploe gers .allen do beste geklasseerden van de dertien kring wedstrijden, deel. Wedstrijdopzet en het sterke deelne mersveld staan garant voor prima ploegwerk en een boeiend schouwspel voor zowel kenner als leek. De wedstrijden vinden plaats op terreinen van de Gebr. Den Hollander aan de Nieuwendijk te Klundert. Wegwij zers van ESSO-Nederland wijzen je de weg naar het wedstrijdterrein. Het wedstrijdprogramma ziet er als volgt uit: 10.3011.30 uur: voorploegen. 11.3012.00 uur: instruktie van de deelnemers, loting ploegveldjes en opstellen voor de veldjes. 12.0012.30 uur: beginvoor beoordeling. 12.3013.00 uur: pauze. 13.00;15.00 uur: aanstorting en afploegen van de veldjes. Aanvang van de eigenlijke wedstrijden! 16.50 uur: prijsuitreiking in de konsumptietent op het wedstrijdterrein. De vierweekse vindt plaats van 7 januari tot 2 fe bruari 1974 op de volkshogescholen in Bakkeveen (Fr.) en Bergen (NH). Met je voorkeur voor één van beide volkshogescho len wordt zoVeel mogelijk rekening gehouden. De kursus kost 450 inkluSief eten, slapen, materiaal kosten, ekskursies, enz. Leden van de plattelandsjongerenorganisaties kunnen via 'hun organisatie subsidie krijgen; zij dienen dan vooraf bij hun organisatie een aanvraag in te dienen. Vraag hierover inlichtingen bij het onderstaande De 10 beste rondgaande ploegers en de 8 beste heen- en weergaande ploegers van dit Brabantse kampioen schap komen in aanmerking voor afvaardiging naar de Nationale wedstrijden op 17 en 18 oktober a.s. in de Flevopolder. DE ZEEUWSE AFVAARDIGING De wedstrijden om het Zeeuwse ploegkampioenschap liggen al weer enkele weken achter ons. Op zaterdag 1 september j.l. werd in de Wilhelminapolder bekend, wel ke ploegers Zeeland zouden mogen vertegenwoordigen op de Nationale wedstrijden. Hun namen laten we hier volgen: Rondgaande: A. J. Driedijk, Wolfaartsdijk; C. P. de Rijke, Pootvliet; Iz. Haartsen, Schoondijke; M. Markusse, St. Joosland; A. G. van Dijke, 's-Heer Arendskerke; J. L. C. Mol, St. Maartensdijk en J. de Visser, Domburg. Heien- en weergaande: P. A. de Jonge, Wemeldinge; L. de Kok, Kerkwerve; F. J. van de Bliek, Wolfaartsdijk; J. Hoogenboom, Noordwelle; J. C. M. Geuze, Poortvliet; M. den Engelsman, Poortvliet en P. C. van Schaik, Korf- gene. Zowel de Brabantse als de Zeeuwse afgevaardigden, veel sukses! adres of bij de jongerenorganisatie waar je lid. van bent. De vierweekse wordt opgezet in samenwerking met de plattelandsjongeren-, de plattelandsvrouwen- en de landbouworganisaties. Ook niet-leden van deze organisaties zijn welkom. De kursus is bedoeld voor meisjes en jongens tussen 18 en 30 jaar. En natuurlijk behoef je niet speciaal van het platteland te komen! Inlichtingen en opgave: Volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen (Fr.), telefoon 05169241 en PJZnSekre- tariaat, Grote Markt 28, Goes, tel. 011005010. 5 oktober: diskussie-avond over het biologisch-dyna- misch landbouwbedrijf in „De Halle" te Axel. In aansluiting daarop een bingo. Aanvang: 20.00 uur. 6 oktober: een schuurfeest bij K. Scheele, Catharina- polder te Zaamslag voor KPJ- en PJZ-leden en overige belangstellenden. Aanvang 20.00 uur. 12 oktober: leden van de 3 CJO's van Zuid- en Noord- Beveland kunnen op deze avond meedoen aan de „Slikrit". Start vanaf 19.30 uur bij de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek. Na afloop bal in „De Caisson" te Kapelle. 12 oktober: De PJZ-Schouwen-Duiveland opent het nieuwe seizoen met een grandioze mosslemaaltijd in de verbouwde „Leeuwenkuil" de wijnkelder „Don Christdbal" (onder de concertzaal, ingang St. Joostmeet). In de bijzonder sfeervolle ruimte van „Don Christobal" kan bovendien gedanst wor den op muziek van onze discotheek. Aanvang 20.00 uur. Opgave voor deelname aan de mossel maaltijd vóór 10 oktober a.s. bij: Hans Geelhoed 011121421) of Ad. v. d. Linde (01112—378) of Johan Doeleman (01112—379). 13 október: provinciaal ploegenkampioenschap Noord- Brabant 1973 op kavels aan de Nieuwendijk te Klundert. Volg de Esso-wegwijzers. Aanvang 13.00 uur. 13 oktober: regionale ploegwedstrijd Zuid- en Noord- Beveland op kavels van het Havenschap in de Zuid Kraayert te Nieuwdorp. Aanvang 13.00 uur. 20/21 oktober: weekend van de PJZ-Bladel in „Het Putven" te Chaam. Een expressie-weekend voor de afdelingsleden. Aanvang: 20.00 uur. Opgave voor deelname bij: D. de Bie (04975—217il). 27 oktober: weekenduitwisselirag van de PJZ-Goes en Noord-Beveland met de Jong-Gelre, afdeling Vor- den. Er worden nog gastgezinnen gevraagd. Je kunt je als gastgezin opgeven bij: Leo Wabeke (01192—302) of Kees van der Maas (01109^-217). JE BENT NOG WEL DRUK IN DE AARDAPPELEN, MAAR VERGEET TOCH DE VOLGENDE DATUM NEET TE NOTEREN!! woensdag 7 november 1973 op die dag brengen we een bezoek aan de vergadering van ihet Landbouwschap hébben we een gesprek met enkele leden van het Landbouwschap bezoe ken we de Tweede Kamer praten we met enkele Kamerleden en bezoeken we Nieuwspoort!! Dat alles voor 10, all-in. Inschrijving via overmaking van 10 op postrekening 45 72 95, t.n.v. PJZ, Grote Markt 28, Goes, m.v.v. Den Haag. Niet te lang wach ten, want plaats voor het aantal deelnemers is helaas 'beperkt. Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: Mevr. C. v. d. Bosse-Meijers Kanaalkade 4 Axel Voor Brabant: A den Engelseden Bakker Noordschans 1 Klundert Tel. 01682—984 Dat geneesmiddelen buiten bereik van kinderen moe ten worden opgeborgen, dat door arts en apotheker ge geven voorschriften nauwkeurig moeten worden ge volgd, dat men niet van eikaars geneesmiddelen moet „snoepen", dat zodra de geldigheidsdatum is verstre ken de desbetreffende geneesmiddelen niet meer moe ten worden gebruikt, dat flesjes en doosjes waarvan het etiquet niet goed leesbaar meer is, moeten worden weg gegooid, zijn feiten die langzamerhand algemeen be kend zijn. Dat de voorschriften op en in de verpakking (de zgn. bijsluiter) van een geneesmiddel informatie bevat en dat deze voorschriften geen „fabriekskreten" zijn, maar door de Overheid voorgeschreven en gekontro leerde gege vens, is veel minder bekend. Iedereen doet er onver standig aan, wanneer hij deze voorschriften voor ge bruik niet leest! Dat het gebruik van verschillende geneesmiddelen niet met deelname aan het verkeer is te verenigen uit het oogpunt van veiligheid raakt langzamerhand geluk kig steeds meer en meer bekend. Dit geldt niet alleen voor het verkeer maar eveneens voor vele andere situa ties in het dagelijks leven, waar oplettendheid, nauw keurig handelen en snel beslissen nodig zijn. Wanneer een glazenwasser of een schilder tijdens gebruik van een geneesmiddel (bv. omdat het duizelingen kan ge ven) niet op ladders mogen klimmen, mag de huisvrouw of de „doe het zeiver" dit natuurlijk ook niet. Het is noodzakelijk dat men de arts bij ieder recept vraagt of men in beroep, dagelijks leven of met het verkeer be paalde voorzorgen in acht moet nemen. De gegeven voorschriften zullen heel nauwkeurig moeten worden nageleefd, om het maken of krijgen van ongelukken te voorkomen. Steeds meer patiënten moeten geneesmiddelen lange tijd achtereen gebruiken. Het is daarom erg verstandig dat zij altijd een kaart by zich hebben, waarop staat wat zij gebruiken. Je kunt nl. nooit weten in welke on verwachte situatie het erg belangrijk is dit te weten. Wanneer men op reis gaat zijn twee dingen in dit ver band erg belangrijk. Het eerste is dat men zorgt vol doende voorraad van de geneesmiddelen die men moet gebruiken bij zich te hebben of recepten waarop men ze kan krijgen. Het tweede is, dat men zorgt te weten of, en zo ja, onder welke naam men het middel of de middelen kan krijgen welke men steeds gebruikt. Zo af en toe zal men van dit gegeVen heel veel plezier kunnen hebben. En een raadgeving tot slot: koop zonder doktersvoor schrift in het buitenland geen geneesmiddelen die men niet kent. De situatie over zgn vrij (dwz. zonder re cept) verkrijgbare geneesmiddelen wisselt zo zeer van land tot land, dat men geen enkele waarborg heeft dat men alleen maar in onze ogen veilige stoffen in han den krijgt! Moesten we in ons vorige stukje nog schrijven hoe de olifantenstand van Oost-Afrika ernstig werd bedreigd door het toenemende stropen. Nu kunnen we een iets optimistischer geluid laten horen. Want ineens heeft men een verbod afgekondigd om op olifanten te jagen. Plotseling werd het door de radio omgeroepen. Alle jachtsafaries die in de bush waren, kregen 24 uur de tijd om het reeds geschoten ivoor bij de dicht^bijzijnde game department post in te leveren. Olifanten, die nog niet geschoten waren, maar waar wel de vergunningen voor waren afgegeven, mochten niet meer geschoten worden. En tevens werd meteen een verbod ingesteld op alle handel in- ivoor. Het werd hoog tijd. Men had kort geleden uitgere kend dat wanneer de officieel bekende ivoorexport nog vijf jaar zo doorging, de olifantenstand volledig zou zijn teniet gedaan. Enkele dagen later heeft ook Tan zania een volledig jachtvertood uitgevaardigd. Dus daar niet alleen de olifaten, maar al het wild. Dit tot nader order. Welliswaar zal men afschot toelaten, maar dan wel onder zeer strenge kontrole. Maar het wil geens zins zeggen dat de olifant in Kenia nu geen enkel ge vaar meer te duchten heeft. Integendeel. De vraag naar ivoor zal nu door het officiële jachtverbod nog groter worden. Hierdoor zal het voor de stroper nog aantrek kelijker worden. Maar het voordeel van het officiële verbod om in ivoor te handelen is wel dat het nu iets gemakkelijker wordt om illigaal ivoor op te sporen. David Sheldrick, de chief game warden van het Tsavo National park, waarin de grootste koncentratie van oli fanten op aarde aanwezig is, is nu op grote schaal be gonnen de stropers aan te pakken. Hierbij heeft hij de hulp gekregen van een paar politie-helikopters. En dat is een vliegtuig waar „goede zaken" mee gedaan kunnen worden. Laag over de bush onderzoekt men gro te oppervlakten. Zodra men wat verdachts ziet, of zoals vaak gebeurt een gewonde of dode olifant, met het ivoor er nog in, of, en dat is nog beter, de groep met stropers vindt, wordt er onmiddellijk radio-kontakt met de grondploeg opgenomen, die dan zo snel mogelijk naar de aangewezen plaats komt. Helikopters zijn hèt antwoord op de stroperij! Nog maar zeer kort geleden kregen we hier een be langrijk man op bezoek. De voorzitter van het Wereld- natuurfonds, P. B., zoals iedereen die hem kent, hem hier noemt. Om wat duideyker te zyn: Prins Bernhard. Een groot liefhebber van wildleven. Hij bestuurde zelf de Friendship en bezocht daarmee diverse landen, zoals Zaire, Zambia en o.a Kenia. Hij bracht ook een be zoek aan president Kenyatta. Daar sprak onze prins ook openlijk zijn bezorgdheid uit over de toenemende mate van stroperij op de olifant. Tevens overhandigde hij de president een groot bedrag om het Nakuru National Park, dat vooral bekend is om de grote koncentratie flamingo's, uit te breiden en verder veilig te stellen voor de vooral daar, oprukkende „(beschaving". Nu mogen wy het geheel en al mis hebben, maar voor ons zelf staat het min of meer als een paal boven water, dat Prins Bernhard met zijn grote invloed op wildgebied, een hand heeft gehad in het plotseling stopzetten van de jacht op olifanten. En daar kan de hele wereld onze prins dankbaar voor zijn. Want wat er nu hier in Oost-Afrika nog vrij en onbelemmerd rondloopt aan wild, is een goed dat nooit verloren mag gaan in deze steeds meer eenvormig wordende wereld. Het is een gift van God, waar we zeer zuinig op moe ten zijn. In een land als Nederland, waar de kikkers niet meer kwaken, moet dat vooral duidelijk zijn. Men sen, die het nut van het werk van onze prins weieens in twijfel trekken, mogen wel eesn even stilstaan bij het werk dat hij alleen al voor het wild in de wereld doet SCHRIJFKOUTER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15